Koszulka męska z długim rękawem i zapięciem polo (szycie krok po kroku) + opis jak przygotować wykrój

 

Bluza męska z długim rękawem i zapięciem polo (szycie krok po kroku) + opis jak przygotować wykrój

Bluza męska z długim rękawem i zapięciem polo (szycie krok po kroku) + opis jak przygotować wykrójBluza męska z długim rękawem i zapięciem polo (szycie krok po kroku) + opis jak przygotować wykrój

Bluza męska z długim rękawem i zapięciem polo (szycie krok po kroku) + opis jak przygotować wykrójBluza męska z długim rękawem i zapięciem polo (szycie krok po kroku) + opis jak przygotować wykrój

Tego jeszcze nie było na naszym blogu. 🙂 Dziś pierwszy wpis z kategorii odzież męska.  🙂 Jestem pewna, że wiele z Was uszyje takie koszulki z długim rękawem dla swoich partnerów, a ciekawi mnie ilu mężczyzn pokusi się i uszyje takie koszulki dla siebie?

Formę do jej uszycia będziemy przekopiowywać z gotowej odzieży, przy kopiowaniu postarajcie się zrobić to maksymalnie dokładnie!

Do uszycia koszulki z długim rękawem potrzebujesz dowolną maszynę do szycia oraz owerlok (jeśli nim nie dysponujecie wykorzystajcie ścieg owerlokowy w swojej maszynie wieloczynnościowej). Ja do tego projektu wybrałam maszynę JANOME JUBILEE 60809 oraz owerlok JANOME 990D.

* Materiały potrzebne do uszycia koszulki z długim rękawem:
a) dzianina moja miałam 1,7 m szerokości i do uszycia koszulki w rozmiarze M wykorzystałam 1,65 m dzianiny (został spory odpad, który można wykorzystać np.: do uszycia spódniczki).
b) flizelinowa taśma formująca o szerokości 1-1,5 cm (długość pokrojów pach i obwodu dekoltu) oraz flizelina w kawałku do wykonania zapięcia polo mi wystarczył kawałek o wymiarze 5 cm x 24 cm
c) nici do szycia
d) papier do przerysowania formy koszulki (2 duże arkusze)

* Przybory, akcesoria itp:
a) nożyczki – 460-9″ MUNDIAL
b) miara krawiecka uniwersalna -eti 105
c) obcinaczki do nitek -eti 097
d) szpilki -eti 118
e) pisak samoznikajacy -eti 120
f) stopki:
– z centralnym prowadnikiem pasująca do maszyn z chwytaczem rotacyjnym i szerokością ściegu 7 mm JANOME 200341002
– stopka do ściegu prostego JANOME 200331009 (pasująca do maszyn z chwytaczem rotacyjnymi) lub JANOME 200125008 (chwytacz wahadłowy)
-stopka do naszywania aplikacji i ściegów ozdobnych JANOME 822804129 (pasująca do maszyny z chwytaczem rotacyjnym i szerokością ściegu 7 mm), JANOME 200129002 (chwytacz wahadłowy).
g) żelazko i deska do prasowania

PRZYGOTOWANIE I KROJENIE:

Zaczynamy od odrysowania na papier przodu oraz tyłu koszulki.

Na zdjęciu poniżej znajduje się tył w trakcie odrysowywania. Możecie odrysować koszulkę ołówkiem lub radełkiem (na miękkiej powierzchni kładziecie papier i radełkiem zaznaczacie linie, dzięki ostro zakończonemu końcowi przebija się on przez kartkę i zostawia w niej ślady nie uszkadzając odrysowywanej koszulki).

Następnie odrysowujemy rękaw i opisujemy, która jego część była przyszyta do przodu. Zaznaczamy również linie środka rękawa, która zazwyczaj przypada w szwie ramieniowym.

szycie-bluzki-z-dlugim-rekawem-projekt-dla-mezczyzn-kopiowanie-wykroju-rekaw-jak-kopiowac-wykroj-blog-o-szyciu-odziezy-etiblog-9

Gdy skopiowaliśmy wszystkie elementy to możemy przejść do kontroli. Szczegółowe informacje na ten temat znajdziecie w moim wcześniejszym wpisie: https://etiblog.com.pl/t-shirt-z-kieszonka-szycie-krok-po-kroku/.

