Jak skrócić spódnicę / sukienkę z pęknięciem i podszewką (przeróbki odzieży)

zobacz-jak-skrocic-sukienke-blog-o-szyciuskracanie-sukienki-krok-po-kroku skracanie-spodnicy-jak-skrocic-spodnice-blog-o-szyciu

Pewnie nie jednej z Was zdarzyła się kupić coś co z góry było przeznaczone na przeróbkę. Wiedziałyście, że coś jest fajne, ale aby dobrze leżało trzeba to delikatnie poprawić. 🙂 Tak samo miałam kupując tą szarą sukienkę. Wiedziałam, że jest fajna i ma potencjał, ale długość była dla mnie bardzo niekorzystna. Kupiłam ją, ale wiedziałam, że będą ja skracać. 🙂 Przy okazji stwierdziłam, że pokaże Wam jak skrócić sukienkę z pęknięciem i podszewką krok po kroku (oczywiście spódnicę skracamy analogicznie). 🙂
To zaczynamy 🙂

Jak przy każdym projekcie także przy tym potrzebujecie maszynę do szycia. Ja wybrałam dzisiaj nowość komputerową maszynę do szycia  JANOME DM 7200. Muszę przyznać, że jestem nią zachwycona, ale o tym w następnym poście, a dokładniej w recenzji tego modelu maszyny.

Materiały i przybory wykorzystane do skrócenie sukienki czy spódnicy:

przerywnik

Przygotowanie i krojenie:

etiblog-przerobki-odziezy-pekniecie

Zawsze przy przeróbkach proponuje, aby najpierw dobrze przyjrzeć się w jaki sposób dana odzież jest wykończona. Dobrze zrobić sobie nawet zdjęcia, aby po rozpruciu nie mieć wątpliwości w jaki sposób zszyć daną odzież. 🙂

U mnie krawędź rozporka jest wykończona pod kątem 45 stopki czy podobnym. I w taki sposób wykończymy krawędź po skróceniu sukienki.

etiblog-przerobki-odziezy-z-podszewka

Zerknijmy jak przymocowana jest podszewka. Dodatkowo z bliska zobaczcie jak wygląda dolna krawędź/ obręb spódnicy. Jak widać jest on wykończony owerlokiem, a następnie podszyty na podszywarce ściegiem krytym.

Po skróceniu i obrębieniu krawędzi owerlokiem lub ściegiem owerlokowym przyszyjemy ją ściegiem krytym przy pomocy maszyny wieloczynościowej.

Szycie:

Po pierwsze musimy ustalić do jakiej długości chcemy skrócić sukienkę/spódnicę. Opcji mamy dwie, możemy odmierzyć o ile chcemy ją skrócić i o tą wartość skrócić cały dół. Może się wówczas okazać, że długość ta będzie inna na przodzie i ciut inna na tyle (dużo zależy od postawy ciała). Zachęcam więc, aby upiąć nadmiar na całym obwodzie.

Ja nową linię dołu zaprasowuje, aby dokładnie widzieć gdzie ona wypada. Następnie odcinamy dół o 4 cm poniżej linii zaprasowania. Podszewkę odcinamy jeszcze wyżej, ok 2,5 cm. Po podwinięciu wypadnie ona więc w miejscy podwiniętej krawędzi dołu.

etiblog-przerobki-szycie-sciegiem-owerlokowym

Szycie zacznijmy od obrzucenie ściegiem owerlokowym krawędzi dołu sukienki. Do tego celu wykorzystam specjalną stopkę owerlokową, która sprawi, że ścieg będzie jeszcze estetyczniejszy, a krawędź nie będzie ściągnięta jak to może mieć miejsce przy szyciu delikatnych tkanin.

etiblog-przerobki-dostepne-sciegi

Oto wybrany przeze mnie ścieg owerlokowy i jego ustawiania.

etiblog-przerobki-predkosc-szycia

Obrębiamy całą krawędź szyjąc z maksymalną prędkością.

etiblog-scieg-owerlokowy

Tak prezentuje się fragment krawędzi po jej obrębieniu.

