Ręcznik z kapturem dla niemowlaka (szycie krok po kroku)

Ręcznik z kapturem dla niemowlaka

Ręcznik z kapturem dla niemowlakaRęcznik z kapturem dla niemowlakaPrzygotowałyśmy dla Was kolejny projekt z serii dla niemowląt. Tym razem jest to bardzo praktyczny ręcznik z kapturkiem. 🙂 Uszyjecie go używając dwóch ręczników (dużego – 70 x 140 cm i małego – 50 x 100 cm) i kawałku kolorowego materiału. Całość jest łatwa do uszycia więc poradzą sobie z nią nawet osoby początkujące. 🙂

Do uszycia ręcznika z kapturem potrzebna jest dowolna maszyna do szycia, ja do tego projektu wybrałam maszynę JANOME SKYLINE S5.

* Materiały potrzebne do uszycia ręcznika z kapturem:
a) dwa ręczniki jeden duży, drugi mały na kaptur
b) tkanina na pliskę oraz wstawkę na kapturze potrzebne ok  40 cm bieżących tkaniny (wymiar ten zależy od wielkości kaptura jaki potrzebujecie skroić)
c) nici do szycia

* Przybory, akcesoria itp:
a) nożyczki – 460-7″ MUNDIAL
b) miara krawiecka uniwersalna -eti 105
c) szpilki -eti 118
d) pisak samoznikajacy -eti 120
e) stopki:
– lamownik JANOME 202099008 (pasujący do maszyny z chwytaczem rotacyjnym i szerokością ściegu 9 mm /JANOME 200313005 szerokość ściegu 7 mm) lub JANOME 200140009 (wersja do chwytacza wahadłowego)
f) żelazko i deska do prasowania

PRZYGOTOWANIE I KROJENIE:

Odpruwamy krawędzie ręcznika, a następnie fragment, który był podwinięty obcinamy.

Teraz z dodatkowego ręcznika wycinamy trójkąt, którego dwa boki mają równy wymiar, u mnie to 35 cm. Proponuje, abyście sprawdzili czy wam ta wielkość wystarczy na kaptur. Trzeci bok powstaje przez połączenie wyznaczonych punktów prostą linią.

Taki sam trójkąt kroimy z tkaniny dodatkowej.

SZYCIE:

Prawą do prawej składamy trójkąt wycięty z ręcznika oraz z tkaniny dodatkowej i łączymy je szyjąc wzdłuż najdłuższej krawędzi. Łączenie to wykonujemy ściegiem prostym.

Po połączeniu szew rozprasowujemy i ozdobnie stebnujemy (przeszywamy po wierzchu ściegiem prostym). Szyłam ok 7 mm od krawędzi złożenia.

Dodatkowo szyjąc ściegiem prostym łączymy warstwy razem tuż przy krawędzi. Tak przygotowany kaptur układamy na ręczniku w miejscu gdzie będzie się znajdował docelowo.

Tak przygotowany upinamy na krawędziach i łączymy, aby ułatwić sobie w kolejnych etapach wszywanie lamówki. Proponuje tutaj użyć ścieg zygzak, aby jeszcze lepiej połączyć krawędzie razem (ścieg: szerokość 4, długość 2).

Teraz każdy z narożników ręcznika lekko zaokrąglamy (również ten z kapturem).

Łuk przy kapturze obrzucamy zygzakiem

W miedzy czasie przygotowujemy pliskę skośną o szerokości 2,5 cm. Jak ona powstaje znajdziecie w naszym wpisie z poradami dotyczącymi technik wszywania lamówki: tutaj. Ja kończę na jej wycięciu i połączeniu. Pliskę pozostawiam niezaprasowaną, stopka (lamownik) sama nam ją ładnie zwinie.

Informacje na temat pracy z tą stopką w dziele porady: tutaj. Dzięki zastosowaniu tej stopki mogę zaoszczędzić sobie wiele dodatkowej pracy.

Tutaj już ręcznik gotowy. 🙂 Jak dla mnie wygląda ekstra!

tagi: , ,

Dodaj komentarz

  Subscribe  
Powiadom o