Z pewnością większości z Was przytrafiło się, że zamek w Waszych ulubionych jeansach się popsuł (nie zapinał) albo suwak się urwał. Wówczas nie trzeba wyrzucać spodni tylko w kilku krokach wymienić felerny zamek na nowy 🙂 i w dzisiejszym wpisie pokażemy właśnie jak to zrobić. 🙂 Jeżeli należycie do grupy szczęśliwców, którzy nigdy nie mieli takiej sytuacji to cieszymy się bardzo i zazdrościmy, ale na wszelki wypadek proponujemy zachować gdzieś nasz wpis. 🙂
Zaczynamy 🙂
* Materiały potrzebne do wymiany zamka:
a) nowy zamek najlepiej o długości poprzedniego
b) nici do szycia jeansu, czyli grubsze w kolorze nici ze spodni
* Przybory, akcesoria itp:
a) obcinaczki -eti 097
b) rozpruwacz -eti 098
c) szpilki -eti 118
d) stopki:
– stopka dwustronna, wąska do wszywania zamków JANOME 200342003 (pasuję do maszyn z chwytaczem wahadłowym oraz rotacyjnym)
e) żelazko i deska do prasowania
PRZYGOTOWANIE spodni do wymiany zamka:
Zaczynamy do wyprucia zepsutego zamka ze spodni. Zauważcie, że w zależności od modelu spodni sposób jego wszycia może się trochę różnić. W naszym wpisie przedstawiamy konkretny model wszycia zamka, który naszym zdaniem występuje najczęsciej.
Na zdjęciach powyżej zaznaczyłam, gdzie należy rozpruć spodnie, aby usunąć stary zamek oraz przygotować spodnie do wszycia nowego zamka.
Trudne do sprucia miejsca pruje najczęściej rozpruwaczem (prujką), gdyż ostrze jest umiejscowione głębiej, co za tym idzie trudniej jest uszkodzić materiał. Nie mniej jednak obcinaczki tez się przydają.
Potrzebujemy nowy zamek.
Mi nie udało się kupić zamka odpowiedniej długości, a więc przenoszę metalowy stoper, aby skrócić zamek. Zbędną część zamaka można obciąć.
SZYCIE:
Zaczynamy od upięcia lewej strony zamka. Przy upinaniu zwróćcie uwagę na wysokość wszycia zamka względem paska spodni, chcemy, aby zapięty zamek znajdował się tuż pod linią wszycia paska.
Przyszywamy go, szyjąc dokładnie po linii wszycia poprzedniego zamka. Najwygodniej będzie nam to uzyskać przyszywając zamek stopka do wszywania zamków np.: wąską dwustronną stopką. Montujemy ją przy maszynie, a następnie regulujemy jej pozycję (poluzowując tylne pokrętło-zielone), aby igłą znajdowała się blisko taśmy zamka (zdjęcie powyżej).
Tak, prezentuje się część zamka po wszyciu jego jednej strony (zdjęcie powyżej). Zauważcie, że od razy po wszyciu zamka, możemy zszyć pasek.
Układamy spodnie jakby zamek był cały wszyty i zapinamy guziki. Teraz upinamy taśmę zamka do podwiniętej warstwy materiału. Przyszywamy zamek tylko do niej (zdjęcie powyżej i poniżej).
Mój zamek był przyszyty dwa razy, a więc też go tak proponuje doszyć (zdjęcie powyżej).
Przechodzimy do wykonania widocznej części naszego rozporka. Łączymy wierzchnią część spodni oraz podwiniętą z doszytym zamkiem. Zauważcie, że podłożenie pod rozporek odsunęłam zupełnie na bok, będzie one doszyte dopiero w kolejnej operacji.
Linią szycia jest oryginalna linia doszycia zamka, zazwyczaj po wypruciu zamka zostają ślady, a więc po nich szyjemy. Jeśli uda nam się to wykonać, to nie będzie śladu, że zamek został wymieniony.
Dopiero na końcu łączymy szew u podstawy zamka. Tutaj za jednym razem przyszywamy również podłożenie pod zamek, które wcześniej omijaliśmy.
Na górze tego szwu wykonujemy solidne mocowanie. Następnie przechodzimy do przed ostatniej operacji czyli przyszycia paska (zdjęcie powyżej i poniżej).
Zamek wymieniony.
Doszywamy jeszcze podłożenie pod zamek do warstwy materiały, aby podłożenie leżało płasko na swoim miejscu.
Fakt, dla wielu to wyzwanie-wymiana zamka w dżinsach. Przymierzam się do kupna maszyny. Która poradzi sobie z tak grubym materiałem? A przy tym będzie robił automatycznie piękne dziurki:)
To polecam Janome 5060DC, maszyna wzmocnione, a wiec poradzi sobie z jeansem i dużą ilością szycia. Maszyna wykonuje ładne dziurki, ma ich aż 6 do wyboru. szczegóły: http://eti.com.pl/Katalog/Maszyny-do-szycia-janome/Maszyny-komputerowe/Komputerowa-maszyna-do-szycia-wzmocniona-janome-5060cd.html
🙂 wymieniłam zamek i jestem z siebie bardzo dumna. Naprawdę przydatna instrukcja.:) dziękuję
Wspaniale! Baaaardzo się cieszę. 🙂
Jakiś czas temu również wymieniałam zamek. Niestety musiałam poradzić sobie sama bo nie znalazłam żadnej instrukcji. Wychodzi na to że zrobiłam to tak jak Ty
to super! znaczy, że masz smykałkę do szycia 🙂
Dzięki wielkie 🙂 pierwszy raz wymieniłem samodzielnie zamek w spodniach 😀 dziękuję za poradnik krok po kroku, żona była w szoku i bardzo dumna 🙂
Bardzo się cieszę, że się przydał. Poza tym, że spodnie jak nowe to jeszcze można zaplusować u współmałżonka, super sprawa!
Ostatio właśnie udało mi się całkowiem samodzielnie zemek wymienić i poczytuję to sobie za wielki sukces 🙂 Z szyciem to całe szaleństwo naszło mnie całkiem niedawno, bo jakość i kroje rzeczy w sklepach doprowdzały mnie do szału, no ale stawiam dopiero w mojej przyjaźni z maszyną pierwsze kroki, wcześniej myślałam że trzeba do tego drogich kursów ale okazało się że internet to prawdziwa skarbnica wiedzy i są one zupełnie zbędne, bardzo pomocne są właśnie dla mnie blogi, stronka przepisnaszycie z której czerpię wiele porad i inspiracji i mam nadzieję że już niedługo uda mi się uszyć samodzielnie moją pierwszą sukienkę… Czytaj więcej »
Wymiana zamka to szczególnie dla osoby rozpoczynającej przygodę z szycie wielkie osiągnięcie. Gratuluje! Trzymam kciuki za sukienkę, powodzenia. 🙂
Bardzo jasny i czytelny opis. Moj pierwszy zamek wszyty
Wow, gratulację! Za pierwszym razem to zdecydowanie wyzwanie, cieszymy się, że mamy w tym swój udział.:)
A jak zamontować ten stoper