Od pewnego czasu obie szukałyśmy jakiejś torbą na trening (moja jest już znoszona, a Ewa szukała czegoś nowego). W sklepach jest spory wybór, ale albo torba za duża, za mała, zbyt „smutna”, bez komory na buty itd. Doszłyśmy do wniosku, że trzeba uszyć samemu. 🙂
Początkowo planowałyśmy uszyć typową torbę treningową, która pomieści wszystkie potrzebne rzeczy, czyli koszulkę, spodenki, ręcznik, buty, kosmetyki itd, ale torba wyszła na trochę duża 🙂 Ale doszłyśmy do wniosku, że nie ma co jej poprawiać bo poza treningami posłuży nam jako torba na weekendowe wypadu. 🙂 I Wy szyjąc swoje wersje torby też możecie do niej podejść w ten sposób. 🙂
Do uszycia torby potrzebna jest dowolna maszyna do szycia, ja do tego projektu wybrałam maszynę JANOME EASY JEANS HD1800.
* Materiały potrzebne do uszycia .:
a) tkanina wierzchnia żółta 80 cm bieżących o szerokości 150 cm oraz różowa 40 cm bieżących, dodatkowo potrzebna jest podszewka 1,30 m bieżący
b) usztywnienie ja wykorzystałam piankę gorseciarską z metra oraz dodatkowo sztywnik lniany z klejem (nim podkleiłam warstwę wewnętrzną). Oba produkty do kupienia w dobrze wyposażonych pasmanteriach, hurtowniach pasmanteryjnych czy na Allegro. Wystarczyło mi po 1 metrze obu.
c) zamki 1 o długości 70 cm, kolejne 2 szt na kieszonki po 30 cm
d) taśma nośna 4m o szerokości 3-5 cm + pasujące do niej klamry i regulator długości
e) gumka o szerokości 2,5 cm o długości 30 cm
f) sznurek na wypustkę potrzebna długość 230 cm
g) nici do szycia
* Przybory, akcesoria itp:
a) nożyczki – FISKARS 1000815
b) miara krawiecka uniwersalna -eti 105
c) szpilki -eti 118
d) pisak samoznikajacy -eti 120
e) linijka do patchworku -eti 974
f) agrafka
g) stopki:
– stopka do zamka JANOME 829801002 (chwytacz rotacyjny) lub JANOME 940290000 (chwytacz wahadłowy)
– stopka do wszywania wypustki JANOME 200314006 (stopka pasuje do maszyny z chwytaczem rotacyjnym)
h) żelazko i deska do prasowania
PRZYGOTOWANIE i KROJENIE:
Zaczynamy od wykrojenia poszczególnych elementów torby. Proponuje przygotować sobie z papieru poszczególne elementy, a później kroić je z różnych tkanin z odpowiednim zapasem na szew. Kroimy tkaninę wierzchnią oraz podszewkę z zapasem 1,5 cm. Piankę czy/oraz sztywnik bez zapasu na szew. Przy krojeniu z podszewki proponuje, abyście od razu rozplanowali umiejscowienie kieszeni na buty (jej wymiary znajdziecie poniżej).
Nie podałam długości paska przy zamku ponieważ zaokrąglenie przodu i tyłu (niebieska przerywana linia należy zrobić samodzielnie, a więc każdy będzie miał delikatnie inny kształt, a co za tym idzie wymiar). Należy więc samodzielnie zmierzyć wymiar przodu po zaokrągleniu narożników. Mierzymy od podstawy do podstawy (u mnie wymiar ten na 100 cm). Od mojego wymiary odejmuje wysokość boku torby czyli 2* 17 cm, czyli długość pasków przy zamku ma u mnie wymiar 66 cm (kroje je z zapasem, skroiłam więc pasek o długości 69 cm).
