Torebka z filcu z kieszonką z eko-skóry (szycie krok po kroku) + opis jak przygotować wykrój

Torebka z filcu z kieszonką z eko-skóry (szycie krok po kroku) + opis jak przygotować wykrój

Torebka z filcu z kieszonką z eko-skóry (szycie krok po kroku) + opis jak przygotować wykrójeti-blog-torebka-filcowa-3Torebka z filcu z kieszonką z eko-skóryO uszyciu filcowej torebki myślałam już od jakiegoś czasu, głównie dlatego, że fil i filcowe torebki stał się ostatnio bardzo popularne. Wcześniej nie miałam większego doświadczenia z szyciem tak grubego filcu (uszyłam tylko usztywnienie do koszyczka), ale przede wszystkim obawiałam się jak taka torebka będzie wyglądała po paru tygodniach użytkowania. Czy się zmechaci, czy straci swój kształt? I stwierdziłam, że jedynym sposobem, aby to sprawdzić jest uszycie sobie własnej. 🙂 Tak też zrobiłam. 🙂 Dla ciekawszego efektu postanowiłam dodać do niej elementy z eko-skóry i uważam, że to trafny pomysł bo torebka wygląda ciekawiej.
Na razie torebka jest super, jest nawet lepsza niż przypuszczałam więc jestem dobrej myśli. 🙂 Co do jej szycie, nie jest ani bardzo trudna, ani pracochłonna więc warto, także uszyjcie swoją koniecznie. 🙂

Wymiary gotowej: 33 cm szeroka, 37 cm wysoka, ok 5 cm głęboka.

Do uszycia torebki potrzebujesz dowolną maszynę do szycia, ja do tego projektu wybrałam maszynę JANOME JUBILEE 60507.

* Materiały potrzebne do uszycia torby:
a) filc (grubość 4 mm)- dużo zależy od szerokości filcu i od tego czy chcecie, aby pasek boczny był skrojony w całości. Przy szerokości filcu 1 m dla paska łączonego wystarczy 50 cm.
b) eko-skóra- 25 cm bieżących
c) zamki: 20 cm, 30 cm
d) nici do szycia

* Przybory, akcesoria itp:
a) nożyczki – 460-8″ MUNDIAL
b) miara krawiecka uniwersalna -eti 105
c) szpilki -eti 118
d) klej tymczasowy- SPIRIT 5 STRONG
d) pisak samoznikajacy -eti 120
e) stopki:
– stopka krawędziowa 1/4″ (6 mm) JANOME 200318000  (pasuje do maszyn z chwytaczem rotacyjnym i szerokością ściegu 7 mm),  JANOME 200330008 (chwytacz wahadłowy )
– stopka do wszywania zamków JANOME 829801002 (pasująca do maszyn z chwytaczem rotacyjnymi szerokością ściegu 7 mm),  JANOME 940290000 (chwytacz wahadłowy)
k) żelazko i deska do prasowania

PRZYGOTOWANIE I KROJENIE:

Wykrój na torbę

Z filcu kroimy dwa prostokąty o wymiarze 33 cm x 37 cm (będą to główne elementy torby). Zauważcie, że dolne narożniki są lekko zaokrąglone, też je tak narysujcie. Dodatkowo na bok kroimy prostokąt o wymiarze 5,5 cm o długości boku torby, najlepiej zmierzyć tą wartość po wykrojeniu elementu głównego. U mnie ta długość wyniosła 105 cm.

Z eko-skóry kroimy kieszonkę, która ozdobi nam torbę (15 cm x 24 cm). Tutaj zaokrąglamy wszystkie narożniki. W kieszonce musimy wykonać otwór na zamek -20 cm długości (patrz zdjęcie poniżej).

Z eko-skóry kroimy rączki (2 sztuki), to prostokąty o wymiarze 3 cm x 50 cm oraz dwie sztuki 4 cm x 52 cm. Elementy przy zamku, które posłużą do wykonania zapięcia: 2 prostokąty o wymiarze 3,5 cm i długości 30 cm oraz 2 prostokąty o szerokości 4 cm i długości 39 cm.

Gdy już wszystko skrojone przechodzimy do szycia.

SZYCIE:

Zaczynamy od przyszycia zamka, pod kieszonkę w wycięty otwór wsuwamy od spodu zamek. Od spodu zamek można przykleić taśmą klejącą, aby przy szyciu się nie przemieszczał. Szpilek nie polecam przy przypinaniu skóry, gdyż zostaną po nich ślady.

Tak przygotowany zamek przyszywamy w odległości 3 mm od krawędzi, ułatwi nam to przezroczysta stopka z prowadnikami. Wystarczy prowadzić podczas szycia czerwoną linię znajdującą się na stopce po krawędzi skóry. Dzięki czemu cały zamek będzie wszyty równo od krawędzi.

