Ścieg owerlokowy z maszyny do szycia, a owerlok – jakie są pomiędzy nimi różnice?

Często nas pytacie, jaka jest różnica miedzy ściegiem owerlokowym w maszynie do szycia, a owerlokiem. Po przeczytaniu tego wpisu mamy nadzieje wszystko będzie dla Was jasne. I każdy będzie wiedzieć, czym różni się owerlok od ściegu owerlokowego w maszynie do szycia i czy podczas szycia odpowiedni będzie dla Was owerlok czy wystarczy ścieg owerlokowy.

Ścieg owerlokowy zarówno z maszyny do szycia jak i z owerloka jest bardzo ważny, ponieważ zabezpiecza krawędź szytego materiału przed pruciem.

Zaczynamy od ściegu owerlokowego w maszynie do szycia.

Wieloczynnościowa maszyna do szycia łączy w sobie kilka specjalistycznych maszyn: stebnówkę (ścieg prosty), owerlok (obrębianie krawędzi), dziurkarkę (obrębianie dziurek) i guzikarkę (przyszywanie guzików), a czasem nawet hafciarkę.

Maszyny wieloczynnościowe zostały stworzone na potrzeby klienta indywidualnego, bo przecież, kto miałby miejsce na 3-4 maszyny specjalistyczne i jak często byłyby one wykorzystywane??

Maszyny wieloczynnościowe są moim zdaniem świetne i w wielu wypadkach z powodzeniem zastąpią specjalistyczne maszyny do szycia, ale niestety nie zawsze. Zobaczcie, jaka jest różnica i jak wyglądają ściegi owerlokowe z bliska.

Poniżej na zdjęciach przedstawiam kilka ściegów owerlokowych powstałych za pomocą maszyny wieloczynnościowej do szycia. Jak zaraz zobaczycie ściegi te są różne w zależności od modelu maszyny. Ja prezentację ściegów rozpoczęłam od bardziej zaawansowanych maszyny, aby móc pokazać od razu kilka ściegów owerlokowych, podobne lub  takie same  ściegi występują również w mniej rozbudowanych (podstawowych) maszynach do szycia.

Ważny, jest sposób, w jaki ściegi te na maszynie wieloczynnościowej tworzymy, koniecznie poczytajcie o tym pod zdjęciami ściegów owerlokowych. Dla porównania wielkości przy ściegach, umieściłam na zdjęciach poniżej szpuleczki.

Ścieg owerlokowy w maszynie do szycia JANOME SKYLINE S5:

skyline-sciegi-owerlokowe-maszyna-do-szycia-owerlokiem-etiblog-wzmocnionyskyline-sciegi-owerlokowe-maszyna-do-szycia-owerlokiem-etiblog-9mm Ścieg owerlokowy w maszynie do szycia JANOME 5060 DC:

5060-sciegi-owerlokowe-maszyna-do-szycia-owerlokiem-etiblog-5mm5060-sciegi-owerlokowe-maszyna-do-szycia-owerlokiem-etiblog-wzmocniony5060-sciegi-owerlokowe-maszyna-do-szycia-owerlokiem-etiblog-7mm

Ścieg owerlokowy w maszynie do szycia JANOME 525S:

Ściegi na owerloku powstają tuż przy krawędzi. W wieloczynnościowej maszynie do szycia mogą powstawać na kilka sposobów:

1. Przy krawędzi za pomocą stopki owerlokowej (tą technikę stosujemy tylko przy ściegach, gdzie z jego prawej strony nie powstaje ścieg prosty). Na zdjęciu poniżej stopka do maszyny z chwytaczem rotacyjnym.

2. W pozostałych przypadkach szyjemy dalej od krawędzi, a następnie nadmiar materiału odcinamy.

Musimy szyć dalej od krawędzi, bo w przeciwnym wypadku ścieg z prawej strony nie miałby, na czym się stworzyć, a przez to ścieg nie wyglądałby tak estetycznie.