Mój plan kroju torby. Przy krojeniu rozmieszczajcie elementy na jednej linii tak, aby jak najlepiej wykorzystać materiał. Na rysunku poniżej są odstępy pomiędzy elementami, to przestrzeń na zapas na szwy (1,5 cm).
Po wycięciu dna wycinam narożniki 5 cm x 5 cm w każdym skrojonym dnie (tkanina wierzchnia, podszewka i usztywnienie).
Mi podczas krojenia bardzo przydała się linijka do patchworku, dzięki której zaznaczałam linie oraz narożniki znacznie szybciej niż przy użyciu klasycznej linijki i miary.
W fazie przygotowania łączymy warstwy razem szyjąc tuż przy krawędziach każdego elementu na ok 1,3-1,5 cm (nie szyjemy po usztywnieniu). Elementy składamy tak, aby z jednej strony była prawa strona materiały wierzchniego, z drugiej prawa strona podszewki (pomiędzy mamy warstwy/warstwę usztywnienia).
Dobrze jest naciągnąć warstwę podszewki podczas łączenia wszystkich warstw razem, czyli robimy tak, aby jej krawędzie wystawały z każdej strony po ok 2-3 mm.
Po połączeniu warstw razem obrzucamy krawędzie owerlokiem.
Z samej podszewki potrzebujemy skroić jeszcze taki element jak wyżej, będzie to nasza kieszeń na obuwie. Tutaj również potrzebujemy dodać do niej zapas na szew jak powyżej tj. 1,5 cm.
SZYCIE:
Zaczynamy od wszycia zamka. Przypinamy go prawą stroną do prawej.
Przyszywamy zamek stopką do wszywania zamków.
Ja przy okazji tego projekty pierwszy raz szyje na maszynie do szycia Janome EASY Jeans HD1800 zobaczymy jak mocna jest tak maszyna.
Zamek po wszyciu powinien prezentować się jak na zdjęciu poniżej. Zauważcie, że zamek zajmuje ok 1 cm, a więc teraz część z zamkiem będzie nam idealnie pasować do boku torby.
Po wszyciu zamka do obu końców doszywamy boki. Jednak wcześniej z resztek kroimy paseczek, aby wprowadzić klamrę umożliwiające regulację długości paska (to prostokąt z podwiniętymi krawędziami). Ja dodatkowo wsunęłam tam od środka pasek nośny, aby wzmocnić ten paseczek, bo chcę, aby torba była solidna i mogła przenosić ciężary.
Z drugiej strony wsuwamy taśmę nośną.
W obu przypadkach jeśli zależy Wam na tym, aby torba była bardzo mocna to warto paski nośne skroić dłuższe, poprowadzić je wzdłuż środka boku i przyszyć na dole (patrzcie drugie zdjęcie poniżej – środek torby)
Zdjęcie zrobiłam troszkę później, a więc bok torby jest tutaj już doszyty, ale to co chciałam Wam pokazać jest widoczne (pasek nośny na linii środka boku).
Jeśli został Wam materiał, a powinien jeśli oszczędni nim dysponowaliście to skrójmy sobie kieszonkę boczną na gumce. Kroje ją tak, aby wyła wyższa od boku torby o ok 5 cm i chcę, aby była od boku szersza. Moja miała 40 cm x 25 cm.
Zaczynam od wykonanie tunelu na gumkę. Wystarczy podwinąć krawędź kieszonki tak, aby móc swobodnie wprowadzić tam gumkę.
Po wykonaniu tunelu gumkę wprowadzamy za pomocą agrafki i przyszywamy na jednym końcu (czarna przerywana linia). Następnie ciągniemy za gumkę, aby uzyskamy pożądany naciąg gumki (najlepiej jak będzie krótsza po zebraniu od boku torby).
I przyszywamy ją do boku torby. Oczywiście obrębiając ją.
