Na naszym blogu powstało już klika tutoriali opisujących jak uszyć różnego rodzaju torby (dla przypomnienia – znajdziecie je tutaj), ale wszystkie tworzyłyśmy z myślą o kobietach. Postanowiłyśmy to zmienić i pokażemy Wam jak uszyć torbę dla mężczyzny. 🙂 Przecież oni też muszą gdzieś schować portfel, telefon czy śniadanie do pracy. 🙂 Także z drelichu i elementów eko skóry szyjemy torbę dla faceta. 🙂
Zaczynamy 🙂
Do uszycia torby potrzebujesz dowolną maszynę do szycia, ja do tego projektu wybrałam maszynę do szycia JANOME 423S.
* Materiały potrzebne do uszycia torby:
a) tkaniny:
– gruby materiał: ja wykorzystałam 1,3 m (skroiłam z niego warstwę zewnętrzną i wewnętrzną)
– skóra ekologiczna: 25-30 cm bieżących, zależy gdzie i o jakiej szerokości paski wstawicie
b) pianka lub innego rodzaju usztywnienie: 50 cm bieżących wystarczy
c) papier do narysowania wykroju
d) zapięcia i regulatory oraz pasek: potrzebne są 2 zapięcia. Do paska ja wykorzystałam dwa haczyki, dwa pół-kółka oraz jeden regulator. Mój pasek nośny ma szerokość 4 cm i właśnie do tej szerokości dobierałam regulatory, pół-kółka itp.
e) nici do szycia
* Przybory, akcesoria itp:
a) nożyczki – 1890-9.1/2″ MUNDIAL
b) miara krawiecka uniwersalna -eti 105
c) szpilki -eti 118
d) kredka krawiecka długa (biała+kolor) – eti 123 oraz pisak kulkowy do skór – eti 716
e) linijka do patchworku i quiltingu 160 x 320- eti 974
f) igły do szycia skór – eti 010
g) stopki:
– stopka teflonowa JANOME 200141000 (pasująca do maszyn z chwytaczem wahadłowym), JANOME 200329004 (chwytacz rotacyjnym)
f) żelazko i deska do prasowania
PRZYGOTOWANIE I KROJENIE:
Potrzebujemy skroić z tkaniny głównej po (elementy posiadają uwzględnione zapasy na szwy):
– 4 elementy A – przód i tył
– 2 elementy B – kieszeń zewnętrzna
– 2 elementy C – dno
– 2 elementy D – klapa
– po 1 elemencie E i F – kieszonki wewnętrzne
Przy krojeniu elementów tej torby bardzo pomocna jest linijka patchworkowa. Wystarczy ją odpowiedni przyłożyć i już można rysować.
Gdy mamy skrojoną część zewnętrzną i wewnętrzną torby. Przechodzimy do wycinania elementów z np.: skóry ekologicznej.
– element C – 1 sztuka, kroimy go krótszego i zaokrąglamy jego końce (długość mojego elementu to 51 cm)
– element przytrzymujący klapę 37 cm x 4 cm
– 2 paski o szerokości 3 cm i długości 45 cm
Do rysowania na skórach (eko skórze itp) wykorzystałam pisak kulkowy. Można go wycierać i nie pozostawia śladu! Tą przerwą starłam przecierając to miejsce palcem.
Przygotowując się do szycia, ponacinałam na krawędziach środki każdego elementu. Będą to nasze punkty kontrolne. Aby wykonać takie nacięcia, składamy element na pół czubkami nożyczek nacinamy krawędź na 2 mm.
SZYCIE:
Zacznijmy od wykonania klapy naszej torby. W tym celu składamy elementy D razem (prawą stroną do prawej) i upinamy je. Następnie zaokrąglamy jego dwa narożniki. Szyjemy na 1,5 cm od krawędzi. Szerokość klapy po zszyciu ma mieć 40 cm.
Następnie szew wycieniowujemy (obcinamy na narożnikach pozostawiając ok 5 mm) i wywracamy element na prawą stronę.
Po przeprasowaniu na chwilę klapę odkładamy na bok.
