Skórzana nerka / saszetka (opis jak uszyć plus wykrój do pobrania)

jak-uszyc-skorzana-nerke-blog-o-szyciu-eti skorzana-nerka-szycie-krok-po-kroku-eti-blognerka-szaszetka-ze-skory-jak-uszyc-blog-o-szyciuskorzana-serka-saszetka-jak-uszyc

Zaraz po publikacji tutorialu na uszycie pierwszej naszej nerki / saszetki (dla przypomnienia link) zadeklarowałyśmy, że powstaje jeszcze jedna wersja nerki, ale w stylu trochę bardziej eleganckim / codziennym.
Fakt zajęło nam to dużo czasu (głównie dlatego, że mamy za dużo pomysłów na szycie), ale nareszcie jest. 🙂 Mamy nadzieje, że wszyscy, którzy czekali na nową wersję nerki / saszetki będą usatysfakcjonowani. 🙂
Zaczynamy szycie 🙂

Nasza nerka jest uszyta z ekologicznej skóry (dość sztywnej), ale jeżeli ktoś nie lubi skóry to tą samą techniką możecie uszyć też taką nerkę np.: z filcu. 🙂

Wymiary gotowej nerki  ok 15 cm wysokości, 28 cm długości i 3-4 cm głębokości.

Ten projekt uszyłam na nowiutkiej maszynie do szycia  Janome Skyline S7. 🙂

* Materiały potrzebne do uszycia nerki/saszetki na biodro:
a) skóra syntetyczna/ekologiczna. Musi być sztywna, aby ładnie trzymała kształt
b) regulatory długości, ramka, pół-kółko oraz karabińczyk wszystkie elementy pasujące do szerokości paska czyli 3 cm.

eti-blog-o-szyciu-elementy-potrzebne-do-uszycia-nerkic) zamek metalowy o długości 40 cm oraz do przyozdobienia nerki:  końcówkę do wklejania oraz dwa kółka 7 mm i 1 cm- powstanie nam z tego chwost
d) marker permanentny w kolorze skóry, taśma klejąca i arkusze papieru w rozmiarze minimum A3
e) nici do szycia, mogą być grubsze niż standardowe czyli np.: do szycia jeansu, wtedy tylko potrzebujecie mieć igły w rozmiarze 100 lub 110

* Przybory, akcesoria itp:
a) nożyczki – Fiskars 1000815
b) miara krawiecka uniwersalna -eti 105
c) szpilki -eti 118
d) pisak kulkowy do skór i futer – eti 716
e) igły do szycia skóry- eti 019 lub grubsze
f) stopki:
stopka teflonowa do szycia skór (jeśli posiadacie też specjalną płytkę, zastosujcie ją również)

eti-blog-o-szyciu-co-potrzebuje-aby-uszyc-nerke

PRZYGOTOWANIE I KROJENIE:

Zaczynamy od pobrania wykroju na saszetkę/nerkę i wydrukowania go. Link do pliku pdf z wykrojem nerki, otworzy się automatycznie po kliknięciu w obrazek powyżej.

Proponuje wyciąć elementy z większego arkusza papieru tak, aby od razu uzyskać całą nerkę. Linia przerywana na wydrukach, to linia według, której należy złożyć element.

eti-blog-o-szyciu-wykroj-na-nerke-saszetke-miejsce-na-zamek

Jeszcze przed wycinaniem zobaczcie jaką macie szerokość zamka i zastanówcie się na ile ma on być widoczny. Mój zamek ma szerokość 3 cm i będzie widoczny po wszyciu na ok 1,5 cm. Czyli odcinam 1,5 cm od górnej krawędzi elementu A (to ten z zaszewkami). Jeśli wolicie, aby zamek był mniej widoczny to odetnijcie mniejszą wartość.

eti-blog-o-szyciu-ulozenie-na-tkaninie

Tak przygotowaną formę nerki układamy na skórze, w ten sposób, aby linia środka elementów była równoległa do krajki, czyli oryginalnie wykończonej krawędzi materiału. Kieszonkę i paski wykroimy trochę później.
Aby nie uszkodzić skóry, formę nerki proponuję przykleić małymi kawałkami taśmy klejącej, szpilki zostawią dziurki, które trudno będzie zakryć.

Obrysowujemy elementy z zapasem 5 mm z wyjątkiem obu krawędzi od zamka, tam nie dodajemy zapasu na szew. Pisak krawiecki na skórze będzie się rozmazywał dlatego polecam pióro kulkowe do skór, które się nie rozmazuje, jest dobrze widoczne na skórze, a dodatkowo można je zmazać. 🙂

Przed wycięciem zaznaczcie jeszcze na wszystkich elementach ich środki, najlepiej na lewej stronie materiału.

