Luźna, letnia bluzka z delikatnego materiału (jak uszyć?) + opis jak przygotować wykrój

eti-bluzka-na-lato-jak-uszyc-bluzkeeti-bluzka-na-lato-jak-uszyc-bluzke-2

Mamy lato więc temperatury są coraz wyższe, wszystkie “grubsze” bluzki obecnie chowamy w kąt więc trzeba uszyć coś z delikatnego, lekkiego, przewiewnego materiału np. z żorżety. 🙂
Będzie to w sumie klasyczna bluzka, ale w większymi podkrojem pod pachami i z wyciętym dołem. Bardzo wygodna i przewiewna, także uszyjcie ją koniecznie. 🙂

Aby uszyć tą bluzkę potrzebujesz dowolną maszynę do szycia, ja do tego projektu wybrałam maszynę JANOME TXL 607 oraz do wykończenia krawędzi owerlok JANOME 990D.

* Materiały potrzebne do uszycia t-shirta:
a) tkaniny: długość bluzki + ok 40 cm na skrojenie rękawka (dużo zależy od jego zmodelowania, więc najpierw przygotujcie wykrój, a dopiero później kupcie materiał) i plisek. Proponuje użyć np.: żorżety lub innej lejącej się tkaniny. Tkaniny te są trudniejsze do szycia, a więc jeśli dopiero zaczynasz szyć to lepiej wybrać inny projekt lub materiał. Jednak pamiętaj wybierając tkaninę o innych właściwościach zmieniasz wygląd bluzki.
b) taśma formująca 1 cm szeroka
c) nici do szycia
d) papier, ołówek do odrysowania bluzki

* Przybory, akcesoria itp:
a) nożyczki – 661-8.1/2″ MUNDIAL
b) miara krawiecka uniwersalna -eti 105
c) szpilki -eti 118
d) pisak samoznikajacy -eti 120
e) stopki:
– stopka do ściegu prostego JANOME 200331009 (pasująca do maszyn z chwytaczem rotacyjnymi) lub JANOME 200125008 (chwytacz wahadłowy)
– stopka do podwijania JANOME 820809014 (pasująca do maszyn z chwytaczem rotacyjnymi) JANOME 200128001 ( chwytacz wahadłowy)

potrzebne-szycie-t-shirta-bluzki-blog-o-szyciu-odziezy-ubran-szycie-krok-po-kroku-eti-blogPRZYGOTOWANIE I KROJENIE:

Bluzki i bluzy już kilkakrotnie pojawiały się na naszym blogu więc założyłam, że nie będziecie mieć żadnych kłopotów z poszczególnymi etapami jeśli krojenie i szycie tej bluzki opiszę bardziej hasłowo.

Jeśli jednak ta bluzka jest pierwszym wpisem jaki u nas czytasz i nie masz zbyt dużego doświadczenia w szyciu odzieży proponuje zacznij od projektu klasycznego t-shirta (jest on opisany szczegółowiej).

Zaczynamy 🙂

Bluzka jest dość prosta w formie, a więc wystarczy, że odrysujemy jej kształt od innej podobnej bluzki/ t-shirtu, koniecznie luźniejszego.

W celu odrysowania przykładamy bluzkę złożoną na pół i dokładnie odrysowujemy ją (osobno przód i tył).

Kontrolnie sprawdzamy obwody w biuście oraz biodrach. Proponuje, aby luz bluzki w obwodzie miał maksymalnie 8 cm na linii biustu oraz bioder więcej od obwodu ciała na tych wysokościach.  Jak widzicie na zdjęciu poniżej ja zwiększyłam delikatnie obwód na linii bioder.

Bluzka ta będzie ładnie wyglądać w „lejących się” tkaninach, układających się przy ciele.

Możecie też oczywiście skorzystać z gotowego wykroju!

kopiowanie-bluzki-szycie-t-sjirta-bluzki-blog-o-szyciu-odziezy-ubran-szycie-krok-po-kroku-eti-blog

Teraz trudniejsze zadanie, musimy przekopiować rękaw, a z bluzki która jest zszyta jest to trudne zadanie, leczy przy odpowiedniej staranności damy radę! Przy kopiowaniu proponuje upiąć środek rękawa do kartki papieru szpilkami, a następnie przesuwać rękaw i odrysowywać go w jedną stronę kierując się do jego boku. Następnie odrysować drugi bok rękawa. Jak widzicie na zdjęciu poniżej mój rękaw odrysowany.

kopiowanie-bluzki-rekaw-szycie-t-sjirta-bluzki-blog-o-szyciu-odziezy-ubran-szycie-krok-po-kroku-eti-blog

Generalnie tą technikę tzn. odrysowywanie odzieży w całości proponuje wykorzystywać dla szycia odzieży z dzianin lub luźniejszych form odzieży z tkaniny czyli takiej jak ten projekt.

