Poznaj owerlok JANOME 990D – szczegółowy opis / recenzja

Na naszym blogu pojawiło się już kilka szczegółowych opisów / recenzji nowych modeli maszyn do szycia. Dzisiejsza recenzja będzie dotyczyła owerloka Janome 990D. Nie jest to nowy model maszyny (jest w ofercie firmy Eti od 5 lat), ale dostaliśmy od Was wiele próśb i pytań o tego owerloka, więc doszłyśmy do wniosku, że taka recenzja może być dla Was bardzo pomocna.

Jak już pewnie zauważyliście z owerloka Janome 990D korzystaliśmy już kilkakrotnie podczas tworzenia naszych projektów (poniżej kilka przykładów). Jak widać głównie podczas szycia odzieży z dzianin, ale nie tylko, bo z pomocą owerloka można uszyć znacznie więcej.

etiblog-uszyte-na-owerloku

Zaczynając od zupełnych podstaw. 🙂
Owerlok to maszyna, za pomocą której można zszywać warstwy razem i jednocześnie je obrzucać, dzięki czemu szew nie strzępi się i wygląda bardzo estetycznie. Z jej pomocą można też tylko obrzucać krawędzie różnych materiałów (tkanin, dzianin itp).

Nawleczenie owerloka, wbrew pozorom nie jest tak trudne i mozolne jak się wielu osobom wydaje. Jest może trochę bardziej skomplikowane niż w maszynie wieloczynnościowej, ale gwarantuje, że jak poznacie jak się to robi, to nie sprawi Wam to najmniejszego problemu.

Owerlok Janome 990D ma barwny system nawlekania nici oraz ściągę pokazującą drogę nawlekania naklejoną na obudowie maszyny. Wystarczy sugerując się ściągą podążać za kropkami danego koloru umieszczonymi na maszynie, aby właściwie nawlec nici.

Jeszcze wygodniejszym i szybszym sposobem jest przywiązanie nowej nici do odciętej starej i przeciągnięcie ich przez maszynę. Możecie to zrobić już przy pierwszym kontakcie z maszyną, ponieważ oryginalnie zapakowany owerlok jest już fabrycznie nawleczony.

owerlok-janome-990d-nawlekanie-maszyny

Na zdjęciu poniżej z bliska możecie zobaczyć, że wszytko jest czytelnie oznaczone.

owerlok-janome-990d-nawlekanie-maszyny-II

Dodatkowo, chyba jedna z ważniejszych pomocy, szczególnie na początku przygody z owerlokiem. Gdy trzeba wyregulować naprężenie ściegu, a pamiętajcie, że możemy szyć aż czterema nitkami – ratuje nas kolejna ściąga umieszczona na obudowie maszyny.  Zerknijcie na zdjęcie poniżej, na rysunku widzimy dokładnie, która nitka (skąd „idąca”) gdzie jest związana, tworząc ścieg. Ułatwia to wybór odpowiedniego pokrętła i zmianę naprężenia tej konkretnej nitki. To pomoc szczególnie przydatna na początku przygody z owerlokiem.

Zobaczmy teraz ściegi, które Janome 990D tworzy na materiale. Zauważcie, że owerlok szyje dwiema lub jedną igła, tworząc przy tym 3 lub 4 nitkowy ścieg owerlokowy.

Zacznijmy od przykładów ściegów 3 nitkowych (jedna igła):

Dwa pierwsze przykłady ze zdjęć poniżej to ściegi, gdzie maszyna nie podwija krawędzi materiału, ścieg jest płaski. Przykład ostatni to ścieg rolujący, czyli maszyna podwija krawędź pod spód tworząc mały rulonik (w dalszej części wpisu pokażę w jaki sposób ustawiamy maszynę, aby tworzyła taki ścieg o jaki w danej chwili nam chodzi).

Szerokość ściegu dla opcji 3 nitkowej, zależy też od pozostawienia wybranej igły (lewa- szerszy ścieg, prawa- węższy).

