Etui na laptopa i organizer na kartki, długopisy w jednym (opis jak uszyć i jak przygotować wykrój)

eti-blog-o-szyciu-etui-organizer-na-komputer

eti-blog-o-szyciu-etui-organizer-jak-uszyc eti-blog-o-szyciu-etui-organizer-srodek

Dzisiaj przygotowałyśmy dla Was coś trochę nietypowego (chyba :)). Jest to połączenie etui na komputer z organizerem z przegródkami na kartki, notesy, długopisy. Taki etui / organizer sprawdzi się np. podczas podróży służbowej lub gdy musimy coś załatwić poza domem czy pracą. Możemy być również przydatny studentom. 🙂
Przygotowany przez nas etui / organizer możecie z łatwością spersonalizować, naszywając, np. aplikację z pierwszą literką imienia przyszłego posiadacz. 🙂
Tyle wstępu, zabieramy się do szycia. 🙂

Do uszycia organizera potrzebujesz dowolną maszynę do szycia, ja do tego projektu wybrałam maszynę do szycia JANOME EASY JEANS HD1800 (nowość JANOME na naszym rynku).

* Materiały potrzebne do uszycia organizera:
a) tkaniny (Poniżej podaje ilości, jakie ja wykorzystałam na uszycie tego organizera, wam jak zawsze polecam najpierw przygotować wykrój w formie papierowej, a następnie zorientować się ile danej tkaniny potrzebujecie):
– wierzchnia: szara (25 cm bieżących- 25 cm x 150 cm) i ze wzorem (15 cm bieżących- 15 cm x 150 cm)
– wewnętrzna czerwona (70 cm bieżących- 70 cm x 150 cm)
b) pianka gorseciarska 30 cm bieżących
c) flizelina do podklejenia aplikacji
d) flizelina papierowa do ściegów ozdobnych i aplikacji- wydzierana
e) zamek rozdzielny u mnie 100 cm wystarczyło, ale jego długość zależy od wielkości organizera
f) pliska skośna do wykończenia organizera przy zamku ok 2,5 m
g) nici do szycia

* Przybory, akcesoria itp:
a) nożyczki – FISKARS 859853
b) miara krawiecka uniwersalna -eti 105
c) szpilki -eti 118
d) pisak samoznikajacy -eti 120
e) stopki:
– stopka z rolkami do trudnych i syntetycznych materiałów JANOME 200316008 (pasująca do maszyny z chwytaczem rotacyjnym i szerokością ściegu 7 mm), wersja tej stopki do osób posiadające maszyny z chwytaczem wahadłowym to JANOME 200142001
– stopka do wszywania zamków dwustronnie wąska JANOME 200342003 (pasuje do obydwu chwytaczy)
– stopka do naszywania aplikacji i ściegów ozdobnych JANOME  820815002 (pasująca do maszyny z chwytaczem rotacyjnym i szerokością ściegu 7 mm),wersja tej stopki do osób posiadające maszyny z chwytaczem wahadłowym to JANOME 200129002
f) żelazko i deska do prasowania

eti-blog-o-szyciu-jak-uszyc-pokrowiec-organizer-co-potrzebne

PRZYGOTOWANIE I KROJENIE:

Proponuje zacząć od narysowania wielkości organizera i rozplanowania kieszonek. Warto na to poświęcić czas i dostosować organizer do własnych potrzeb. Mój organizer jest stworzony do komputera o wielkości 32,5 cm x 22,7 cm x 1,7 cm.

eti-blog-o-szyciu-wykroj-na-organizerKrok pierwszy (A) rysujemy na kartce wielkość komputera (szary prostokąt), wymiary jego zaokrągliłam do 33 cm x 23 cm. Do nich dodaje 1,5 cm na luz (przerywana czarna linia). W ten sposób powstała główna forma organizera. Z papiery wycinam 4 takie elementy i w kolejnych etapach będę je modyfikować.

Z jednego prostokąta kroje kieszeń na komputer. W tym celu odcinam i odrzucam górę elementu (ok 1/3 jego wysokości). Na bokach dodaje po 2,5 cm.

 

Z kolejnego prostokąta wycinam element na kieszonkę na kartki A4. Element, który mi pozostał jest mniejszy niż wymiar kartki A4.