Wykończenie krawędzi przy pęknięciu przedstawie w etapach:

etiblog-skracanie-podwiniecie-i

Krawędź mamy zaprasowaną.

Wyciągamy złożenie na wierzch.

Zaprasowujemy.

etiblog-skracanie-podwiniecie-iv

W drugą stronę i również zaprasowujemy. Ważne przy tym jest, aby precyzyjnie warstwy materiału zeszły się razem u góry żółtej linii.

Ja osobiście narożnik oraz miejsce, w którym materiały mają się zejść razem oznaczam sobie szpilkami. Ułatwia to precyzyjne zgranie punktów, gdy złożymy materiał prawą stroną do prawej.

etiblog-skracanie-podwiniecie-viTutaj już materiał złożony prawą stroną do prawej. Linią żółtą zaznaczyłam linie szycia, a czerwoną linię odcięcia nadmiaru materiału. Odcięcie zróbcie jednak dopiero po sprawdzeniu, że narożnik został wykonany prawidłowo.

etiblog-skracanie-podwiniecie-vii

Gotowy narożnik prezentuje się tak.

etiblog-skracanie-podwiniecie-viiiPo wykonaniu kolejnego, przechodzimy do następnego etapu.

etiblog-podwijanie-szybko-obrebianie

Teraz obrębimy podszewkę. W tym celu przy maszynie montujemy stopkę do podwijania. Ja wybrałam szerokość 6 mm. Podwijamy podszewkę do wewnątrz. Technikę pracy z tą stopką możecie podejrzeć tutaj. Dodam tylko, że szwy warto wycieniować, aby nie podawać stopce zbytniego zgrubienia, gdyż mogłaby sobie nie poradzić w tych miejscach.

etiblog-podwijanie-szybko-obrebianie-efekt

Tak wygląda gotowy obręb.

etiblog-scieg-kryty-szycie

Teraz ostatnia operacja czyli podszycie krawędzi ściegiem krytym. Przy maszynie koniecznie musimy zamontować specjalną stopkę do ściegu krytego.

Wybieramy ścieg kryty. Zazwyczaj mamy dwa do wyboru, jeden do tkanin nie elastycznych i kolejny do elastycznych. Ja szyje stabilną tkaninę, a więc wybieram opcję nr 1 czyli ścieg nr 13. Ścieg kryty elastyczny to ścieg nr 14 (Janome DM7200). Dodatkowo zmniejszyłam naprężenie nitki górnej, krawędź wygląda wtedy ładniej.

Więcej informacji o pracy ze stopką i jak powijać krawędź znajdziecie tutaj.

etiblog-scieg-kryty-szycie-niewidoczny

Ścieg wykonałam nitką przezroczystą, a więc jest kompletnie niewidoczny.

etiblog-skrocenie-sukienki

Tak wygląda dół po podwinięciu. Co jeszcze zrobiłam? Ręcznie doszyłam podszewkę. U mnie udało się tak, że podszewka ładnie zakrywa krawędź podwinięcia, ale wcale nie jest to konieczne.

Skracanie zakończone. 🙂 Prawda, że ta długość wygląda korzystniej? 🙂

zobacz-jak-skrocic-sukienke-blog-o-szyciu

tagi:

4
Dodaj komentarz

2 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Szyciowe Hity i Kity

Witam! Z przyjemnością informuję, że tutorial został wyróżniony Złotym Guzikiem w facebookowej grupie Szyciowe Hity i Kity: https://www.facebook.com/groups/1901705803390954/permalink/2109707785924087/

mjusta

dzięki Wam właśnie skróciłam sobie, i przy okazji zwęziłam, spódnicę kupioną w ciucheksie, która bardzo mi się podobała