Spodnie dresowe z kieszeniami (szycie krok po kroku) + opis jak przygotować wykrój

Spodnie dresowe z kieszeniami (szycie krok po kroku) + opis jak przygotować wykrój

Spodnie dresowe z kieszeniami (szycie krok po kroku) + opis jak przygotować wykrój Spodnie dresowe z kieszeniami (szycie krok po kroku) + opis jak przygotować wykrój Spodnie dresowe z kieszeniami (szycie krok po kroku) + opis jak przygotować wykrój

Szycie odzieży wciąga mnie coraz bardzie i mam w planie przygotowywać dla Was coraz ciekawsze projekty. Kilka bluzek i spódnic już było, legginsy były tylko raz (dla przypomnienia – Legginsy / getry szycie krok po kroku ), a spodni nie było w ogóle. Czas to zmienić. 🙂 Zaczniemy od czegoś łatwiejszego, czyli od spodni dresowych. 🙂 Projekt mino kilku dodatków nie jest trudny do uszycia, więc spokojnie poradzą z nim sobie nawet osoby początkujące. Wykrój spodni powstanie po odrysowaniu innych spodni dresowych (zakładam, że macie takie w domu), podczas odrysowywania pokaże Wam na co zwrócić uwagę i jak skontrolować czy poszczególne elementy spodni zostały odpowiednio odrysowane.

Zaczynamy 🙂

Jak przy wszystkich naszych projektach potrzebna jest maszyna do szycia i w tym projekcie poza nią przyda się Wam również owerlok (choć bez niego też da się uszyć te spodnie). Ja wybrałam maszynę JANOME  525S i owerlok JANOME 744D.

* Materiały potrzebne do uszycia spodni dresowych (koniecznie przeliczcie  ile materiały potrzebujecie):
a) materiały:
– dzianina główna- po odrysowaniu waszych spodni ułóżcie formę jakbyście chcieli kroić spodnie i zmierzcie jaką długość potrzebujecie (pamiętajcie również o zapasie na szwy)
– dzianina dodatkowa na większe worki kieszeniowe- wystarczy prostokąt, aby skroić dwa takie worki (sposób przygotowania szablonu na nie znajdziecie we wpisie poniżej) oraz na wycięcie ściągaczy przy nogawkach
–  tkanina ze wzorem na wykonanie lamówki przy krawędziach kieszeni oraz tunelu- tutaj również zmierzcie ile potrzeba tkaniny
b) flizelina
c) papier i ołówek do przygotowania form spodni i szablonu kieszeni
d) nici do szycia

* Przybory, akcesoria itp:
a) nożyczki – TITANIUM Ti912
b) miara krawiecka automatycznie zwijana -eti 104
c) szpilki -eti 118
d) pisak samoznikajacy -eti 120
e) igły Schmetz z kulką do dzianin – eti 005
f) rozpruwacz -eti 098
g) agrafka
h) stopki:
– stopka do automatycznego obszywania dziurek JANOME 753801004  lub stopka do półautomatycznego obszywania dziurek JANOME 200123006
-stopka do naszywania aplikacji i ściegów ozdobnych JANOME 822804129 (pasująca do maszyny z chwytaczem rotacyjnym i szerokością ściegu 7 mm), JANOME 200129002 (chwytacz wahadłowy).
i) żelazko i deska do prasowania

eti-blog-o-szyciu-potrzebne-do-uszycia-spodnie-dresowe

PRZYGOTOWANIE I KROJENIE:

Zaczynamy od odrysowania naszych spodni. Na zdjęciach poniżej narysowałam linie, które odrysowałam. Zauważcie, że część linii ma strzałki są to odcinki, które odrysowujemy na papier, gdy odrysowywany element jest naciągnięty.

Dodatkowo na zdjęciach zaznaczyłam literami odcinki, które należy skontrolować, ale o tym za chwilę.

