Koszulka męska polo (zobacz jak uszyć i przygotować wykrój)

polo-meskie-jak-uszyc-eti-blogjak-uszyc-koszulke-polo-meska-blog-o-szyciu szycie-koszulki-polo-meskiej-eti

Na naszym blogu jest sporo tutoriali o różnej tematyce. Łatwo przychodzi nam uszycie czegoś dla dziecka, do domu czy dla siebie, ale temat szycia dla mężczyzny jest dla nas zdecydowanie trudniejszy. Jest to chyba spowodowane tym, że oni nie mają takiej różnorodności w ubraniach. 🙂 Postanowiłyśmy to trochę zmienić, bo przecież oni też się ucieszą gdy otrzymają nowo uszytą rzecz. 🙂 Także w dzisiejszym wpisie pokazujemy jak uszyć męską koszulkę polo. 🙂
Przypomnimy sobie jak wykonać zapięcie polo, przyszyć kołnierzyk i wykończyć ściągaczem mankiety. Zobaczycie, że uszycie polówki nie jest bardzo trudne i, że każdy kto chce poradzi sobie z tym zadaniem (z naszą drobną pomocą 😉 ).
Zaczynamy 🙂

Wykrój na koszulkę polo odrysuje od gotowej odzieży, ale jeśli tylko macie dostęp do specjalistycznych gazet z wykrojami to zdecydowanie pobierzcie wykrój z nich. Przy odrysowaniu nie jesteśmy wstanie wszystkiego uwzględnić, a też szansa popełnienia błędu jest znaczna. Można też pociąć taką koszulkę na części i od nich je odrysować, to bezpieczniejsza metoda. Jednak wiem, że nie zawsze ma się dostęp do takiej koszulki. 🙂

Do uszycia polówki potrzebujesz dowolną maszynę do szycia, ja do tego projektu wybrałam maszynę do szycia oraz owerlok. Szyje na maszynie JANOME DM7200 oraz owerlok JANOME 744D.

* Materiały potrzebne do uszycia koszulki polo:
a) dzianina: (długość koszulki + długość rękawa) + 10%. Niekiedy przy znacznej szerokości dzianiny i nie dużego rozmiaru koszulki, którą będziemy szyć wystarczy tylko jedna długość koszulki. Ja zużyłam 75 cm.
Dodatkowo tkanina na wstawkę na karczek, wystarczy kwadrat 20 cm x 20 cm.
b) ściągacz na kołnierzyk oraz do wykończenia rękawków, wykorzystałam w sumie 3 sztuki. Kupuje się je gotowe. Uprzedzając pytania my kupiłyśmy je tak gdzie dzianinę czyli www.rokiet.pl- (oferta magazynowa).
c) papier do narysowania wykroju
d) guziczki 3 szt
e) nici do szycia

* Przybory, akcesoria itp:
a) nożyczki – nożyczki Ti812
b) miara krawiecka uniwersalna -eti 105
c) szpilki -eti 118
d) pisak samoznikajacy -eti 120
e) igły do szycia dzianin JANOME 202122001 oraz igła do szycia dzianin podwójna eti 014
f) stopki:
– do ściegów ozdobnych JANOME 822804129 (pasujemy do maszyny z chwytaczem rotacyjnym)
g) żelazko i deska do prasowania

etiblog-jak-uszyc-koszulke-polo-co-potrzebne

PRZYGOTOWANIE I KROJENIE:

etiblog-odrysowywanie-polowki-przodetiblog-odrysowywanie-polowki Zaczynamy od odrysowania koszulki. Potrzebujemy połowę przodu, połowę tyłu.

etiblog-odrysowywanie-polowki-rekawekRękaw odrysowujemy i na papierze zaznaczamy, gdzie wypada szew oraz gdzie jest przód rękawa, a gdzie tył- to może być pomocne. 🙂

etiblog-odrysowywanie-polowki-rekaw-etapy

Ponieważ rękaw podczas wszywania się lekko wdaje, dlatego proponuje papierową formę rękawa lekko powiększyć. Rozcinamy go na środku i delikatnie rozsuwamy na ok 1 do 2 cm.

Automatycznie u dołu tworzy nam się mała zakładka. Musimy więc to co nam zebrała dodać po bokach rękawa.

