Świąteczna torebka na prezent (szycie krok po kroku)

etiblog-swiateczna-torebka-na-prezent-1-z

Kolejny świątecznym projektem jaki dla Was przygotowałam jest trochę nietypowa torebka na wino. 🙂 Wino czy jakiś inny alkohol jest częstym prezentem więc pomyślałam, że fajnie będzie podarować je w oryginalnym, własnoręcznie wykonanym opakowaniu. 🙂

Projekt można naprawdę szybko uszyć, a jestem pewna, że obdarowana osoba będzie mile zaskoczona taką formą torebki szczególnie, że możecie ja spersonalizować wyszywając np. jej imię :). Istnieje tylko ryzyko, że może odwrócić uwagę od zawartości. 😉

Wymiary torebki warto dopasować do zawartości. 🙂 W moim przypadku będzie dopasowana do butelki od wina, czyli wymiary ok 28 cm wysokości, szerokość i głębokość to odcinek o długości 9 cm.

Do uszycia torebki potrzebujesz dowolną maszynę do szycia, ja do tego projektu wybrałam maszynę JANOME MC8200QC (obecnie dostępny na rynku jest model MC8200QCP SE).

* Materiały potrzebne do uszycia torebki:
a) tkaniny główna (biała) 20 x 71 cm oraz 9 x 12 cm, dodatkowa (zielona) 12 x 15 cm
b) flizelina do poklejenia (wzmocnienia) torebki ok 15 cm bieżących
c) tasiemka o szerokości 2,5 cm (2 m) oraz 1,5 (1 m)
d) nici do szycia

* Przybory, akcesoria itp:
a) obcinaczki – TITANIUM Ti500
b) rozpruwacz -eti 098
c) nożyczki – TITANIUM Ti912
d) nożyczki zygzak- 1865-8.1/2″ MUNDIAL
e) miara krawiecka uniwersalna -eti 105
f) szpilki -eti 118
g) pisak samoznikajacy -eti 120
h) stopki:
-stopka do naszywania aplikacji i ściegów ozdobnych z zestawu maszyny lub JANOME 822804129 (pasująca do maszyny z chwytaczem rotacyjnym i szerokością ściegu 7 mm), JANOME 200129002 (chwytacz wahadłowy).
i) liniał magnetyczny -eti 096
j) żelazko i deska do prasowania

potrzebne przy projekcie szycia torebkiPRZYGOTOWANIE I KROJENIE:

Wszystkie tkaniny jak zawsze dekatyzujemy.

Następnie przechodzimy do krojenia, zaczniemy od wycięcia prostokąta o wymiarach 20 x 71 cm, będzie to główny element naszej torebki. Dodatkowo z tego samego materiału kroimy mały prostokąt o wymiarach ok 9 x 12 cm będzie to etykieta torebki. Prostokąt ten podklejamy flizeliną.

krojenie elementu glownego

Z tkaniny zielonej kroimy prostokąt o wymiarach 12 x 15 cm, jego również należy podkleić  flizeliną.

SZYCIE:

Zaczniemy od wyszycia dowolnego napisu na małym prostokącie tkaniny głównej (9 x 12 cm). W moim przypadku jest to napis “WESOŁYCH ŚWIĄT”, ale możecie wyszyć co tylko chcecie. Przy maszynie montujemy stopkę do naszywania aplikacji i ściegów ozdobnych (ja wykorzystałam stopkę z zestawu maszyny).

Model wybranej przeze mnie maszyny posiada polską czcionkę więc nie będę miała, dodatkowej pracy z wyszyciem napisu „wesołych świąt”, natomiast wiem, że jest wiele modeli na rynku gdzie niestety brak jest polskich znaków, proponuje wtedy dorobić je wyszywając np.: przecinki w odpowiednich miejscach.

wyszywanie napisu1

Po wykonaniu napisu, obrysowujemy go ramką o wymiarze około 6 x 9 cm i po tych liniach wycinamy element tnąc nożyczkami typu zygzak, dzięki czemu otrzymamy ładną, niestrzępiącą się krawędź.

kwadrat z napisem wykonanym przez maszyne do szycia

Wyszyty i wycięty biały prostokąt układany na nieznacznie większym prostokącie, w moim przypadku jest on w kolorze zielony (wymiary zielonego prostokąty na zdjęciu poniżej). Dla ładnej całości krawędzie zielonego prostokąty tez proponuję wyciąć nożyczkami typu zygzak.
Oba prostokąty wyśrodkowujemy i upinamy szpilkami.

kwadrat z napisem wykonanym przez maszyne do szycia

Szyjemy nitką w kolorze zielonym szyjąc po białym elemencie. Wykonamy podwójne stebnowanie równolegle względem siebie.

