Świąteczne projekty – podkładka pod gorące naczynie (zobacz jak uszyć + wykrój do pobrania)

Święta coraz bliżej więc czas na nasz świąteczny, szyciowy projekt. 🙂
W tym roku przygotowałyśmy dla Was podkładkę pod gorące naczynie, która nie tylko jest praktyczne, ale też w ciekawy sposób ozdobi stół wigilijny. Jak widzicie na zdjęciach uszyłyśmy dwie takie podkładki, ale jeżeli nie macie bardzo dużego stołu to jedna również sprawdzi się doskonale. 
Podkładka ze względu na aplikacje jest trochę pracochłonna, ale generalnie jest łatwa do uszycia, a efekt wart jest każdej minuty szycia. 

PS. Taka podkładka to również oryginalny pomysł na drobny prezent świąteczny. 🙂 Zaczynamy. 🙂


RZECZY POTRZEBNE DO USZYCIA PODKŁADKI (1 sztuki):

 • Maszyna do szycia, my wybrałyśmy komputerową maszynę do szycia Juno by Janome JUNO J100
 • Materiały i akcesoria krawieckie:
  tkaniny na podkładkę o wielkości 25 x 35 cm: czerwona tkanina 37 x 54 cm; biała na aplikację 20 x 40 cm, biało-czerwona na pliskę skośną z niej powstanie wypustka, potrzebny jest kawałek, z którego będzie można skroić 130 cm pliski o szerokości ok 3 cm
  włóknina igłowana: 27 x 37 cm (najlepiej wybrać włókninę z naturalnego surowca, który dobrze znosi wysokie temperatury)
  flizelina z klejem (stabilizator): MADEIRA 9447 posłuży do podklejenia, zabezpieczenia tkaniny aplikacji przed strzępieniem się jej krawędzi
  flizelina wydzierana (stabilizator): dostępne rodzaje, materiał do podłożenia pod czerwoną tkaninę na który będziemy naszywać aplikację, wykorzystamy prostokąt 27 x 37 cm
  sznurek: potrzebne ok 130 cm sznurka o średnicy ok 5-7 mm, z niego przygotujemy wypustkę
  papier: do narysowania wykroju potrzebny prostokąt 27 x 37

 • Stopki pamiętaj, aby dobierać właściwe pasujące do posiadanego przez Ciebie modelu maszyny:
  stopki do naszywania aplikacji
  stopki do przyszywania wypustki
 • Przybory krawieckie:
  igły do pikowaniaeti 008 to bardzo smukła igła, która bardzo precyzyjnie penetruje materiał i tworzy idealnie równy ścieg
  nożyczki Fiskars Easy Action Micro-TipFISKARS 1003874 posiadają bardzo ostre czubki oraz sprężynę otwierające je po każdym cięciu, dzięki czemu bardzo łatwo wycina się nimi nawet najdrobniejsze elementy
  – linijka do cięcia po ukosie i okręgu eti 910 przyda się podczas rysowania prostokąta, a dodatkowo przy jej pomocy można idealnie zaokrąglić  narożniki podkładki
  – pisak krawiecki eti 120 będzie nam bardzo potrzebny, bo z jego pomocą można bardzo precyzyjnie rysować na każdym materiale
  – klipsy do materiałówklips średni będzie idealny do przytrzymania wypustki i warstw przy krawędzi
  szpilkieti 118 potrzebne będą do przypięcia formy do materiału
  nici (komplet nici do szycia 1)
  klej tymczasowy SPIRIT 5 będzie idealny do przyklejenia aplikacji i ułatwi jej precyzyjne przyszycie
  – deska do prasowania i żelazko

WYKRÓJ (forma) PODKŁADKI:

Poniżej na rysunku znajdują się wymiary podkładki do skrojenia.

 • Rysowanie rozpoczynamy od stworzenia prostokąta o wymiarach 27 x 37 cm

 • Następnie zaokrąglamy wszystkie cztery rogi, możemy to zrobić ręcznie lub przyłożyć do środka każdego narożnika linijkę z okręgami i narysować pożądane zaokrąglenie.

Wzór płatków śniegu możecie pobrać, klikając na rysunek poniżej. Tam również znajdziecie mini podkładkę z rozmieszczonymi płatkami śniegu w skali.

JAK SKROIĆ PODKŁADKĘ:

Mając papierowy wykrój, możemy przystąpić do wycinania jej z materiałów. Aby uszyć jedną podkładkę musimy skroić dwa elementy z tkaniny czerwonej, jedną z włókniny pikowanej oraz jeden z flizeliny wydzieralnej. Także przypinamy szpilkami formę i wzdłuż niej wycinamy elementy. 

