Jakiś czas temu obiecałyśmy Wam, że przygotujemy tutorial pokazując jak krok po kroku uszyć rozpinaną bluzę z kapturem. 🙂 Trochę czasu nam to zajęło, ale jest. 🙂 Mam nadzieje, że po przeczytaniu tego wpisu zobaczycie, że uszycie rozpinanej bluzy nie jest bardzo trudnym zadaniem. Wystarczą chęci i troszkę wprawy w szyciu. Oczywiście jest wiele sposobów na dekorację, ozdabianie czy wykończenie bluzy, my wybrałyśmy ten, który naszym zdaniem z posiadanymi materiałami wygląda najkorzystniej. 🙂
To zaczynamy 🙂
Do uszycia tego projektu wybrałam maszynę do szycia Janome Skyline S7 głównie ze względu na wbudowany górny transport. Dzięki niemu maszyna przesuwa obie warstwy materiału równo, a więc mamy mniejsze szanse na przesuwanie się warstw między sobą. Bardzo dobrze się z nim pracuje, wszycie zamka, które bywa kłopotliwe w dzianinie udało się bez problemowo (można zapomnieć o pomarszczonej lub pofalowanej taśmie zamka 🙂 ). Dodatkowo posłużę się też owerlokiem (JANOME 990D), bo jak wiecie najłatwiej i najwygodniej dzianiną łączy się właśnie na owerlokach.
Materiały i przybory wykorzystane do uszycia bluzy:
-
- dzianina pętelkowa szara – około 150-200 cm (my uszyłyśmy tą bluzę ze 150 cm)
- dzianina ze wzorem ludowym – około 50 cm
- ściągacz szary – około 50 cm. Ściągacz przy szyciu dresówki warto mieć mocniejszy czyli 2 x 1 (skład koniecznie z elastanem)
Wszystkie materiały niezbędna do uszycia bluzy otrzymałyśmy od pewnie dobrze Wam znanej firmy dresowka.pl - zamek rozdzielczy o długości bluzy ze ściągaczem (jak wykorzystałam 55 cm)
- flizelina do podklejenia linii zamka oraz szwu ramieniowego (my mając tą bardzo dobrej jakości dzianinę, szew ramieniowy przesunięty do przodu oraz super stopkę do przyszywania zamka nie musiałyśmy ich podklejać). Jednak może Wy będziecie jej potrzebować.
- igły do szycia dziani JANOME 990200000A oraz igłę podwójną do szycia dzianin JANOME 990000011B
- nici do szycia
- nożyczki – Titanium Ti914
- miara krawiecka uniwersalna -eti 105
- szpilki – eti 909
- pisak samoznikajacy -eti 120
- cęgi do nabijania oczeka -eti 900
- linijka do patchworku- eti 973
- dodatkowe stopki do maszyny:
– stopka do wszywania zamków
– my korzystamy z bardziej specjalistycznej – stopki z górnym transportem wraz z płozą do wszywania zamków - manekin krawiecki regulowany (36-42)
- żelazko i deska do prasowania
Przygotowanie i krojenie – bluzy:
Zaczynamy od wykroju/formy bluzy. Potrzebujemy wykrój na bluzę z rękawem oraz kapturem. Wykrój w swoim rozmiarze możecie pozyskać z gazet z wykrojami (np.:Burda, Anna, Diana Moda, Ottobre Design), portali internetowych, przygotowanej własnej konstrukcji lub poprzez odrysowanie od gotowej odzieży (jeśli chcecie odrysować wykrój to skorzystajcie z przygotowanego przez nas wpisu: Jak zrobić wykrój / formę na bluzę na podstawie gotowego ubrania –link).
Krojenie bluzy z kapturem zapinanej na zamek.
Jeżeli tak jak my wykończycie bluzę ściągaczem (który naszym zdaniem są najbardziej popularnym rozwiązaniem) to musicie uwzględnić to już przy krojeniu materiału.
Sprawdźcie na jaką długość macie formę bluzę i rękawa, czy musicie je skrócić czy Wasza forma już je uwzględnia.
