Świąteczny fartuch kuchenny (szycie krok po kroku)

eti-blog-o-szyciu-pomysły-szyciowe

Świątecznych projektów ciąg dalszy. 🙂
Tym razem pokaże Wam jak uszyć świąteczny fartuch kuchenny, który z pewnością przyda się Wam podczas świątecznych przygotowań. 🙂
Fartuch zostałam tak pomyślany, ale podkreślał figurę. W końcu nawet podczas gotowania warto dobrze wyglądać. 😉

Fartuch przygotowuje w rozmiarze “S” (szerokość ok 44 cm, długość ok 52 cm). Jeżeli macie inny rozmiar, należy dodać kilka centymetrów do szerokości (np. przy rozmiarze “M” należy dodać 4 cm do jego szerokości).

Do uszycia fartuszka tak, jak przy wszystkich moich projektach potrzebujesz  maszynę do szycia, ja ten projekt uszyłam na JANOME MC8900QCP (obecnie dostępny model na rynku MC8900QCP SE).

* Materiały potrzebne do uszycia fartuszka:
a) tkaniny
– biała: 50 cm bieżących (50 x 150 cm)
– czerwona na pasek: 30 cm bieżących (30 x 150 cm)
– ozdobna zadrukowana: 7 cm x 53 cm (u mnie wzór w bombki, który ozdobi dół fartucha) oraz dwa paski: 2 cm x 220 cm (potrzebna na wypustkę przy pasku). Tych ostatnich pasków nie ma konieczności wycinać w całości, śmiało można je łączyć.
b) tasiemki typu zygzak 230 cm szerokość min. 9 mm
c) nici do szycia

* Przybory, akcesoria itp:
a) obcinaczki – TITANIUM Ti500
b) rozpruwacz -eti 098
c) nożyczki – TITANIUM Ti912
d) miara krawiecka uniwersalna -eti 105
e) szpilki -eti 118
f) pisak samoznikajacy -eti 120
g) stopki:
– stopka przezroczysta z prowadnikami JANOME 202089005 (pasująca do maszyn z chwytaczem rotacyjnymi i szerokością ściegu 9 mm), JANOME 200449001 (dla szerokości ściegu do 7 mm)
k) żelazko i deska do prasowania

eti-blog-o-szyciu-projekty-świątecznePRZYGOTOWANIE I KROJENIE:

Oczywiście rozpoczynamy od dekatyzacji wszystkich tkanin. Po fazie dekatyzacji przechodzimy do krojenia.

Zaczniemy od skrojenie głównych elementów fartucha (w moim przypadku jest on w kolorze białym): kroimy prostokąt o wymiarach 48 x 53 cm, będzie to dolna część fartucha oraz prostokąt o wymiarze 8 x 53 cm będzie to górna część fartucha.

eti-blog-o-szyciu-krojenie

Z tkaniny ozdobnej (tkanina w kolorowe bombki) kroimy prostokąt 7 cm x 53 cm (pasek po naszyciu będzie miały szerokość 5 cm i naszyjemy go przy dolnej krawędzi fartucha). Z tkaniny tej potrzebujemy skroić również paseczki na wypustki, ich wymiary: 2 cm x 220 cm, kroimy dwie sztuki.

Pozostaje nam wyciąć jeszcze elementy na pasek naszego fartucha. W moim przypadku jest to tkanina czerwona,  kroimy dwa prostokąty o wymiarze 7 cm x 220 cm. Paski te nie muszą być skrojone w całości,  można skroić krótsze i połączyć je do długości 220 cm.

SZYCIE:

Proponuje zacząć od obrzucenia głównej części fartucha owerlokiem lub ściegiem owerlokowym (w moim przypadku biały materiał).

Następnie przechodzimy do przygotowania dołu fartucha. W tym celu pisakiem krawieckim zaznaczamy od dołu linie w odległości 6 cm, a następnie kolejną w odległości 5 cm od poprzedniej. Pierwsza linia od krawędzi to linia podwinięcia dołu fartucha, wzdłuż niej zaprasowujemy krawędź.

eti-blog-o-szyciu-krojenie

Kolejna linia to miejsce, w którym zaplanowałam dolną krawędź ozdobnego elementu. Element ten (7 x 53 cm) przygotowujemy poprzez zaprasowanie jego krawędzi pod spód na 1 cm (5 x 53cm). Układamy go tuż przy linii, dodatkowo pod zaprasowane krawędzie podkładamy tasiemki typu zygzak, chcemy aby tylko wystawały z obu stron. Wszystkie warstwy na krawędziach gęsto upinamy szpilkami.

eti-blog-o-szyciu-inspiracje-szyciowe

Cały projekt uszyjemy przezroczystą stopką z prowadnikami, dzięki czemu łatwo będzie nam utrzymać prostą linię szycia. Szyjemy prowadząc zaprasowany brzeg tkaniny przy wybranej linii pomocniczej (czerwonej) stopki. Tak przyszywamy ozdobny pasek na obu jego krawędziach.

eti-blog-o-szyciu-ozdabianie

Gdy element ozdobny został przyszyty przechodzimy do podwinięcia boków fartucha. Tutaj również pomagamy sobie pomocniczą linią i rysujemy ją w odległości 2 cm od krawędzi każdego z boków. Wzdłuż nich zaprasowujemy krawędzie fartucha.

eti-blog-o-szyciu-obrębianie

Szyjemy 1,5 cm od zaprasowanej krawędzi.

eti-blog-o-szyciu-estetycznie-wykończyć

W ten sposób powstał nam dół fartucha, zabieramy się teraz za szycie góry.

