Koszyczek na akcesoria krawieckie (organizer krawiecki) – opis jak uszyć i jak przygotować wykrój

jak-uszyc-koszyczek-krawiecki-blog-o-szyciukoszyczek-krawiecki-szycie-krok-po-kroku-eti-blog-o-szyciu koszyczek-na-akcesoria-krawieckie-opis-jak-szuc

Często podczas szycia korzystamy z wielu różnych akcesoriów krawieckich, a mamy ich naprawdę sporo. Niektóre mieszczą się w schowku w maszynie do szycia inne w jakiś pudełkach czy szufladach, ale generalnie nie mamy na nie jednego miejsca. Macie podobnie? Postanowiłyśmy wiec, że uszyjemy koszyczek na akcesoria krawieckie. 🙂 Chciałyśmy, aby był na tyle duży by pomieścić wszystkie akcesoria, żeby miał kieszonki, w których igły czy stopki będą miały swoje miejsce. I takie też uszyłyśmy. 🙂 Stworzyłyśmy do tego tutorial /  opis jak uszyć koszyczek na akcesoria krawieckie, bo wyszłyśmy z założenie, że może Wam również taki koszyczek będzie przydatny. 🙂

Do uszycia koszyczka potrzebujesz dowolną maszynę do szycia, ja do tego projektu wybrałam maszynę JANOME SkyLine S3.

Wymiary gotowego koszyczka to 30 cm x 17 cm podstawy i 19 cm wysokości.

* Materiały potrzebne do uszycia organizera/przybornika krawieckiego:
a) tkaniny:
– główna (u nas fioletowy) 35 cm bieżące materiału (35 cm x 150 cm)
– dodatkowa (różowa ze wzorem) 25 cm bieżące (25 cm x 150 cm)
b) pianka gorseciarska/filc lub innego rodzaju usztywnienie 30 cm bieżących (30 cm x 150 cm)
c) lamówka o szerokości 1 cm po wszyciu, potrzebujemy 2 m (ciemno różowy) i opcjonalnie 1 m do wykończenia organizera w środku, czyli w kolorze tkaniny głównej (fioletowa)
d) papier do narysowania wykroju
e) nici do szycia

* Przybory, akcesoria itp:
a) nożyczki – TITANIUM Ti712
b) miara krawiecka uniwersalna -eti 105
c) szpilki -eti 909
d) pisak samoznikajacy -eti 120
e) stopki:
– stopka z zestawem zwijaczy i lamownikiem do wszywania  zaprasowanej lamówki – wykorzystamy z tego zestawu lamownik do wszywania zaprasowanej lamówki JANOME 3237777
– stopka do ściegu prostego JANOME 200331009 (pasująca do maszyn z chwytaczem rotacyjnym) lub JANOME 200125008 (chwytacz wahadłowy)
f) żelazko i deska do prasowania

eti-blog-o-szyciu-oragnizer-krawiecki-co-potrzebne

PRZYGOTOWANIE I KROJENIE:

eti-blog-o-szyciu-koszyczek-organizer-krawiecki-wykroj-tkanina-dodatkowa

Po pierwsze musicie wyciąć poszczególne elementy koszyczka z materiałów, ich wymiary umieściłam dla Was powyżej.

eti-blog-o-szyciu-koszyczek-organizer-krawiecki-wykroj-piankaDodatkowo elementy z usztywnienia. My jako usztywnicz wykorzystałyśmy piankę gorsetową.

SZYCIE:

eti-blog-o-szyciu-oragnizer-krawiecki-szycie-G

Szycie zaczynamy od połączenia elementu G, czyli głównego elementu naszego koszyczka. Zauważcie, że linia szycia nie jest idealnie równa, gdzieś w okolicy połowy tego odcinka minimalnie zmniejszyłam szerokość szycia z 1,5 cm na 1,4 cm. Chcemy przez ti uzyskać minimalnie więcej miejsca na usztywnienie koszyczka.