Ten ścieg wykorzystuje się przy obrębianiu obrzucaniu krawędzi materiału. Szerszy dla materiału bardzo strzępiącego się, węższy dla mniej strzępiącego się.

eti-blog-scieg-owerlokowy-3-nitkowy-lewa eti-blog-scieg-owerlokowy-3-nitkowy-prawa

Ścieg rolujący wykorzystuje się przy szyciu delikatnych materiałów i w ten sposób wykańcza się widoczną krawędź materiału np.: dół sukienki, krawędzie apaszki itp.

eti-blog-scieg-owerlokowy-rolujacy

A teraz ścieg tworzony przy pomocy 4 nitek i dwóch igieł. Na zdjęciu poniżej mamy ścieg z krawędzią niepodwiniętą, powstał on przy pomocy dwóch igieł.

Ten ścieg posłuży do jednoczesnego obrębiania i łączenia warstw materiałów razem. Za sprawą dodatkowej nici będzie on mocniejszy od ściegów utworzonych przy pomocy trzech nici.

eti-blog-scieg-owerlokowy-4-nitkowy

Aby owerlok mógł szyć poprawnie, ważne są igły do szycia. Owerloki mają swój rodzaj igieł. I fajne jest, że nie musimy pamiętać jakiego oznaczenia użyć, jest ono zapisane na naklejce znajdującej się na obudowie maszyny: korzystamy z igieł HA-1SP, pełna oferta igieł do owerloków znajduje się tutaj.

owerlok-janome-990d-jakie-igly

Wróćmy do tematu ściegu płaskiego i rolującego. W tym owerloku wystarczy przesunąć dźwignię i mamy odpowiedni ścieg, nie trzeba niczego odkręcać, przykręcać itp. jak to często bywało w starszych modelach owerloków. Po ustawieniu dźwigni „języczek” będzie brał udział w szyciu lub nie. Pozycja „S” ścieg płaski, pozycja „R” rolujący.

Zostajemy cały czas w temacie ściegu i ich regulacji. Owerlok ten ma możliwość regulować długość i szerokość ściegu. Długość regulujemy pokrętłem umieszczonym z boku maszyny, a szerokość poprzez zmianę szerokości cięcia materiału (to przedstawię przy okazji opisywania noża tnącego).

owerlok-mechanizm-roznicowy

Pozycja 3 to standardowa długość ściegu, między 2, a 1 wchodzimy w bardzo gęsty ścieg stosowany zazwyczaj przy ściegach rolujących.

owerlok-dlugosc-sciegu

Jedną z najważniejszych funkcji owerloka jest mechanizm różnicowy (dyferencjał), który umożliwiający szycie różnych materiałów (również dzianin) w sposób prawidłowy tzn.: dokładnie tak, jak chcemy. Możemy rozciągać materiał, wdawać go lub po prostu szyć tak, aby szew był ładny płaski, co byłoby bardzo trudne do uzyskania przy niektórych materiałach na zwykłej wieloczynnościowej maszynie, gdyż rozciągałby się one podczas szycia.

Na zdjęciu poniżej przedstawiam trzy ustawienia pokrętła odpowiedzialnego za mechanizm różnicowy: 2, 1, 0.5 – każde sprawia, że materiał wygląda inaczej. To bardzo ważna i bardzo przydatna funkcja owerloka.

owerlok-mechnizm-roznicowy

Owerlok to maszyna, która posiada dwa noże tnące, dzięki którym możemy szyć i jednocześnie obcinać krawędź materiału. Gdy górny nóż jest podniesiony to wyrównujemy (odcinamy) krawędź materiału w czasie szycia. Jeśli jest opuszczony to szyjemy nie odcinamy krawędzi materiału. (Przygotowując wykrój musimy brać to pod uwagę). Na zdjęciach poniżej nóż w obu pozycjach.