U nas rękaw będzie miał 6 cm ściągacz, a dół bluzy 7 cm. Więc właśnie o te wartości -1 cm (o zapas na szew) skracam poszczególne elementy formy bluzy (rękaw o 5 cm, dół o 6 cm).
Przed przystąpieniem do krojenia musimy wiedzieć jak należy prawidłowo ułożyć elementy na dzianinie. Mamy tutaj na myśli nitkę prostą, czyli środek elementu tyłu, przodu oraz rękawa musi być ułożony na kolumienkach, czyli tych prostych „liniach” dzianiny. Na zdjęciu ładnie widać kolumienki jakie występują na dzianinie.
Najłatwiejszym sposobem na prawidłowe złożenie dzianiny i ułożenie form jest złożenie dzianiny równolegle (czerwone strzałki) i ułożenie potrzebnych elementów identycznie jak na zdjęciu powyżej: tył leży na złożeniu dzianiny; element przodu, leży równolegle do złożenia dzianiny (zielone strzałki). Prawidłowe ułożenie jest bardzo ważne, dzięki zastosowaniu się do tych wskazówek, bluza będzie dobrze leżeć. 🙂
Zazwyczaj składamy dzianinę do szerokości potrzebnej do skrojenia danych elementów, dzięki temu mamy jedne większy pasek odpadu. Planuje wykorzystać ten pasek i skroić z niego rękawy.
Jaki dodać zapasy na szwy?
W zależności od tego na czym szyjemy tj czy na owerloku czy na maszynie wieloczynnościowej dodajemy inne zapasy na szwy. Proponujemy dla osób szyjących na owerloku dodać zapas 1 cm, a dla osób szyjących na maszynie wieloczynnościowej 1,5 cm (z naszego doświadczenia wynika, że najlepiej szyć dalej od krawędzi i odciąć nadmiar- opisaliśmy to tutaj).
Wyjątek stanowi linia wszycia zamka i tam dajemy 1,5 cm niezależnie od maszyny na jakiej szyjemy.
Łatwe krojenie za nami, teraz przejdziemy do skrojenia elementów takich jak rękaw, kaptur, kieszonka.
Zaczynamy od rękawa. Nasza rękaw ma wstawkę tuż ponad łokciem. Narysujcie dwie linie prostopadłe do środka rękawa (odległość miedzy liniami to 12 cm). I rozetnijcie papierową formę po tych liniach.
Środkowy element skroimy z dzianiny ze wzorem, pozostała dwa elementy z szarej dzianiny. Oczywiście wszędzie dodajemy zapas na szew.
Zanim wytniemy formę kaptur z dzianiny musimy ją dostosować co naszego projektu. Zróbcie duplikat kaptura z papieru i z jednej sztuki odetnijcie 3 cm od krawędzi kaptura.
Kroimy mniejszy kaptur z szarej dzianiny (oczywiście z zapasem na szew).
Teraz z dzianiny ze wzorem kroimy większy kaptur. Upinamy odsuwając go z jednej strony od krawędzi o 3 cm.
Czas na ściągacze. Ściągacze muszą być dobrze skrojone, aby po wszyciu ładnie leżały. Są zawsze krótsze od odcinka do jakiego będą wszywane.
Ściągacz rękawa to prostokąt o wysokości 12 cm + zapas, ściągacz dołu to 14 cm + zapas. U mnie długość ściągacza jest o 4 cm krótsza niż obwód rękawa na dole. Ściągacz bluzy jest o 10 cm krótszy niż bluza na dole. Dużo jednak zależy od jakości ściągacza oraz efektu jaki chcecie otrzymać.
Szycie – bluzy z zamkiem oraz kapturem.
Jeśli szyjecie na owerloku to wykonajcie próbę na dzianinie i ustawcie mechanizm różnicowy w takiej pozycji, aby maszyna ładnie szyła tj aby łatka po zszyciu leżała idealnie płasko. U nas na zdjęciu powyżej widać, że jak zaczynałam szyć to mechanizm był tak ustawiony że rozciągał dzianinę podczas szycia, stad pofalowana krawędź.