Na zdjęciu poniżej znajdziecie stopkę owerlokową przystosowaną do chwytacza rotacyjnego (z lewej strony) oraz stopkę do chwytacza wahadłowego (z prawej strony). Wyglądają inaczej, ale pełnią tą samą funkcję tzn. przytrzymują krawędź materiału oraz nie pozwalają nitką zbytnio ściągnąć krawędzi, dzięki czemu ścieg jest estetyczniejszy.

eti-blog-scieg-owerlokowy-szycie-stopka-owerlokowa-do-chwytacza-wahadlowego-rotacyjnego

Porównując owerloka oraz ścieg owerlokowy poza wizualną stroną ściegu mamy jeszcze inne różnice. I tutaj już tylko moim zdaniem na korzyść owerloka.

Owerlok ma funkcje, które sprawiają, że jest bardzo wyspecjalizowanym sprzętem i nie ukrywajmy, obrębianie (wykańcza) krawędzi czy łączenie przy jego pomocy jest o wiele bardziej komfortowe. Po pierwsze szybsze, owerlok pracuje o ok 200 uderzeń na minutę szybciej niż wieloczynnościowa maszyna do szycia. Dodatkowo owerlok nie cofa materiału jak może się to zdarzać przy tworzeniu ściegu owerlokowego na maszynie do szycia, co tak naprawdę daje jeszcze większą przewagę owerlokowi w szybkości szycia.

Dodatkowo dzięki regulacji tzn. mechanizmowi różnicowemu szycie nawet trudnych w transporcie tkanin czy dzianin nie stanowi problemu. Nic pod stopką się nie blokuje, marszczy, wdaje, rozciąga itp., jeśli tego nie chcemy. 🙂

Oczywiście nie oznacza to, że ścieg owerlokowy w maszynie nie jest wystarczający do obrębiania czy łączenia. Po prostu musimy wiedzieć, na czym nam najbardziej zależy i świadomie dokonać wyboru pomiędzy tymi rozwiązaniami.

Owerlok i jego ścieg owerlokowy.

Wyróżnię tutaj 4 moim zdaniem najważniejsze funkcje, które znajdziemy w owerloku.

1. Ilość nitek

owerlok-liczba-nitek

Ścieg owerlokowy w owerloku tworzymy przy pomocy minimum 3, a najczęściej 4 nici. Natomiast maszyna do szycia tworzy ścieg tego typu przy pomocy 2 nitek. Dodatkowo przy owerloku można dołożyć grube ozdobne nici np.: mulinę. W maszynie do szycia jest to prawie niemożliwe, a na pewno niewskazane (może powodować rozregulowanie maszyny).

eti-blog-scieg-owerlokowy-3-nitkowy-lewa eti-blog-scieg-owerlokowy-3-nitkowy-prawa

3 nitkowy ścieg owerlokowy (z lewą – szeroki, a następnie prawą nitka – wąski)

eti-blog-scieg-owerlokowy-4-nitkowy

4 nitkowy ścieg owerlokowy

Ścieg rolujący (gęsty i drobny). Maszyna podwija krawędź pod spód i jednocześnie obrębia (wykańcza) ją ściegiem rolującym. Coraz więcej owerloków posiada również ten ścieg. Stosujemy go głównie do wykańczania delikatnych tkanin. Po obszyciu krawędzi ściegiem rolującym nie musimy już podwijać krawędzi, ponieważ sam w sobie stanowi ładne wykończenie. Stosujemy go najczęściej przy cienkich, delikatnych tkaninach.

scieg-wykonany-na-owerloku-siateczka-merezka

Przykład ściegu rolującego wykonanego na tiulu.

2. Obcinanie krawędzi materiału
To jest funkcja, która zasadniczo odróżnia maszynę do szycia od owerloka.

Owerlok poza tworzeniem ściegu może również obcinać krawędź materiału, oczywiście tylko wtedy, gdy tego chcemy, (gdy nie chcemy odcinać nadmiaru materiału możemy wyłączyć nóż). W maszynach do szycia w zasadzie nie ma takiej możliwości. Napisałam w zasadzie, bo raz miałam okazję szyć na maszynie, w której po ustawieniu ściegu owerlokowego włączał się mechanizm odcinający nadmiar materiału. Wiem, że jest też stopka, która może jednocześnie szyć zyg-zakiem i obcinać nadmiar materiału. Ale przyznam szczerze, że żadne z tych rozwiązań nie było dla mnie satysfakcjonujące.

