Poznaj hafciarkę JANOME MC500E – szczegółowy opis / recenzja

eti-blog-recenzja-hafciarki-janome-MC500e

Dzisiejszy wpis poświęcę w całości nowej hafciarce Janome MC500E, którą miałam okazje testować. Zacznę od początku, a więc od chwili wyjęcia jej z kartonu. Pierwsza myśl: naprawdę fajnie wykonana, elementy plastikowe super spasowane i czuć, że plastik dobrej jakości. Zobaczcie sami.

Maszyna jest dość ciężka (ponad 10 kg) co jest pozytywną cechą, bo dzięki temu stabilnie stoi podczas haftowania. Dodatkowo sugeruje to, że części są wykonane z dobrej jakości metalu.

Generalnie jestem nią oczarowana, a po efektach jej pracy na zdjęciach poniżej zobaczycie dlaczego. Jednak najpierw przyjrzyjmy się samej maszynie z bliska.

eti-blog-recenzja-hafciarki-janome-mc-500-e-duzy-stabilny-stolik

Ma ona dużą podstawę, na której opiera się tamborek (element dodatkowy, za pomocą którego maszyna przemieszcza materiał pod stopką).

Dodatkowo w zestawie z maszyną jest stolik, który powiększa pole pracy maszyny, dzięki czemu haftowanie na największym taborku 28 cm x 20 cm nie dość, że jest w ogóle możliwe to także jest wygodniejsze i łatwiejsze.

Na uwagę zasługuje również solidny system mocowania tamborka, który w połączeniu z wspomną wcześniej podstawą i dodatkowym stolikiem redukuje powstawanie drgań podczas haftowania czyli eliminuje przesuwanie czy zniekształcanie haftu, szczególnie na dużych powierzchniach. Dodatkowo model ten w stosunku do poprzednika przyspieszył, ta hafciarka pracuje z prędkością 860 uderzeń na minutę, czyli w stosunku do poprzedniego modelu hafciarki Janome przyśpieszyła o ponad 100 uderzeń na minutę.

eti-blog-recenzja-hafciarki-janome-mc-500-e-przed-naprezacz-nitki

Przyjrzyjmy się teraz nawlekaniu maszyny. W zasadzie można powiedzieć, że wygląda ono identycznie jak w wieloczynnościowej maszynie do szycia. Jedynie zmieniony został element przed-naprężeniowego prowadnika nici (zdjęcie powyżej) oraz nawlekacz igły.

Dodanie metalowego prowadnika nitki sprawiło, że nitka niezależnie jak ją zamontujecie, standardowo czy na dodatkowym stojaku zawsze znajdzie się w odpowiednim miejscu i prawidłowo „wejdzie” w naprężacz. Co przekłada się na ładnie wykonany haft.

eti-blog-recenzja-hafciarki-janome-mc-500-e-nawlekanie-igly

Wbudowany nawlekacz igły to już prawie standard w maszynach do szycia oraz hafciarkach, ten jest trochę inny, a dokładniej mówić jeszcze bardziej wygodny. Wystarczy przeciągnąć nitkę przez element nawlekacza i opuścić go. Można nawlec igłę dosłownie jednym palcem – zdjęcie powyżej. Po podniesieniu nawlekacza przeciągamy nitkę w tył (strzałka na zdjęciu powyżej) i maszyna gotowa jest do haftowania, nawet okularów nie musiałam wkładać. 😉

Teraz przejdziemy do ekranu maszyny i choć części jej funkcji.

Ekran maszyny jest duży i kolorowy co w dużej mierze wpływa na łatwość i intuicyjność obsługi maszyny.

Bardzo ważnym udogodnienie (przynajmniej dla części z Nas) jest możliwość ustawienia menu maszyny w języka polskim. Dzięki temu wszystkie komendy i polecenia zostaną przez nas lepiej zrozumiałe, a także obsługa stanie się łatwiejsza. Poza językiem polskim czy angielskim mamy oczywiście do wyboru jeszcze kilka innych, więc gdyby ktoś chciał ustawić maszynę na język np. Japoński to też jest taka możliwość. 😉

Ekran dotykowy, dobrze widzicie jest kolorowy, a obsługa maszyny przy jego pomocy jest bardzo intuicyjna.