 

 

Kieszonki największe są gotowe, więc pozostaje przygotowanie warstwy zewnętrznej organizera. Rozcinamy kolejny elementy wzdłuż i każdy kroimy z innego materiału. Potrzebujemy przygotować po dwa takie elementy.

 

eti-blog-o-szyciu-krojenie-elementow-organizera-srodek

Przy krojeniu elementów z materiały dodaje zapas na szew 1,5 cm.

Z materiału czerwonego kroje:
– element A, potrzebuje 2 sztuki
– element B, potrzebuje 2 sztuki
– element C, potrzebuje 2 sztuki
– dodatkowo kroje element na grzbiet o szerokości 5 cm i długości organizera
– element aplikacji i pliski skośne oraz wypustkę (4 cm szeroka, 0,5 po wszyciu)

eti-blog-o-szyciu-krojenie-elementow-organizera-wierzch

Z materiału szarego kroje:
– element D większy, potrzebuje 2 sztuki
– dodatkowo kroje element na grzbiet o szerokości 5 cm i długości organizera

Z materiału ze wzorem kroje:
– element D mniejszy, potrzebuje 2 sztuki
Na tym etapie można zaokrąglić narożniki organizera (czerwona linia przerywana).

Dodatkowo kroje usztywnienie z pianki gorseciarskiej. Kroje dwa elementy D bez dodatkowego zapasu na szew.

SZYCIE:

Zaczynam od wykonania dekoracyjnego przeszycia (potrójny ścieg stebnowy) na szarej części organizera. W tym celu pod ten element wsuwamy piankę gorseciarską i upinamy ją szpilkami. Pianka jest mniejsza, bo krojona była bez zapasów, przypilnujcie, aby leżała we właściwym miejscu, czyli na środku elementu.

Wyszywamy ścieg i jednocześnie łączymy obie warstwy przy pomocy stopki z rolkami, która pomoże przesuwać górną warstwę materiału/dzianiny. Dzięki czemu dzianina nie zbierze się na piance.

Wiem, że lubicie jak podaje Wam ustawienia maszyny do szycia, a więc zobaczcie moje ustawienia przy tworzeniu ściegi potrójnego na maszynie do szycia JANOME EASY JEANS HD1800. Chciałam, aby ścieg był maksymalnie gęsty/widoczny.

A tutaj stopka z bliska. Stopka z rolkami bardzo dobrze sprawdza się przy szyciu trudnych w transporcie tkanin, ale jest też świetna podczas szycia dzianin.

eti-blog-o-szyciu-krojenie-elementow-scieg-stopka-ulatwiajaca-szycie

Na przodzie  naszego etui wykonałam dwa przeszycia (na środku umieszczę aplikację), natomiast z tyłu elementu proponuje wykonać 3 przeszycia.

Ja do krawędzi szarego elementy jak widzicie na zdjęciu poniżej, od razu upinam wypustkę (to złożony kawałek materiału, ułożony estetyczną krawędzią w stronę od krawędzi). Po zaprasowaniu ma ona 2 cm.

Dokładam element ze wzorem i zszywam je tworząc przód organizera. Tak samo postępuje z tyłem. Jednak jak pamiętacie element szary jest usztywniony pianką, a więc nie wygodnie by nam się szyło stopka uniwersalną.

eti-blog-o-szyciu-krojenie-elementow-scieg-laczenie

Na pomoc przychodzi stopka obustronnie wąska, którą ustawiamy tak, aby znajdowała się dalej od przeszkody (pianki)- zdjęcie poniżej.