Zapasy na szwy. Oczywiście potrzebujemy dodać zapas na szwy przed skrojeniem. Proponuje wszędzie dodać dla osób szyjących na owerloku 1 cm (wtedy przy szyciu ok 3 mm będziemy ścinać owerlokiem), a dla osób szyjących na maszynie wieloczynnościowej 1,5 cm (obcinamy krawędź po zszyciu jej nożyczkami)- informacje na temat szycia ściegami owerlokowymi i zygzakowymi znajdziecie tutaj.

etiblog-odrysowywanie-zapasyGdy formy są gotowe przechodzimy do ułożenia form papierowych na dzianinie. Przód i tył kroimy w całości, ja dołożyłam linię środka elementów do linii złożenia dzianiny, dzięki czemu po wycięciu mamy elementy skrojone w całości. Należy to wykonać starannie, dzianina musi być złożona równolegle do krajki lub słupka dzianiny.

Zapas u doły i przy rozporku na linii boku potrzebuje być większy, ja dałam tam 1,5 cm.

etiblog-odrysowywanie-zapasy-rekaw

Kroimy dwa rękawy, najlepiej złożyć dzianinę prawą stroną do prawej. Koniecznie linia środka rękawa musi być równoległa do krajki czy zgodnie ze słupkiem dzianiny.

Dodatkowo potrzebujemy kawałek dzianiny o długości obwodu szyi i szerokości 3 cm. Posłuży on nam do wykończenia krawędzi przy szyi, będzie estetyczniejsza.

Potrzebujemy także dwa prostokąty na wykończenie zapięcia. Kroimy prostokąt o długości planowanego zapięcia plus 3 cm, zapięcie 16 cm + 3 cm= 18 cm. Szerokość paska to szerokość zapięcia np.: 4 cm, obliczenia (4 cm + 1 cm)* 2= 10 cm. Skroiłam więc dwa paski o szerokości 10 cm i długości 18 cm.

etiblog-szycie-polowki

Kroimy jeszcze element, który ozdobi nam polówkę w środku. Wystarczy wykroić element odpowiadający kształtem tyłowi, uwzględniamy tylko zapas na szew na linii dołu. Mój element dodatkowy jak widzicie jest czerwony i jest to tkanina.

SZYCIE:

etiblog-zapiecie-polo

Zaczynamy od wykonania zapięcia polo, najłatwiej będzie wykonać je na przodzie, który jest nie połączony z tyłem. Po pierwsze musimy podkleić miejsce, gdzie będzie zapięci. Dla zapięcia o szerokości 4 cm, kroimy pasek flizeliny o szerokości 6 cm i długości zapięcia plus 2 cm (15 cm + 2 cm) = 17 cm.

etiblog-zapiecie-polo-etapy

Dodatkowo podklejamy połowę szerokości pasków na zapięcie, skroiłam dwa paski 5 cm x 19 cm.etiblog-zapiecie-polo-etapy-IAA

Układamy elementy zapięcia prawą stroną na prawej stronie przodu. Muszą być ułożone tak, aby linia ich przyszycia znajdowała się dokładnie 4 cm od siebie. 4 cm to szerokość gotowego zapięcia. Ważne jest też, aby skończyć doszywanie pasków dokładnie na jednej wysokości.

etiblog-zapiecie-polo-etapy-II

Proponuje jeśli tylko macie taką funkcję w maszynie wykonać rygiel w miejscy, jest on mocny, a dzięki niemu łatwo jest uzyskać przyszycie elementów dokładnie na jednej wysokości. Jest to bardzo ważne przy tym zapięciu!

Następnie po ich doszyciu rozcinamy przód na środku kończąc rozcięcie ok 2 cm przed końcem doszycia elementów. W tym miejscu linia rozchodzi się i kieruje do punktów doszycia. Bezpieczniej jest naciąć mniej i jeśli zapięcie nie będzie w narożnikach leżeć płasko dociąć je głębiej.

etiblog-zapiecie-polo-etapy-IV

Przechodzmy teraz do zaprasowania elementów doszytych. Zaprasowujemy je do szerokości 4 cm,  krawędzie na 1 cm do środka. Tak zaprasowujemy obie krawędzie.

etiblog-zapiecie-polo-etapy-IVaObie części zapięcia zaprasowane, układamy je jeden element na drugim.

etiblog-zapiecie-polo-etapy-V

Na prawej stronie zapięcie wygląda tak. To wersja męska, damska zapina się w drugą stronę.