owerlok-janome-990d-noz

Pozycję noża, a więc miejsce odcinania materiału można regulować w zakresie kilku milimetrów. Za jego pozycję odpowiada pokrętło zaznaczone na zdjęciu poniżej, znajduje się ono pod lewą pokrywą maszyny.

owerlok-janome-990d-noz-pozycja

Inną moim zdaniem ważną funkcją w owerloku jest regulacja docisku stopki. Daje to nam możliwość płynnego szycia różnych surowców, szczególnie dotyczy to szycia materiałów o różnej grubości tych delikatnych/cienkich jak i tych grubych.

owerlok-janome-990d-regulacja-docisku-stopki

Co jeszcze warto wiedzieć o owerloku 990D:

  • szyje z prędkością 1300 uderzeń na minutę, a więc obrzuci krawędź w ekspresowym tempie w stosunku do maszyny wieloczynnościowej
  • obecnie w zestawie z maszyną znajdziemy prowadnik oraz kilka dodatkowych stopek tj.: prowadnik do równego prowadzenia ściegu, stopki do wypustek (2 sztuki: 3 mm i 4,5 mm), do ściegu krytego oraz do wszywania koralików. Wymienia się je bardzo szybko za sprawą uchwytu szybko-mocującego. Jak i potrzebne śrubokręty, igły i pęsetę.owerlok-akcesoria
  • otrzymamy na nią przy zakupie, aż 5 letnią gwarancję! 🙂

Owerlok moim zdaniem przyda się przy szyciu odzieży, gdzie ściegi te będą po prostu estetyczne. Dodatkowo wręcz konieczny jest przy szyciu dzianin, gdzie ścieg musi być elastyczny (oczywiście jeśli szyjemy odzież okazjonalnie to zapewnię wystarczy nam ścieg owerlokowy z maszyny do szycia). Jeśli jednak myślimy o szyciu zarobkowym to maszyna ta w wielu przypadkach będzie wręcz niezbędna. Jeśli ważna jest dla nas estetyka szwów to warto poważnie zastanowić się nad posiadaniem owerloka.

Podsumowując maszyna ta jest mocna oraz bardzo szybka. Obsługuje się ją dość łatwo. Producent zadbał o to, aby ściągi były pod ręką, a więc nawet nie będzie trzeba zaglądać do instrukcji maszyny, bo wszystko co najważniejsze znajduje się na obudowie maszyny.

Generalnie warto wiedzieć, że owerloki są trochę głośniejsze niż maszyny wieloczynnościowe. Wynika to z ich budowy, taki urok. 😉

Moim zdaniem omawiany model ma jeden mały minus, który na szczęście można obejść dość łatwo, a mianowicie brakuje jej pojemniczka na ścinki. Gdy wyrównujemy krawędź sporo ścinek spada przed maszynę. Ja podczas szycia podłożyłam sobie mały pojemniczek, do którego wpadało większość nitek. 🙂

Model ten nie posiada wolnego ramienia. Nie wiem jak reszta użytkowników do tego podejdzie, ale ja nie używam go przy szyciu na owerloku. Zazwyczaj jest ono zbyt duże i nie mogę na nie naciągnąć np rękawka. Przyzwyczaiłam się więc do szycia bez niego i wcale to mi nie przeszkadza.

Warto wiedzieć, że można poszerzyć funkcje owerloka poprzez dodatkowe stopki: oferta stopek pasujących do modelu owerloka JANOME 990D- link. Są tam stopki do wyszywani taśm silikonowych, koralików, wypustek, prowadniki do marszczenia itp, a więc każdy znajdzie coś dla siebie co pomoże mu w uzyskaniu zamierzonego efektu.

