Spódnica z zakładkami (szycie krok po kroku) + opis jak przygotować wykrój

eti-blog-spodnica-z-zakladkiami-1

Spódnica z kontrafałdami (szycie krok po kroku) + opis jak przygotować wykrójSpódnica z kontrafałdami (szycie krok po kroku) + opis jak przygotować wykrójSpódnica z kontrafałdami (szycie krok po kroku) + opis jak przygotować wykrój

Przygotowałyśmy już świąteczne tutoriale z różnymi projektami do dekoracji domu, więc teraz czas uszyć coś dla siebie. 🙂 Pomyślałyśmy, że pokażemy Wam jak szybko i stosunkowo prosto uszyć spódnicę z zakładkami, która będzie mogła stanowić część stroju na np. wigilijną kolację. 🙂

Zostało mało czasu więc zabieramy się do szycia. 🙂

Do uszycie tej spódnicy proponuje wybrać cięższy materiał, który sprawi, że zakładki będą swobodnie opadać na dół. 🙂

Wymiary spódnicy, nasza szyta jest na rozmiar S (talia 68) i długość 45 cm.

Do uszycia tej spódnicy potrzebna jest dowolna maszyna do szycia, ja do tego projektu wybrałam maszynę JANOME DXL 603 oraz owerlok JANOME 990D.

* Materiały potrzebne do uszycia spódniczki:
a) tkaniny: na moją starczyło mi 60 cm bieżących (odpadu w zasadzie nie było :))
b) flizelina potrzebujemy kawałek, aby podkleić pasek oraz okolice zamka
c) zamek 20 cm
d) haftka do zapięcia paska
e) nici do szycia

* Przybory, akcesoria itp:
a) nożyczki – 690-9 1/2″ SR MUNDIAL
b) miara krawiecka uniwersalna -eti 105
c) szpilki -eti 118
d) pisak samoznikajacy -eti 120
e) stopki:
– stopka do wszywania zamków krytych JANOME 200333001 (wersja pasująca do maszyny z chwytaczem rotacyjnym) lub JANOME 941800000 (chwytacz wahadłowy)
– stopka do ściegu krytego JANOME  825817009 (pasująca do maszyny z chwytaczem rotacyjnym). Do maszyny z chwytaczem wahadłowym JANOME 200130006.
f) żelazko i deska do prasowania

PRZYGOTOWANIE I KROJENIE:

Prace jak zwykle zaczynamy od skrojenia elementów, aby móc to zrobić potrzebujemy znać wymiary na jakie szyjemy spódniczkę.

Wymiary z których korzystam:
– talia 68 cm
– biodra 93

eti-blog-o-szyciu-wykroj-na-prostą-spódniczkę

Pasek od razu podklejamy flizeliną od lewej strony.

SZYCIE:

Podklejamy krawędzie tkaniny w miejscy, gdzie planujemy wszyć zamek (wystarczy 2 cm pasek flizeliny o długości zamka). Następnie obrzucamy owerlokiem lub ściegiem owerlokowym krawędzie, gdzie wszyjemy zamek (mój materiał się mocno strzępi więc od razy obrzuciłam wszystkie krawędzie).

Teraz wszywamy zamek kryty. W tym celu korzystamy oczywiście ze specjalnej stopki do wszywania zamka krytego, która odgina nam jego krawędź podczas szycia, dzięki czemu będzie on niewidoczny po wszyciu.

eti-blog-o-szyciu-jak-estetycznie-wszyć-zamek-kryty

Wszywanie zamka krytego bardzo dokładnie opisałam w wpisie szycia spódnicy z koła, więc jeśli nie wiesz jak to wykonać zajrzyj tutaj.

Ja zamek już wszyłam i  nawet linie poziome wzoru tkaniny idealnie mi się zgrały. 🙂

Dodatkowo doszywamy prostokąt pod zamek. Ma on długość zamka i szerokość 6 cm. Zszywamy go prawą do prawej na dolnej krawędzi i wywracamy. Dłuższy bok obrzucamy owerlokiem.

Tak przygotowany element przypinamy do zamka wszytego w spódnicę i przyszywamy go.

Teraz należy nadmiar tkaniny w talii zebrać. Będziemy ten nadmiar formować w zakładki (kontrafałdy) – zdjęcie poniżej.

eti-blog-o-szyciu-kontrafałdy-jak-je-złożyć

Musimy wiedzieć ile materiału potrzebujemy zebrać. W tym celu od obecnego obwodu talii ze spódnicy (u mnie 137 cm) obejmuje obwód talii z ciała (70 cm). Oznacza to, że mam do zgubienia 67 cm. Teraz ustalamy ile kontrafałd chcemy stworzyć u mnie będzie ich 7, więc 137 cm czyli obecny obwód spódnicy dzielę przez 7 co daje mi kontrafałdę co 19,57 cm. Miejsce to proponuje oznaczyć szpilkami w jednym kolorze (czerwone na moich zdjęciach). Pierwszą wbijamy w środek spódnicy, dzięki czemu przy nieparzystej ilości jedna wypadnie idealnie na środku przodu.