Przyszywanie zamka

Po wszyciu zamka kieszonka jest gotowa do naszycia, a więc wybieramy miejsce gdzie ma ona się znaleźć. Moja umieszczona jest 5 cm od dolnej krawędzi, kieszonka jest wyśrodkowana, znajduje się 4,5 cm od krawędzi każdego boku.

Przyszywamy ją szyjąc cały czas stopką z prowadnikami, przyszywając ją na 3 mm od krawędzi.

Teraz przejdziemy do odszycia rączek torebki. W tym celu składamy razem (lewymi stronami do siebie) rączkę 3 cm i 4 cm. Rączki zszywamy 3 mm od krawędzi węższej łączymy je razem.

Linie szycia zaznaczyłam na zdjęciach. Rączka szersza jest dłuższa i ma wystawać z każdej strony o 1 cm -patrz zdjęcie poniżej.

Po połączeniu rączki z obu stron, obcinamy nadmiar skórki po bokach -linią kropkowaną zaznaczyłam linie cięcia na zdjęciu powyżej.

Dzięki temu zabiegowi rączka będzie idealnie równej szerokości.

a-torba-jak-uszyc-umiejscowienie-raczek-szycie-blogi-blog-etiblog-I-9

Gotowe rączki przykładamy do torby. Przykładamy je dłuższa stroną do prawej strony torby. Rączki są w odległości 6 cm od boku i na wysokości 5 cm przyszywamy je na 1 cm od ich krawędzi. Tak doszyte rączki zaginamy ku górze i przeszywamy je szyjąc po kwadracie- spójrzcie zdjęcie poniżej.

Na tym etapie łączymy elementy torby razem, przyszywamy bok torby do przodu oraz do tyłu torby. Aby udało się to wykonać równo używamy do tego cały czas naszej stopki przeźroczystej z prowadnikami montując tym razem prowadnik umożliwiający szycie na 6 mm. Podczas szycia dosuwamy warstwy filcu do metalowego prowadnika, zszywamy elementy szyjąc ściegiem prostym. Warstwy składamy lewymi stronami do siebie (po zszyciu szew/łączenie będzie na prawej stronie).

Jak równo połączyć torbę, szew widoczny.

Przy łączeniu torby należy szpilkami zaznaczyć sobie punkty kontrolne np.: oznaczyć środek torby i paska, a w trakcie szycia pilnować, aby punkty te połączyć w jednym miejscy.

 

Torba połączona, a więc przechodzimy do wszycia zamka głównego.  W tym celu układamy dwa prostokąty (30 cm x 3,5 cm) i układamy je prawymi stronami do dołu. Na tak przygotowane elementy układamy zamek i przyszywamy go (linie szycia zaznaczyłam na zdjęciu poniżej). Szyjemy ściegiem prostym stopką do wszywania zamków. Ponieważ eko-skóra się nie strzępi nie podwijamy tutaj żadnej krawędzi.

Następnie nakładamy na nie prawymi stronami do góry identyczne dwa prostokąty i raz jeszcze je łączymy. Po wszyciu zamek powinien prezentować się jak na zdjęciu poniżej. Zauważcie, że tym razem połączyłam je również przy krótszych bokach, a nie tylko przy zamku.

Teraz docinam element do szerokości 7 cm (ważne, aby zamek znajdował się na samym środku).

Tak przygotowany zamek doszywamy do dłuższego prostokąta (4 cm x 39 cm). Zwracamy uwagę, aby krótszy element znajdował na środku dłuższego. Przyszywamy go szyjąc na 1 cm. Na zdjęciu poniżej przyszywam pierwszą stronę.

Tutaj element z przyszytymi z obu stron dodatkowymi prostokątami.

Torba z zamkiem jak uszyć.

Na tym etapie proponuje zrobić przymiarkę tzn.: włożyć tak przygotowany zamek do torby i zobaczyć w jakim miejscu na boku pasek chcemy połączyć. U mnie wyszło, że łączyłam je 2 cm od krawędzi, ale za każdym razem może to być delikatnie inna wartość.

Zamek upięty, gotowy do przyszycia.

Teraz przyszywamy element do torby, szyjąc stopką z prowadnikiem identycznie jak łączyłyśmy boki torby. Na zdjęciu poniżej, element po wszyciu.

Zamek w torbie jak go wszyć.

Gotowa torba. 🙂

Gotowa torba z filcu, DIY.

tagi: , ,

30
Dodaj komentarz

15 Comment threads
15 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
14 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Asia

piękna

AGA

Jakiej gramatury ten filc?

