Pikowana poszewka na poduszkę techniką „echo” (szycie krok po kroku) + opis jak przygotować wykrój

Pikowana poszewka na poduszkę "echo" (szycie krok po kroku) + opis jak przygotować wykrój

Pikowana poszewka na poduszkę z pikowaniem"echo" (szycie krok po kroku) + opis jak przygotować wykrój - 2 Pikowana poszewka na poduszkę z pikowaniem"echo" (szycie krok po kroku) + opis jak przygotować wykrój- 3Poszewka zapinana na guziki ozdobiona pikowaniem, to już nasza ostatnia poszewka z serii trzy-kolorowych pikowanych powłoczek. Zauważcie, że każda wyszła inna, a ich kombinacje dają olbrzymią „paletę” możliwości przy dekorowaniu domu. Dzięki pikowaniu otrzymujemy na poduszce wzór, ale również ciekawą strukturę. Do dzieła.

Poszewka mam wymiary 40 cm x 40 cm, a więc pasuje na wkład o podobnych wymiarach.

Do uszycia tej poszewki potrzebna jest dowolna maszyna do szycia, ja do tego projektu wybrałam maszynę JANOME DC 7100 oraz dla estetycznego wykończenia poszewki w środku wybrałam również owerlok JANOME 744D (jeśli nie dysponujecie owerlokiem to wykończcie krawędzie ściegiem owerlokowym w Waszej maszynie do szycia).

* Materiały potrzebne do uszycia poszewki:
a) tkanina w 3 kolorach, każdy po 100 cm x 20 cm
b) ocieplina odzieżowa/pinka gorseciarka czy włóknina, która po przepikowaniu da nam efekt wypukłości. Potrzebujemy kawałek 46 cm x 46 cm
c) guziki 1,5 cm średnicy 3 sztuki
d) nici do szycia

* Przybory, akcesoria itp:
a) nożyczki – FISKARS
b) miara krawiecka uniwersalna -eti 105
c) szpilki -eti 909
d) pisak samoznikajacy -eti 120
e) rozpruwacz -eti 098
f) stopki:
– do przyszywania guzików JANOME 200136002 (pasująca do maszyny z chwytaczem rotacyjnym) lub JANOME 200131007  (do chwytacza wahadłowego).
– stopka do obszywania dziurki JANOME 753801004 (automatycznego) lub JANOME 200123006 (półautomatycznego)

– zestaw do pikowania, haftowania i cerowania JANOME 202002004 (pasuje do maszyny z chwytaczem rotacyjnym)
g) żelazko i deska do prasowania

potrzebne-poszewka-na-poduszke-jak-skroić-blog-o-szyciu-etiblog-9

PRZYGOTOWANIE I KROJENIE:

Wszystkie tkaniny wykonane z włókien naturalnych, które będziemy wykorzystywać do szycia tego projektu należy zdekatyzować (czyli poddajemy je działaniu temperatury oraz pary wodnej). Dzięki temu zabiegowi skurczą się one jeszcze przed krojenie, a więc gotowy projekt będzie bezpieczny tzn. na pewno się on już nie skurczy.

Pracę nad projektem zaczynamy od skrojenia elementów poszewki, ich wymiary umieściłam na zdjęciach poniżej.

Na zdjęciu poniżej przedstawiłam skrojone elementy przodu (każdy element ma taki sam wymiar):

eti-blog-o-szyciu-jak-skroić-poszewkę

Na zdjęciu poniżej skrojone elementy tyłu poszewki:

eti-blog-o-szyciu-krojenie-poszewki

SZYCIE:

Szycie zaczniemy od wykonania tyłu poszewki. W tym celu zaprasowujemy krawędzi środkowego elementu poszewki na dwa razy każdy na ok 2,5 cm.

eti-blog-o-szyciu-jak-wykończyć-krawędź

Krawędź przyszywamy szyjąc tuż przy krawędzi zaprasowania.

