Wymiana zamka w spodniach (jak wymienić zamek w spodniach jeansowych)

jak-wymienic-zamek-w-spodniach-blog-o-szyciu

Z pewnością większości z Was przytrafiło się, że zamek w Waszych ulubionych jeansach się popsuł (nie zapinał) albo suwak się urwał. Wówczas nie trzeba wyrzucać spodni tylko w kilku krokach wymienić felerny zamek na nowy 🙂 i w dzisiejszym wpisie pokażemy właśnie jak to zrobić. 🙂 Jeżeli należycie do grupy szczęśliwców, którzy nigdy nie mieli takiej sytuacji to cieszymy się bardzo i zazdrościmy, ale na wszelki wypadek proponujemy zachować gdzieś nasz wpis. 🙂

Zaczynamy 🙂

* Materiały potrzebne do wymiany zamka:
a) nowy zamek najlepiej o długości poprzedniego
b) nici do szycia jeansu, czyli grubsze w kolorze nici ze spodni

* Przybory, akcesoria itp:
a) obcinaczki -eti 097
b) rozpruwacz -eti 098
c) szpilki -eti 118
d) stopki:
– stopka dwustronna, wąska do wszywania zamków JANOME 200342003 (pasuję do maszyn z chwytaczem wahadłowym oraz rotacyjnym)

e) żelazko i deska do prasowania

eti-blog-o-szyciu-wymina-zamka-co-jest-potrzebne

PRZYGOTOWANIE spodni do wymiany zamka:

Zaczynamy do wyprucia zepsutego zamka ze spodni. Zauważcie, że w zależności od modelu spodni sposób jego wszycia może się trochę różnić. W naszym wpisie przedstawiamy konkretny model wszycia zamka, który naszym zdaniem występuje najczęsciej.

eti-blog-o-szyciu-wymina-zamka-co-spruceti-blog-o-szyciu-wymina-zamka-co-spruc-srodek

Na zdjęciach powyżej zaznaczyłam, gdzie należy rozpruć spodnie, aby usunąć stary zamek oraz przygotować spodnie do wszycia nowego zamka.

eti-blog-o-szyciu-wymina-zamka-czym-pruc

Trudne do sprucia miejsca pruje najczęściej rozpruwaczem (prujką), gdyż ostrze jest umiejscowione głębiej, co za tym idzie trudniej jest uszkodzić materiał. Nie mniej jednak obcinaczki tez się przydają.

eti-blog-o-szyciu-wymina-zamka-spodnie-przygotowane-do-wymiany-zamka

Potrzebujemy nowy zamek.

eti-blog-o-szyciu-wymina-jak-skrocic-zamek

Mi nie udało się kupić zamka odpowiedniej długości, a więc przenoszę metalowy stoper, aby skrócić zamek. Zbędną część zamaka można obciąć.

SZYCIE:

eti-blog-o-szyciu-wymina-zamka-lewa-strona

Zaczynamy od upięcia lewej strony zamka. Przy upinaniu zwróćcie uwagę na wysokość wszycia zamka względem paska spodni, chcemy, aby zapięty zamek znajdował się tuż pod linią wszycia paska.

eti-blog-o-szyciu-wymina-zamka-lewa-strona-przyszywanie

Przyszywamy go, szyjąc dokładnie po linii wszycia poprzedniego zamka. Najwygodniej będzie nam to uzyskać przyszywając zamek stopka do wszywania zamków np.: wąską dwustronną stopką. Montujemy ją przy maszynie, a następnie regulujemy jej pozycję (poluzowując tylne pokrętło-zielone), aby igłą znajdowała się blisko taśmy zamka (zdjęcie powyżej).

eti-blog-o-szyciu-wymina-zamka-lewa-strona-przyszyta

Tak, prezentuje się część zamka po wszyciu jego jednej strony (zdjęcie powyżej). Zauważcie, że od razy po wszyciu zamka, możemy zszyć pasek.

eti-blog-o-szyciu-wymina-przod-upiecie

Układamy spodnie jakby zamek był cały wszyty i zapinamy guziki. Teraz upinamy taśmę zamka do podwiniętej warstwy materiału. Przyszywamy zamek tylko do niej (zdjęcie powyżej i poniżej).

Mój zamek był przyszyty dwa razy, a więc też go tak proponuje doszyć (zdjęcie powyżej).

eti-blog-o-szyciu-wymina-przod-upiecie

Przechodzimy do wykonania widocznej części naszego rozporka. Łączymy wierzchnią część spodni oraz podwiniętą z doszytym zamkiem. Zauważcie, że podłożenie pod rozporek odsunęłam zupełnie na bok, będzie one doszyte dopiero w kolejnej operacji.

eti-blog-o-szyciu-wymina-zamka-prawa-szycie

Linią szycia jest oryginalna linia doszycia zamka, zazwyczaj po wypruciu zamka zostają ślady, a więc po nich szyjemy. Jeśli uda nam się to wykonać, to nie będzie śladu, że zamek został wymieniony.

eti-blog-o-szyciu-wymina-zamka-prawa-szycie-doleti-blog-o-szyciu-wymina-zamka-prawa-szycie-dol-wnetrze

Dopiero na końcu łączymy szew u podstawy zamka. Tutaj za jednym razem przyszywamy również podłożenie pod zamek, które wcześniej omijaliśmy.

eti-blog-o-szyciu-wymina-zamkek-wszytyl

Na górze tego szwu wykonujemy solidne mocowanie. Następnie przechodzimy do przed ostatniej operacji czyli przyszycia paska (zdjęcie powyżej i poniżej).

eti-blog-o-szyciu-wymina-zamka-pasek

Zamek wymieniony.

Doszywamy jeszcze podłożenie pod zamek do warstwy materiały, aby podłożenie leżało płasko na swoim miejscu.

tagi: ,

13
Dodaj komentarz

7 Comment threads
6 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
MamaAga

Fakt, dla wielu to wyzwanie-wymiana zamka w dżinsach. Przymierzam się do kupna maszyny. Która poradzi sobie z tak grubym materiałem? A przy tym będzie robił automatycznie piękne dziurki:)

Ania

🙂 wymieniłam zamek i jestem z siebie bardzo dumna. Naprawdę przydatna instrukcja.:) dziękuję

Karolina

Jakiś czas temu również wymieniałam zamek. Niestety musiałam poradzić sobie sama bo nie znalazłam żadnej instrukcji. Wychodzi na to że zrobiłam to tak jak Ty

Piotr

Dzięki wielkie 🙂 pierwszy raz wymieniłem samodzielnie zamek w spodniach 😀 dziękuję za poradnik krok po kroku, żona była w szoku i bardzo dumna 🙂

Paula

Ostatio właśnie udało mi się całkowiem samodzielnie zemek wymienić i poczytuję to sobie za wielki sukces 🙂 Z szyciem to całe szaleństwo naszło mnie całkiem niedawno, bo jakość i kroje rzeczy w sklepach doprowdzały mnie do szału, no ale stawiam dopiero w mojej przyjaźni z maszyną pierwsze kroki, wcześniej myślałam że trzeba do tego drogich kursów ale okazało się że internet to prawdziwa skarbnica wiedzy i są one zupełnie zbędne, bardzo pomocne są właśnie dla mnie blogi, stronka przepisnaszycie z której czerpię wiele porad i inspiracji i mam nadzieję że już niedługo uda mi się uszyć samodzielnie moją pierwszą sukienkę… Czytaj więcej »

Iwonka

Bardzo jasny i czytelny opis. Moj pierwszy zamek wszyty

Sylwia

A jak zamontować ten stoper