Asteria

Torebka wyszła naprawdę ładnie. Ja szyję od niedawna i napotykam różne trudności w tym temacie:-). Również próbowałam połączyć filc z eko-skórą. Jakiej igły najlepiej do tego używać? Ja używam typowej do skór nr 110 ale moja eko-skóra się rozciąga przy szyciu i traci kształt. Paska nie umiem uszyć tak ładnego. Może mi Pani coś na to poradzić. Używam maszyny Janome E1015, może to ona jest zbyt słaba?

Natalja

Do szycia skóry potrzebna jest plastikowa stopka.

krawiec

Dlaczego kieszeń przyszyta na 4,5cm od brzegu torby i uchwyt przyszyty na 4,5cm od brzegów torby nie są w takiej samej odległości?

chivas

Co to za ekoskóra? Kupiłam w hurtowni w moim mieście, ale moja ekoskóra zachowuje się jakby miała domieszkę elastanu, ciągnie się przez co utknęłam na wszywaniu zamka do kieszeni i w ogóle wszywaniu kieszeni do torebki. Jak szukam ekoskóry nieelastycznej to pani z hurtowni rzekła ze każda się ciągnie ;|
Co robic? Jak Szyć? 😉

Jeanette

Gdzie mozna kupic taka ekoskore?

mONICZKa

Piekna ta torebka i w ogole cala strona jest piekna!!

Anna

Eko-skóra i filc dobrze pasują do siebie. Z takim opisem każdy maik może zrobić sobie taką torebkę 🙂

Kasia

Świetna torebka 🙂 a jaka grubość igły do filcu, nigdy nie szyłam takiego materiału i nie mam pojęcia o tym jaką igłę wybrać.
Pozdrawiam serdecznie

Kasia

A czy filc ten jest impregnowany z jednej strony?

Kasia

Dziękuję, a nie miała Pani problemu z zszyciem dwóch warstw filcu? Ja posiadam maszynę Janome Juno E1015, również szyłam torebkę z identycznego filcu – 4 mm, impregnowany, 600 g/m2, ale zwłaszcza w tych zaokrąglonych miejscach stopka mi tak jakby spadała z materiału. Miałam też problem z włożeniem filcu pod stopkę, tak jakby była ona za nisko. Musiałam sobie jakoś poradzić, więc naklejałam taśmę klejącą by chciał się on w ogóle pod nią przesuwać.
I często też mi przepuszczało ścieg, jednakże po naklejeniu taśmy było to rzadkością .

Elka

Śliczna Torba 🙂 Wczoraj próbowałam pierwszy raz zmierzyć się z filcem i poniosłam straszną klęskę. Mam Singera heavy duty 44332, który bez problemu łączy 10 warstw jeansu, ale z filcem nie dałam rady. Mam gruby filc 5 mm, impregnowany z jednej strony. na próbe przeszyłam maszyną jedną warstę filcu i wszytko szło bardzo dobrze. W momencie kiedy chciałam połaczyć dwie wrarstwy zaczał się koszmar. Nitka zaczeła się strasznie pętelkować, była strasznie luźna – odległosc między warstwami wyniosła ok 1 cm, Miałam wrazenie ze maszyna nie ma siły wyciągnąć nitki dolnej do połowy warst, tj miejsca gdzie nić górna i dolna… Czytaj więcej »

Elka

Eti, dziękuję za odpowiedź.
Jedną warstwę szyje elegancko, problem pojawia się przy 2, obawiam się, że miejsce wbicia się w drugi kawałek filcu rozstraja całość. Może mimo wszystko spóbowac cienką igłą ?(teraz mam 90) wbrew logice?
czy jest jakaś zasada co do układania impregnowanej strony? powinna być do srodka szwu czy na zewnątrz?

Spróbuje też ze śliską nitką 🙂

Elka

Rozwiązanie mojego problemu jest tak proste, że aż głupio mi się przyznać… materiału było tak dużo, że musiałam podnieść stopkę dodatkowo do góry i opuściłam ją co prawda, ale do poziomu neutralnego a nie w dół. dlatego nitka górna dosłownie „lała się” pod spód.
Eti dziękuję za link do igieł, zestaw wpisuję na listę zakupów.

black08

Dziękuję za ten tutorial. Torebka – prezent dla mamy, wyszła super. Fajnie, że jest z zamkiem. Teraz myślę żeby do mniej doszyć organizer wewnętrzny z kieszonkami 🙂
Niestety Janome dxl 603 nie dała rady, 2 warstwy 4mm filcu nie mieszczą się pod jej stopką, ale uratował mnie stary, metalowy Łucznik.