Należy mały trójkąt wsunąć pod spód (zaznaczyłam gdzie się on u mnie znajduje).

etiblog-zapiecie-polo-etapy-Va

Teraz przyszywamy ten mały trójkąt do zaprasowanych elementów zapięcia. I na chwilę odkładamy zapięcie polo. Jak będziemy szyć na owerloku to tą dolną krawędź obrzućmy.

etiblog-szycie-alfabet

Teraz ozdobię czerwoną tkaninę, którą potem naszyje na tył koszulki.

Przy pomocy wzornika ściegów zapisuje w pamięci maszyny napis, który ona zaraz mi wyszyje. 🙂 To fajna sprawa, a więc jeśli tylko macie taką funkcje w maszynie korzystajcie z niej.

etiblog-szycie-polowki-tyl

Aby maszyna mogła estetycznie wykonać mi ten napis przy maszynie montujemy stopkę do ściegów ozdobnych i wyszywamy napis. Koniecznie pod spód materiału należy podłożyć papierową flizelinę.

etiblog-szycie-karczek

Dolna krawędź ozdobionego elementu zaprasowujemy i  doszywamy go szyjąc tuż przy krawędzi.

etiblog-szycie-szew-ramieniowy

Po doszyciu elementu zszywamy szew ramieniowy, zazwyczaj proponuje, aby doszyć tam pasek silikonowy, ale można sobie poradzić również bez niego. Wtedy w czasie wszywania wsuwamy pod ramie (najlepiej pod tył) dodatkową warstwę dzianiny. Szew wtedy będzie mocniejszy, a więc koszulka będzie służyła nam znaczenie dłużej.

etiblog-szycie-kolnierzyk

Teraz doszywamy kołnierzyk, warto oznaczyć sobie jego środek. Na elemencie tyły oznaczamy również środek podkroju tyłu. Te punkty spinamy razem. Krawędzie kołnierzyka upinamy do 2,5 cm przed krawędź zapięcia. Kołnierzyk trzeba lekko naciągnąć, aby można było zachować ustalone punkty.

etiblog-szycie-kolnierzyk-jak-go-wykonac

Kołnierzyk można teraz przyszyć ściegiem prostym lub do tej linii dopiąć jeszcze pasek, który wykończy nam krawędź wszycia kołnierzyka (pasek o długości podkroju szyi i szerokości 3 cm). Ja jak widzicie od razu łączę wszystkie warstwy razem. Po doszyciu zróbcie kontrolę, a mianowicie sprawdźcie czy kołnierzyk na obu częściach jest wszyty na równej wysokości.

etiblog-szycie-gora-zapiecia-IA

Teraz wykończymy krawędzie zapięcia polo. Składamy prawą stroną do prawej doszyty element. Będziemy go składać zgodnie z jego szerokością czyli na 4 cm.

etiblog-szycie-gora-zapiecia-I

Tak prezentuje się on u mnie. Będziemy go zszywać  tuż poniżej linii wszycia paseczka. Pokazałam to też na kolejnym zdjęciu.

etiblog-szycie-gora-zapiecia-II

Tutaj widzimy efekt po wywróceniu narożnika na prawą (ten po lewej stronie) oraz tuż po zszyciu i wycieniowaniu narożnika (prawa strona). Warto przed wycieniowaniem krawędzi sprawdzić czy zapięcia po złożeniu wygląda estetycznie, czy krawędzie ładnie i równo nam wyszły.

etiblog-szycie-kolnierzyk-I

Po doszyciu kołnierzyka i wykończeniu górnej krawędzi zapięcia, zaprasowujemy przyszyty paseczek na ok 1 cm podwijając jego krawędzie pod spód i upinamy go gęsto szpilkami. Można wycieniować szew (wyciąć niepotrzebne warstwy), aby nie tworzyć dużego zgurbienia.

etiblog-szycie-gora-zapiecia-III

Przyszywamy paseczek na linii jego dołu czyli linii upięcia szpilek.