Wycinamy przygotowane formy, a także dodatkowo wycinamy ze skóry dwa paski o długości obwodu, na którym nerka będzie noszona + 10 cm i szerokości 2,8 cm oraz 4 cm. Nasza nerka będzie noszona standardowo na biodrze, a więc skroiłam dwa paski o długości 100 cm.

Resztę skóry odkładamy, jeszcze nam się przyda.

SZYCIE:

eti-blog-o-szyciu-plytka-do-szycia-skor

Zaczniemy od przygotowania maszyny do szycia skóry. Aby skóra nam się nie kleiła do płytki ściegowej czy stopki i utrudniała szycia. Ja szyje na maszynie Skyline S7, a więc dodatkowo zmienię jeszcze płytkę ściegową. Wystarczy, że przycisnę przycisk i zdejmę standardową, a w jej miejsce umieszczę tę ze specjalnego śliskiego tworzywa. Następnie montuje przy maszynie do szycia stopkę z teflonu. Jeżeli nie macie możliwości zastosowania takiej płytki wymieńcie chociaż stopkę zwykłą na teflonową.

eti-blog-o-szyciu-igla-do-szycia-skory

Dodatkowo musimy koniecznie zamontować specjalną igłę do szycia skór. To igła z ostrzem, która robi otwór, dzięki czemu swobodnie przeciąga nitkę przez warstwy skóry.

Maszyna przygotowana do szycia, a więc wracamy do naszego wykrojonej nerki. Zaczynamy od naszycia kieszonki na element A. W tym celu wycinamy ze skóry prostokąt o wymiarach 7,5 cm x 15 cm oraz kształt klapy kieszonki z wykroju (skrojony bez zapasu na szew).

eti-blog-o-szyciu-klapka-kieszonki

Składamy klapę kieszonki z wyciętym prostokątem. Elementy są złożone lewą stroną do lewej. Proponuje przytrzymać elementy razem kawałkami taśmy klejącej.

eti-blog-o-szyciu-klapka-kieszonki-stebnowanie

Szyjemy ok 2 mm od krawędzi wzdłuż linii zaznaczonej powyżej na zdjęciu.

eti-blog-o-szyciu-klapka-kieszonki-wycinanie

Nadmiar materiału odcinamy. Dzięki takiemu upięciu i po zszyciu i odcięciu nadmiaru eko skóry mamy idealnie równą klapę kieszonki.

Teraz zabierzemy się za wszycie zamka, a następnie przyszyjemy przygotowaną kieszonkę z klapą. Dzięki takiej kolejności szycia, dokładnie będziemy mogli zobaczyć na jakiej wysokości kieszonka prezentuje się najlepiej.

Proponuje na elemencie A zacząć przypinać zamek od środka tego elementu. Zamki metalowe najczęściej mają jeden suwak, a więc zastanówcie się, z której strony chcecie, aby on się znajdował w pozycji zamkniętej, weźcie pod uwagę również, na której stronie częściej nosicie nerkę.

Ja przypinam zamek szpilkami 2 mm od krawędzi, po tej linii będę szyć, a więc ściegiem zakryje otwory po szpilkach. Jeśli obawiacie się, że nie traficie idealnie w miejsca po szpilkach to lepiej użyć taśmy klejącej do przytrzymania zamka.

Zauważcie, że szyjemy stopką o kształcie stopki uniwersalnej i aby wszycie zamka było możliwe należy zmienić pozycję igły. Przesuwamy ją w prawo i tak przyszywamy zamek.

Teraz będziemy doszywać zamek do drugiej strony. Najpierw jednak należy taśmę zamka delikatnie zmarszczyć. Dzięki czemu uzyskamy ładny kształt nerki, a wszycie zamka nie będzie problematyczne. Ja jak możecie zauważyć na zdjęciu powyżej, wybrałam program szyciowy i maszyna sama wydłużyła mi ścieg i zmniejszyła naprężenie nitki górnej! Po ustawieniu tak maszyny, przeszywamy sam zamek, robimy tylko jedno mocowanie na początku.

Ciągnąc za jedną z nitek marszczymy taśmę zamka, chcemy uzyskać łuk o kształcie górnej klapy nerki i jego dłuższej krawędzi (elementu C). Na środku nerki zamek jest prawie nie zmarszczony, marszczenie jest najwięcej tam, gdzie mamy duży łuk na klapie czyli przy końcach. Jak już uzyskamy ładny kształt to końce nitek wiążemy razem, aby marszczenie się nie rozprostowało.

Na tym etapie skleiłam taśmą również zaszewki, aby zobaczyć czy cała nerka będzie ładnie się układać, nie ma potrzeby, abyście je sklejali, bo wygodniej szyje się jak zaszewki leżą płasko.

