Organizer na blok i kredki (jak uszyć) + opis jak przygotować wykrój

eti-blog-o-szyciu-organizej-do-rysowania-szycie-674eti-blog-o-szyciu-organizej-do-rysowania-szycie-688 eti-blog-o-szyciu-organizej-do-rysowania-szycie-709

Dziś projekt, który od dawna chciałam uszyć! Nie tylko fajnie wygląda, ale jest również  bardzo praktyczny. Taki organizer świetnie sprawdzi się podczas wyjazdów, gdzie pociecha potrzebuje zająć się chwilkę sobą. Dzięki organizerowi ma wszystko pod ręką i może rysować, kolorować itd.

Organizer wielkością jest dopasowany do bloku A4.

Jak zawsze do uszycia potrzebujcie maszynę do szycia. Ja cały ten projekt uszyłam na maszynie do szycia JANOME JUBILEE 60507.

MATERIAŁY POTRZEBNE DO USZYCIA ORGANIZERA:

a) tkaniny: żółta 36 cm x 100 cm, czerwona 15 cm x 50 cm, ze wzorem 36 cm x 85 cm -wielkości te zależą od ułożenia poszczególnych elementów na tkaninie
b) warstwa do usztywnienia organizera oraz flizelina. Ja wykorzystałam na usztywnienie sztywnik krawiecki, ale może to być dowolny sztywny materiał czy nawet tektura którą wsuniecie przed zaszyciem organizera.
c) kawałek rzepu do wykonania zapięcia
d) nici do szycia

PRZYBORY, AKCESORIA itp:

a) nożyczki – TITANIUM Ti812
b) miara krawiecka uniwersalna -eti 105
c) szpilki -eti 118
d) pisak samoznikajacy -eti 120
e) prowadnik krawędziowy – eti 062
f) stopki:
– stopka do ściegu prostego JANOME 200331009 (pasująca do maszyn z chwytaczem rotacyjnymi) lub JANOME 200125008 (chwytacz wahadłowy)

eti-blog-wykroj-organizer-do-rysowania-co-potrzebne

PRZYGOTOWANIE I KROJENIE:

Zaczynamy od narysowania i skrojenia z poszczególnych tkanin konkretnych elementów organizera:
– A prostokąta o wymiarach 50 cm 36 cm z tkaniny żółtej i z tkaniny ze wzorem (będą to główny zewnętrzny oraz wewnętrzny elementy organizera)
– B prostokąt 50 cm x 10 cm z tkaniny czerwonej (element na lamówkę kieszeni na kartki)
– C prostokąt 50 cm x 27,5 cm z tkaniny żółtej (element kieszeni na kartki)
– D prostokąt 34,5 cm x 4 cm z tkaniny czerwone (wypustka kieszonki na kredki)
– E prostokąt 34,5 cm x 13 cm z tkaniny ze wzorem (kieszonka na kredki)
– czterech pasków o wymiarach 5 cm x  30 cm (rączki)

Usztywnienie (filc + sztywnik krawiecki czy karton- co macie pod ręką):
– prostokąt o wymiarach  47 cm x 33 cm (usztywnienie organizera)

SZYCIE:

Przyszywamy czerwony pasek do dużej kieszonki. Szyjemy 2,5 cm od krawędzi.

eti-blog-wykroj-organizera-na-blok-i-kredki-wykanczanie-krawedzi-lamowkaAby łatwo się szyło z tak dużą szerokość proponuje wykorzystać prowadnik krawędziowy. Wystarczy wsunąć go w uchwyt stopki i ustawić na odległość 2,5 cm względem pozycji igły. Materiał prowadzimy podczas szycia tuż przy prowadniku, dzięki czemu mamy równą linie szycia.