Naszyjmy teraz skórkową łatę na pasek dna torby, czyli element C. Pamiętacie jak nacinaliśmy środki elementów? Teraz ustawmy je razem, tym sposobem wyśrodkujemy je względem siebie.
Przy pomocy stopki teflonowej naszywamy element skórkowy. Ważne, aby przy maszynie zamontować również igłę do skór, w przeciwnym razie maszyna nie będzie w stanie szyć poprawnie, będzie przepuszczać ścieg. Z tej igły korzystamy tylko przy szyciu skóry lub eko skóry itp, więc za moment zastępujemy ją igłą uniwersalną.
Teraz przygotujemy małe kieszonki, które będą wewnątrz naszej torby. W tym celu zaprasowujemy krawędzie kieszonek na 1 cm i raz jeszcze na 2 cm. Przyszywamy je ściegiem prostym, szyjąc tuż przy krawędzi zaprasowania.
Kieszonki upinamy na jednym elemencie A. Przyszywamy ściegiem prostym po zaznaczonych na zdjęciu poniżej liniach. Kieszonki raczej przyszyjcie niżej, aby potem przyszycie kalpy nie zaszyło ich górnej krawędzi.
Teraz doszywamy głębokość torby. Tutaj znów korzystamy z punktów kontrolnych (naciętych środków). Wcześniej jednak narożniki torby zaokrąglamy (analogicznie do zaokrąglenia klapą pokazanej wcześniej). Zaokrąglenie wykonujemy na taką głębokość, aby długość boku nam się idealnie spasowała z elementem A.
Pozostałe elementy główne torby (elementy A) również zaokrąglamy.
Po doszyciu drugiego elementu wnętrze torby powinno prezentować się jak u mnie na zdjęciu poniżej.
Teraz przechodzimy do wykonania części zewnętrznej torby. Generalnie będziemy postępować jak w przypadku wnętrza, tylko mamy tutaj inną kieszonkę i to właśnie od niej zaczniemy nasze szycie.
Składamy elementy kieszonki prawą do prawej i zszywamy szyjąc 1,5 cm od krawędzi.
Następnie odwracamy kieszonkę, aby szew schować pomiędzy warstwami tkaniny i tak po zaprasowaniu upinamy do przodu torby. Zauważcie, że zgrałam elementy na linii ich środków. Tam też przeszywałam je ściegiem prostym.
Następnie nadmiar kieszonki zebrałam na środku i przyszyłam ją na linii boku szyjąc 0,5-1 cm od krawędzi.
Po naszyciu kieszonki do elementu przodu doszyłam pasek C i tył. Całość wierzchnia torby bez klapy prezentuje się tak:
W między czasie ze sztywnika uszyłam kolejną jakby torbę (warstwa ta da pewną sztywność naszej torbie). Mój sztywnik ma klej, więc mogłam go podkleić, ale miałam ochotę zobaczyć jak zachowywać będzie się, jako osobna warstwa. Troszkę też bałam się, że przy dużym użytkowaniu torby może on się odkleić, tworząc mało estetyczne „bąble”.
Na zdjęciu poniżej łącze trzy warstwy torby. Zewnętrzną i zewnętrzną, zwrócone są one stroną prawą (estetyczną) do prawej strony. Dodatkowo mamy tam też warstwę torby ze sztywnika- ją dokładamy z dowolnej strony.
Szyjąc pamiętamy, aby zostawić spory otwór na wywrócenie torby na prawą stronę.
Tak prezentuje się torba połączona. 🙂 Teraz jeszcze parę elementów i zaraz będzie gotowa. 🙂
Po pierwsze zszywamy górną krawędź torby. W tym celu zaprasowuje krawędź i zaszywam szyjąc tuż przy krawędzi.
Aby wykonać tą czynność warto zdjąć stolik i skorzystać z wolnego ramienia maszyny.
Na wierzchnią stronę klapy doszywamy zapięcie (ozdobne paski). W tym celu na pasek nabijam ozdobny zatrzask oraz magnes. Pasek składam i przyszywam do metalowej ramki.
Z drugiej strony ramki wprowadzam długi pasek i tak go doszywam do klapy torby. Powtarzam tą operacja z drugiej strony klapy. Pamiętajcie, aby ponownie przy maszynie założyć stopkę teflonową i igłę do szycia skóry.