Bluzka jak już zapowiadałam ma powiększoną pachę, a więc przechodzimy do jej zmodelowania. Sprawdzamy długość odcinaka podkrój pachy (czerwona linia na zdjęciu poniżej, u mnie wyszło 47,5 cm), mierzymy też długość odcinka rękawa przy jego górnej krawędzi (u mnie 49 cm) – obie wartości zapisujemy. Teraz obniżamy podkrój pachy o 8 cm (patrz zdjęcie poniżej) i rysujemy nową linię pachy. Znów mierzymy obwód podkroju pachy tym razem już po nowej linii (61 cm).

Wprowadzamy również zmiany na linii dołu. Środek przodu wydłużamy o 3,5 cm, tyłu o 5 cm. Łączymy linie razem w jednym punkcie na boku bluzki. Zauważcie, że ze środka przodu i tyłu rysujemy liniami pod kątem prostym do linii środków, a dopiero później wykonujemy łuk kierując się w stronę linii boku bluzki. Ważne, aby obie linie łączyły się w jednym miejscu i płynnie przechodziły jedna w drugą. Patrz zdjęcie poniżej.

przerabianie-modelowanie-bluzki-rekawek-szycie-t-sjirta-bluzki-blog-o-szyciu-odziezy-ubran-szycie-krok-po-kroku-eti-blog

Poprzednio różnica między rękawem, a pachą wyniosła 1,5 cm, to przy większym obwodzie zróbmy 2 cm. Więc długość rękawa na krawędzi wszycia go powinna mieć długość 63 cm (61 cm nowa linia + 2 cm = 63 cm). W tym celu rozcinam skopiowany rękaw i rozsuwam go do momentu, aż uzyskamy odpowiedni wymiar. Rysujemy nową linię tworząc nowy rękaw. Dodatkowo rękawek przycinamy do szerokości na dole (na jego bokach) 3 cm, a na górze (przy szwie ramieniowym) do 5 cm- na zdjęciu zaznaczyłam ten obszar żółtym kolorem. Aby nie odstawał zbytnio od ciała na dole przycinamy go dodatkowo po skosie (odcinamy 3 cm tworząc skos)- patrz zdjęcie poniżej.

przerabianie-rekawka-modelowanie-bluzki-rekawek-szycie-t-shirta-bluzki-blog-o-szyciu-odziezy-ubran-szycie-krok-po-kroku-eti-blog

Gdy wszystkie elementy mamy przygotowane w papierze to przechodzimy do ich skrojenia z tkaniny. Na zdjęciu poniżej widać sposób ułożenia elementów oraz zapasy na szwy jakie należy dodać.

Przód i tył (zapas 1 cm wszędzie).

krojenie-bluzki-szycie-t-shirta-bluzki-blog-o-szyciu-odziezy-ubran-szycie-krok-po-kroku-eti-blogZ pozostałych resztek kroimy rękawki. Tutaj również dodajmy zapas 1 cm.

Po narysowaniu linii z zapasem pisakiem krawieckim wycinamy elementy z tkaniny. Pisak jest szczególnie pomocny przy pracy z cienkimi tkaninami na których trudno jest zaznaczać kredą krawiecką.

Po wycięciu na tym etapie podklejam linie dekoltu oraz podkroje pachy taśmą formującą, dzięki czemu łatwiej będzie się szyło tak cienka tkaninę (nic nam się nie przesunie czy porozciąga).

Z resztek tkaniny kroje pliski skośne o szerokości 3,5 cm tak, aby starczyło ich na wykończenie dołu oraz linii dekoltu.

SZYCIE:

Całą bluzkę uszyje przy wykorzystaniu stopki do ściegu prostego. Tkanina z której szyje jest bardzo cienka, a więc bez tej stopki wciągałaby się czasami w płytkę co bardzo utrudnia szycie, a może nawet zniszczyć tkaninę.

Zszywamy ramiona, następnie łączymy przód i tył na linii boku bluzki. Na tym etapie proponuje wykonać przymiarkę i jeśli wszystko się zgadza owerlokiem lub ściegiem owerlokowym obrzucamy krawędzie w miejscach, gdzie połączyliśmy przód z tyłem.

Bluzka na tym etapie prezentuje się tak:

bluzka-polaczona-szycie-t-shirta-bluzki-blog-o-szyciu-odziezy-ubran-szycie-krok-po-kroku-eti-blog

Teraz doszyjemy rękawek w tym celu najpierw łączymy go zszywając na 1 cm i obrzucamy łączenie.