Przód spodni

eti-blog-o-szyciu-odrysowanie-wykroju-przod-spodnie-dresowe

Tył spodni

eti-blog-o-szyciu-rysowanie-wykroju-spodnie-dresowe

Teraz po odrysowaniu spodni, mierzymy na papierze każdy odcinek, a wymiar ten będęmy porównywać z wymiarem zabranym ze spodni. Odcinki na spodniach, które należy zmierzyć zaznaczyłam na zdjęciach poniżej. Tutaj również odcinki ze strzałkami mierzymy, gdy są one naciągnięte. Zwróćcie szczególną uwagę na odcinek H (drugie zdjęcie poniżej) ma on być odrysowany i mierzony od miejsca (szwu), gdzie wszystkie elementy połączone są razem.

eti-blog-o-szyciu-odrysowanie-elementow-wykroju-spodni-dresowych

A tutaj kontrola tyłu spodni.

eti-blog-o-szyciu-odrysowanie-wykroju-spodnie-dresowe

Gdy wszystko zostało skontrolowane, a ewentualne poprawki naniesione możemy przestąpić do krojenia. Pamiętajcie o wykonaniu dekatyzacji, czyli poddaniu dzianiny działaniu temperatury oraz pary wodnej. Z papierowej formy odcinamy ściągacze, będą one wykrojone osobno.

Składamy dzianinę na pół, ale w taki sposób, aby zmieściły się na niej obie nogawki.
Zauważcie, że linie środka nogawek jest ułożona równolegle względem krajki (oryginalnie wykończonej krawędzi dzianiny). Elementy obrysowujemy z zapasem 1 cm i wycinamy.

eti-blog-o-szyciu-krojenie-wycinanie-spodni-spodnie-dresowe

Kolejną rzeczą, którą teraz przygotujemy to elementy kieszeni (narysujemy je na papierze). Do tego celu potrzebujemy odrysować przód spodni, a dokładnie jej górną krawędź oraz boczną na odcinku kieszeni (linie te łączymy następnie łukiem- linia ciągła na zdjęciu poniżej). Spójrzcie na zdjęcie poniżej, wszystko stanie się jasne i czytelne.
Dodatkowo rysujemy również linię wlotu kieszeni to ta przerywana linia (najlepiej jak odrysujecie ją z oryginalnej odzieży, w tym modelu niech to będzie linia prosta, nie łuk). Tak narysowaną kieszeń wycinam z papieru w dwóch egzemplarzach. Z jednego odcinam bok po linii wlotu (to ten żółty element na zdjęciu poniżej), zajrzyjcie poniżej na drugim zdjęciu oba worki wycięte z papieru).

eti-blog-o-szyciu-przygotowanie-krojenie-konstrukcja-kieszeni-spodnie-dresowe

Dla ułatwienie od teraz będę nazywać worki większy (to ten lewy) oraz mniejszy (prawy).

eti-blog-o-szyciu-worki-kieszeniowe-spodnie-dresowe

Mając tak przygotowany wykrój kieszeni zabieramy się za ich wycinanie z dzianiny, potrzebujemy po dwa takie elementy. Mniejszy worek, ten niewidoczny wycinamy z szarej dzianiny, a większy z dodatkowej (granatowej). Elementy mają już zapas na szew ponieważ tworzyliśmy kieszeń w oparciu o skrojone spodnie z zapasem na szew.

Potrzebujemy jeszcze skroić prostokąty z tkaniny dodatkowej, który posłuży do wykończenia krawędzi wlotu kieszeni. Ich szerokość to 7 cm, a długości to wlot kieszenie + 2 cm. Ja skroiłam prostokąt o długości 16 cm. Wasza kieszeń może mieć inną długość, więc koniecznie zmierzcie długość krawędzi i dodajcie do tej wartości 2 cm.

Tak skrojone elementy należy odpowiednio zaprasować. Ich krawędzie zaprasowujemy do wewnątrz na 1,5 cm, a następnie element z tak zaprasowanymi krawędziami składamy na pół. Szerokość paska/lamówki po zaprasowaniu to 2 cm.

eti-blog-o-szyciu-lamowka-kieszeni-spodnie-dresowe

Spodnie u dołu będą wykończone ściągaczem, w tym celu z dzianiny kroimy prostokąty o szerokości 10 cm i długości równej sumie odcinka M+G (czyli obwodowi nogawki na linii dołu) od tej długości odejmuje 2 cm (chcemy, aby ściągacz na linii dołu miał mniejszy obwód). Moje obliczenia (7+10)-2=15, czyli kroje dwa prostokąty 10 cm x 15 cm. Ważne, aby właściwie ułożyć je na tkaninie, ściągacze muszą być elastyczne po obwodzie (czyli u mnie po długości 15 cm)!