Dodatkowo, aby szyć równiutko, a to teraz szczególnie ważne, bo jeśli krzywo połączymy te elementy to wypustka będzie nierówna. Szyjemy patrząc na linie 1,5 cm na płytce ściegowej, zaznaczyłam ją dla Was zielonym kolorem na zdjęciu poniżej. Przy centralnej pozycji igły pomoże nam ona szyć równo od krawędzi, dając linie szycia 1,5 cm od krawędzi.

eti-blog-o-szyciu-jak-szyrowno-na-maszynie-do-szycia

Tak prezentuje się przód po połączeni, a przed naszyciem aplikacją.

eti-blog-o-szyciu-krojenie-elementow-przod Naszywamy aplikację. W moim przypadku jest to pierwsza litera imienia przyszłego właściciela tego etui /  organizera.
Zaczynamy od podklejenia flizeliną tkaniny, z której wytniemy element aplikacji. Upinamy ją na przodzie organizera, a pod spód wsuwam papierową flizelinę.

eti-blog-o-szyciu-organizer-aplikacja-upiecie

Wybieram ścieg do naszywania aplikacji u mnie nr 14 i ustawiamy jego szerokość.

eti-blog-o-szyciu-scieg-do-naszywania-aplikacji

Przy maszynie montuje stopkę do naszywania aplikacji, która ułatwi nam przyszywanie aplikacji, a w szczególności wykonywanie manewrów.

eti-blog-o-szyciu-organizer-aplikacja-naszywanie

Przód po naszyciu aplikacji prezentuje się tak:

eti-blog-o-szyciu-organizer-aplikacja-naszyta

Teraz zabieramy się za przygotowanie wnętrza etui / organizera.

Zacznijmy od połączenia elementów największych kieszonek. Linie szycia zaznaczyłam na zdjęciu poniżej.

eti-blog-o-szyciu-organizer-jak-uszyc-kieszonki Po zszyciu wywracamy je na prawą stronę, proponuje szew podciąć na łuku, dzięki czemu element będzie ładnie się układać.

Kieszonkę z łukiem stebnuję, (czyli ściegiem prostym przyszywam przy krawędzi). Natomiast kieszonkę na komputer przeszywam 3,5 cm od krawędzi po obu stronach, nadając jej głębokość.

eti-blog-o-szyciu-organizer-kieszonki

Tym sposobem mamy dwie duże kieszonki, na które doszyje mniejsze kieszonki. Możecie to wykonać wedle uznania, u mnie będą kieszonki na długopisy oraz pamięci przenośne z siateczki, które już widać po lewej na zdjęciu poniżej.

W celu naszycia kieszonki wykańczam ich krawędzie (podwinięciem lub lamówką), a następnie naszywam je w wybrane miejsce. Naszywanie kieszonek dokładnie przedstawiłam we wpisie organizera na blok i kredki, więc jeśli macie wątpliwości to zajrzyjcie do tego wpisu.

Gdy kieszonki są gotowe układamy elementy obok siebie tak, jak będą one rozmieszczone w gotowym organizerze. Pod spód wsuwamy warstwy wierzchnie, zwróćcie uwagę na ich ułożenie. Na środku mamy element łączący, ale będziemy go przyszywać za moment, na razie ma tylko pokazuje, gdzie będzie umiejscowiony. Na tym etapie można usztywnić organizer wsuwając pomiędzy warstwy dodatkowe usztywnienie czy to z pianki czy tektury (co kto woli).

Łączymy wszystkie warstwy szyjąc na 1,3 cm od krawędzi (linia czarna przerywana na zdjęciu poniżej).

eti-blog-o-szyciu-organizer-warstwy

Gdy elementy są połączone przechodzimy do doszywania zamka. Przypinamy go do obu elementów na takich samych wysokościach, aby po zapięciu go organizer zachował ładny kształt.

Przyszywanie zamka rozpoczynam i kończę 5 cm od krawędzi. Zamek powinien rozpinać organizer, aby on mógł leżeć płasko.

eti-blog-o-szyciu-organizer-upiecie-zamka

Zamek upinamy prawą stroną do prawej. Upinamy krawędź zamka do linii łączenia elementów, czyli 1,3 cm.

eti-blog-o-szyciu-upiecie-zamka

Zamek przyszywamy stopką do wszywania zamka. Ja wybrałam ponownie stopkę dwustronnie wąską do wszywania zamków.