eti-blog-o-szyciu-podwijanie

Teraz przechodzimy do obrzucenie dziurek. W tym celu pisakiem krawieckim zaznaczamy miejsca, w których wykonamy dziurki. Zauważcie, że przy rozmieszczaniu otworów ignoruje zapas na szew, czyli po 1,5 cm z każdej strony.

eti-blog-o-szyciu-jak-rozmieścić-guziki

Jeśli tak, jak ja macie automatyczne obrzucanie dziurek, montujemy guzik w stopce (dzięki czemu maszyna będzie wiedziała jaką długość dziurki wykonać).

eti-blog-o-szyciu-jak-wykonać-dziurkę-na-maszynie-do-szyciaPrzy maszynie wybieramy ścieg dziurki, również długość i szerokość ściegu dziurki.

eti-blog-o-szyciu-ustawienie-maszyny-przy-obrębianiu-dziurkiJeśli potrzebujecie więcej informacji na temat tworzenia dziurek to zapraszamy do działu porady naszego bloga.

eti-blog-o-szyciu-obrzucanie-obrębianie-dziurki

Dziurki rozcinamy rozpruwaczem.

eti-blog-o-szyciu-rozcinanie-dziurki

Teraz przechodzimy do przygotowania kolejnego elementu tylnego poszewki. W tym celu zaprasowujemy jego krawędź na 3 cm.

eti-blog-o-szyciu-krawędź-zaprasowana

Krawędź tą obrzucamy owerlokiem lub ściegiem owerlokowym.

eti-blog-o-szyciu-obrzucanie-krawędzi-na-owerloku

Elementy składamy razem tak, aby ich długość wyniosła 28 cm i zaznaczamy punkty w których będziemy doszywać guziki. Oznaczamy je w środku dziurki.

eti-blog-o-szyciu-gdzie-guziki

Teraz przy maszynie montujemy stopkę do przyszywania guzików, ustawiamy ścieg zygzak oraz opuszczamy ząbki transportera.

eti-blog-o-szyciu-przyszywanie-guzików-na-maszynieGuzik umieszczamy w zaznaczonym miejscu na elemencie poduszki i szerokością ściegu dostosowujemy pozycję igły, aby igła wbijała się w otwory guzika.  Proponuje zrobić na początku rygiel, następnie kilka razy przyszyć guzik, a następnie w drugiej dziurce wykonać rygiel (zaznaczyłam tą funkcję/przycisk na zdjęciu powyżej). Maszyna wykona kilka krotnie szycie w miejscu, więc jeśli nim nie dysponujecie w maszynie zamocujcie ścieg szyjąc w miejscu.

eti-blog-o-szyciu-stopka-do-przyszywania-guzików

Pozostaje nam doszycie ostatniego trzeciego elementu poszewki. Składamy elementy prawą stroną do prawej i zszywamy na 1 cm. Po zszyci obrzucamy krawędzie owerlokiem.

eti-blog-o-szyciu-tył-poszewki Tył w zasadzie gotowy, a więc przechodzimy do połączenia elementów przodu. Wystarczy, że złożymy je prawa do prawej i zszyjemy na 1 cm od krawędzi. Zwracamy uwagę na zachowanie odpowiedniej kolejności kolorów (od najjaśniejszego do najciemniejszego).

eti-blog-o-szyciu-laczenia

Po połączeniu wszystkich trzech elementów przodu ich szwy rozprasowujemy, a pod spód podkładamy wybrany rodzaj włókniny czy ociepliny. Wszystko przypinamy szpilkami.

eti-blog-o-szyciu-przygotowanie-do-pikowania

Pisakiem krawieckim nanosimy wzór pikowania, pomocny do tego może być szablon, który przygotowałam dla Was. Wystarczy kliknąć na rysunek poniżej, aby go pobrać/wydrukować itp.

do-pobrania-plik-blog-o-szyciu-pikowanieOdrysowujemy łuskę po łusce tak, aby dotykały się.

