Świąteczna poszewka na poduszkę ozdobiona patchworkową choinką (szycie krok po kroku)

etiblog-poduszka-warsztaty-szycia-2013-1-z

Pamiętacie naszą poszewkę na poduszkę z ozdobna patchworkową choinką, którą szyliśmy podczas ostatnich warsztatów szycia?
Dzisiaj pokaże Wam jak uszyć właśnie taką poszewkę. 🙂
Poszczególne kolory choinki możecie ułożyć według swojego uznania i nie potrzebujecie do tego dużej ilości materiału, wystarczą Wam nawet skrawki. 🙂

Wielkość poszewki została dopasowana do wkładu poduszki, który mam, czyli do wymiaru 35 cm x 35 cm.  Jeżeli będziecie mieli większy wkład wystarczy, że odpowiednio zwiększycie element poduszki.

Do uszycia tej poszewki potrzebujesz dowolną maszynę do szycia, ja do tego projektu wybrałam standardową maszynę do szycia JANOME 525S.

* Potrzebne materiały:
a) tkaniny podstawowa (biała) 40 cm tkaniny o standardowej szerokości (150 cm); tkanina dodatkowa (czerwona) 30 cm tkaniny o standardowej szerokości (150 cm) oraz kolorowe ścinki tkanin na choinkę
b) cienka flizelina do podklejenia przodu poszewki: 38 cm x 38 cm
c) papier do przygotowania wykroju choinki ok 30 cm x 30 cm
d) zamek kryty o długości 40 cm
e) nici do szycia i złotą nitkę do ozdobnego przeszycia
f) wkład do poduszki o wymiarze 35 cm x 35 cm

* Przybory, akcesoria itp:
a) obcinaczki – TITANIUM Ti500
b) rozpruwacz -eti 098
c) nożyczki – 445-8″ MUNDIAL
d) miara krawiecka uniwersalna -eti 105
e) szpilki -eti 118
f) pisak samoznikajacy -eti 120
g) stopki:
– stopka krawędziowa 1/4″ (6 mm) JANOME 200318000  (pasuje do maszyn z chwytaczem rotacyjnym i szerokością ściegu 7 mm),  JANOME 200330008 (chwytacz wahadłowy)
– stopka do wszywania zamków krytych  JANOME 200333001 (pasująca do maszyn z chwytaczem rotacyjnymi szerokością ściegu 7 mm),  JANOME 941800000 (chwytacz wahadłowy)
h) żelazko i deska do prasowania

PRZYGOTOWANIE I KROJENIE:

Przód poszewki będzie miał wymiar 35 cm x 35 cm, a więc w tym obszarze planujemy kształt i wielkość choinki, która będzie stanowiła główną ozdobę naszej poszewki. Choinkę rysujemy na papierze i wycinamy ją. Moja choinka mam wymiary: 27 cm wysokości oraz 29 cm szerokości w najszerszym miejscu.

Tkaniny przed krojeniem dekatyzujemy tzn. poddajemy je działaniu pary wodnej oraz temperatury.

Po fazie dekatyzacji zabieramy się do wycinania poszczególnych elementów poszewki. Ja rozpoczęłam od wycięcie z białej tkaniny przodu poszewki (38 cm x 38 cm) oraz dwóch prostokątów na tył poszewki (28 cm x 38 cm oraz 13 cm x 38 cm). Przód poszewki podklejamy flizeliną, a następnie przykładamy do niego papierową choinkę i obrysowujemy ją pisakiem krawieckim (linie wykonane przy jego pomocy znikną po 24 lub 48h- zależy jakiego koloru użyjemy). Po narysowanych liniach ostrożnie wycinamy kształt choinki, ponieważ tkanina została podklejona flizeliną krawędzie nie powinny się nam strzępić. Pozostałe krawędzie obrzucamy owerlokiem.

Przejdziemy teraz do wycięcia elementów z czerwonej tkaniny, tu kroimy 4 prostokąty o wymiarze 13 cm x 48 cm.

Pozostaje nam skroić jeszcze tylko paski na choinkę. Moje mają od 3,2 do 3,7 cm szerokości, ale nie będę narzucać Wam tutaj konkretnych wymiary, chodzi tylko o to aby po połączeniu wszystkich pasków powstały element był większy od wyciętej choinki o ok 1 cm z każdej ze stron.

SZYCIE:

Zaczynamy od połączenia pasków przeznaczonych na choinkę. Ja do tego celu zamontowałam przy maszynie stopkę krawędziową. Stopka ta umożliwia łączenie tkanin w odległością dokładnie 6 mm od krawędzi.

Po połączeniu pasków ich szwy dokładnie rozprasowujemy, tworząc szew otwarty. Następnie cały element docinamy tak, aby był większy o m27inimum 1 cm z każdej strony od wyciętego kształtu choinki na przodzie poszewki. Krawędzie obrzucamy owerlokiem.