Oba elementy łączymy podwójnym, równoległym stebnowaniem. Tutaj nie zalecam użycia igły podwójnej, gdyż wtedy nie mam możliwości wykonania obrotu na igle, a więc wykonujemy jedno przeszycie, a następnie kolejne.

napis przyszyty do zielonej tkaniny

Tak przygotowany element upinamy na prostokącie skrojonym na torbę. Najpierw oznaczamy środek elementu (35,5 cm), następnie odmierzamy po 4,5 od środka w obu kierunkach (to oznaczenie miejsca gdzie znajduje się dno naszej torebki). Teraz na przodzie torebki dodatkowo odmierzamy 5 cm i powstaje nam linia do której przykładamy naszą ozdobą etykietę- patrz zdjęcie poniżej. Elementy upinamy szpilkami.

umiejscowienie etykiety1

Nasze ozdobne prostokąty przyszywany do przodu torebki. Tutaj również wykonujemy podwójne, równoległe stebnowanie.

szyjemy po ziolonej tkaninie

Teraz wykonamy otwory na przełożenia paska. Ja zdecydowałam się na wykonanie otworów na dziurki. Na zdjęciu poniżej widać jak przy pomocy stopki do automatycznego obszywania dziurki specjalnej stopki wykonuje otwory.

Na kolejnym zdjęciu gotowe otwory i miejsce w których należy je wykonać.

dziurka

Umiejscowienie dziurek.

umiejscowienie dziurek

Po odszyciu dziurki rozcinamy, np. rozpruwaczem. Więcej na temat odszywania dziurek znajdziecie w dziale porady naszego bloga.

Przed połączeniem boków torebki krawędzie obrzucamy owerlokiem. Torebkę składamy na pół (prawą strona do prawej) i łączymy szyjąc 1 cm od krawędzi.

laczenie torebki

Teraz wykonamy dno worka. Składamy bok torebki tak jak na zdjęciu poniżej, szyjemy po zaznaczonej linii. Zauważcie, że linia szycia to odcinek dokładnie o długości 9 cm, a szew boku torebki to jego połowa (4,5 cm). Tak przyszywamy oba narożniki.

dno torebki

Teraz pozostaje nam wykończenie krawędzi górnej torebki. W tym celu zaprasowujemy górną krawędź na 1 cm do środka, a następnie na 2 cm. Przyszywamy tak przygotowaną krawędź szyjąc 1,8 cm od krawędzi. Przy maszynie możemy zamontować liniał magnetyczny, który ułatwi na równe szycie względem krawędzi (1,8 cm od igły). Dodatkowo dla ułatwienia proponuję zdjąć  stolik, aby odsłonić wolne ramie maszyny. 

gorna krawedx linia manetyczny szycie rowno

Główny element torebki skończony pozostaje połączenie tasiemek razem i wprowadzenie ich do torebki. W pierwszej fazie na jedną z szerszych tasiemek naszywamy węższą.

tasiemki naszycie

Następnie układamy tasiemki jedna na drugiej, estetycznymi stronami na zewnątrz i zszywamy je szyjąc tuż przy krawędziach.

laczymy tasiemki razem

Wprowadzamy tasiemkę do torebki, zawiązujemy kokardę i mamy gotową świąteczną torebkę. 🙂

swiateczna torebka na prezent

tagi: , ,

1
Dodaj komentarz

1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o

Super 😉 Ja zawsze zamawiam już gotowe kartony prezentowe, które rzeczywiście bardzo ładnie wyglądają i są starannie wykonane