Po przyszyciu paska, zaprasowujemy go do szerokości 2,5 cm tak, aby z każdej strony krawędzie były estetycznie podwinięte (zdjęcie poniżej).

eti-blog-wykroj-organizera-na-blok-i-kredki-sposoby-wykanczania-krawedzi

Przyszywamy go szyjąc 1-2 mm od krawędzi zaprasowania, szyjąc po czerwonym materiale.

eti-blog-wykroj-organizera-na-blok-i-kredki-szycie-projekt-dla-osoby-poczatkujacej

Element na chwilę odkładamy, wrócimy do niego później. Teraz również wykończymy krawędź, tym razem mniejszej kieszonki.

W tym celu zaprasowujemy pasek czerwony o szerokości 4 cm na pół i taki przypinamy do krawędzi mniejszej kieszonki ze wzorem. Przyszywamy go szyjąc na 1,5 cm.

eti-blog-wykroj-organizera-na-blok-i-kredki-wypustka-I

Tak powstałą krawędź obrzucamy ściegiem owerlokowym lub zygzak.

eti-blog-wykroj-organizera-na-blok-i-kredki-scieg-zygzak

Tak prezentować powinna się nasza wypustka po wszyciu i zaprasowaniu.

eti-blog-wykroj-organizera-na-blok-i-kredki-scieg-wypustka

Wracamy do elementu żółtego z wykończoną krawędzią. Potrzebujemy podzielić go na dwie równe części. Następnie wyznaczamy dwie równoległe linie względem linii środka w odległości po 0,75 cm.

eti-blog-wykroj-organizera-na-blok-i-kredki-jakie-wymiary-rozmieszczenie-kieszonki

Ja do tego celu wykorzystałam pisak krawiecki oraz linijkę do patchworku, dzięki której linie w odstępie 0,75 cm narysowałam od razu bez uprzedniego odmierzania. Wystarczyło, że przyłożyłam odpowiedni linijkę.

Gdy linie pomocnicze zostały wyznaczone, przykładamy zaprasowaną krawędź kieszonki (patrz zdjęcie poniżej). Zauważcie, że krawędź tą przypięłam tak, aby zakryła linię pomocniczą (lewą). Krawędź podwinęłam na ok 1 cm pod spód.

Następnie wkładam kredkę lub kilka i tuż za nimi upinam warstwy szpilkami.  Ważne, aby warstwa spodnia leżała płasko, a warstwa kieszonki się dostosować do wielkości kredek. Przy właściwym upięciu po wyjęciu kredek mamy „jakby” nadmiar tkaniny kieszonki.

Stopką do ściegu prostego przyszywam kieszonkę.

eti-blog-wykroj-organizera-na-blok-i-kredki-jakie-odstepy-przy-szyciu

Na zdjęciu poniżej mam poszczególne przegródki na kredki gotowe. Z lewej strony jeśli został Wam nadmiar kieszonki to ją odcinacie, na tym końcu nie ma potrzeby podwijania krawędzi.

W międzyczasie podklejam sztywnikiem czy innym usztywnieniem tkaninę zewnętrzna organizera (mój ma klej jak flizelina). Jeśli usztywniacie tekturą to przejdźcie od razy do kolejnego etapu. Zauważcie, że sztywnik jest skrojony bez zapasuj na szew tj 1,5 cm z każdej strony. Po usztywnieniu warstwy przyszywamy do prawej strony tkaniny rzep (miejsce jego przyszycia zaznaczyłam na zdjęciu poniżej).

Odszywamy rączki (4 paski o szerokości 5 cm i długości ok 30 cm). Zaprasowujemy krawędzie na 1 cm, upinamy elementy, aby połączyć je razem.

eti-blog-wykroj-organizera-na-blok-i-kredki-jak-zrobic-raczki

Zszywamy je szyjąc tuż przy krawędzi zaprasowania. Najlepiej szyć cały czas stopką do ściegu prostego, dzięki czemu igła będzie się swobodnie wbijać w tą ilość warstw materiału.