Jeżeli szyjecie na maszynie wieloczynnościowej to zacznijcie od zmiany igieł na igłę do szycia dzianin, zabezpieczy to dzianinę przed uszkodzenia jej delikatnych włókien. Sporadycznie dzianinę można szyć igłami uniwersalnymi (konieczna kontrola przez szyciem).
Zaczynamy od połączenia szwu ramieniowego, łącząc elementy przodu i tyłu razem. Poniższe kilka akapitów zawiera cenne informację na temat tego łączenia, a więc zanim połączycie ramie przeczytajcie je wszystkie.
Zobaczcie jak złożyłam elementy razem, należy zgrać je na linii szycia (linia zaznaczona na zdjęciu powyżej). Dzięki takiemu ułożeniu po połączeniu mamy płynną linię dekoltu (to łączenia widoczne jest na zdjęciu powyżej z lewej strony u góry).
Dodatkowo wspomnę, że długość ramienia tyłu może być dłuższe niż długość ramienia przodu, tą różnicę należy wdać!
Ja szyje na owerloku odcinając delikatnie, właściwie wyrównując warstwy. Odcinam ok 3 mm.
Jak wszyć rękaw?
Rękaw został skrojony w trzech częściach, a więc najpierw łączymy go w całość.
Następnie składamy elementy prawą do prawej i łączymy szyjąc na owerloku lub ściegiem owerlokowym na maszynie wieloczynnościowej.
W ten sposób łączymy oba rękawy.
Powinniście wiedzieć, że jest kilka sposobów w jaki można wszyć rękaw. W tym wpisie przedstawiamy szczegółowo jeden z nich.
Należy najpierw rękaw delikatnie zmarszczyć (robimy to na zaznaczonym odcinku, chodzi o zgubienie nadmiaru rękawa na jego główce). Dzięki temu rękaw ładnie leży, a odzież jest wygodna w użytkowaniu. Jeśli bluzę kroiliście z gotowych wykrojów to odcinek na którym należy wmarszczyć rękaw macie zaznaczony. Przykład takiego zaznaczenia na zdjęciu powyżej – to odcinek pomiędzy kropkami.
Szew ramieniowy kierujemy w stronę elementu tyłu.
Jeśli nie macie tego odcinka zaznaczonego to załóżcie, że jest to ok 1/2 obwodu rękawa (patrzcie zdjęcie powyżej).
Na tym odcinku przeszywamy rękaw długim ściegiem stebnowym z małym naprężeniem nitki. Szyjemy po rękawie (to takie przeszycie pomocnicze). Ważne, aby zrobić tylko jedno mocowanie np.: tylko na początku. Szyjemy zgodnie zaplanowanym zapasem na szew, to ważne. Dzięki czemu łatwiej będzie nam wszyć potem rękaw.
Ja osobiście korzystam z funkcji maszyny tj z jej programów szyciowych i wybieram taki, który automatycznie dostosowuje maszynę do powyższych parametrów. Jest ich tam całe mnóstwo i muszę przyznać, że dzięki temu bardzo szybko zmienia się potrzebne parametry maszyny wszystkie za pomocą jednego kliknięcia, taka nowość i wygoda. 🙂
O ile skrócić (wdać) rękaw? Należy wdać rękaw tak, aby idealnie dopasować go do podkroju pachy. Moim zdaniem najwygodniej zrobić to poprzez przygotowanie rękawa do wykonania wmarszczenia (przeszycie, o którym pisałem wcześniej). Przy grubych materiałach warto zrobić dwa równoległe przyszycia.
Teraz zaczynamy upinać rękawy. Ważne, aby upiąć odpowiedni rękaw do właściwej strony bluzy. 🙂 Do tego między innymi służą punkty kontrolne, który najczęściej znajduje się na rękawie w miejscu gdzie będzie przyszywany do przodu bluzy. Podczas szycia punkty powinny wypaść w jednym miejscu. Dzięki nim jesteśmy wstanie ułożyć odpowiedni rękaw (lewy, pracy) na właściwej stronie bluzy.
Upinamy rękaw w dwóch miejscach, na początku i końcu, czyli w miejscu pod pachą (patrz zdjęcie powyżej -szpilka z zielonym i żółtym łepkiem).