Po połączeniu, szew rozprasowujemy, element składamy na pół (lewą stroną do lewej) i wsuwamy do jego środka usztywnienie, na przemian większe [P/T (przód, tył)] oraz mniejsze B (bok). Całość upinamy szpilkami i zszywamy, szyjąc 1,5 cm od krawędzi dołu. Po zszyciu odkładamy na chwilę ten element.

eti-blog-o-szyciu-oragnizer-krawiecki-szycie-Kz-zlozenie

Teraz przygotujemy kieszonkę zewnętrzną (Kz), musimy odszyć elementy z materiału i z usztywnienia. Ja kieszonkę zewnętrzną przygotowuję z dwóch różnych tkanin, we wzorek (element widoczny kieszonki) i gładkiej różowej (element wewnętrzny kieszonki, niewidoczny). Elementy łączymy szyjąc je na 1,2 cm – 1,3 cm. Zdjęcie powyżej. Zróbcie jednak przymiarkę, aby wymiar kieszonki był odpowiedni.
Kieszonka z usztywnieniem ma nachodzić na główny element organizera (zdjęcie poniżej). Szwy w tkaninie po zszyciu rozprasowujemy kierując obie krawędzie w przeciwne strony.

eti-blog-o-szyciu-oragnizer-krawiecki-uszytwnienie

Usztywnienie do naszych kieszonek łączymy na styk szyjąc ściegiem zygzak (zdjęcie powyżej). Ważne, aby po połączeniu swobodnie można było je naciągnąć na organizer, tzn nie może być zbyt małe i zbyt duże, gdyż zniekształci nam bryłę organizera. Wstępnie prosiłam Was, aby skroić usztywnienie ciut większe, a więc pewnie potrzebujecie je minimalnie skrócić.

eti-blog-o-szyciu-oragnizer-krawiecki-uszytwnienie-kontrola

Po połączeniu usztywnienia jeszcze raz kontrolujemy obwody usztywnienia i materiałów na kieszonkę. Jeśli się one zgadzają to przechodzimy do dalszego etapu szycia.

eti-blog-o-szyciu-oragnizer-krawiecki-kieszenie

Upinamy razem nasze 3 warstwy, czyli element kieszonki widoczny (we wzorek), usztywnienie i element kieszonki niewidoczny (gładki różowy). Wródźcie uwagę, że materiały są do siebie ułożony lewymi stronami. Wszystkie elementy układamy równo przy górnej krawędzi, upinamy szpilkami  i szyjemy.

eti-blog-o-szyciu-oragnizer-krawiecki-kieszen-wolne-ramie

Najpierw ściegiem prostym, a później jeszcze zygzakiem. Dzięki temu spłaszczymy krawędź i wykończenie lamówką będzie łatwiejsze (zdjęcie poniżej).

eti-blog-o-szyciu-oragnizer-krawiecki-kieszenie-zygzak

Teraz przejdziemy do wykończenia krawędzi kieszonek zaprasowaną lamówką. Z zestawu wyciągamy stopkę i prowadnik do wszywania zaprasowanej lamówki. Wprowadzamy lamówkę do prowadnika i całość montujemy przy maszynie. 

eti-blog-o-szyciu-oragnizer-krawiecki-przyszywanie-lamowki

Szyjemy wsuwając materiał pomiędzy lamówkę, w prowadnik stopki.

Przy szyciu pilnujemy, aby mocno dosuwać krawędź lamowaną w lamownik. Łączenie przy końcu lamówki proponuje podwinąć i przeszyć stopką uniwersalną.

Więcej na temat pracy z stopkami do lamowania znajdziecie tutaj: link do wpisu.

eti-blog-o-szyciu-oragnizer-krawiecki-z-kieszenia-zewnetrzna

Gotową kieszeń zewnętrzną upinamy do głównego elementu organizera.

eti-blog-o-szyciu-oragnizer-krawiecki-kieszen-wewnetrzna

Teraz przygotowujemy kieszonkę wewnętrzną. Wykonujemy ją podobnie jak kieszeń zewnętrzną z tą tylko różnicą, że nie wkładamy w nią usztywnienia, czyli po połączeniu warstw ściegiem prostym nie musimy przeszywać krawędzi zygzakiem. Na zdjęciu powyżej kieszeń przygotowana do przyszycia.

Kieszeń zewnętrzną na tym etapie mamy już przypiętą. Teraz kieszeń wewnętrzną przypniemy do organizera. W tym celu krawędź (boczną) podwijamy na 1 cm pod spód i upinamy ją do organizera w jego narożniku.

eti-blog-o-szyciu-oragnizer-krawiecki-przyszywanie

Upięty bok kieszeni przyszywamy ściegiem prostym przy pomocy stopki do ściegu prostego (dzięki czemu łatwiej jest maszynie przeszyć przez tyle warstw materiału). Szycie wykonujemy od dołu koszyczka do jego górnej krawędzi, dzięki czemu nie tylko doszyjemy kieszonki, ale jednocześnie nadamy organizerowi ładny kształt. Dobrze dobierzcie do tego zadania kolor nici, bo będą one widoczne na gotowym organizerze.