Przed przystąpieniem do krojenia płatków śniegu musimy koniecznie materiały, z którego je wytniemy podkleić flizeliną. Zróbcie to dokładnie, nie spieszyć się i bardzo uważnie przyklejcie flizelinę. Po przyklejeniu flizeliny należy odczekać ok 20 min, zanim przejdziemy do wycinania z podklejonego materiału. To czas potrzebny, aby klej jak najlepiej połączyć, dzięki temu i flizelina dobrze się przykleiła do tkaniny.
Po podklejeniu przy pomocy pisaka krawieckiego odrysowujemy płatki śniegu, czyli jedną dużą gwiazdkę oraz dwie małe.

Każdą śnieżynkę wycinamy możliwie precyzyjnie.

Tym sposobem mamy wszystkie główne elementy skrojone.

Teraz czas na skrojenie wypustki. W tym celu przykładamy linijkę do materiału pod kątem 45° względem jego krajki.

Kroimy paski o szerokości 2,5 – 3 cm (w zależności od grubości sznurka na wypustkę). Po ich połączeniu pasek ma mieć długość 130 cm.  Jeśli temat krojenia i łączenia pliski skośnej nie jest jasny, proponujemy zajrzeć do naszego wpisu, gdzie prezentujemy dokładnie krok po kroku jak skroić pliskę skośną, jak ją połączyć – link do wpisu tutaj (tematem wpisu jest przyszywanie lamówki).

JAK USZYĆ PODKŁADKĘ, ETAPY SZYCIA:

Na warstwie tkaniny czerwonej układamy płatki śniegu i przyklejamy je za pomocą kleju tymczasowego. Dzięki temu przygotowanej przez nas aplikacji nie trzeba przypinać szpilkami, a podczas szycia nie będzie się nam przesuwała. Natomiast pod tkaninę wkładamy warstwę flizeliny papierowej wydzieranej, która sprawi, że tkanina nie ściągnie się, a aplikacja wyjdzie bardzo estetyczna.

Przy maszynie montujemy specjalną stopkę do naszywania aplikacji. Im stopka jest krótsza tym będzie łatwiej naszywać skomplikowane elementy, a jak widzicie na zdjęciu poniżej stopka Janome jest o ok 1/3 krótsza od standardowej stopki.

Przy maszynie wybieramy ścieg do naszywania aplikacji. W naszym przypadku to ścieg 30, jego szerokość to 2 mm, a długość 2.5.

Zaczynamy naszywać element od największej aplikacji umiejscowionej na środku.

Gdy skończymy naszywanie wszystkich motów ozdobnych, przechodzimy do podszycia wierzchniej warstwą włókniną igłowaną. Podkładamy włókninę pod spód i zszywamy warstwy szyjąc ok 5 mm od krawędzi.

Przygotujemy teraz wypustkę. Do środka pliski skośnej wsuwamy sznurek i upinamy ją szpilkami.

Przy maszynie montujemy stopkę do przyszywania wypustki i szyjemy w celu zaszycia sznurka w ozdobnym materiale.

Przygotowaną wypustkę upinamy do wierzchniej warstwy podkładki. W narożnikach podkładki krawędź wypustki delikatnie nacinamy, dzięki temu ułoży się ona ładnie i płasko.

 Tutaj na zdjęciu poniżej narożnik w powiększeniu.

Gdy wypustka została przypięta, przechodzimy do jej przyszycia. Tutaj warto przestawić pozycję igły w lewo, bliżej wypustki. Dzięki czemu poprzednia linia szycia (tworzenia wypustki) będzie niewidoczna.

Łączenie wypustki jest dość proste. Aby to zrobić odcinamy koniec wypustki i umieszczamy go w początkowym jej fragmencie, owijamy estetycznie materiałem i przeszywamy. Spójrzcie na zdjęcie poniżej.

Poniżej wypustka po doszyciu do wierzchniej warstwy podkładki. 

Przechodzimy teraz do doszycia spodniej warstwy podkładki. Składamy elementy prawą stroną do prawej i upinamy je razem na krawędziach.

Przyszywamy raz jeszcze szyjąc na około podkładki. Pamiętajcie o zostawieniu otworu na jej wywinięcie. 🙂

Przewracamy podkładkę na prawą stronę i zaszywamy ręcznie otwór. 

Gotowe 🙂 

Mam nadzieje, że nie napotkaliście na żadne problemy, gdyby jednak pojawiły się jakieś pytania lub wątpliwości, to piszcie śmiało w komentarzach, pomożemy. 🙂

Dodatkowo będzie nam bardzo miło jeśli na naszej stronie lub profilu Facebook polubicie wpisy, te które szczególnie Was zainteresowały. Dzięki temu będziemy wiedzieć jakie tematy, działy mamy rozwijać!

tagi: , ,

4
Dodaj komentarz

2 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
suszarka do naczyń

prześliczne <3
świetny blog, bardzo fajnie i prosto wyjaśniasz krok po kroku 🙂
pozostaje mi zabrać się za swoją maszynę ^_^

stojak na wino drewniany

piękne!