Ciągnąc za nitkę/nitki marszczymy rękaw, dopasowując go tym samy do pozostałego odcinka bluzy. Często mamy zaznaczony środek rękawa i punkt, w którym ma on wypaść na bluzie, spasujmy je razem.
Upięty rękaw jest gotowy do wszycia, więc szyjemy. Jeśli nie macie dużej wprawy to zamiast od razu wszyć rękaw na owerloku czy ściegu owerlokowym, przyszyjcie go ściegiem prostym, a dopiero po kontroli, że wszytko jest ok, przyszyjcie go na owerloku czy ściegiem owerlokowym lub innym elastycznym.
Łączymy bluzę oraz rękaw.
Łączymy bluzę z wszytymi rękawami. Najlepiej połączyć za jednym razem bok i rękaw. Upinamy je szpilkami, zgrywając koniecznie łączenia rękawka, szew pod pachą. Upinanie zacznijcie od punktów charakterystycznych.
Łączymy bluzę na obu bokach. Bluza nabiera kształtów. 🙂
Jak wszyć ściągacz przy rękawie / jak wykończyć estetycznie rękaw?
Po pierwsze upewniamy się, że mamy ściągacze, które po połączeni stworzą mniejszy obwód niż rękaw, wtedy ściągacz pełni swoją funkcję oraz ładnie wygląda.
Na zdjęciu powyżej skrojony ściągacz z lewej, a z prawej przygotowany do łączenia (złożony).
Łączymy każdy z osobna tak, aby stworzył obwód.
Następnie składamy je na pół. Obwód dzielimy na 2 równe części.
Wracamy do bluzy i obwód, do którego będziemy doszywać ściągacz również dzielimy na 2 części. Jeśli macie mniejszą wprawę to wyznaczcie po 4 równe odcinki, a nie po 2.
Upinamy razem ściągacz i rękaw. Proponuje ściągacz włożyć do rękawa do jego prawej strony (zdjęcie powyżej). Upinamy w pierwszej kolejności punkty kontrolne. Następnie dodajemy więcej szpilek jeśli potrzebujemy.
Przyszywamy ściągacz szyjąc po obwodzie, możemy wykorzystać do tego wolne ramię w maszynie czy owerloku jeśli jest dostępne. W modelu maszyny, a dokładnie owerloka JANOME 990 nie ma go, ale jak widzicie też można sobie bez niego poradzić. przyszywamy cały ściągacz, podczas szycia rozciągamy ściągacz do obwodu rękawa.
Jak przyszyć kieszeń typu kangurek?
Po pierwsze wykańczamy krawędź kieszonki. W tym celu składamy jej wlot zgodnie z zaplanowany zapasem. Szyjemy równolegle do zaprasowanej krawędzi, igłą podwójną do szycia dzianin. Aby linia szycia wyszła idealnie równo do tego zadania wykorzystuję prowadnika krawędziowego, wzdłuż którego prowadzę materiał podczas szycia, uzyskując równą linię.
Zaprasowuje krawędzie (boczną, dolną i górną) kieszonek. Upinam je na bluzie na zaplanowane wysokości. Zauważcie, że krawędź kieszonki od zamka leży płasko.
Przyszywamy kieszonki, można to zrobić na kilka sposobów, my dolną krawędź kieszeni przyszyjemy jednocześnie wszywając ściągacz. Przyszywamy więc górę kieszonki, następnie bok.
Jak wszyć ściągacz oraz zamek rozdzielczy w bluzie?
Mamy kilka opcji, dziś pokażę tą wersję wszycia ściągacza oraz zamka rozdzielnego, którą osobiście najbardziej preferuje.
Obrzucamy krawędź ściągacza na odcinku 7 cm (owerlok lub ścieg owerlokowy) z obu stron. Na zdjęciu powyżej zaznaczyłam linią przerywaną miejsce które należy obrzucić.
Ściągacz przyszywamy na odcinku 5-7 cm z każdej strony do bluzy. Linia czerwona na zdjęciu powyżej.