Teraz wracamy do wykończenia zapięcia polo, będziemy go przeszywać ściegiem potrójnym stebnowym. Na zdjęciu powyżej zaznaczyłam linie po których go ozdobimy. Ważna jest kolejność, najpierw wykonujemy stebnówki przy krawędziach, a dopiero na końcu odszyjemy” kopertę”. Ważne, aby przy odszywaniu koperty ładnie złożyć zapięcie. U mnie zapięcie na zdjęciu powyżej jest otwarte, aby było widać wszystkie potrzebne linie.

etiblog-rozporek-jak-zrobic-stebnowka-stopka

Zauważcie, że przy maszynie zmieniłam stopkę z uniwersalnej na do ściegów dekoracyjnych, jest ona przeźroczysta, a więc widzę, czy równo szyje. 🙂

etiblog-scieg-stebnowy-potrojny

Często pytacie o ustawienia ściegu jakim szyje, a więc przestawiam je na zdjęciu powyżej (rodzaj ściegu,  szerokość, a właściwie ustawienie igły oraz długość ściegu).

etiblog-jak-wykonac-dziurkePo wykonaniu stebnowania przechodzimy do zrobienia dziurek. Model maszyny JANOME DC7200 ma specjalną płytkę do lepszego przytrzymania materiału podczas szycia, a więc korzystamy z niej (materiał znajduje się pomiędzy stopką w specjalnej ramce, która jeszcze lepiej go przytrzymuje). etiblog-jak-wykonac-dziurke-scieg

Po wyborze ściegu dziurki, maszyna podpowiada nam jaką stopkę użyć i aby opuścić dźwignie. Odszywamy trzy takie dziurki, dostosowane do wielkości guzika. Przy dziurce automatycznej wystarczy wsunąć guzik w stopkę, a resztą zajmuje się maszyna. 🙂

aetiblog-polo-zapiecie

Tak wygląda moje zapięcie po wykonaniu dziurek i przyszyciu guzików. 🙂 Udało się. 🙂

etiblog-szycie-sciagacz

Powoli przechodzimy do doszycia rękawków. Najpierw jednak wykończmy je na krawędziach ściągaczem. Wystarczy wyciąć kawałek o ok 1-2 cm krótszy od krawędzi do której mamy go przyszyć. Upinamy je razem i doszywamy. Mój ściągacz na zdjęciu powyżej jeszcze nie został docięty, ale zrobię to przed doszyciem.

etiblog-szycie-sciagacz-I

Ściągacz doszyty, a więc przechodzimy do upięcie rękawa.

etiblog-przyszycie-rekawa

Składamy go prawą stroną do prawej, zbierając nadmiar rękawa przy szwie ramieniowym.

etiblog-przyszycie-boku-i-rekawa

Po wszyciu rękawa łączymy bok polówki i jednocześnie rękaw. Jednak trzeba to zrobić sposobem, gdyż mamy rozporki przy krawędzi. Przeczytajcie o tym poniżej zanim zaczniecie zszywać boki.

etiblog-rekawekRękawek wykonany tym sposobem trzeba jeszcze zamocować, aby szew lepiej trzymał i był ładnie płaski. Wystarczy na krawędzi dołu, ale można też dodatkowo na linii wszycia ściągacza.

etiblog-rozporek-jak-zrobic

Najpierw owerlokiem obrzucamy osobno krawędzie polówki na odcinku ok 10 cm od dołu, a dopiero następnie łączymy je razem. Sądzę, że ładnie widać to na zdjęciu poniżej. Dół polówki też obrzucamy. Zauważcie, że ściegiem prostym na małym kawałku połączyłam też nasz rozporek.

etiblog-rozporek

Linie dołu podwijamy na 2 cm i igłą podwójną do szycia dzianin ją przyszywamy. Ścieg jest elastyczny, a za sprawą użyci ściegu potrójnego fajnie widoczny.

Na tym etapie zaprasowujemy rozporek. Linie krawędzi zaznaczyłam białą kreską i to właśnie do niej będziemy doszywać tasiemkę.

etiblog-rozporek-IAA

Zobaczcie, że upięłam ją tak, aby lekko wystawała za krawędź rozporka i linie szycia.

etiblog-rozporek-II

Przyszywamy ją najpierw do jednego boku, później do drugiego. Efekt moim zdaniem całkiem ciekawy.

etiblog-jak-uszyc-koszulke-polo

Tym sposobem cała koszulka polo skończona.

tagi:

6
Dodaj komentarz

3 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Sareczka Sara

Bardzo ładnie

Karol

Uff, dużo roboty 😀 ale Ty masz zdolności więc nic dziwnego, że robisz to sam 😀

Wiktoria

Świetny wpis! Wszystko dobrze wytłumaczone, sama skorzystałam i uszyłam polo dla narzeczonego 🙂
Dzięki!