Przejdźmy teraz do wbudowanych w pamięci hafciarki czcionek, haftów, ściegów  i monogramów.

W hafciarce Janome MC500E mamy do wyboru 6 rodzajów czcionek w tym duże, małe litery, znaki specjalne oraz wbudowaną polską czcionkę. 🙂
Dzięki temu możemy swobodnie tworzyć napisy zawierające literki ł, ń, ą, czy ż. Napisy możemy tworzyć w 3 różnych wielkościach, które określają literki S, M i L.
Na zdjęciu powyżej widzicie rodzaje dostępnych czcionek, a także przykładowe napisy i dostępne możliwości ich modyfikacji. Każdy stworzony przez nas wyraz możemy skopiować, obracać, wyginać, tworzyć jego odbicia lustrzane czy też połączyć z innymi wyrazami.

eti-blog-recenzja-hafciarki-janome-wzory

Poza dostępnymi czcionkami w Janome MC500E znajdziemy również 160 wbudowanych wzorów hafciarskich, które są podzielone na podgrupy pod względem wielkości. Znajdziemy tam hafty dla dzieci, hafty przyborów kuchennych, wzory kwiatów, wzory geometryczne, duże ozdobne litery alfabetu (przydatne gdy chcemy wyhaftować np. same inicjały) czy nawet wzory pikowania. 🙂
Po wyborze danego wzoru na ekranie hafciarki znajdziemy szczegółowe informacje odnośnie tego wzoru. Dowiemy się na jakim najmniejszym tamborku możemy go wyhaftować, jaka jest jego realna wielkość, z ilu kolorów się składa, a także jaki jest czas haftowania.

Wzory hafciarskie podobnie jak napisy możemy edytować, czyli łączyć je z innymi wzorami czy napisami, obracać, kopiować, skalować.

Bardzo wygodną funkcją w hafciarce jest to, że po włączeniu haftowania możemy zająć się zupełnie czymś innym. 🙂 Nie musimy stać i jej pilnować, ponieważ gdy będzie wymagana zmiana koloru nici hafciarka sama się zatrzyma, wyświetli odpowiedni komunikat i będzie czekała na naszą reakcję. Tak samo maszyna zachowa się gdy np. zerwie lub skończy się  nitka. Także swobodnie można ją zostawić i w tym czasie robić coś innego. 🙂

eti-blog-recenzja-hafciarki-janome-mc-500-program-umozliwiajacy-podlaczenie-hafciarki-do-komputera

Dla osób, które preferują pracę z haftem na komputerze do zestawu z maszyną jest dołączona płyta cd z programem Embroidery Editor. Program ten umożliwia tą samą edycję wzorów czy napisów co maszyna. Mi przygotowanie powyższego haftu zajęło dosłownie 1 minutę (połączyłam tam 2 hafty, 2 ściegi ozdobne oraz napisy), a był to pierwszy kontakt mój z tym programem. Sądzę, więc, że jeśli obsługujecie komputer to z tym programem również sobie poradzicie bez żadnych problemów.

eti-blog-recenzja-hafciarki-janome-mc-500e-pendrivedohafciarki

Następnie przygotowany haft w komputerze przenosimy do maszyny za pomocą wcześniej specjalnie sformatowanego pendriva.

Dla osób, które chcą mieć możliwość tworzenia haftów samodzielnie, a nie tylko je zestawiać w oparciu o pewna bazę, polecam program do haftów Digitizer w dwóch odsłonach: Junior lub MBX. Oba możecie zakupić u dystrybutora maszyn JANOME w firmie ETI (http://eti.com.pl/Katalog/Programy-do-projektowania-haftow/).