Teraz z naprężeniem nitki ustawionym w okolicy 1 przeszywamy go w okolicy górnej części (mniej niż połowę obwodu rękawa- patrz zdjęcie poniżej) wykonując tylko jedno mocowanie np na początku (na końcu go nie robimy), szyjemy 1 cm od krawędzi, szyjąc tylko na jednej warstwie rękawa. Takie przeszycie da nam możliwość estetycznego i bardzo łatwego zmarszczenia rękawka. Potrzebujemy zgubić te 2 cm nadmiaru, ale o tym za chwilę.

rekaw-upiety-szycie-t-shirta-bluzki-blog-o-szyciu-odziezy-ubran-szycie-krok-po-kroku-eti-blog-I

Zaczynamy upinać taki rękaw od szwu od dołu i przesuwamy się w obie strony idąc do ok połowy obwodu rękawka ku górze. Na tym etapie ściągamy obwód rękawka (ciągnąc za nitkę), aby dopasować jego obwód do obwodu pachy. Upinamy wcześniej nie upiętą resztę rękawka i przyszywamy rękawek szyjąc na 1 cm od krawędzi (z normalnym naprężeniem nitki). Jak widzicie na zdjęciu mój rękawek na chwile obecną ma dodane więcej centymetrów niż zaplanowane 2 cm, zrobiłam to dlatego, abyście dobrze widzieli co mam namyśli ściągnąć (zmarszczyć) rękawek. Wszywany rękawek.

Rękawek powinie prezentować się mniej więcej tak, jak na zdjęciu poniżej, bez żadnej zakładeczki. 🙂

rekaw-wszyty-szycie-t-shirta-bluzki-blog-o-szyciu-odziezy-ubran-szycie-krok-po-kroku-eti-blog

Teraz wykończymy dekolt przyszywając do niego zaprasowaną na pół pliskę skośną. Zauważcie, że pliska jest dopasowana kształtem do dekoltu. Przyszywamy ja.

Następnie nacinamy szew (czerwone kreseczki), podwijamy pliskę i raz jeszcze przyszywamy szyjąc tuż przy krawędzi zaprasowania. Dokładne etapu pracy znajdziecie tutaj:  https://etiblog.com.pl/t-shirt-z-kieszonka-szycie-krok-po-kroku/

dekolt-wykanczanie-krawedzi-wszyty-szycie-t-shirta-bluzki-blog-o-szyciu-odziezy-ubran-szycie-krok-po-kroku-eti-blog

Tak wygląda wykończony podkrój dekoltu.

dekolt-wykanczany-szycie-t-shirta-bluzki-blog-o-szyciu-odziezy-ubran-szycie-krok-po-kroku-eti-blog

Dół bluzki również wykańczamy pliską skośną identycznie jak dekolt.

Jedynie krawędź rękawka wykończymy podwijając go z wykorzystaniem stopki do podwijania. Wystarczy wsunąć krawędź w spiralę (prowadnik) stopki na odpowiednią głębokość i szyć. Krawędź na wysokości łączenia rękawa proponuje podwinąć przy pomocy uniwersalnej stopki, gdyż prowadnik zwijający może nie dać rady zawinąć tylu warstw tkaniny. Szczegółowy opis jak pracować z tą stopką znajdziecie tutaj: https://etiblog.com.pl/stopka-do-podwijania-obrebiania/

rekaw-podwijanie-krawedzi-szycie-t-shirta-bluzki-blog-o-szyciu-odziezy-ubran-szycie-krok-po-kroku-eti-blog-I

Bluzka skończona 🙂

eti-blog-o-szyciu-jak-uszyc-prostą-bluzkę

tagi: , ,

6
Dodaj komentarz

4 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Pasmanteria Ozdobna

Świetny poradnik! Bardzo praktyczny i pomocny 🙂 Mam nadzieje, że kiedyś uda mi się takie cudo uszyć własnoręcznie. Pozdrawiam! 🙂

E. Ogórek

Kilka lat temu w prezencie dostałam elektryczną maszynę do szycia. Niestety jak do tej pory szyłam tylko na zwykłej i jakoś nie mogę się przełamać do tej elektrycznej nie wiem od czego zacząć. Też chciałabym uszyć taką ładną bluzkę.

ola

jaki jest mniej wiecej koszt uszycia takiej bluzki oraz czas wykonania?pozdriawiam

Bardzo ładna bluzka, będę musiała wykonać taką samą. Zastanawiam się jednak jakich materiałów najlepiej użyć, ponieważ jakiś czas temu trafiłam na pewien artykuł, z którego dowiedziałam się, że warto nosić produkty wykonane z bawełny organicznej. Co o tym myślisz? Pozdrawiam.