990D to maszyna idealna do użytku domowego jak i przy pracy chałupniczej czy w mniejszych zakładach krawieckich. Pamiętajcie o jej regularnym czyszczeniu i smarowaniu, a odwdzięczy się Wam służąc przez długie lata. 🙂  Gdybyście mieli jakieś pytania odnośnie tego owerloka to piszcie śmiało, chętnie pomogę. 🙂

tagi:

21
Dodaj komentarz

11 Comment threads
10 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
9 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
magdalena

Witam, przymierzam się do kupna maszyny która będzie służyła przede wszystkim do szycia ubrań dzianinowych dla dziecka. Niestety nie potrafię dokonać wyboru pomiędzy Janome 525s a omówionym owerlokiem. Od kilku dni czytam różne opinie i recenzje i niestety utknęłam z decyzją. Bardzo proszę o podpowiedź… 🙂

magdalena

Ślicznie dziękuję za tak szybką odpowiedź i pomoc. Mając w domu starego ale jeszcze współpracującego Łucznika jednak zdecyduję się na owerloka.
Jak mogę zapytać o coś jeszcze.. czy dla osoby zaczynającej przygodę z owerlokiem i szyjącej tylko na potrzeby własne warto dołożyć pieniądze i zakupić 744D? Czy „poprzestać” na 990D?

Dorcia

Witam, można wiedzieć kiedy nastąpi podwyżka cen maszyn i owerloków?

Dorcia

Dziękuję za odpowiedź. Całkiem niedawno stałam się posiadaczką tego modelu owerloka, to zaskoczyło mnie bardzo łatwe ustawienie ściegu (wcześniej nie miałam w ogóle do czynienia z jakimkolwiek owerlokiem)! Wystarczy mała korekta pokręteł, aby ścieg był prawidłowy a obecnie jestem po przetestowaniu ściegu 4 nitkowego na bawełnie, dzianinie i polarze. Zrobiłam sobie też ściągę, z tych ustawień. Śmiało mogę go polecić osobom początkującym a dla wprawionych osób w szyciu nie będzie stanowił żadnego problemu. Serdecznie pozdrawiam i dziękuję 🙂

Agnieszka

Mam 744d, czasem z nim jeszcze walczę 😉
sporo mi rozjaśniło po tym wpisie Dziękuję.
Jednakze brakuje mi opisu o pruciu ściegu, nie mogę znalezc jakiegoś mega praktycznego opisu, od której nitki zacząć?
Myślę, że warto pokazaćjak wciągnąć nowe nitki po rozplątaniu łańcuszka. To najprostrza wymiana nitek z którą się spotkałam, ale może są jeszcze prościejsze o których nie mam pojęcia.

Ewelina

A ja mam pytanie jakie jest najlepsze ustawienie do dresówek. Czasem próbuje kręcić po kolei pokrętłami, a mimo wszystko ścieg się rozchodzi, Którym pokrętłem zaciśnie ścieg?

Agnieszka

Wymyśliłam sobie dzisiaj, że moje czarne wolanty przy sukience z cienkiej dresóweczki obrobie ściegiem zawijającym w jakimś dzikim kolorze…. ale się nie polubiliśmy z maszyną…. ustawiłam wszystko zgodnie z instrukcją. Dzianikę wciągnęła i zrobiła wielki kołtun. Cienką bawełne obrobiła perfekcyjnie.
Co w takim razie robię źle przy dzianinie?

Ewelina

Witam planuję uszyć dziecku sukienkę komunijną i chciałabym wykończyć dół szyfonu ściegiem rolującym proszę o podpowiedź jak najlepiej ustawić maszynę żeby mi nie wciągnęło tkaniny.

magda.w

witam
na poczatku zaznacze ze jestem samoukiem i szyciem zajmuje sie pol roku, szukam overlocka ktory bedzie naprawde latwy w obsludze, jedna kolezanka radzi bym kupila juki mo-50e a inna wlasnie janome 990d,i tu jest dylemat – ktora?! prosze pomozcie, bo dla takiego laika jak ja to informacji i pomocy udziela mi tylko youtube gdyz nie mieszkam w PL a na odleglosc to ani jedna ani druga kolezanka mi nie pomoze …

Joanna

Witam, chciałam zapytać o opinię, który z overloków lepszy juki 644, czy janome 990, do użytku domowego. Dziękuję

Ben

Fajny opis, dzięki.