Teraz moment na który czekaliście chyba najbardziej, czyli pokaże Wam kilka możliwości hafciarskich, które możecie uzyskać na Janome MC500E. 🙂 W sumie to już mogę napisać, że planujemy cykl wpisów o hafcie, a więc dokładniej będziecie mogli zapoznać się ze sposobem powstawania tych cudeniek.

eti-blog-recenzja-hafciarki-janome-mc500E-haft-kolorowy-I

Na zdjęciu powyżej jest przykładowy haft wielokolorowy wybrany z menu hafciarki. Niektórzy myślą, że skoro hafciarka jest jedno-igłowa to może haftować tylko jednym kolorem nici, a tak wcale nie jest. Hafciarka swobodnie wykonuje hafty wielokolorowe. Po skończonym haftowaniu jednym kolorem sama zatrzymuje się i prosi o zmianę na kolejny kolor, przy okazji wskazuje jaki następny kolor będzie haftowany. Także swobodnie na tym modelu możemy tworzyć wielokolorowe hafty.

eti-blog-recenzja-hafciarki-janome-mc500E-litery-napisy

Co ciekawe nawet poszczególne literki napisów możemy tworzyć kolorowe, nie musimy ograniczać się do jednokolorowych napisów. Aby uzyskać taki efekt wystarczy, że przy tworzeniu napisu damy maszynie znać, aby zatrzymywała się po jednej literce. Proste. 🙂

eti-blog-recenzja-hafciarki-janome-mc500E-haft-kolorowa-nitka

Bardzo fajny efekt możemy również uzyskać stosując multi-kolorowe (wielokolorowe) nici.

eti-blog-recenzja-hafciarki-janome-mc500E-haft-kolorowy-a

I jeszcze inny przykład kolorowego haftu, przy którym wykorzystam nitkę standardową jednokolorową oraz dodatkowo multi-kolorową.

Hafciarka poza wzorami hafciarskimi i czcionkami posiada również monogramy, są może one mniej popularne, ale za to bardzo efektowne.
Dodatkowo jeżeli do haftowania zastosujemy metaliczną nitkę to efekt będzie jeszcze ciekawszy. 🙂

eti-blog-recenzja-hafciarki-janome-mc500E-haft-na-recznikach

Przy zastosowaniu hydrofolii, można również haftować na ręcznikach, szlafrokach, polarach czy nawet swetrach.

eti-blog-recenzja-hafciarki-janome-mc500E-haft-na-dzianinie

Dodatkowo przy zastosowaniu odpowiedniego usztywnienia można też haftować na dzianinach! Zamieniając zwykłą bluzkę czy bluzę w oryginalną, jedyną w swoim rodzaju rzecz. 🙂

eti-blog-recenzja-hafciarki-haftowanie-na-folii

Tutaj zupełna nowość! 🙂 Hafciarka Janome MC500E posiada specjalne programy do haftowania bransoletek. Wykonuje ją na specjalnej folii, którą następnie rozpuszcza się w wodzie.

eti-blog-recenzja-hafciarki-janome-m500-e-bransoletki

Tak prezentują się już bez folii. Wystarczy zamontować zapięcie i bransoletka gotowa. 🙂

eti-blog-recenzja-hafciarki-janome-mc-500e-aplikacje-przy-pomocy-hafciarki

Przy pomocy hafciarki możemy również naszywać aplikację. Z pewnością powstają szybciej nie przy użyciu maszyny do szycia. 🙂

Wzór powyższej aplikacji przygotowaliśmy specjalnie dla Was, możecie go pobrać i wyhaftować. Link do pliku: https://etiblog.com.pl/wp-content/uploads/2016/01/aplikacja.rar

Kończąc recenzję pokaże jeszcze jej akcesoria.

Poza stolikiem w zestawie maszyny znajdują się:
– tamborki 280 mm x 200 mm, 200 mm x 200 mm
– klamry magnetyczne do tamborków
– 5 szpulek
– śrubokręt
– pędzelek do czyszczenia
– nożyczki
– zestaw igieł
– 2 uchwyty szpuli (duży i mały)
– blokada szpulki górnej
– dodatkowy trzpień na szpulkę
– drugi (uchwyt szpulki) bębenek z większym naprężeniem
– oliwiarka
– miękki pokrowiec

Podsumowując Janome MC500E jest profesjonalną hafciarką jedno-igłową, która haftuje precyzyjnie na małych, jak i na dużych powierzchniach, uważam, że spełni ona oczekiwania nawet najbardziej wymagających użytkowników. Dodatkowo menu w języku polskim i intuicyjna obsługą sprawia, że nawet laik poradzi sobie z jej obsługa.

