Konturując wątek świąteczny uszyłyśmy świąteczny koszyczek. Możecie do niego włożyć owoce, orzechy czy pierniczki. 🙂 Koszyczek ładnie będzie się prezentował na kuchennym blacie lub na stoliku w salonie. Drobny akcent wprowadzi miły i świąteczny klimat w Waszym domu lub u Waszych znajomych (jeżeli zechcecie ich obdarować takim prezentem :).
Koszyczek dzięki swojej prostej formie jest łatwy i szybki do uszycia, więc polecamy go także osobą, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z szyciem. Do uszycia koszyczka potrzebujecie tylko dwa kawałki tkaniny i tasiemkę. Z pewnością zdążycie przed świętami. 🙂
Zaczynamy szycie 🙂
Wymiary gotowego koszyczka: podstawa to 18 cm x 24 cm, wysokość koszyczka to 9 cm.
Do uszycia tego kompletu potrzebna jest maszynę do szycia, ja do tego projektu wybrałam maszynę JANOME 393.
* Materiały potrzebne do uszycia koszyczka:
a) tkaniny dwa kolory, każda umożliwiająca skrojenie prostokąta o wymiarze 45 cm x 39 cm.
b) usztywnienie, ja wykorzystałam gruby filc szewski, ale śmiało wykorzystajcie dowolne surowiec. Potrzebny jest kawałek: 32 cm x 38 cm (trzeba kroić element przy elemencie)
c) wstążeczki do związania koszyczka i zrobienia wypustki o szerokości 1,5 cm potrzebujemy 4 m
d) nici do szycia
* Przybory, akcesoria itp:
a) nożyczki – FISKARS 1005151
b) miara krawiecka uniwersalna -eti 105
c) szpilki -eti 118
d) pisak samoznikajacy -eti 120
e) linijka do patchworku -eti 975
f) stopki:
-stopka dwustronna wąska do wszywania zamków JANOME 200342003 (pasuje do maszyn wieloczynnościowych z chwytaczem rotacyjnym oraz wahadłowym)
g) żelazko i deska do prasowania
PRZYGOTOWANIE I KROJENIE:
Pracę nad koszyczkiem zaczynamy od przygotowania jego formy, zaczynamy od narysowania prostokąta o wymiarze 45 cm x 39 cm. Wycinamy go z materiału, potrzebujemy 2 takie sztuki. Ja skroiłam ten element z dwóch różnych materiałów.
Teraz na lewych stronach obu skrojonych elementów nanosimy pomocnicze linie. Najłatwiej je nanieść przy pomocą linijki do patchworku. Wystarczy ją przyłożyć do krawędzi i od razu możemy rysować linię w odległości 10,5 cm od każdej krawędzi elementu.
Po zaznaczeniu linii pomocniczych, zaokrąglamy narożniki. Ważne, aby każdy narożnik był identyczny. Nadmiar odcinamy, wykonujemy to w obu skrojonych elementach.
W między czasie przygotowujemy usztywnienie koszyczka. Potrzebujemy skroić 5 elementów o wymiarach jakie zaznaczyłam na zdjęciu poniżej. To wymiary dla grubego usztywniania (ok 3-4 mm), przy użyciu cienkiego dodajcie do każdego wymiaru 2 mm.
SZYCIE:
Zaczynamy od przypięcia tasiemek do wiązania koszyczka. Przypinamy je po wewnętrznej stronie linii pomocniczych na prawej stronie materiału, na elemencie wyciętym z przeznaczeniem na środek koszyczka.
Końce tasiemki warto delikatnie opalić, aby się nie strzępiły.
Następnie proponuje narysować pomocniczą linię w odległości 1,3 cm od krawędzi materiału w miejscach pomiędzy tasiemkami. W te miejsca będziemy upinać wypustkę.
Do narysowanej linii przypinam wypustkę, a jej krawędzie podwijam. Sposób podwinięcia przedstawiłam na zdjęciu poniżej.
Na tak, upiętą tasiemkę upinam jeszcze jedną tasiemkę, jest ona identycznie złożona, zwrócona złożeniem do złożenia poprzednio upiętej tasiemki. Czyli podwinięcie tasiemek, znajduje się w środku pomiędzy nimi.
Upinamy tak tasiemkę na każdym z boków, pomiędzy tasiemkami wiązania koszyczka.
Na jednym z boków przyszywamy tasiemkę, szyjąc 1 cm od krawędzi. Najlepiej na krótszym boku, bo potem będzie mniejszy kawałek do szycia go ręcznie.