Tak przygotowany zamek upinamy do elementu C i doszywamy. Szyjemy również ok 2 mm od krawędzi eko skóry.

Teraz wracamy do zapowiedzianej kieszonki.

eti-blog-o-szyciu-klapka-kieszonki-umiejscowienie

Z eko-skóry kroimy kieszonkę o wymiarach 7,5 cm x 13,8 cm przypinamy na środku przodu nerki ok 3,5 cm od linii wyszycia zamka.

eti-blog-o-szyciu-klapka-kieszonki-szycie-jak-przyszyc

Kieszonkę przyszywamy ok 2 mm od krawędzi, zgodnie z linią szycia pokazaną na zdjęciu powyżej.

Teraz nad doszytą kieszonką przyklejamy wcześniej przygotowaną klapę. Klapa znajduje się 2 cm od linii wszycia zamka.

eti-blog-o-szyciu-przod

Tak prezentuje się przód nerki po przyszyciu kieszonki.

eti-blog-o-szyciu-przod-zaszewki

Teraz zaszyjemy zaszewkami. W tym celu nacinamy element na głębokość 5 mm. Nacinamy element wzdłuż linii zaszewki leżącej bliżej środka, zaznaczyłam tą linię czerwoną kreską na zdjęciu powyżej. Nacinamy obie zaszewki.

eti-blog-o-szyciu-zaszewka-skeljona-tasma Tak naciętą zaszewkę składamy w ten sposób, aby krawędź zaszewki znajdująca się bliżej środka elementu, zakryła krawędź boczną. Upinamy je tak, aby zachodziły na siebie na 5 mm. Tak złożoną zaszewkę przytrzymujemy taśmą.

eti-blog-o-szyciu-zaszewka-szycie

Zaszywamy obie szyjąc od krawędzi nerki do złożenia materiałów.

eti-blog-o-szyciu-zaszewka-gotowa

Na zdjęciu powyżej jedna z moich odszytych zaszewek z bliska.

Gdy zaszewki są odszyte przechodzimy do połączenia przodu nerki z tyłem.

eti-blog-o-szyciu-szycie-nerki

Przypinamy teraz przód nerki z wszytym zamkiem do tyłu naszej nerki. Wygląda na to, że taśma klejące będzie do tego zadania idealna. Przy upinaniu zgrajcie środki elementów. Na tym etapie wyjdzie czy w każdym etapie pracy wszystko zostało wykonane idealnie. Jeśli coś się przesunęło to nie szkodzi, pod warunkiem, że elementy będą leżeć płasko (tak je ułóżcie), a ewentualne nadmiary skóry ekologicznej wystarczy odciąć (biała strzałka na zdjęciu powyżej).

eti-blog-o-szyciu-szycie-nerki-pod-stopka

Łączymy elementy szyjąc od krawędzi ok 3-4 mm.

eti-blog-o-szyciu-jak-uszyc-nerke-saszetke

Po połączeniu nerki, wyrównujemy krawędzie, docinając je do ok 2 mm od krawędzi. Chodzi o to, aby szew był estetyczny.

eti-blog-o-szyciu-jak-uszyc-pasek

Zabieramy się teraz za przygotowanie paska, na którym nerka będzie się trzymać. W tym celu układamy oba paski jeden na drugim (lewymi stronami do siebie). Szyjemy tuż przy krawędzi węższego paska z obu stron.

eti-blog-o-szyciu-pasek-do-saszetki-na-biodro

Następnie odcinamy nadmiar szerszego paska. Następnie odcinamy od tak przygotowanego paska 2 paski o długości 8-10 cm. Po pierwsze ramkę oraz pół-kółko montujemy w krótszych paskach. Karabińczyk i regulator długości montujemy w długim pasku, sposób ich zamontowania widać na zdjęciu powyżej. Przełóżcie pasek identycznie i przyszyjcie w miejscach zaznaczonych linią przerywaną.

eti-blog-o-szyciu-pasek-montaz

Zbliżam się do końca szycia naszej nerki, zostało nam przyszycie paska do naszej saszetki. W tym celu przyklejamy taśmą pasek nerki- zastanówcie się z której strony chcecie umieścić karabińczyk.

eti-blog-o-szyciu-pasek-montaz-zaszycie

Następnie wycinamy z papieru kształt odpowiadający nerce i paskowi (u mnie na zdjęciu to ten zaznaczony czerwonawą przerywaną linią). Ze skóry wycinamy go podwójnie, wykonując odbicie lustrzane nad nim (u mnie za zdjęciu powyżej zaznaczyłam to  czerwonym tłem). Ze skóry kroimy taki pasek w całości (czarowane przerywana linia oraz zaznaczone tło) i nim zakrywamy łączenie nerki i paska.

eti-blog-o-szyciu-pasek-montaz-szycie

Pozostaje nam połączyć elementy razem (linia szycia zaznaczona na zdjęciu poniżej).

eti-blog-o-szyciu-pasek-gotowy

My jeszcze ozdabiamy nasza nerką chwostem, który montuje przy zamku. Wystarczy wkleić w końcówkę cienkie paski eko-skóry i przymocować go za pomocą kółek do suwaka zamka.- zdjęcie poniżej.