Owerloki często posiadają zdejmowany pojemnik na ścinki. To mały drobiazg, dzięki któremu łatwiej utrzymamy czystość i porządek.

3. Mechanizm różnicowy (dyferencjał)
To kolejna bardzo ważna funkcja, której nie znajdziemy w maszynie do szycia.

mechanizm-roznicowy-owerlokuTo genialna funkcja, która umożliwia nam wdawanie lub rozciąganie materiału podczas szycia. Wieloczynnościowa maszyna do szycia niestety nie posiada takiej funkcji. Do czego może przydać się nam mechanizm różnicowy:
– do uzyskania marszczenia
– do uzyskania nieściągniętej lub rozciągniętej linii szycia. Szyjąc nawet najtrudniejsze w szyciu dzianiny, które przy standardowym szyciu byłyby pościągana czy porozciągana

4. Dodatkowe możliwości (inne ściegi i zastosowania owerloka):

Krawędź wykończona 4 nitkami z dodatkowo wprowadzoną ozdobna nitką (można też wprowadzić np. drucik, aby krawędź była plastyczna).

z-dodatkowa-nitka-obrzucona-wykonany-na-owerloku

Szycie na owerloku czterema nitki plus jedna dodatkowa (łososiowa).

scieg-wykonany-na-owerloku-z-dodatkowa-wloczka

Krawędź wykończona grubą nitką (przędzą) z wprowadzonym dodatkowo sznurkiem (biały).

sznurek-gruba-nitka-scieg-wykonany-na-owerloku

Podsumowując moim zdaniem nigdy żaden ścieg owerlokowy z maszyny do szycia nie zastąpi ściegu owerlokowego z owerloka. Nie chodzi tu tylko o estetykę i profesjonalne wykończenie krawędzi, ale o łatwość, szybkość i wygodę szycia (na zdjęcia Wam tego nie oddam, musicie mi wierzyć na słowo). Ja osobiście jestem zwolenniczką wykańczania krawędzi na owerloku, ale do sprawy trzeba podejść z głową. W zależności od częstotliwości szycia; wymagań, co do estetyki szwów; finansów; miejsca przeznaczonego do szycia oraz przechowywania maszyny. Sami zdecydujcie czy oweerlok jest Wam potrzebny.
Mam nadzieje, że w podjęciu decyzji ten wpis Wam pomoże, a gdybyście mieli jakieś dodatkowe pytania to piszczcie do nas śmiało. Chętnie pomogę. 🙂

tagi: ,

46
Dodaj komentarz

24 Comment threads
22 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
22 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Hanna

Mam wrażenie,że szycie overlokiem jest trochę skomplikowane. Przynajmniej na początku.Czy MyLock 744D ma dokładną instrukcję? Podobno są też różne stopki.Dla mnie, początkujacej krawcowej, ten artykuł jest bardzo przydatny.Dziękuję i pozdrawiam

charm

na początku uważałam, że w moim wypadku owerlok to byłby kaprys i niepotrzebny sprzęt, i tak się zastanawiałam, aż dostałam w prezencie od męża, i odkąd miałam okazję na nim poszyć to nie oddałabym za nic 🙂
a artykuł świetny, wyjaśni na pewno wiele dylematów, które większość ma na początku i rozwieje sporo wątpliwości 🙂
(ale jedna uwaga – wiem, czepiam się… na zdjęciu z podpisanymi nitkami, szkoda, że kolory nie są w takiej kolejności jak oznaczenia, ale pewnie każdy kto ma owerloka choć raz nawlekł 4 kolorami żeby zobaczyć ;-))

Patrycja

Bardzo dziękuję za ten wpis! Bardzo rozjaśnił mi umysł, zastanawiałam się często co to takiego ten owrlok i co potrafi. Teraz już wiem, dziękuję 🙂

Małgorzata

Odkąd używam owerloka, jestem zdania, że nic go nie zastąpi. Choćby nie wiem jak dokładnie i „czysto” obszywać brzegi ściegiem owerlokowym, to i tak nie będzie to wyglądało tak fachowo, jak szyte owerlokiem. Być może jestem za bardzo pedantyczna w szyciu, ale bardzo lubię, gdy uszyte przeze mnie ubrania są wykończone profesjonalnie.