Teraz składamy główne elementy koszyczka, prawą stroną do prawej. Zszywamy je, szyjąc na 1 cm od krawędzi, zostawiając otwór na wywrócenie koszyczka na prawą stronę. Otwór ten posłuży nam do włożenia i upięcia usztywnienia koszyczka. Otwór umieszczamy w miejscu gdzie tasiemka została przyszyta!
Łączymy elementy szyjąc na 1 cm.
Po zszyciu wywracamy element na prawą stronę.
Po rozprasowaniu go, wsuwamy usztywniania do środka pomiędzy warstwy koszyczka. Usztywnienie jest nieco mniejsze, aby zrobić miejsce na linię szycia i załamanie się tkaniny. Na zdjęciu poniżej pokazałam jak wyglądać będzie usztywnienie w środku koszyczka.
Usztywnienie upinamy szpilkami, przygotowując je tym samym do przeszycia koszyczka.
Aby ułatwić sobie szycie przy maszynie montujemy dwustronną wąską stopkę. Pozycję tej stopki można łatwo zmieniać, dostosowując ją do najwygodniejszej do szycia podczas szycia.
Łączymy warstwy razem szyjąc po liniach zaznaczonych na zdjęciu powyżej, czyli pomiędzy usztywnieniem. Do tego łączenia proponuje dobrać kolory nitki w kolorze tkaniny.
Zostaje nam już tylko zszycie otworu koszyczka ręcznie.
A tak już prezentuje się nasz świąteczny koszyczek. 🙂
Ciekawe – jasno zilustrowane i może podejmę się tego wyzwania jeszcze przed tymi świętami…
trzymam kciuki 🙂
Co to za material, jak sie nazywa, gdzie kupiony??
To bawełna z nadrukiem, w sezonie dostępna prawie w każdym sklepie z tkaninami. Niestety nie pamiętam dokładnie, gdzie go zamawiałyśmy. 🙁
Jakiej grubości był filc? Znalazłam taki i grubości 4,5mm, wystarczy? 🙂
Nasz filc ma ok 4 mm, także z pewnością wystarczy. 🙂
Wlasnie uszylam ten koszyczek. Mimo, ze jestem poczatkujaca, poradzilam sobie ze wszystkim. Wersja z czerwonego sztruksu i niebieskiego dzinsu wyszla bardzo ladnie.
To super, bardzo się cieszę, że wszystko się udało!
Jaka wstazke kupic? Chce zamowic przez www I nie wien Co wpisac
My w tym projekcie wykorzystałyśmy tasiemkę rypsową (ma delikatny połysk i strukturę), ale jeśli chcemy mieć wstążkę połyskliwą o gładkiej strukturze to wybieramy wstążki satynowe. Przy tym projekcie każdy rodzaj wstążki będzie pasować. powodzenia 🙂
Witam.. Chce zamówić filc.. wiem że najlepszy taki o grubości 4-5mm ale czy ma być sztywny i może być miękki..?? Pozdrawiam.
Witam, koszyczek jest mały, a więc może być to miękki filc. powodzenia
Witam , bardzo spodobał mi się projekt i skorzystałam tworząc na prezent ale trochę kombinowałam inaczej. szkoda ze nie moge wyslac zdjecia
Nie mam tutaj możliwości załączenia zdjęcia, ale proponuje wstawić zdjęcie na innej stronie i wstawić link do zdjęcia, tym sposobem będziemy mogli podziwiać uszyty projekt. 🙂
Witam podoba mi się ten koszyczek ale utknelam przy tasiemkach jestem początkująca i nie bardzo mogę sobie z tym poradzić
Skoro potrzeba ich 4 m to dzielę na 4 po 1 m i przyszywam na dł 10
5 cm proszę o wyrozumiałość i pomoc
Koszyczek ma podstawę prostokąta, a więc jeśli tasiemkę wykorzystujemy jako element dekoracyjny na jego bokach (2 x 24 cm oraz 2 x 18 cm) to trzeba w pierwszej kolejności od 4 m tasiemki odciąć te odcinki z zapasem. Odcinamy więc 2 paski po 27 cm i dwa po 21 cm), dopiero pozostały odcinek dzielimy na 8 równych odcinków (każdy z 4 boków koszyczka ma dwie tasiemki), czyli długość paska na wiązanie to ok 38 cm. W pierwszej kolejności przypinamy paski do wiązania koszyczka i przypinamy je po wewnętrznych stronach boków koszyczka. Czyli wewnątrz odcinaka 24 cm oraz 18 cm (zdjęcie… Czytaj więcej »