Od teraz już do samego końca szycia tego projektu wykorzystujemy tą stopkę. Będzie o wiele lepiej się szyło.

eti-blog-wykroj-organizera-na-blok-i-kredki-szycie-grube-warstwy-jaka-stopka

Teraz wycinamy zapięcie, to dwa prostokąty 5 cm x 10cm lub 12 cm. Według rozpiski powinno Wam starczyć na 1 pasek ze wzorem i drugi z tkaniny żółtej. Ja miałam więcej tkaniny ze wzorem więc skroiłam oba z niej.

eti-blog-szycie-organizera-rysowanie-do-rysowania-zapiecie

Do jednej warstwy doszywamy rzep, a następnie łączymy je razem szyjąc na 1 cm. Wywracamy na prawą stronę i zapięcie mamy gotowe.

eti-blog-szycie-organizera-rysowanie-do-rysowania-zapiecie-gotowe

Rączki i zapięcie upinamy pomiędzy przygotowane wcześniej warstwy organizera. Ważne, aby upiąć zapięcie po przeciwnej stronie w stosunku do przyszytego rzepu, czyli tak, aby po złożeniu organizera rzepy wypadały w tym samym miejscu. Dostosujcie również długość zapięcia do wysokości przyszytego rzepu.

eti-blog-wykroj-organizera-na-blok-i-kredki-szycie-laczenie-jak

Całość będziemy łączyć razem. Jednak ważne jest, aby przed upięciem warstw szpilkami zamknąć organizer (złożyć go na pół tak, jak będzie się go składać już gotowego). Upewnijcie się, że warstwa z kieszonkami jest w środku, wtedy upinamy warstwy razem szpilkami na krawędziach gdzie mamy upięte rączki. Przesunięcie warstw względem siebie jest pewnie nieznaczne, ale jednak. Dzięki temu zabiegowi organizer będzie lepiej się zachowywał po uszyciu (warstwa wewnętrzna będzie mniejsza od warstwy zewnętrznej).

Warstwy upięte, a więc możemy zszywać całość, szyjąc 1 mm za usztywnieniem. Zostawiając spory otwór na wywrócenie organizera (zdjęcie poniżej). Jeśli planujcie wsunąć do środka tekturę to otwór ten zostawcie jeszcze większy, ale ma on znajdować się tylko na jednym boku. Czyli każdy narożnik musi być odszyty.

eti-blog-wykroj-organizera-na-blok-i-kredki-szycie-laczenie

Tak wygląda, mój organizer po przewróceniu go na prawą jego stronę. W pierwszej kolejności łączę jego warstwy na grzbiecie organizera (na zdjęciu poniżej dwie białe przerywane linie). Tym samym przyszywam również bok kieszonki, który do tej pory był tylko upięty.

Przy szyciu mocno przytrzymuje warstwy razem, aby się względem siebie nie rozeszły.

eti-blog-wykroj-organizera-na-blok-i-kredki-szycie-laczenie-jak-do-zaczycia

Teraz wykonujemy stebnowanie (przeszycie ściegiem prostym), szyjąc na ok 3-5 mm od krawędzi organizera. Tym przeszyciem, zaszyjemy otwór organizera przez, który go wywracaliśmy.

Organizer gotowy. 🙂

eti-blog-o-szyciu-organizej-do-rysowania-szycie-krok-po-kroku eti-blog-o-szyciu-organizej-do-rysowania-szycie-krok-po-kroku-inspiracje-szyciowe

Bądź na bieżąco ze wszystkimi aktualnościami na naszym blogu ETI-radość szycia.
Podaj swój adres e-mail w polu poniżej.

tagi: , , ,

6
Dodaj komentarz

3 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Małgorzata

Bardzo fajny pomysł, który dodaję do oczekujących na realizację 🙂

Asia

Super!!! Właśnie tego szukałam, jutro z samego rana zabieram się za takie etui x 3 😀

Kinga

Witaj, super blog, a ten projekt jest rewelacyjny. Właśnie skończyłam wykonanie jednego i bardzo się podobał pewnej małej Zosi 🙂 Tylko jedna uwaga. Po włożeniu kredek okazało się, że intensywne używanie etui powoduje wypadanie kredek :D. Proponuje dodanie „klapki” nad kredkami. Pozdrawiam serdecznie!