Na zdjęciu powyżej, abyście lepiej widzieli organizer wywróciłam kieszonką wewnętrzną za zewnątrz organizera.

Teraz pisakiem krawieckim zaznaczamy środek przodu (zdjęcie powyżej). Odmierzamy 17-20 cm kieszonki i przyszywamy ją po wyznaczonej linii środka. Szyjemy tylko do wysokości kieszonki (linia przerywana, kolor niebieski na zdjęciu).

Odmierzamy kolejne 17-20 cm i przyszywamy kieszonkę na linii boku organizera. Tutaj szyjemy od dołu do samej góry organizera (linia przerywana, kolor biały).

Następnie formujemy kieszonkę na boku organizera, ją proponuję zrobić ją płaską, a więc odmierzamy 17 cm. Przyszywamy ją, szyjemy do samej góry organizera. Następnie przechodzimy do przypięcia kieszonki z tyłu organizera. Kieszonki formujemy identycznie jak na przodzie z przeszyciem przez środek. Na zdjęciu powyżej poupinane i częściowo przeszyte kieszonki.

eti-blog-o-szyciu-oragnizer-krawiecki-kieszenie-zakladki

Na linii dołu organizera upinamy nadmiar kieszeni wewnętrznych, formując małe zakładki rozmieszczone po bokach kieszeni. I tak upięte przyszywamy do linii dołu organizera na całym jego obwodzie.

eti-blog-o-szyciu-oragnizer-krawiecki-przyszywanie-dna

Po przyszyciu wszystkich kieszonek przechodzimy dalej, będziemy doszywać dno. W tym celu pomiędzy dwie warstwy materiału głównego D wkładamy piankę i zaszywamy ją pomiędzy nimi- linia szycia na zdjęciu powyżej.

eti-blog-o-szyciu-oragnizer-krawiecki-dno

Teraz upinamy dno do organizera. Pilnując, aby narożniki znalazły się idealnie w miejscach pomiędzy pianką/usztywnieniem. Przyszywamy je szyjąc ok 1,5 cm od krawędzi. Zauważcie, że dno jest przypięte do prawej strony organizera, dzięki czemu szew będzie w jego środku.

eti-blog-o-szyciu-oragnizer-krawiecki-dno-przyszyte

Pozostaje wykończyć przed chwilą powstałego szwu. Proponuję go wykończyć również lamówką. Wykańczanie lamówki w narożnikach omawiałam w tym wpisie: szycie firanki. Opcjonalnie można tą krawędź wykończyć zygzakiem czy ściegiem owerlokowym.

eti-blog-o-szyciu-oragnizer-krawiecki-raczka

Zabieramy się za odszycie rączek naszego organizera. W tym celu składamy każdy z  pasków R osobno, prawą stroną do prawej i zszywamy je na bokach szyjąc 1 cm od krawędzi. Następnie wywracamy na prawą stronę i zaprasowujemy.

Przyszywamy je do głównego elementu organizera- patrz zdjęcie powyżej. Zauważcie, że krawędź podwinęłam pod spód na 1 cm. Krawędź rączek tą bliżej środka organizera umieszczamy 8 cm od boku i 3,5 cm od górnej krawędzi. Rączki doszywamy ściegiem prostym, linie szycia zaznaczyłam na zdjęciu poniżej.

Organizer gotowy, zaraz wypełniam go akcesoriami krawieckimi, mieści się ich tam naprawdę dużo. 🙂

eti-blog-o-szyciu-oragnizer-krawiecki-gotowy

tagi: ,

9
Dodaj komentarz

4 Comment threads
5 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
aaasssiii

Co to za tkaniny?

Madzia

Właśnie szukam pomocy w uszyciu kosza na bieliznę z lnu. Mam pytanie, czy ta pianka goseciarska pomoże utrzymać kosz jako tako w pionie przy 65-10cm wysokości? czy usztynia dobrze tylko małe wysokości? Dziękuję z góry za opinię i pomoc 🙂

knxop

skad tknina w dodatki krawieckie?piekna gdzie mozna kupic?

Edyta

Świetne, jutro albo raczej dziś szyję 🥰