Kroimy jeszcze element na tunel dla gumki w talii. W tym celu kroimy prostokąt o szerokości 10 cm i długości równej odcinkowi E+L (wymiary te były brane z odzieży, gdy oba była delikatnie rozciągnięta) dodajemy do niego 2 cm zapasu na połączenie. Jeśli element paska kroicie z dzianiny to jego długość to D+K+ 2 cm na połączenie.

Wszystko wykrojone zabieram się więc za szycie. 🙂

SZYCIE:

Szycie rozpoczynamy od zamontowania przy maszynie wieloczynnościowej igły do dzianin, aby nie uszkodzić dzianiny oraz aby maszyna mogła szyć nie przepuszczając ściegu jak miałby to miejsce przy standardowej igle.

Teraz mogę przejść do szycia, zaczynam od kieszeni. Upinam mniejszy worek kieszeniowy do przodu spodni (elementy muszą się idealnie pokrywać). Zauważcie, że złożone są lewą stroną dzianiny do lewej. Krawędź wlotu kieszeni zakryje nam lamówka, którą upinam przy krawędzi. Ważne, aby wsunąć lamówkę maksymalnie do krawędzi kieszeni. Czyli linia zaprasowania lamówki (środka) znajduje na krawędzi dzianin.

eti-blog-o-szyciu-kieszen-upieta-spodnie-dresowe

Szyjemy tuż przy linii zaprasowania lamówki przez wszystkie warstwy. Dla ułatwienia tego zadania przy maszynie montujemy stopkę do naszywania aplikacji i ściegów ozdobnych, która zwiększa widoczność pod stopką, dzięki czemu linie szycia można wykonać idealnie równo. Stopka ta dodatkowo ma zaznaczone strzałeczkę, która wskazuje miejsce wbicia się igła (przy jej centralnej pozycji), ułatwia to precyzyjne szycie.

eti-blog-o-szyciu-kieszen-przysywanie-spodnie-dresowe

Tak samo wykańczamy drugą kieszeń. Nadmiar lamówki przy krawędziach wyrównuje zgodnie z kształtem spodni.

eti-blog-o-szyciu-kieszen-przyszyty-worek-kieszeniowy-spodnie-dresowe

Teraz podkładamy pod spód kieszeni większy worek z kompletu kieszeni tak, aby pokryły się one. Upinamy je szpilkami i łączymy po zaznaczonej linii owerlokiem- patrz drugie zdjęcie poniżej. Jeśli nie dysponujecie owerlokiem to do wykonania tego łączenia wykorzystaj ścieg owerlokowy w maszynie wieloczynnościowej.

eti-blog-o-szyciu-wiekszy-worek-kieszeniowy-spodnie-dresowe

eti-blog-o-szyciu-laczenie-worki-kieszeniowe-spodnie-dresowe

eti-blog-o-szyciu-laczenie-owerlokiem-kieszeni-spodnie-dresowe

Dodatkowo ściegiem prostym musimy jeszcze przytrzymać wlot kieszeni (miejsca łączenia zaznaczyłam na zdjęciu poniżej).

eti-blog-o-szyciu-przytrzymanie-krawedzi-kieszeni-spodnie-dresowe

Kieszeń od lewej strony.

eti-blog-o-szyciu-lewa-strona-spodnie-dresowe

Te same czynność powtarzamy przy drugiej kieszeni. Następnie przychodzimy do łączenie elementów głównych spodni. Spinam i zszywam podkrój tyłu spodni oraz osobno łączymy podkrój przodu. Na zdjęciu poniżej sfotografowany upięty tył. Przód zszywamy analogicznie.

eti-blog-o-szyciu-kolejnosc-laczenia-spodni-tyl-spodnie-dresowe

Gdy oba podkroje połączone, upinamy spodnie razem. Zszywamy na owerloku boki (szyje przez wszystkie warstwy również kieszenie). Kolejno za jednym razem zszywam obie nogawki po ich wewnętrznej stronie (linie szycia zaznaczyłam na zdjęciu poniżej).