Gdy fazę tą mamy za sobą jesteśmy gotowi do skrojenia poszczególnych elementów, oczywiście ze zdekatyzowanej dzianiny!

Poniżej na zdjęciu  przykładowy plan kroju. Przy układaniu elementów zwracamy uwagę, aby złożenie krawędzi dzianiny były równoległe (czyli zgodne ze słupkami/kolumienkami dzianiny).

Przy takim ułożeniu kroimy cały przód oraz tył i jeden rękaw, oznacza to, że potrzebujemy skroić jeszcze jeden rękaw. Ja ułożyłam go poniżej (nie umieszczałam tego na zdjęciu). Pamiętajcie, aby drugi rękaw był odbiciem lustrzanym pierwszego!

Dodatkowo oczywiście dodajemy zapas na szew. Proponuje na podwinięcia (dół rękawa oraz przodu i tyłu) dodać 4 cm. Na łączenie dodajemy 7 mm. Jedynie na linii dekoltu nie dodajemy zapasu, będzie ona wykończona lamówką więc nie jest on potrzebny.

eti-blog-o-szyciu-ułożenie-na-tkaninie-elementówGłówne elementy wykrojone, proponuje od razy skroić elementy zapięcia polo. Kroimy dwa prostokąty o szerokości 9 cm i długości preferowanej długości zapięcia plus 3 cm, nadmiar będzie można odciąć później (szerokość gotowego zapięcia to 3 cm). Ja wykorzystałam prostokąty o wymiarach 9 cm x 24 cm (jeden z moich elementów jest dwu kolorowy granatowo niebieski).

Potrzebujemy skroić również lamówkę, jej długość to obwód dekoltu plus 3 cm, a szerokość 3,8 cm (po wszyciu ok 1 cm).

Na tym etapie podklejam wszystkie podkroje pach, linie dekoltu,  połowę prostokątów wykorzystanych do przygotowania zapięcia pola (4,5 cm x 24 cm oraz miejsce gdzie zapięcie to powstaje (naklejamy prostokąt 5 cm x 24 cm).

eti-blog-o-szyciu-taśma-formująca

podklejanie-male-elementu-potrzebne-szycie-projekt-dla-mezczyzn-jak-kopiowac-wykroj-blog-o-szyciu-odziezy-etiblog-9

SZYCIE:

Zaczynamy od najtrudniejszego czyli wykonania zapięcia polo. Rysujemy linie pomocniczą na środku przodu, jej długość to długość zapięcia (u mnie 21 cm). Do tej linii z obu jej strony przykładamy prostokąty od zapięcia (prawymi stronami do siebie).

eti-blog-o-szyciu-zapięcie-polo-jak-zrobić

Przyszywamy je z obu stron szyjąc 1,5 cm od krawędzi/linii środka przodu. Ważne, aby przyszywanie obu elementów skończyć jednej wysokości.

Przód rozcinamy zgodnie z linią pokazaną na zdjęciu powyżej. Należy to zrobić bardzo dokładnie. Rozcinamy element kierując się do ostatniego wbicia igły. Jeśli rozetniemy zbyt płytko to element doszyty nie będzie się układał, jeśli za mocno to będziemy mieć dziurę.

Na zdjęciach pokażę poklei jak przygotowuje się jedną stronę zapięcia.