Jeśli maszyna Was zainteresowała, zajrzyjcie do sklepu dystrybutora maszyn i sprawdźcie aktualną ofertę na stronie: http://eti.com.pl/Katalog/Hafciarki-janome/

tagi:

29
Dodaj komentarz

14 Comment threads
15 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
14 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Małgorzata

Ożeszty! Marzenie!!!

ewa

To jest moje marzenie -moze uda mi sie je spelnic -zobaczymy.Pozdrawiam serdecznie!!!

Marta

Proszę pomóżcie mi bo też mam tą hafciarkę ale coś się dzieje bo przeciąga mi spodnią nitkę.Proszę pomóżcie co to może być

danuta

Witam branzoletki jaki to scieg w programie nie wiem pomocy

marek

Witam chciłam zakupić program jako prezent, program do projektowania Digitizer mbx 4,5 nie wiem jak zaprojektować serce ( w tym programie)na specjalnej folii, którą następnie rozpuszcza się w wodzie pozdrawiam zespół ETI

malwina

Witam serdecznie posiadam program digtizer 5,0 brak polskiego, nie wiem jak go obsługiwać pozdrawiam

alexis

Witam mam płyte z programem Janome Digitizer Version 5 Getting Started ale nie wiem jak przeniesc swtorzony obrazek na hafciarke . NIe mam też pendrive janome

Jusia

Dzień dobry, mam problem z regulacją naprężenia nici w ten hafciarce… od jakiegoś czasu przeciąga mi spodnią nić na górną stronę haftu. dokładnie wyczyściłam wszystkie możliwe miejsca w maszynie, odkręciłam nawet obudowę, nasmarowałam wg instrukcji. naprężenie górnej nici mam już poluzowane maksymalnie i postanowiłam dociągnąć napężenie w bębenku – skorzystałam z instrukcji podanej powyżej w linku, dokręciłam śrubeczkę o pół obrotu już dwa razy i dalej jest tak samo… co jeszcze mogę zrobić?

Jusia

Bębenek niestety musiałam wymienić już wcześniej bo uszkodziłam sobie ten pierwszy 🙁 używam też stojaka. Metodą prób i błędów udało mi się wyregulować naprężenie nici górnej i dolnej – przyjęłam za punkt odniesienia ustawienie -2 górnej nitki i przekręcałam śrubeczkę w bębenku o pół obrotu odwrotnie do wskazówek zegara aż udało mi się uzyskać zadowalający efekt. Gruntowne wyczyszczenie i naoliwienie maszyny też pomogło. Teraz haftuje gładko i nie przeciąga nici. Dziękuję za rady i pozdrawiam

Sylwia

Dzień dobry czy w programie Digitizer jr V5 można zrobić projekt aplikacji?

Klaudia

Mam pytanie odnośnie naszywania aplikacji: jest może jakiś tutorial jak to zrobić? Czy wzór należy przykleić do materiału spóźnię bo zanim zaczniemy naszywac?
Z gory dękuję za odpowiedź . Plzdawriam

Justyna

moim problemem jest to że nie mogę zacząć haftować bo dochodząc do momentu gotowe do szycia wyświetla się komunikat opuść stopkę i choć stopka jest opuszczona to maszyna tego nie widzi czy może ktoś miał podobny problem pomóżcie

Kasia

Mam pytanie. Zakupiłam ta hafciarka testuje teraz haftowanie ma satynie. Haft wyszedł piękny ale boje się wyzywać papier żeby nie uszkodzić haftu (przyszedł jakiś taki wykrywalny ale ciężko idzie) macie jakieś sprawdzone sposoby? Jak usuwać papier z delikatnego materiału?