eti-blog-o-szyciu-laczenia-spodnii-szycie-spodnie-dresowe

Na zdjęciu poniżej już spodnie po połączeniu i wywróceniu na prawą stronę.

eti-blog-o-szyciu-spodnie-po-polaczenie-szycie-spodnie-dresowe

Pozostaje nam wykończenie krawędzie dołu i góry spodni. Zaczynamy od nogawek, w tym celu należy połączyć każdy ze ściągaczy osobno tak, aby stworzyły one obwody. Połączony ściągacz składam na pół lewą stroną dzianiny do lewej i na tak przygotowanym ściągaczu (zdjęcie poniżej) oznaczamy cztery punkty kontrolne (w tym celu obwód dzielimy na cztery równe odcinki). Jak widać na zdjęciu poniżej punkty kontrolne oznaczyłam przez wpięcie w te miejsca szpilek.

eti-blog-o-szyciu-sciagacz-oznaczenie-szycie-spodnie-dresowe

Na nogawce również oznaczamy cztery punkty kontrolne. Następnie nogawkę i ściągacz upinamy razem tak, aby punkty kontrolne wypadły w tym samym miejscu. Podczas szycia na owerloku ściągacz przy krawędzi naciągam, aby zrównał się obwodem z obwodem nogawki.

eti-blog-o-szyciu-sciagacz-upiety-spodnie-dresowe

Ściągacza w trakcie doszywania.

eti-blog-o-szyciu-sciagacz-przyszywanie-spodnie-dresowe

Ściągacz po wszyciu na prawej stronie. W ten sama sposób wykańczamy drugą nogawkę.

eti-blog-o-szyciu-sciagacz-przyszyty-spodnie-dresowe

Bardzo podobną techniką przyszyjemy tunel. Zaczynamy od połączenia prostokąta na tunel tak, aby stworzył obwód (czyli tak samo jak wykonaliśmt to przy ściągaczu). W pasku zdecydowałam się na wykonanie otworów przez które będzie wystawał sznureczek, a wiec miejsce to od lewej strony podklejam flizeliną. Na prawej zaznaczam dokładne miejsce gdzie chcę, aby one powstały (na samym środku obwodu paska).

I wykonujemy dziurki. Jeśli potrzebujecie więcej informacji na temat tworzenia dziurek zajrzyjcie do naszego wpisu dotyczącego obrzucania dziurek- link do wpisu.

eti-blog-o-szyciu-dziurka-obrzucanie-spodnie-dresowe

Obwód paska i spodni dzielimy na cztery równe odcinki (zaznaczamy punkty kontrolne).

Przy upinaniu punkty kontrolne tunelu jak i spodni muszą wypaść w tym samym miejscu. Przy łączeniu pamiętam, że muszę później wprowadzić do tunelu gumkę, a więc nie zaszywam go całego, zostawiam z boku niezszyty kawałek ok 4 cm.

eti-blog-o-szyciu-ulozenia-tunelu-przypiecie-wszycie-paska-szycie-spodnie-dresowe

Po wszyciu tunelu wprowadzamy gumkę (przy pomocy agrafki) i wykonujemy przymiarkę. Jeśli wszystko się zgadza zaszywamy otwór. Na końcu również przy pomocy agrafki  wprowadzam ozdobny sznureczek.

eti-blog-o-szyciu-tunel-wszyty-spodnie-dresowe

Spodnie gotowe 🙂

eti-blog-o-szyciu-spodnie-dresowe

 

tagi: , , ,

44
Dodaj komentarz

25 Comment threads
19 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
26 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Agnes

To się nazywa porządny tutorial! Od razu wszystko wiadomo co i jak.

