Miarka do mierzenia wzrostu dla dziecka (opis jak uszyć oraz wykrój do pobrania)

jak-uszyc-miarka-dla-dziecka-zwierzaki-etiopis-jak-uszyc-mairake-do-mierzenia-wzrostu-dzieckajak-uszyc-miarke-dla-dziecka

W dzisiejszym wpisie pokazujemy Wam jak uszyć miarkę wzrostu dla dziecka. 🙂 Z jej pomocą będziecie mogli mierzyć i zaznaczać wzrost Waszego dziecka (już nie będzie trzeba rysować po drzwiach czy framugach 😉 .
Dodatkowo dzięki kolorowym elementom umieszczonym na miarce stanowi ona ciekawą dekorację  dziecięcego pokoju.
Poza szczegółowym opisem jak uszyć miarkę krok po kroku znajdziecie tutaj również wykrój zwierzaków do pobrania. Także z łatwością stworzycie dokładnie taką samą miarkę jak my. 🙂 Zwierzaki proponujemy wykonać z filcu wówczas nie mamy problemy z wykańczaniem krawędzi. 🙂
Zakres pomiaru naszej miarki wynosi od 70 cm do 145 cm.

Zaczynamy szycie. 🙂

Do uszycia wiszącej miarki potrzebujesz dowolną maszynę do szycia, ja do tego projektu wybrałam maszynę JANOME MC8200QC (obecnie na rynku dostępna jest jej wersja MC8200QCP SE), można też wykorzystać owerlok do obrzucenia boków.

Wymiary gotowej miarki to ok 100 cm wysokości oraz 35 cm szerokości.

* Materiały potrzebne do uszycia miarki do mierzenia wzrostu dziecka:
a) tkanina biała o wymiarze 46 cm x 126cm oraz filce w różnych kolorach. Ja wykorzystałam: niebieską, zielony ciemny i jasny, żółty, brązowy w trzech odcieniach, czerwony, różowy, biały oraz czarny
b) flizelina papierowa o wymiarze 35 cm x 100 cm
c) opcjonalnie – papier do odrysowania poszczególnych zwierząt
d) nici do szycia
e) sznurek oraz drewniana listewka czy inny element do wprowadzenia go w tunelu, na którym powiesimy naszą miarkę

* Przybory, akcesoria itp:
a) nożyczki – TITANIUM Ti712
b) miara krawiecka uniwersalna -eti 105
c) szpilki -eti 118
d) pisak samoznikajacy -eti 120
e) linijka patchworkowa – eti 973
f) stopki:
– stopka do naszywania aplikacji JANOME 202086002 (pasująca do maszyny z szerokością ściegu do 9 mm), JANOME 820815002 (pasująca do maszyny z chwytaczem rotacyjnym)
– stopka do ściegu owerlokowego JANOME 859810007 (pasuje do maszyn z chwytaczem rotacyjnym o szerokości ściegu do 9 mm), JANOME 822801001 (pasująca do maszyny z chwytaczem rotacyjnym), JANOME 200132008 (chwytacz wahadłowy)
– stopka do naszywania aplikacji i ściegów ozdobnych (otwartą) z zestawu maszyny, JANOME 200137003 (pasująca do chwytacza rotacyjnego i ściegu do szerokości 7 mm).

g) żelazko i deska do prasowania

eti-blog-o-szyciu-potrzebne

PRZYGOTOWANIE I KROJENIE:

Zaczynamy od pobrania i wydrukowania wykroju pdf, gdzie umieściłam wszystkie zwierzaki na 5 kartkach A4. Kliknijcie na rysunek powyżej w celu pobrania wykroju.

Możecie skleić wszystkie arkusze razem. W między czasie kroimy spory kwadrat o wymiarze 46 cm x 126 oraz 35 cm x 100 cm z flizeliny papierowej (flizelina do haftu wydzierana). Ta flizelina da nam dodatkową sztywność materiału, dzięki czemu podczas naszywania aplikacji nie zmarszczy nam się tkanina. Flizelinę upinamy do lewej strony materiału i dopiero na tak przygotowanym będziemy układać aplikację (wyśrodkujcie ja).

Z poszczególnych kolorów filców kroimy elementy zwierzaków. Przy krojeniu generalnie nie dodajemy zapasów, z wyjątkiem miejsc gdzie element wchodzi pod drugi. Przykład: łapka małpy, zaznaczyłam na zdjęciu powyżej miejsce i dodatek, który zrobiłam (zapas ok 5 mm).

Proponuje wycięte z filcu elementy od razu układać na tkaninie we właściwych miejscach, aby się nie pogubić, bo jak sami widzicie, elementów jest sporo. Układamy elementy na wymiarze 100 cm x 35 cm (patrzcie zdjęcia poniżej, jak ja je rozmieściłam).

Gotowa aplikacja ma ok 1 m. W pliku do druku nie ma chmurki, słońca oraz trawy, są one dość łatwe do narysowani, a więc nie umieszczałam ich w pliku pdf z wykrojem.