Zamek rozdzielczy upinamy prawą stroną do prawej strony bluzy. Na wysokości ściągacza jaką zaplanowaliśmy. Nasz ściągacz przy gotowej bluzie będzie miał 7 cm, więc dół zamka umieszczam w odległości 6,5 – 7 od linii łączenia.
Ściągacz składamy na pół i tak przyszywamy zamek ściegiem prostym (wspomniane złożenie ściągacza widać na zdjęciu poniżej). Używamy do tego stopki do wszywania zamków lub jak my wąskiej stopki z górnym transportem z płozą do wszywania zamków. To rozwiązanie pasuje do maszyn z wbudowanym górnym transportem. Dzięki temu, że stopka podnosi się podczas szycia (kroczy) to zamek można wszyć idealnie (bez marszczenia oraz falowania się jego linii).
Ważne, aby upiąć każdą część zamka na bluzie na równej wysokości.
Przyszywamy zamek z obu stron bluzy.
Jeśli ściągacz jest przyszyty na zamku, proponuje od razu odciąć nadmiar dzianiny pod zamkiem. Chcemy, aby taśma zamka wykończyła krawędź bluzy od środka- będę to jeszcze pokazywać ciut niżej we wpisie.
Wracamy do dokończenia wszywania ściągacza u dołu bluzy. Tutaj też wprowadzamy punkty kontrolne, robi się to zawsze przy wszywaniu ściągaczy. Wyznaczamy środek tyłu bluzy oraz środek ściągacza. Następnie wyznaczamy połowę tych odcinków na bluzie i ściągaczu. Upinamy razem punkty kontrolne, proponuje po ich upięciu dodać więcej szpilek.
Przyszywamy ściągacz na owerloku, podczas szycia rozciągając ściągacz do długości bluzy. Doszywamy za jednym razem dwie warstwy ściągacza. Szycie zaczynamy i kończymy w okolicy zamka, tak blisko niego jak nam się uda.
Tak właśnie wszywa się zamek rozdzielny. To jak wspomniałam jeden ze sposobów w jaki może on być wszyty jeśli w bluzie mamy ściągacz.
Teraz wszyjemy kaptur, a następnie dokończymy wykończenie bluzy przy zamku.
Jak wszyć kaptur w bluzie?
Zbliżamy się do końca szycia naszej bluzy. 🙂 Pozostaje nam uszycie kaptura oraz przyszycie go do bluzy.
Zszywamy kaptur wierzchni i wewnętrzny.
Następnie po rozprasowaniu szwów łączymy obie warstwy razem. Linię ich łączenia zaznaczyłam na zdjęciu powyżej.
Tak na tym etapie wygląda nasz kaptur. Krawędź kaptura środkowego wychodzi na wierzch na 3 cm. Upinamy ją w taki sposób, aby łącznie (szew) skierować do krawędzi kaptura.
Teraz nabijamy oczka na wysokości ok 4 cm od krawędzi na środku kolorowego paska.
Po nabiciu oczek na maszynie ściegiem prostym przytrzymujemy krawędź kaptura. Aby wygodniej mi się szyło, zdjęłam w tym celu stolik od wolnego ramienia.
Gdy mamy cały kaptur skończony przechodzimy do przyszycia go do bluzy. Przypnijmy środek kaptura do środka podkroju szyi tyłu. Krawędzie kaptura upinamy do krawędzi bluzy, a dokładnie 1,5 cm od krawędzi.
Przyszywamy kaptur.
Teraz dokładamy paseczek, który zakryje wszycie kaptura. Bluza będzie bardziej estetyczna, a szew milszy w dotyku na karku. Pasek ma szerokość ok 2,5 cm. Upinamy go w taki sposób, aby wystawał za krawędź bluzy na zamku. Te wystające elementy podwiniemy estetycznie pod zamek.
Przyszywamy pasek na całej długości krawędzi kaptura.
Upinamy cały pasek, estetycznie podwijając końce (patrzcie 2 zdjęcie poniżej). Możemy pasek ręcznie przyfastrygować (można też zrobić fastrygę na maszynie, ale to pokażę przy innej okazji), a następnie przyszyć go na maszynie.