Pozostaje nam doszyć klapę do torby. W tym celu upinam klapę na pożądanej wysokości. Krawędź surową klapy zakrywam paskiem skóry (40 cm x 6 cm). Szyje przy krawędziach paska skórzanego, przytrzymując tym samym klapę. Wybrałam ten sposób doszywania klapy, aby dodatkowo wzmocnił torbę i, aby lepiej trzymała kształt.
Teraz przygotowuje pasek i jego regulację. Wprowadzam pasek w regulator i ramki haczyków. Dokładnie sposób włożenia widzicie na zdjęciu poniżej. Wystarczy przyszyć pasek w miejscach oznaczonych białą linią przerywaną.
Ponieważ torba ma przenosić wiele różne rzeczy (może też ciężkie) warto dla wzmocnienia doszywam paski przeszyć kilkakrotnie np. tak jak na zdjęciu poniżej.
Teraz wcześniej przygotowany pasek przyszywamy do torby, aby to zrobić musimy doszyć do torby metalowe pół kółka. W tym celu przytrzymuje je paskami skóry i przeszywamy je w kształt koperty.
Przy zapiętej klapie oznaczam miejsca, gdzie przypadają zapięcia. Mocuje ich drugie elementy do kieszonek i cała torba uszyta. 🙂
Czekamy na nerke-saszetke nr dwa;))
🙂
Twój blog jest genialny:). Wszystko wytłumaczone, pokazane, czytelne obrazki i instrukcje. No i to staranne wykończenie.. chciałabym dojść do Twojego poziomu! Gratuluję!
Mam pytanie, gdzie można zakupić w dobrej cenie sprzęt do nabijania tych zatrzasków i magnesów? Jak to się fachowo nazywa? Będę wdzięczna za pomoc!:)Pozdrawiam i obserwuję!
Dzięki!
My kupiłyśmy zatrzaski i zapięcia magnetyczne w hurtowni „U Stefana” (http://ustefana.pl/)
Nie rozumiem jak klapa, która ma wymiary 40 na 37 cm , z uwzględnieniem szwów, po zszyciu ma mieć 40cm szerokości?
magiczna? :). Zwykły błąd się wkradł, poprawiłam na 37 cm. pozdrawiam serdecznie
Wreszcie ją uszylam
🙂
Szkoda ze nie można zdjęć załączyć
To może linka Pani załączy do zdjęć lub wyśle mi na maila. Bardzo chciałabym ją zobaczyć. pozdrawiam
Piekna torba, ale nie wiem jaką piankęub inne usztywnienie mam kupic,pozdrawiam
To zależy jaki efekt chce Pani uzyskać, aby torba była sztywna ja wybieram grubsza piankę pod panele. My w tym wpisie korzystaliśmy z sztywnika krawieckiego, wtedy efekt usztywnienia będzie delikatniejszy.
Co to za materiał?
Jeśli chodzi o materiał granatowy to był to prezent i niestety nie znam jego nazwy. Na pewno była to sztywna tkanina bawełniana, o splocie płóciennym, wyglądała na impregnowaną.
Chciałabym uszyć kilka torebek większych lub mniejszych (z bawełny i być może skóry naturalnej), ale mam problem ze sztywnikiem. Nie wiem jak go wybrać i na co patrzeć przy wyborze. Znalazłam kilka sztywników na allegro, ale ciężko się na coś zdecydować bez wiedzy na ten temat, a niestety wszystkie lokalne pasmanterie, nie tylko w moim mieście, ale też i tych ościennych nie mają tego w swojej ofercie (być może będą mieć, ale właściwie nie wiadomo kiedy, a ja nie bardzo mam czas, aby na to czekać). Czy jesteście w stanie coś więcej powiedzieć na temat sztywników i ogólnie tego jak… Czytaj więcej »
Dużo zależy od wielkości torby i zastosowanych materiałów. Sztywniki lekko usztywniają. Jeśli chcemy uzyskać sztywność to lepsza będzie rodzaj sztywnej, gęstej pianki czy siatki z włókna szklanego lub PCV.