Jeśli chcecie to można markerem zakolorować krawędzie eko-skóry, warto to zrobić jak znacznie odróżniają się od koloru wierzchniej strony.

Nerka gotowa. 🙂

eti-blog-o-szyciu-jak-uszyc-nerke

tagi: , ,

33
Dodaj komentarz

19 Comment threads
14 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
19 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Dominika

Świetna! Jaka piękna i praktyczna. Ale moja maszyna chyba by tego nie pociągnęła, może spróbuję inny materiał, kodura – powinna się świetnie sprawdzić bo jest sztywna i wodoodporna.

Ania

O, tutorial w sam raz dla mnie! Super. Dziękuję 🙂

Babeczka, matka dwóch mufffinek :)

zakochałam się w tej nereczce choć nigdy nie byłam ich fanką:) jest śliczna i na pewno spróbuję taką uszyć, ale wcześniej muszę jeszcze podszkolić się z szycia bo dopiero zaczęłam przygodę z maszyną:( nie miej bardzo dziękuję za to co robicie bo wiele nauczyłam się już z Waszego bloga:)
pozdrawiam serdecznie

Monika

Wielki szacun za cierpliwość której pewnie trzeba było sporo bo nerka wygląda naprawdę bardzo profesjonalnie i ślicznie
można ją kupić?

Marzena

Mam pytanie czy ta maszyna dala rade przeszyć po tych metalowych ząbkach zamku jak doszywaliście pasek ?? Bo jak patrzę na zdjęcie to na chwile przerywane linie białe sa przerwane ale może tak miało być i maszyna po tym metalu czmychnęła… Wtedy ta maszyna by mnie przekonała całkowicie 🙂 A czy stopka teflonowa to to samo co plastikowa i tez poradzi sobie se skora ??

elastyczna

A jak przyszyć podszewkę?

seb

A jaką nić wybrać do skór ale prawdziwych, jest raczej grubsza niż ta syntetyczna,

Kasiek

Przepiękna nerka jestem nią zachwycona. Proszę o informację czy jest możliwość kupna takiej nerki i ewentualnie o wskazanie ceny. Proszę o kontak pod nr tel. 782 866 930

Irena

Dziekuje , za piekny , wyrazny kurs szycia !, uwielbiam ten blog , mozna nauczyc sie b. duzo, ale to pani taka atmosfere stwarza i mysle ludzie pracujacy w tej firmie , dziekuje , pozdrawiam serdecznie .
p.s; moj tatus pochodzi z poznanskich stron i znam je , mili , rodzinni ludzie .

Marta ;)

przepiękna mała poręczna cos w sam raz dla mnie 😉 tez trochę szyje ale chyba nie miała bym cierpliwości 🙁 z checia bym kupiła takie cudeńko 😀

Karola

Czy jest opcja żebym mogła kupić od Was taką już gotową? Jeżeli tak to jaki koszt? Maszyny do szycia nie posiadam, posiadam za to dwie lewe ręce ????już od dawna za taką nerką się rozglądam i nic mi się nie podoba… aż do dzisiaj kiedy zobaczyłam Wasze cudeńko ???? PS. Super stylówka ????

Iwona

Prześliczna nerka, z klasą i kształt nietypowy. Zastanawoam się dlaczego trzeba odciąć kawałek z części A? Czy jest to konieczne jeśli chcę uszyć z innego materiału?

Marta

Mam pytanie jaka jest grubość skory i ile jej potrzeba na wykonanie nerki ?

Katarzyna

Udało sie! Szyłam z ekoskóry, niestety była troche za miekka. Zaryzykowałam i podkleiłam 3 warstwami cienkiej flizeliny (tylko taką miałam pod ręką). Wyszło na prawdę dobrze!
Dla mnie dodatkową trudnością było lekkie naciaganie się jednej warstwy materiału – tej na górze, bezpośrednio pod stopką.
Jednak wyszło z czego bardzo się cieszę!!!

Jagoda

rewelacja

Iza

Jesli ktoras z Pań zdecydowala sie uszyc taka samą i może ją sprzedać to proszę o info.
Jestem niestety beztalenciem jesli chodzi o szycie 🙁

Paulla

Wydrukowałam wykrój i klapka ma 3,5 cm to
coś chyba za mało. A chce coś uszyć żeby portfel /tel i klucze się zmieściły.