Teraz przejdziemy do uszycia kieszonki na buty. W tym celu składamy ją tak jak przedstawiłam to na zdjęciu poniżej i zszywamy oba boki. Zauważcie, że skończyłam szyć 1,5 cm przed końcem elementu, dzięki czemu łatwiej będzie doszyć tą kieszeń.
Tak, powstałe szwy obrzucamy szyjąc przez dwie warstwy jedynie na krawędziach niezszytych obrzucamy je osobno.
Wlot kieszeni na obuwie będzie znajdował się po boku torby, więc tam wszyjemy zamek. Zauważcie, że zamek po wszyciu zajmuje ok 1 do 1,5 cm, a więc stronę do której doszywam zamek należy skrócić o szerokość zamka po wszyciu (u mnie bok ten jest krótszy od oryginalnego o 1,5 cm).
Zamek przyszywamy identycznie jak zamek główny torby (pokazany na zdjęciach powyżej).
Do drugiej krawędzi zamka przyszywamy bok torby (żółty element z zamkiem na środku).
Teraz do tych krawędzi przyszywamy również przygotowaną kieszonkę na obuwie. Jeśli już trochę szyjecie to możecie to wykonać w jednej operacji tzn przyszyć zamek i worek. Ja jednak chciałam pokazać wersję dla początkujących.
Zszywam raz jeszcze szyjąc po poprzedniej linii szycia.
Tutaj już kieszonka z doszytym workiem kieszeniowym.
Na końcach wlotu zszyłam kieszeń szyjąc po zamku, aby się ona nie rozchodziła.
Ta kieszonka skończona, a więc odkładamy element na chwilę na bok.
Teraz przejdę do przyszycia rączek. Długość mojego paska to 110 cm (są one dość długie). Dostosujcie ich długość do swoich upodobań. Tak rączkę przyszywamy na obu elementach.
Na przodzie robimy jeszcze kieszonkę na klucze. W tym celu przyszywamy zamek do przodu torby.
Z drugiej strony przyszyjemy prostokąt, który później uformujemy w kieszeń. Mój prostokąt ma wymiary 30 cm x 25 cm. Zamek jest przyszyty na wysokości 18,5 cm mierząc od dołu.
Kieszonkę układamy i upinamy.
Najpierw przyszywamy boki kieszonki. Mi udało się je przyszyć od strony wewnętrznej kieszeni, a więc na prawej nie widać linii szycia. Dopiero po przyszyciu boków, proponuje aby zrobić mocowania przy zamku z obu stron (mocowanie to widać na zdjęciu poniżej) . W ostatniej fazie formujemy zakładki przy dolnej krawędzi kieszonki (kieszeń dzięki nim będzie pojemniejsza) i przyszywamy dół kieszonki.
Cały element gotowy i czeka na połączeni torby w całość.
Każdy poszczególny element torby jest już przygotowany, a więc doszywam je dna torby.
Tak prezentować powinna się nasza torba na tym etapie pracy.
Teraz możemy przygotować element do paska na ramie. Ja skroiłam 3 jajowate elementy, szersze od paska. Jednego krawędzie podwinęłam pod spód tworząc tunel na pasek nośny. Elementy zszyłam razem szyjąc przy ich krawędzi, a następnie wykończyłam je lamówką.
Taki element i regulator długości montuje razem, aby zszyć już pasek. Sposób wprowadzenia paska do regulacji przestawiłam na zdjęciu poniżej, zaznaczyłam tam również linię zszycia paska.
Potrzebujemy skroić jeszcze różowe paski (4 cm szerokie), z których przygotujemy wypustkę. Wypustka nie tylko sprawi, że torba będzie estetyczniejsza, ale również mocniejsza.
Sznurek umieszczam w pasku i zaszywam go szyjąc możliwie blisko niego. Idealna do tego jest stopka do wypustek, gdzie sznurek prowadzi się w rowku stopki.
Gotową wypustkę upinamy do elementu torby i przyszywamy ja. Następnie łączymy torbę w całość. Cały czas szyje stopką do wypustki, która ładnie prowadzi linię szycia tuż przy wypustce.