Teraz potrzebujemy jeszcze ilość do zgubienia: 67 cm dziele na ilość kontrafałd czyli 7, co oznacza, że każda zbiera 9,6 cm (w zaokrągleniu 10 cm, czyli po 5 cm w każdą ze stron). Zaznaczyłam ten odcinek dodatkowymi szpilkami (białymi).

Pozostaje złożyć białe szpilki na czerwone i mamy kontrafałdy o odpowiedniej głębokości. Czyli dopasowaliśmy spódnicę w obwodzie talii.

Teraz przyszywamy pasek w tym celu do prawej strony spódnicy dokładamy prawą stroną pasek. Musi on wystawać minimum 1 cm z każdej strony (czyli za zamek oraz zamek z doszytym elementem). Dla niewtajemniczonych krawędzie gdzie mamy doszyty zamek są podwinięte zgodnie z linią zamka (zdjęcie poniżej).

W tym wzorzystym materiale czasem nie wszystko widać dokładnie, więc zachęcam do zaglądania/czytania wpisu dotyczącego spódnicy z koła.

Po wszyciu paska zapnijcie zamek i upewnijcie się, że obie strony są doszyte do tej samej wysokości.

eti-blog-o-szyciu-wszycie-paska

Tak przygotowany pasek przyszywamy szyjąc na 1 cm od krawędzi.

Wykańczanie krawędzi paska rozpoczynamy od zaprasowania na 1 cm krawędzi paska (tej dłuższej, a zaprasowujemy ją do lewej). Następnie pasek składamy na pół i zszywamy zgodnie z linią krawędzi-patrz zdjęcie poniżej.

Obcinamy narożnik i wywracamy pasek na prawą stronę. Upinamy go gęsto szpilkami po prawej stronie spódnicy.

I łączymy go szyjąc ok 2 mm od linii jego przyszycia. Przy szyciu paska wykorzystujemy wolne ramie maszyny.

Pasek po wszyciu. Na tym etapie przyszywamy ręcznie zapięcie/ haftkę do paska.

Tutaj pasek również od wewnętrznej strony- zdjęcie poniżej.

Pozostaje nam już tylko podwinięcie krawędzi dołu i dla tych którzy jak ja maja bardzo lekki i sztywny materiał podszycie kontrafałd, aby spódnica były bardziej przy ciele.

Zakładamy spódnicę i upinamy fałdy.

Zdejmujemy spódnicę i przyszywamy je szyjąc ściegiem prosty. Na każdej fałdzie oznaczamy poziomą szpilką równą długość (zaznaczyłam 11 cm na każdej). Szycie proponuje rozpocząć paska spódnicy.

Pozostaje nam wykończenie krawędzi dolnej spódnicy. W tym celu zaprasowujemy krawędź (ja zaprasowałam ją na 4 cm czyli 1 cm mniej niż zaplanowałam przy krojeniu).

Teraz przy maszynie montujemy stopkę do ściegu krytego, wybieram ścieg kryty (w modelu DXL 603 to ścig nr 13). Przy wykańczaniu ściegiem krytym ważne jest odpowiednie podłożenie krawędzi pod stopkę (patrz oba zdjęcia poniżej oraz informacje zamieszczone w naszym wpisie z poradami dotyczącymi użycia stopki do ściegu krytego).

Odginamy zaprasowaną krawędź i wsuwamy ją pod stopkę. Proponuje zacząć od próby na łatce, szerokość ściegu zależy od grubości tkaniny i jeśli chcemy, aby linia szycia była niewidoczna to musimy bardzo dokładnie ustawić szerokość ściegu (u mnie szerokość 0.4). Zbyt mała nie będzie łapać tkaniny, zbyt duża będzie widoczna na prawej stronie.

Ważne, aby poluzować naprężenie w stosunku do normalnego!

A tutaj z bliska prawa strona podwiniętego dołu spódnicy, ścieg całkowicie niewidoczny.

Spódnica gotowa. 🙂

tagi: , ,

12
Dodaj komentarz

7 Comment threads
5 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Justa

Piękna spódnica 🙂 co to za tkanina?

www.rojkowa. pl

Śliczna spódnica, a wykonanie bardzo dokładne. widać, że znasz się na rzeczy. Życzę powodzenia w dalszych wyzwaniach:)

Aga

czy pasek się nie zapina nad zamkiem? Po zapięciu spódnicy pasek się nie łaczy?

Agnieszka

Bardzo ładna bluzka. pokażesz kiedyś jak taką uszyć? Bardzo fajny blog

Domi_200

Super spodniczka 🙂 zrobila na mnie duże wrażenie. Mam pytanie, gdzie mozna zamowic taki sam wzor zakardu jak do powyzszej spodniczki. Będę wdzięczna za udzielenie informacji. Pozdrawiam

Ewa

Czy rolety to też Pani wykonanie?