Małgorzata

Model jak się patrzy 🙂

Aga

Dziewczyny po raz kolejny pokazalyscie ze wasze tutoriale sa najlepsze. Dzieki za to ze z taka konsekwencja dodajecie posty. Ja ucze sie z Wami szyc!

kasiaka

bardzo fajne spodenki, wczoraj próbowałam i uszyłam, jednak troszeczkę za wąskie zrobiłam i ledwo przechodzą przez pupę córeczki, rozumiem, że pas spodni jest zrobiony z bawełny i w niego wpuszczona guma i sznurek, czy może Pani powiedzieć ile tej gumy Pani wpuściła, żeby spodnie dobrze się trzymały a nie spadały ale też żeby łatwo się je zakładało?
ps. czy jest szansa że pokaże Pani jak uszyć pojemnik na zabawki dla dziecka? 🙂 bardzo dziękuję

Magda

świetny tutorial!! wszystko pięknie opisane:)
uszyłam dziś pierwsze spodenki dla synka i wyszły bosko;)

Dorota

Nie ma lepszych tutoriali niż Wasze 😉 Jesteście profesjonalistami!!! Gdyby nie Wy, nie ruszyłabym z szyciem. Pozdrawiam i życzę wytrwałości.

ania b

genialnie pokazne, muszę sobie to doadać do zakładek,żeby teściowa uszyła jak wróci
no chyba że strzeli focha, to może i ja spróbuję, ale to byłoby wyzwanie ! 🙂

zosia

Świetny instruktaż! To drugie spodenki które uszyłam swojemu dziecku, ale w porównaniu z pierwszymi TE szyły sie same! Wszystko dzięki dokładnym instrukcjom! Dziękuję!

renata

super opis

tasmanek

Jesteście najlepsi ! Dopiero po waszym tutku wiem jak zrobić kieszenie , dzięki 🙂

Kayah

Dzięki, teraz wszycie kieszeni wydaje się jasne jak słońce 🙂

Aurelia

Super instrukcja:-)dzięki 😀 właśnie skończyłam pierwsze w życiu spodnie… Od dzisiaj nie kupuje młodemu a szyje sama…;-)
Pozdrawiam

izAzi

Eh… A dla mnie zebranie wymiarow z altualnych spodenek to katorga, szczegolnie tylow. 2 wieczory juz sie z tym męczę a gdzie jeszcze czas na szycie…?:( Ale sam tutorial bardzo dokładny!:)

Mira

Ja tez mam z tym straszny problem… a proszę mi powiedzieć, czy tylko u mnie nogawki wychodzą węższe z przodu niż z tylu? Męczę się i męczę a może tak ma być;p

Dorota

Naprawdę bardzo przejrzyście wszystko opisane 🙂 Super !! Mam pytanie: o ile obwód ścigacza jest mniejszy od obwodu spodni ? ok2 cm ? I to samo jeśli chodzi o dół spodni – tu pewnie niewiele ?
Dzięki 🙂

Aga

Super opis, skończone spodnie, jutro drugie dla starszego syna. Kieszenie bardzo dobrze opisane i pokazane jak zrobić, a wydawało się , że nie dam rady. Wyszły

Marta

Wiatam co to za materiał ktory jest w pasie świetny jest szukam takiego

Agnieszka

Super opisane.przeczytałam ze 3 razy i już wiem jak zrobić – zobaczymy jak w praktyce:)

Natalia

Genialny tutorial! Dziękuję! Właśnie uszyłam swoje pierwsze w życiu spodnie! Z kieszeniami! Ze ściągaczami! Ze sznurkiem i gumką! Po stokroć dziękuję!
Jutro zabieram się za kolejne wyzwania. Cudowny blog i prosimy o więcej wpisów i częściej.
Serdecznie pozdrawiam 🙂 🙂 🙂

Dominika

Nie mialam duzej stycznosci z szyciem. Niedawno kupilam maszyne i chcialam sprobowac uszyc spodenki dla synka. Przegladalam wiele stron ale dopiero u Pani zrozumialam o co chodzi z uszyciem spodenek chociaz nie odwazylam sie jeszcze robic kieszeni. Wspaniale Pani tlumaczy. Dziekuje i pozdrawiam

Ania

Spodnie uszyte 😉 dzięki za wpis!!!
P. S. Poznaję plac zabaw, pętla Ogrody 😉

Anna

Czy tak szeroką guma wyciągnięta w tunel nie będzie się przekręcać? Czy trzeba ja w jakiś sposób zabezpieczyć przed tym?

Marta

Świetnie pokazane! dzięki piękne!:D

Renata

Dziękuję, bardzo dziękuję za przejrzyste wytłumaczenie. Jeśli ja jako laik rozumiem.