W tym celu zaprasowujemy krawędzie góry i boków na 2 cm (pod spód tzn lewą stroną tkaniny do lewej). Odginamy je i składamy raz jeszcze, ale tylko wzdłuż krawędzi górnej (stroną prawą do prawej)- patrz zdjęcie poniżej. Szyjemy po linii zaprasowania, dokładnie zaznaczyłam ją na zdjęciu poniżej linią przerywaną.

eti-blog-o-szyciu-pomocne-wskazówki

Narożniki od środka delikatnie wycieniowujemy i wywijamy krawędź na prawą stronę. Dzięki tej operacji mamy górę estetycznie połączoną w narożnikach.

eti-blog-o-szyciu-szycie

Pozostaje przytrzymać podwiniętą krawędź (szyjemy na 1,5 cm od krawędzi ściegiem prostym).

eti-blog-o-szyciu-ładnie-odszyty-narożnik

Teraz, gdy górę i dół fartucha mamy gotową upniemy je i przygotujemy do połączenia z paskiem. W pierwszej kolejności oznaczamy środek góry i dołu fartucha. Następnie odmierzamy 7,5 i 12 cm do boków i w tych miejscach upinamy małe zakładki (składamy je na ok 5-7 mm).  Zakładki na górnym i dolnym elemencie powinny znaleźć się w jednej linii.

eti-blog-o-szyciu

Do tak przygotowanych krawędzi (w odległości 1,5 cm) dopinamy tasiemkę typu zygzak i przyszywamy ją ściegiem prostym.

eti-blog-o-szyciu-szycie-fartuszka-kuchennego

Pozostaje nam przygotowanie paska naszego fartucha i połączenie wszystkich elementów razem. W pierwszej kolejności do krawędzi paska przyszyjemy wypustkę. W tym celu wyciętą tkaninę na wypustkę zaprasowujemy wzdłuż na pół (lewymi stronami do siebie). Krawędzie paska i wypustki układamy razem- patrz zdjęcie poniżej.

Przy maszynie montujemy prowadnik do stopki, aby szyć precyzyjnie 6 mm od krawędzi. Szyjemy wzdłuż krawędzi paska. Dzięki zastosowaniu stopki z prowadnikiem, wypustka będzie nam idealnie równo wystawać poza krawędź paska.

eti-blog-o-szyciu-stopka-krawędziowa-do-czego

Gdy wypustka jest przeszyta do krawędzi jednego z pasków jesteśmy już gotowi do połączenia elementów paska razem. Zaznaczamy środek paska oraz środek dołu fartucha, a następnie miejsce na pasku gdzie wypada koniec fartucha, u mnie to biała przerywana linia- patrz zdjęcie poniżej. Na zdjęciu widać tylko jeden bok fartucha, ale oczywiście wszystko wykonujemy z obu stron fartucha.

eti-blog-o-szyciu-jak-wszyć-pasekDokładamy drugą warstwę paska (składamy je prawą do prawej) i zszywamy pasek szyjąc od punktu oznaczonego szpilką jako koniec fartuszka. Szyjemy w stronę końca paska i wracamy do miejsca oznaczonego szpilką, szyjemy cały czas 6 mm od krawędzi- patrz linia przerywana zdjęcie poniżej.

eti-blog-o-szyciu-inspiracje-szyciowePo przeszyciu obydwóch końców paska wycieniowujemy narożniki (obcinamy nadmiar tkaniny na szwach) i wywracamy pasek na prawą stronę. Pasek rozprasowujemy. Następnie upinamy dół fartucha do paska, wystarczy wprowadzić go pomiędzy warstwy paska. Krawędź tą upinamy gęsto szpilkami tak, aby spiąć warstwę górną paska (widoczną na zdjęciu) i spodnią paska.

eti-blog-o-szyciu

Szyjemy blisko zaprasowanej krawędzi.

eti-blog-o-szyciu-ozdabianie

Sprawdzamy czy pasek od spodu również został przeszyty, jeśli wszystko wyszło dobrze zabieramy się za upięcie góry fartucha. Wykonujemy to analogicznie jak zrobiliśmy to przy dole. Zwróćcie tylko uwagę na to, aby dół i góra fartucha rozpoczynały i kończyły się w jednej linii (linia przerywana na zdjęciu poniżej).

eti-blog-o-szyciu-pasekGotowe 🙂

eti-blog-o-szyciu-inspiracje-szyciowe

tagi: , ,

8
Dodaj komentarz

4 Comment threads
4 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Ruda Szyje - 27zima

Piękny

Pela

Ciekawy pomysł i jasno rozrysowany, ja też niedawno uszyłam fartuszek zainspirowała mnie autorka bloga http://www.aczemunie.com.pl/dla-p/, fartuszek należy również do tych bardziej świątecznych 🙂

maria

Bardzo ładny ,spróbuję też uszyć podobny:-)

Agnieszka

Śliczny fartuszek! Zainspirowałaś mnie abym wykonała taki dla siebie i dla córeczki, wersję mini 🙂 Znalazłam już nawet sklep z tkaninami świątecznymi i myślę, że coś dla nas wybiorę na najbliższe Święta. Zresztą sama zerknij, może polecisz konkretny materiał 🙂
https://www.modeos.pl/43-tkaniny-swiateczne