Po rozcięciu element jednej strony zaprasowujemy wzdłuż linii jego przyszycia (patrz zdjęcie poniżej).

eti-blog-o-szyciu-jak-wykonać-zapięcie-polo-etapu-szycia

Ustaliliśmy szerokość zapięcia na 3 cm (elementy są przyszyte względem siebie w odległości 3 cm), a więc element zaprasowujemy na szerokość 3 cm.

eti-blog-o-szyciu-jak-wykonać-zapięcie-polo-krok-po-krokuTeraz pozostały zapas tj. ok 1,5 cm zaprasowujemy do wnętrza elementu. Zaprasowujemy tak, aby ładnie zakrył linie pierwszego przyszycia elementu.

eti-blog-o-szyciu-jak-wykonać-zapięcie-polo-zdjęcia

Tutaj jeszcze inne zdjęcie, które powinno ułatwić wgląd w zaprasowane elementy.

eti-blog-o-szyciu-jak-wykonać-zapięcie

Ważne przy tym zaprasowaniu, aby wszystkie krawędzie pochować do środka, i wykonać wszystko idealnie równo. Chcemy przecież, aby również od strony wewnętrznej odzież było „czysto” i estetycznie wykończona. Na zdjęciu poniżej widzicie już obie strony zaprasowane, teraz je upinamy gęsto szpilkami.

eti-blog-o-szyciu-zapięcie-polo

Przy krawędzi ściegiem prostym, przyszywamy zaprasowaną krawędź szyjąc ok 1 mm od linii łączenia. W ten sposób wykańczamy oba elementy (linię szycia zaznaczyłam na zdjęciu poniżej).

eti-blog-o-szyciu-zapięcie-polo-etapy-powstawania

To łączenie zdecydowałam się wykonać stopką do ściegu prostego, która lepiej niż stopka uniwersalna przytrzyma warstwy, dzięki czemu igła swobodniej w nie się wbije.

Po ich przyszyciu układamy zapięcie. Wykonuje koszulkę męską, więc na zdjęciu powyżej widzicie męskie zapięcie. 🙂

eti-blog-o-szyciu-możliwe-zapięcia

Jednocześnie na tym etapie mały trójkąt, który powstał w momencie rozcinania przodu wsuwamy pod spód. Linia, którą on stworzył powinna być prostopadła do linii doszytych elementów. Upinamy je szpilkami do zaprasowanych elementów i łączymy razem. Linie szycia zaznaczyłam na zdjęciu poniżej. W tym miejscu należy się szczególnie postarać!

eti-blog-o-szyciu-diy

Najtrudniejszy etap już za nami. 🙂 Teraz łączymy przód i tył  koszulki razem, zacznijmy od połączenia elementów na linii ramienia, następnie boku. Łączymy je szyjąc na owerloku z szerokością ściegu ok 7 mm. Od razu proponuje połączyć również rękawy każdy z osobna.

eti-blog-o-szyciu-jak-przyszyć-rękawy

Upinamy rękawy ważne, aby trafiły one we właściwe miejsce (zaznaczaliśmy przód przy odrysowywaniu, skorzystajmy z tego teraz). Zazwyczaj rękaw jest większy od podkroju pachy i należy go wdać. Ja szyjąc z dzianiny upinam go gęsto szpilkami i tak przyszywam. Nadmiar rękawa zbieramy w jego górnej części.

eti-blog-o-szyciu-jak-upięć-rękaw

Proponuje przyszyć rękawy najpierw ściegiem prostym (z ustawieniem naciągu nitki na 1), a następnie po wykonaniu kontroli przyszyć go owerlokiem.

eti-blog-o-szyciu-wykańczanie-rękawu

Gdy rękawy są wszyte przechodzimy do wykończenia rękawów. W tym celu sprawdzamy obwód rękawa. U mnie obwód wyniósł 24 cm. Na linii dołu chcę, aby obwód miał 20 cm, kroje więc prostokąt o wymiarze 21,5 cm x 11,5 cm (2*5 +1,5, gdzie 5 to szerokość mankietu).

Kroimy więc dwa prostokąty według indywidualnych wyliczeń. Zszywamy każdy z nich, a następnie upinamy do rękawa.

eti-blog-o-szyciu-wykańczanie-rękawu-ściągacz

Przyszywamy je na owerloku.