eti-blog-o-szyciu-nanoszenie-wzoru

Przy maszynie montujemy stopkę do pikowania z przystawką np.: otwartą. Wystarczy prowadzić linię szycia po narysowanej linii. Zauważcie, że stopka ta ma regulacje pozycji wysokości stopki. Ustawiamy ją nad pikowanym elementem i płynnymi ruchami przesuwamy po wyznaczonych liniach.

eti-blog-o-szyciu-jak-pikować

Element po pikowaniu.

eti-blog-o-szyciu-element-po-przepikowaniu

Teraz zmienimy końcówkę stopki, chcemy mieć zamontowaną przystawkę do techniki echo. Dzięki narysowanym linią na przystawce możemy szyć w równej odległości od już gotowej linii.

Ja dziś będę wykorzystywała właśnie ją, aby uzyskać ładne równe pikowanie.

eti-blog-o-szyciu-technika-echo

Zaznaczam tylko punkty startu i łagodnie robię pierwszy łuk. Następnie wykonuje kolejny z następnego punktu i płynnie przechodzimy do uzyskania pomiędzy poprzednią linią szycia, a nową linią szerokości do drugiej czerwonej kreski na stopce (zdjęcie powyżej). I tak robimy kolejne linie.

Przy rozpoczynaniu wykonujemy kilka wkuć w miejscu i dopiero potem zaczynamy szyć. Kilka wkuć w miejscy robimy również na końcu. Można również skorzystać z funkcji rygla w maszynie.

eti-blog-o-szyciu-pikowanie-jak-zacząć

Gotowy element po pikowaniu.

eti-blog-o-szyciu-przód-poduszki-po-pikowaniu

Teraz składamy element przodu poduszki i tyły razem. Zszywamy je szyjąc ok 1 cm od krawędzi tak, aby powstały nam kwadrat o boku 40 cm.

eti-blog-o-szyciu-jak-uszyc-poszewkę-łączenie

Obrzucamy krawędzie owerlokiem i wywracamy poszewkę na prawą stronę.

Poszewka w całej okazałości. 🙂

eti-blog-o-szyciu-jak-uszyc-poszewkę-pikowaną

tagi: , ,

20
Dodaj komentarz

11 Comment threads
9 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
charm

piękne to pikowanie, ale wygląda na bardzo czasochłonne 🙁

charm

To chyba będę musiała faktycznie spróbować… na razie zamówiłam stopkę do pikowania, jak przyjdzie, to w wolnej chwili będzie test 😉

krynia

Czy do zwykłej maszyny singer 814 też można dokupić stopkę i będzie pasować?
Poduszka jest urocza.

krystka

czy przód poszewki pikujesz tylko przez 2 warstwy (materiał i ocieplina)?

krystka

ok. dzięki, a pikując tylko przez 2 ocieplina się nie marszczy i czy w czasie użytkowania (prania) nie kruszy się (nie wiem jak zapytać)?

krystka

może podpowiesz mi gdzie mogę dokupić nasadkę do stopki lub stopkę (tylko ten okrągły plastik z liniami) do pikowania techniką echo. W eti jest tylko w komplecie, a ja wszystkie pozostałe z kompletu już mam. O 15.00 złożyłam też zamówienie na stopkę z górnym transporterem.

krystka

Witam, bardzo dziękuję za odpowiedź na moje pytanka. Pozdrawiam.

Magda

Drogi Eti, Gdzie kupujesz taką włókninę igłowaną z warstwą termoklejącą? Ja użyłam takiej od tapicera i rzeczywiście po prasowaniu jest płasko, ale głównie użyłam jej do usztywnienia torby, więc to zadanie spełnia doskonale, ale pikowanie trochę zbladło…

Iwona

Dzień dobry mam pytanie, czy taka końcówka do techniki Echo pasuje do maszyny Singer Brilliance 6180? Przepiękne rzeczy Pani szyje. Świetny blog o szyciu. Dziękuję i gratuluję :-).

Iwona

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Zrobię zdjęcie jakie mam zakończenie w mojej maszynie i przyślę Pani mailem :).