Marta

a możecie opisać cover janome 1200d ? kupiłam w eti 3 lata temu janome 415 jest ok ale dla mnie już niewystarczająca. przymierzam się do zekupu janome 1200d … zbieram opinie ..
jeden wydatek jedna maszyna wiele możliwości

brzewa2

Witam ja posiadam overlock Janome 744d i proszę bardzo o pomoc jak mam ustawić pokrętła aby tak ładnie wykończyć dół tiulu albo dzianiny. Pozdrawiam

ula

Ja mam pytanie ,bo mam tego overa ale nie mogę dojść jak można szyć z wyłączonym nożem?wiem jak go wyłączyć ale głiloma nićmi się wtedy szyje?bo jak próbowałam to mi się chwytacz w materiał wbił na szczęście nic się nie stało. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Domologia Stosowana

Bardzo przydatne informacje. Nawet ostatnio się zastanawiałam, czy może jednak szarpnąć się na owerlok. Dopiero znalazłam tego bloga, więc wybaczcie pytanie – czy był już wpis o tym jaki jest optymalny owerlok na początek? Takie porównanie modeli pod kątem ceny i możliwości? Pozdrawiam. Ania

elpoja

Czy mogę prosić o podpowiedź – jakich nici użyć do ściegu overlockowego w zwykłej maszynie – standardowych czy może elastycznych? Czy te elastyczne będą nadawały się do dzianin?
Z góry dziękuję za odpowiedź.

Hanna

Rozmarzyłam się czytając o overloku, i właśnie dowiedziałam się, że będzie w Lidlu overloc Singera. Zastanawiam się nad Janome 744d róznicę widzę tylko w cenie. Dziewczyny ,proszę doradźcie, ktora lepsza na poczatek.

Sandra

Witam, artykuł świetny jak dla mnie do nigdy nie szyła a zamierzam szyć głównie ubranka dla dziecka i znajomych oraz poszewki/posciele/firanki itd.. dysponuję kwotą 2000zł które dostałam w prezencie od partnera właśnie na zakup maszyny 🙂 ale po przeczytaniu tego artykułu wychodzi na to ,że muszę kupić dwie maszyny 😉 maszynę do szycia i osobno overlok. Jakie zatem modele polecacie ? łatwe w obsłudze, proste, trwałe, metalowe części a nie plastikowe i głównie do szycia ubrań , może jakiś delikatny jeans. Bardzo proszę o radę , ja nie mam zielonego pojęcia a nie chcę wydać pieniążków na byle co i… Czytaj więcej »

Kasia

Cześć, bardzo się cieszę, że znalazłam w końcu takie porównanie. W temacie szycia jestem na razie zielona, ale w przypływie emocji kupiłam maszynę Silvercrest na promocji w Lidlu. Doczytałam gdzieś w internecie, że maszyna ma ścieg owerlock i słysząc z ust koleżanki mamy (która jest krawcową), że to cudowna sprawa, nie miałam już wątpliwości co do zakupu. Nie miałam wtedy pojęcia,że maszyna owerlok i ścieg owerlokowy to dwie różne sprawy, a koleżanka mamy oczywiście była zachwycona tym pierwszym 😀 Przeżyłam więc lekkie rozczarowanie. Rozumiem, że ścieg owerlokowy nie zastąpi mi tego z prawdziwego zdarzenia, ALE! Widziałam gdzieś w internecie taki… Czytaj więcej »