Następnie szew kierujemy ku górze.

eti-blog-o-szyciu-przyszyte-ściągacze-ozdobione-ściegiem

Przy maszynie montujemy igłę podwójną, aby nią szyć należy również zamontować dodatkowy trzpień na nitkę.

eti-blog-o-szyciu-igła-podwójna-jak-nawlec-maszynę

Aby stebnowanie to wyszło równe używamy stopki z centralnym prowadnikiem. Podczas szycia pilnujemy tylko aby prowadnik stopki znajdował się dokładnie w szwie/miejscu ich łączenia.

eti-blog-o-szyciu-szycie-w-szwie-ozdabianie

Gdy wykonamy ozdobne stebnowanie przy rękawie, zabieramy się za podwinięcie dołu koszulki. W tym celu podwijamy obrzuconą owerlokiem krawędź dolną koszulki na min 2 cm.

eti-blog-o-szyciu-podwijanie-jak

Szyjemy używając stopki do naszywania aplikacji i ściegów ozdobnych, dzięki której wszystko pod stopką jest widoczne i łatwo będzie nam równo połączyć ściegi. Szyjemy tak, aby krawędź podwinięta trafiła pomiędzy igły.

Teraz przejdziemy do wykonania lamówki przy dekolcie. Wykrojoną wcześniej lamówkę przypinamy do krawędzi dekoltu.

Przyszywamy ją szyjąc 0,7 cm od krawędzi.

eti-blog-o-szyciu-przyszywanie-lamówki-pliski

Po doszyciu jej sprawdzamy czy obie krawędzie lamówki zostały wszyte na jednej wysokości- patrz zdjęcie poniżej.

eti-blog-o-szyciu-wykonanie-kontroli-jakości-szycia

Teraz estetycznie wykończymy koniec i początek lamówki. Poniżej na zdjęciu jeden ze sposobów złożenia. Zaznaczyłam tam również linię szycia.

eti-blog-o-szyciu-estetyczne-wykańczanie-lamówki

Po wywróceniu lamówki wygląda ona jak na zdjęciu poniżej (ja wycięłam delikatnie nadmiar ze szwu, dzięki czemu leży bardziej płasko). Upinamy lamówkę na całości podwijając krawędź do środka.

Doszywamy ją szyjąc cały czas stopką do ściegu prostego, szyjemy ok 1 mm od krawędzi zaprasowania.

eti-blog-o-szyciu-zgdzie-wykonać-dziurki

Zapięcie gotowe, a więc możemy wykonać otwory na dziurki. Zaznaczymy od zaznaczenia miejsca, gdzie chcemy je wykonać. Przy maszynie wybieramy program ściegowy dziurki. Montujemy stopkę do automatycznego obszywania dziurek, opuszczamy dźwignie obrzucania dziurki i zaczynamy szyć.

eti-blog-o-szyciu-dziurka-automatyczna-jak-zrobić

W ten sposób wykonujemy wszystkie zaplanowane dziurki. Po doszyciu guzików prezentuje się ona tak.

eti-blog-o-szyciu-guziki-zapięcie-polo

Tutaj już gotowa koszulka.

eti-blog-o-szyciu-jak-uszyc-bluzę-z-zapięciem-polo

tagi: , ,

6
Dodaj komentarz

3 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Małgorzata

Bardzo mi się podoba opis wykonania zapięcia polo. Wygląda to na proste w szyciu, ale w praktyce często okazuje się, że tak nie jest. Bardzo pomocny tutek, wszystko szczegółowo objaśnione, a zdjęcia dopełniają całości. No i model niczego sobie 🙂

Mariola

Świetnie ale jest niezbędna maszyna wielofunkcyjna i owerlok.Jak nabędę takowy super sprzęt to będę szyć takie cudeńka.

justyna

baaardzo konkretny i dokładny tutek, właśnie kończę tę bluzę, będzie na Gwiazdkę dla mojego Faceta 🙂 Pomalutu i dokładnie i jakoś wyszło to zapięcie. pozdrawiam