Przyszywamy szyjąc na całej długości kaptura, ważne, aby nie przeszywać po ząbkach zamka.
Tak u nas wyszło wykończenie linii przyszycia kaptura.
Ostatnia czynności to przestebnowanie zamka ok 5-7 mm od krawędzi wszycia zamka. Dzięki czemu będziemy mieć ładnie wykończoną bluzę w środku oraz sam zamek będzie ładnie płasko leżał.
Wspomniane wcześniej przyszycie, widoczne jest po lewej i prawej stronie zamka na zdjęciu powyżej. Dodatkowo muszę napisać, że wyjątkowo dobrze wszywało mi się zamek. Czasem przy wszywaniu zamka przy szyciu odzieży z dzianiny, miałam problem z nadmiarem dzianiny, który gromadził się podczas wszywania zamka. Dziś nie miałam żadnych utrudnień, a wszytko to dzięki stopce z górnym transportem w wersji wąskiej! Pewnie bardzo zaawansowany transporter w maszynie do szycia SKYLINE S7 też zrobił swoje. 🙂
Bluza skończona. 🙂
Wygląda super, równie dobrze pasowały by wstawki ze wzorem skandynawskim 🙂 Ja jeszcze walczę z szyciem torby z jednego z poprzednich wpisów, bo za miękką skórę kupiłam i teraz kombinowanie 😛
Też nam się podoba. 🙂 Dokładnie, ze wstawkami można kombinować i uzyskiwać różne efekty.
Co do skóry to może usztywnienie sztywnikiem krawieckim?
Powodzenia z torbą.
Żadnej flizeliny ani innego wzmocnienia szwów i miejsca wszycia zamka? Mnie interesuje, jak ładnie wszyć zamek do bluzy ze stójką, jeśli nie ma obłożenia wzdłuż zamka.
Co do flizeliny to podklejam jeśli jest konieczność. W tej bluzie szew ramieniowy jest przesunięty do przodu, a dodatkowo dzianina jest super jakości, więc nie było takiej potrzeby. Linia zamka przy wykorzystaniu stopki z górny transportem, nie wymagała podklejenia, bo dzianina się nie rozciągała podczas szycia. Wzmocnienie linii zamka da taśma zamka i dwa przeszycia.
Co do stójki to proponuje takie rozwiązanie: bluza typu bomberka. powodzenia 🙂
Dzięki za odp. Moje wrażliwe gardło potrzebuje jednak stójki takiej wysokiej.
Rozumiem, to proszę wykorzystać technikę z tego wpisu, którą zastosowałyśmy u dołu bluzy. Dokładnie tak samo wszycie zamka może wyglądać u góry. Proszę tylko dobrze dopasować obwód ściągacza, aby fajnie leżał przy szyi. powodzenia 🙂
Dziś pierwszy raz w zyciu uszylam bluzę z zamkiem 🙂 moze to szczęście początkującego a może świetny opis krok po kroku, ale poszło gładko 😉 duma mnie rozpiera 😉
Gratulujemy, bardzo się cieszymy, że poszło gładko! 🙂
,,Dziś ” ?? To znaczy jeden dzień? Jako początkująca? Wow, moje gratulację, bo ja jestem krawcowa z zawodu i teraz chce uszyć bluzę dla córki i już trzeci dzień się zbieram, żeby wreszcie zacząć jakasss ? (z tym ,,?” to chodzi o mnie)
(Dla usprawiedliwienia: kupiłam za cienki materiał, bo grubej nie było, tylko różowe, a z tego koloru moją nastolatka już „wyrosła” . A teraz muszę kombinować, wziąć podwójnie, czy coś ?)
Chcę do bluzy wszyć zamek kostkowy. Niestety,żaden gotowy wymiar nie jest odpowiedni…więc pozostaje kupić dłuższy i skrócić. Jak skrócić zamek kostkowy, by dobrze wyglądał u góry zapięcia? Podwinąć go jakoś?
Można wyrwać ząbki (zależy od konkretnego zamka) i wtedy podwinąć taśmę zamka pod spód. Powodzenia!