Szyjemy ok 2 mm od krawędzi zamka.

eti-blog-o-szyciu-przyszywanie-zamka-jak-to-sie-robi

Tutaj zamek już wszyty. Proponuje go na tym etapie zapiąć i sprawdzamy czy został on równo wszyty i organizer ma ładny kształt.  🙂

eti-blog-o-szyciu-organizer-szycie-krok-po-kroku

Zajmę się teraz wszyciem grzbietu organizera. Najpierw szarą część przyszywam do zamka (do jednej części) – zdjęcie poniżej.

eti-blog-o-szyciu-upiecie-grzbiet

Następnie upinam go do wierzchniej (szarej) strony organizera i przyszywam jego drugi koniec do zamka, po czym przyszywam boki.

Tak prezentuje się on na prawej stronie po przyszyciu.

eti-blog-o-szyciu-zamek-doszyty

Teraz szew nacinam, aby schować go w środku organizera (nacinamy na wysokości zamka- patrz zdjęcie poniżej). Szew przy zamku za moment wykończymy lamówką. Wracając do tematu grzbietu, we wnętrzu organizera, szew chowamy pod zaprasowanym paseczkiem grzbietu (czerwony element).

eti-blog-o-szyciu-zamek-doszyty-od-lewej

Przyszywamy go szyjąc po prawej stronie organizera, a więc szpilki przepinamy na prawą stronę lub przed maszynowym przeszyciem fastrygujemy ten element.

eti-blog-o-szyciu-jak-uszyc

Grzbiet będę przyszywać stopką dwustronnie wąską, ale dopiero po wykończeniu szwów przy zamku.

W tym celu wyrównujemy krawędź do ok 0,5 cm od linii wszycia zamka.

eti-blog-o-szyciu-szew-wycieniowujemy

Następnie pliskę doszywam do krawędzi szyjąc po linii wszycia zamka. Podwijam ją, aby estetycznie zakryła całą krawędź- patrz zdjęcie poniżej.

Wyjątkowo nie wykorzystałam tutaj stopki do lamowania, gdyż mamy tutaj kilka warstw materiału, dodatkowo trudno byłoby wykończyć organizer na tak mocnych łukach.

eti-blog-o-szyciu-jak-wykonczyc-krawedz-pliska-lamowka

Szyjemy ściegiem prostym tak, aby szyć po lamówce z obu stron. Jeśli dopiero zaczynacie swoją przygodę z szyciem to możecie to również zrobić ściegiem zygzak, będzie łatwiej i na pewno załapiecie lamówkę z obu stron.

eti-blog-o-szyciu-lamowki

Końce lamówki wsuwam pod grzbiet organizera.

eti-blog-o-szyciu-organize-konce

Zakładam dwa kolony nici (czerwoną i szarą) i szyje przyszywając element tuż przy krawędziach jego.

eti-blog-o-szyciu-organizer-grzbiet-zszywanie

Tutaj już efekt po przyszyciu grzbietu.

eti-blog-o-szyciu-jak-uszyc-pokrowiec-oragnizer

I cały etui / organizer skończony. 🙂

eti-blog-o-szyciu-organizer-na-komputer-na-tablet eti-blog-o-szyciu-organizer-na-komputer-na-tablet-I

tagi: , ,

12
Dodaj komentarz

6 Comment threads
6 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
charm

SUPER!
od dłuższego czasu zastanawiałam się, jaki pokrowiec uszyć na 10” tablet, bo tradycyjne jakoś mi nie pasują, ale myślę, że taki będzie świetny 😀

Małgorzata

Bardzo fajny i oryginalny pomysł. Do tego, jak zwykle, świetny tutek 🙂

Hanna

Rewelacja 🙂

Ania

Hura!! Udało się, wreszcie skończone. U mnie wersja na tablet. Synek przeszczęśliwy:) Najciężej było z lamówką, ale wymęczyłam ją 😛

Doti

Witam. Mam pytanie o stopkę do ściegu owerlokowego z obcinaczem, czy taka stopka będzie pasować do tego modelu?? Czy musi to być stopka specjalna do chwytacza rotacyjnego i czy jest dostępna w Państwa ofercie?

Lina w Śmietanie

Genialne. Szkoda, że wpadłam na to już po kupieniu całego stosu materiałów do innego projektu – mojego własnego, więc jeszcze jest szansa, że nic z tego nie wyjdzie. Dziękuję za pogłębienie kieszeni – zastanawiałam się jak to zrobić, żeby mi się kabel zmieścił 🙂