Tak wygląda wypustka po wszyciu jej i połączeniu elementów razem.
Torba gotowa, można tylko obciąć tkaninę wypustki, aby nie wystawała w szwie. 🙂
super ta torba! faktycznie na jakiś weekendowy wyjazd idealna 🙂 i te kieszonki, zamki, wypustki – po prostu piękna 🙂
a ja tak lubię szyć torebki, będzie kolejna do „kolekcji” 😉
ewentualnie przerobię ją na plecak zmieniając nieco proporcje i mocowanie, i jeszcze trochę innych drobiazgów 😉
Zgadza się, jak połączyłam wszystkie elementy to pomyślałam o weekendowym wypadzie za miasto. 🙂
Co to za tkanina?:)
To pianka emu. 🙂
Huk roboty, ale piękna. Też za mną chodzi torba, taka bardzie na podróż z dziećmi, ale ładna i jaśniutka i kieszenie tam gdzie ja chcę i wielkości również osobiste:), myślałam -aaa, jakoś tam wymyślę, a tu proszę jakie podpowiedzi:).
Wielkie PODZIĘKOWANIA za szczegółowy opis!!
dzięki 🙂
Trochę z nią pracy było, lecz poszło szybciej niż zakładałam. Warto będzie jedyna w swoim rodzaju. 🙂
TORBA jest GENIALNA !!!! czy jest szansa aby podała Pani gdzie udało się kupić ten materiał. Bo znalazłam tylko jeden sklep ale wybór jest strasznie mały jeśli chodzi o kolor i cena to 40 zł metr. Pozdrawiam i gratuluję talentu !!!
Jasne, ten materiał kupiłyśmy w hurtownia tkanin Miks na ul. Głogowskiej 219b Poznań.
Z tego co pamiętam to Panie miały jeszcze kilka takich intensywnych kolorów z tego materiału.
pozdrawiam 🙂
I ta piankę gorseciarska 🙂
Tą kupiłyśmy w hurtowni „u Stefana”. Jest to bardzo ciekawy materiał, którego właściwości są bardzo fajne. Można ją prać, ładnie trzyma kształt, a przy tym jest lekka. 🙂
Torba jest przepiękna! Mam pytanie, jakiej grubości jest ta pianka gorseciarska? Nie mogłam takiej znaleźć nigdzie w internecie i kupiłam piankę-gąbkę tapicerską (ponoć można też jej używać do toreb) o grubości 3mm i wydaje mi się strasznie miękka :/ może musze kupić coś grubszego jednak? mam chrapke na taką torbę 🙂
Gorseciarska ma ok 4mm i z jednej strony jest podklejona dzianiną. Sądzę, że gąbka tapicerska też się nada. Pamiętaj, że dojdą jeszcze dwie warstwy materiału, więc to też usztywni całość. powodzenia 🙂
Gdzie można kupić takie materiały jak te co są użyte do uszycia torby ?? Jakiś sklep internetowy. Najbardziej chodzi mi o ten żółty bo jest rewelacyjny, a nigdzie nie mogę takiego znaleźć
Kupiłyśmy ten materiał w hurtowni materiałów Miks.
Wygląda rewelacyjnie! Zastanawiam się czy była byś w stanie uszyć z podobnego materiału torebkę? Coś na ten wzór https://sklep.puccini.pl/torebki-damskie/modne-torebki-fashion-collection/plecak-damski-fashion-collection-bc26342-2a.html
Jasne, ale nie będziemy kopiować pomysłów innych.
Ach i och…przecudnej urody torba:) Podziwiam i dziękuję za tak dokładny tutorial, dla takiego laika jak ja – na wagę złota. Pięknego dnia:)
:))) super, dziękujemy. Również życzymy pięknego dnia:)
ps. tipi piękne!