Witam, nie rozumiem wszywania zamka, jeśli można prosić o pomoc. Zamek kładę prawą stroną do prawej ale ściągacz w którą stronę podwijam? czy szyję po prawej czy lewej stronie? pozdrawiam
Witam, no jasne już pomagam. Szyjemy po zamku, jak na zdjęciu. Ściągacz podwijamy do środka bluzy, a więc zamek znajduje się pomiędzy warstwami ściągacza.powodzenia 🙂
A jeszcze zapytam dlaczego od razu nie można przyszyć dolnego ściągacze?
Dzięki temu rozwiązaniu bluza u doły przy zamku jest dużo bardziej estetyczna, a ściągacz przyszyty jest tylko raz. Jeśli najpierw ściągacz zostałby przyszyty na całej swoje długości, następnie estetycznie podwinięty przy zamku, to wewnętrzna część ściągacza nie byłaby doszyta. Trzeba by raz jeszcze go przyszyć, po tej samej linii.
Ale przecież szyjemy po zamku na prawej stronie bo obie prawestrony się stykają to jak ściägacz rozwinę pod spöd to zamek dalej będzie na wierzchu…hm….a ma być miēdzy warstwami….
Ściągacz jak pisałam podwijamy do środka bluzy, czyli zamek znajduje się pomiędzy warstwami ściągacza. Proszę raz jeszcze przyjrzeć się zdjęciom i przeanalizować treść.
Dziękuję serdecznie 🙂 przecież to chodzi o podwinięcie przy zamku, ech, jak na początkującą za trudny model wybrałam ale proszę mi wybaczyć moje natręctwo, jeszcze raz dzięki za wszystkie odpowiedzi, wszystko jasne.
Nie ma sprawy.
Jeśli mogę coś doradzić, to warto wybierać łatwiejsze modele do szycia i stopniowo zwiększać poziom trudności. Dzięki czemu, pewno szycie da dużo satysfakcji, nie będzie rozczarować. Czas na trudniejsze projekty przyjdzie bardzo szybko.
Powodzenia, trzymamy kciuki 🙂
Witam , mam wielki problem przyszycia suwaka do dresowki. Do tej pory robiłam bluzy bez suwaka jednak dla dzieci do przedszkola praktyczniejsze są na suwak. Niestety każda próba kończy się tak samo. Fastryguje a gdy szyję dresowka się rozciąga a suwak tępy z efektem nierównych dlugosci albo wałkowania. Bardzo bym prosiła o jakieś porady.
Spróbowałabym zmniejszyć docisk stopki, podkleiłabym flizeliną miejsce wszywania zamka i zastosowałabym stopkę z górnym transportem.
,,STOPKĘ” z górnym transportem? To nie od typu MASZYNY zależy?
Śliczna. Gratuluję.
Dziękujmey 🙂
skąd wykrój?
Jest w treści wpisu 🙂
Przygotowanie i krojenie – bluzy:
Zaczynamy od wykroju/formy bluzy. Potrzebujemy wykrój na bluzę z rękawem oraz kapturem. Wykrój w swoim rozmiarze możecie pozyskać z gazet z wykrojami (np.:Burda, Anna, Diana Moda, Ottobre Design), portali internetowych, przygotowanej własnej konstrukcji lub poprzez odrysowanie od gotowej odzieży (jeśli chcecie odrysować wykrój to skorzystajcie z przygotowanego przez nas wpisu – https://etiblog.com.pl/jak-zrobic-wykroj-forme-na-bluze-na-podstawie-gotowego-ubrania/
Ciekawy projekt tej bluzy. Super poradnik, więc łatwo wszystko odtworzyć samemu. Dzięki wielkie.
Taki właśnie był nasz zamiar. 🙂 Mamy nadzieje, że uszyjesz fajną bluzę.
Muszę kupić tę maszynę:D Kiedy będą jakieś fajne promocje?;)
Często są jakieś promocję 😉 Proszę zaglądać na stronę eti.com.pl lub najlepiej zapisać się na newsletter na stronie eti.com.pl wtedy o wszystkich promocja będzie wiedziała Pani pierwsza.