Zauważcie, że każdy element przypinamy szpilkami dość gęsto, dzięki temu przy szyciu nic nam się nie przesunie. Trzeba tylko uważać, aby się nie pokłóć. 🙂

SZYCIE:

eti-blog-o-szyciu-stopka-plytka-do-aplikacji

Aby nam się dobrze szyło przy maszynie montujemy stopkę do naszywania aplikacji i jeśli tylko jest taka opcja to uniwersalną płytkę zamieniamy na płytkę do ściegu prostego. Stopka ułatwi nam manewrowanie, bo jest krótsza i lepiej wyprofilowana oraz zwiększy widoczność pod stopką. Płytka natomiast dzięki małemu otworowi na igłę zapobiega wbijaniu się materiału w płytkę, a więc szycie pójdzie możliwie bez problemowo.

Naszywanie filcu (aplikacji) będziemy wykonywać ściegiem prostym. Szyjemy ok 1-2 mm od krawędzi. Proponuje zacząć od elementów leżących bezpośrednio na materiale czyli tych znajdujących się „najniżej” (1). Powyżej kolejność naszywania aplikacji, którą ja zastosowałam przy tworzeniu małpki.

eti-blog-o-szyciu-aplikacja-naszywanie-spejclna-stopka

Jeśli jak ja macie stopkę do aplikacji to najlepiej prowadźcie krawędź aplikacji blisko jednaj z linią oznaczoną na stopce (zdjęcie powyżej). Prowadzimy więc krawędź blisko jednej z linii odpowiadającej pozycji igły (w moim przypadku, igła jest ustawiona centralnie).

eti-blog-o-szyciu-aplikacja-za-krawedz

Ponieważ głowa żyrafy wychodzić będą za standardowy prostokąt naszej miarki to na razie nie doszywamy jej w całości. Na zdjęciu powyżej doszyłam mordkę brązową do głowy żyrafy (biała przerywana linia), a głowę tylko aby mordka mogła wystawać poza miarkę.

eti-blog-o-szyciu-podwiniecie

Tutaj na zdjęciu powyżej zaznaczyłam wymiary oryginalnego kształtu miarki jaki mamy uzyskać. Możecie na nim zobaczyć też gdzie poszczególne elementy będą wystawać.

eti-blog-o-szyciu-podwijanie-krawedzi

Krawędzie podwijamy: górną i dolną na 2 cm i raz jeszcze na 11 cm. Boki podwijamy tylko na raz na 5,5 cm. Po takim wyznaczeniu linii można w obszarze miarki naszyć chmurkę.

eti-blog-o-szyciu-podwiniecie

Następnie boki obrzucamy ściegiem owerlokowym lub owerlokiem. Ja szyłam ściegiem owerlokowym, a więc przy maszynie zamontowałam stopkę do ściegu owerlokowego z zestawu maszyny.

eti-blog-o-szyciu-krawedz-z-miarka

W tym momencie zaczynamy nanosik podziałkę centymetrową na miarkę. Zaczyna się ona od 70 cm i pnie się w górę do 145-150 cm. Zaczynamy od naniesienia pisakiem krawieckim linii poziomych. Ja do tego użyłam linijki do patchworku, aby odmierzyć linie odpowiedniej długości. Zobaczcie, że linie podzielone są na 3 długości:  najdłuższe (mają 4 cm), krótsze (2 cm), najkrótsze (1 cm). Od razu przy najdłuższych liniach rysujemy cyfry (czyli przy pełnych dziesiątkach), mają one mieć wysokość ok 2 cm.

eti-blog-o-szyciu-scieg-potrojny

Linie wyszyjemy szyjąc stopką do aplikacji, szyjemy ściegiem potrójnym stebnowym. Szyjemy na zaprasowanej krawędzi.

eti-blog-o-szyciu-wyszywanie

Tutaj do wyszycia literek wykorzystajmy stopkę do naszywania aplikacji i ściegów ozdobnych (jest to trochę inna stopka niż ta, którą naszywaliśmy aplikację), gdyż jej kształt sprawia, że mamy ekstra widoczność pod stopką. Literki uzyskujemy przez kilkakrotne przeszycie ściegiem prostym po narysowanych liniach.

Teraz ściegiem prostym przytrzymujemy dół i górę, tworząc tunel (linia przerywana na zdjęciu poniżej).

Pozostaje nam już tylko wprowadzić listewki, które utrzymają ładny kształt naszej miarki. Moje listewki mają długości 32 cm. W jednej (górnej) znajdują się przy końcach otwory, do prowadzenia sznurka.

eti-blog-o-szyciu-aplikacja-marka-do-mierzenia-wzrostu-uszyta

tagi: ,

8
Dodaj komentarz

4 Comment threads
4 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Małgorzata

Fantastyczny pomysł!!! Bardzo mi się podoba. Moje dzieciaki już za duże na takie rzeczy, ale w rodzinie jest kilkoro maluchów, więc kto wie… może któryś z nich dostanie takie „cuś” w ramach prezentu 😀

Katarzyna

Zabrałam się do robienia miarki na prezent. Pierwszy raz coś takiego robię 🙂

Krawcowanajuz

Pełny profesjonalizm 🙂 Super 🙂

Kasia

Witam. Czy można prosić o ponowne wstawienie pliku pdf z wzorem do pobrania bo pierwsza strona drukuje się cała czarna, a bardzo chciałabym uszyć taką miarkę swoim bliźniaczkom. Z góry dziękuję