Joanna

Witam serdecznie. Od jakiegoś czasu próbuje swoich sił w dziedzinie szycia. Muszę przyznać, że idzie mi coraz lepiej. Szyję na maszynie Janome Juno E1015. Nadszedł czas na kolejny wielki krok w mojej karierze krawcowej, czyli zakup maszyny owerlockowej. Jaka jest różnica między JANOME 990D a JANOME MyLock 744D?
Pozdrawiam serdecznie 🙂

Wioleta

Witam serdecznie. Mam pytanie odnośnie ustawienia szerokości ściegu w overlocku MyLock 744D. Potrzebuję zszyć ubranie, które się popruło na szwie, w związku z tym mam wyłączony nożyk. W instrukcji nie znalazłam informacji jak ustawić szerokość, overlock cały czas szyje na 5mm, a ja potrzebuję by było to na 3mm.
Czy w ogóle przy wyłączonym nożyku jest możliwość takiej regulacji ? Pozdrawiam 🙂

Malwina

Witam. Jestem totalnie początkująca w sprawach szycia. Kupiłam maszynę Juno by Junome E1015 . Niestety w instrukcji nie ma opisu rodzajów sciegow interesuje mnie jaki ma symbol scieg owerlokowy i jak powinnam ustawić maszynę. Z góry dziękuję za odpowiedź

Ewa

Witam.
Czy wystarczy sam owerlok, aby szyć ubrania, czy należy kupić również maszynę wieloczynnościową?

Andzia

Witam.
Mam pytanie czy owerloki Janome nadają się do szycia swetrów ? Mój owerlok z lidla nistety się nie sprawdził.

Agnieszka

Od kilku miesięcy mam owerlocka Janome 744D, jestem zadowolona z szycia ale nie wszystko potrafię. Chciałabym ustawić ścieg rolujący tylko nie wiem jak…… a instrukcja nic mi nie mówi. Proszę o podpowiedź.

Andzia

Skusiłam się na janome i jestem bardzo mile zaskoczona przeszył bardzo gruby sweter wełniany. Nie zamienię go na nic innego. Pozdrawiam

Basienka

Ja znalalam kiedys przypadkiem text po ang.o kupnie overlocka. To bylo chyba jedyne miejsce, gdzie nie zachecano do jego kupna.
Pewnie, ze super miec overlock! Ze ladnie, dokladniej wykancza, ze szybciej sie pracuje. Mialam okazje pracowac na overlcku nie raz 🙂
Ale nie kupie 🙂 Chyba to jedyny taki komentarzach.
Szkoda mi na niego pieniedzy, nie wiem jak znow dlugo poszyje 😛 Ale tez gdzie ja to wszystko pomiescic mam?! Do tego rozkladanie I kladanie w moim przypadku to tez utrudnienie, bo nie mam miejsca gdzie moze stac non stop. Radze sobie bez.

Renata Smolarek

Mam janome 744D. Na jaką wartość ustawić dyferencjał, żeby zszywając dwie warstwy materiału niczego nie marszczyś i nie rozciągnąć. Próbuję zeszyć bok bluzki i szlag mnie trafia bo mi dolną warstwę materiału marszczy. Pomocy , proszę.

Agnieszka

Mam ML 744D, ale niestety instrukcja dla kompletnego laika owerlokowego jest beznadziejna. Nie wiem jak zmienić ustawienia, aby uzyskać np. ścieg rolujący wąski. Chciałabym wykończyć bawełnianą chustę takim ściegiem, niestety każda próba kończy się niepowodzeniem. Czy mogłabym prosić o jakieś wskazówki?
Bardzo brakuje takiego wpisu, który rozłożyłby overlock na części pierwsze i dokładnie opisał wykonanie ściegów owerlokowych.

Malwina

Mam dylemat i mętlik w głowie. Jakiego overlocka poleciłaby Pani osobie na początek? Do szycia większej ilości ubrań. Ważne by była to maszyna, w miarę możliwości, nie za duża i przede wszystkim z tych „cichszych” overlocków. Szycie raczej po nocach przy msłych dzieciach… Widzę tutaj dużo zwolenników Janome 744D. Sama posiadam Janome wieloczynnościową i jestem bardzo zadowolona.
Dziękuję za odpowiedź.