Tak przygotowany element podkładamy pod przód poszewki i upinamy na krawędziach wyciętej choinki. Teraz stopką uniwersalną, białą nitką i  ściegiem prostym przyszywamy krawędź białej tkaniny do choinki szyjąc ok 2 mm od niej.

Przy maszynie montujemy raz jeszcze stopkę krawędziową, nawlekamy złotą nitkę i zmieniamy ścieg na ścieg prosty potrójny. Szyjemy prowadząc prowadnik stopki przy linii choinki. Zauważcie, że stopka nie tylko ułatwia szycie w równej odległości od krawędzi, ale pomaga nam wykonać obroty na igle w odpowiednim miejscu tak, aby po obrocie znaleźć się w odpowiedniej odległości od krawędzi. Na zdjęciach poniżej pokazałam, w którym miejscy wykonujemy obroty dla narożnika choinki wypukłego oraz wklęsłego. Oznaczenie na stopce to wypukłe kreski na niej (patrz zdjęcia).

Wypukły narożnik:

 

obrot-na-ile-1a-91obrot-na-ile-1a-92

Wklęsły narożnik:

obrot-na-ile-2-91obrot-na-ile-2-92

Zwróćcie również uwagę na tworzenie przez maszynę ściegu potrójnego, aby wykonać obrót na igle po wykonaniu całej sekwencji ściegu (maszyna szyje do przodu, następnie do tyłu i znów do przodu to cała sekwencja ściegu, a więc to moment w którym wykonujemy obrót na igle).

Przód gotowy, a więc zabieramy się teraz za przygotowanie tyłu tzn wszycie zamka krytego. W tym celu montujemy przy maszynie stopkę do wszywania zamków krytych i upinamy zamek do dłuższych boków prostokątów w odległości 1,5 cm od krawędzi- zdjęcia poniżej. Więcej informacji na temat wszywania zamka krytego znajdziecie w dziale porady naszego bloga.

Przyszywamy obie strony zamka szyjąc od góry do dołu zamka. Ważne, aby przed opuszczeniem stopki lekko odgiąć ząbki zamka tak, aby stopka przytrzymała je odgięte. Dzięki czemu zamek po wszyciu będzie całkowicie schowany w szwie.

Przód i tył poduszki mamy już gotowy więc teraz zabieramy się za szycie ozdobnego, czerwonego (u mnie) elementu poduszki.
Pokaże Wam jeden z wielu sposobów jak może to wykonać. Zaczynamy od złożenie czerwonego elementu jeden na drugi i narysowania linii szycia (na zdjęciu poniżej linię to zaznaczyłam białą przerywaną linię).

W taki sposób łączymy wszystkie paski. Narożniki wycieniowujemy (obcinamy), dzięki czemu będą płasko się układały.

Szwy elementu rozprasowujemy i jeśli wszystko poszło właściwie element powinien wygląda tak jak u mnie na zdjęciu poniżej.

Łączymy wszystkie narożniki.

Teraz przygotujemy wszystkie elementy poszewki do połączenia w całość. Zacznijmy od oznaczenia na przodzie poszewki punktów w narożnikach 1,5 cm od każdej krawędzi- szczegóły zdjęcie poniżej.

To miejsca wykonania obrotów na igle i upięcia przygotowanego elementu czerwonego poduszki. Oznaczone punkty to miejsca do których dosuwamy czerwony element od miejsca jego łączenia- patrz zdjęcie poniżej.

Upinamy całość na krawędziach szpilkami tak, aby łepki szpilek wystawały poza krawędź białego elementu poszewki. Dodatkowo narożniki upinamy do środka tak, aby nie leżały na linii szycia tzn 1,5 cm od krawędzi elementów (linia przerywana na zdjęciu poniżej).

Po upięciu ich pozostaje nam jeszcze przyłożyć tyły poszewki  i dodatkowymi szpilkami go upiąć.  Musimy jeszcze rozpiąć zamek na odległość ok 12 cm. Elementy zszywamy na 1,5 cm od krawędzi.

Po zszyciu sprawdzamy czy narożniki na prawej stronie wyszły właściwie. Powinny prezentować się jak na zdjęciu poniżej.

Jeśli są dobrze odszyte to od lewej strony szew wycieniowujemy (obcinamy narożnik jak na zdjęciu poniżej). Jeśli krawędź czerwonej tkaniny wystaje z pomiędzy białych warstw można ją delikatnie wyciąć, aby nie byłą widoczna.

Świąteczną poszewkę na poduszkę mamy gotową. 🙂

Pochwalcie się swoimi świątecznymi poszewkami uszytymi na podstawie tego wpisu, zdjęcia wysyłajcie na  adresem mailowym: e.szafranek@eti.com.pl

tagi: , ,

4
Dodaj komentarz

2 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Majka

Piękna 🙂

Lucyna

Proszę napisać jak pikować na maszynie jak ustawić maszyne dziękuje lucyna