Sezon letni rozpoczął się na dobre. Pewnie wielu z Was już rozplanowało urlopy i wakacyjne wyjazdy, jeśli tak jak ja lubicie odpoczywać nad wodą, na pewno przyda Wam się odpowiednia torba na plażę. Ja w porę zorientowałam się, że nie mam w czym wygodnie zabrać rzeczy na plaże. Długo się nie zastanawiałam i stwierdziłam, że uszyję ją sobie sama, a przy okazji pokażę Wam jak uszyć jedyną w swoim rodzaju torbę plażową. 🙂
Przygotujemy torbę całkiem sporych rozmiarów, tak żeby spokojnie pomieściła wszystkie rzeczy niezbędne podczas beztroskiego plażowania. Wymiary gotowej torby to 34 cm wysokości, 12 cm głębokości i 36-48 cm szerokości (podstawa/góra).
Do uszycia torby będzie Ci oczywiście potrzebna dowolna maszyna do szycia, ja do tego projektu posłużę się prostą, ale bardzo mocną maszyną JANOME 415 i owerlokiem tej samej firmy JANOME 990D.
- Materiały potrzebne do uszycia torby:
a) tkaniny:
– główny materiał 55 cm bieżących (wybrałam jasny w paski)
– materiał na kieszonkę i do wszycia zamka: 30 cm bieżących, (w tym projekcie będzie czerwona)
– na dno: 20 cm bieżących, (u mnie to granatowa tkanina)
– i na rączki: 25 cm bieżących, (moje będą białe)b) flizelina lub inny usztywniacz z klejem do podklejenia dna
c) zamek 40 cm
d) nici do szycia - Przybory, akcesoria itp:
a) nożyczki krawieckie
b) miara krawiecka
c) zapas szpilek
d) pisak znikajacy
e) agrafka
f) stopki:
– stopka do ściegu prostego
– stopka do wszywania zwykłych zamków
g) żelazko i deska do prasowania
PRZYGOTOWANIE I KROJENIE:
Po pierwsze wszystkie tkaniny należy zdekatyzować, a następnie przejdziemy do narysowania i wycięcia wszystkich poszczególnych elementów naszej torby plażowej.
Kształt torby jest na szczęście prosty do narysowania, a więc od razu nakreślmy go na tkaninie. W tym celu składamy ją na pół tak, aby zmieścić prostokąt o wymiarze 50 cm na 41 cm. Linia przerywana na rysunku poniżej to właśnie linia złożenia tkaniny.Następnie rysujemy małe prostokąty przy podstawie 6 cm x 5 cm – spójrz na zdjęcia powyżej oraz poniżej. Ja do tego celu wykorzystałam moją ulubioną kwadratową linijkę do patchworku, wystarczy że przyłożyłam ją w narożniku i od razu rysowałam wzdłuż niej linie.
Poszczególne elementy mają już skalkulowany zapas na szew, a więc po upięciu warstw szpilkami wycinamy ją.
Po skrojeniu elementu głównego torby przechodzimy do podklejenia tkaniny na dno (moja to granatowa) np. grubą flizeliną lub innego rodzaju usztywnieniem, aby dno ładnie trzymało swój kształt.
W kolejnym kroku rysujemy i wycinamy dna z materiału. Tutaj zaczynamy od narysowania prostokąta o wymiarze 50 cm x 8,5 cm, również na złożonej na pół tkaninie. Następnie u podstawy rysujemy prostokąty 6 cm x 5 cm- spójrz na szkic poniżej. Przygotowane elementy wycinamy.
Teraz zajmiemy się materiałem na kieszonkę. Z materiału wycinamy kwadrat o wymiarach 21 cm x 21 cm oraz jednocześnie kroimy jeszcze cztery prostokąty 6 cm x 50 cm. Jeśli wszystko zostało dobrze wykrojone, elementy idealnie do siebie pasują.
Pozostaje nam przygotować ostatni element – rączki naszej torby plażowej. W mojej torbie posłuży mi do tego biała tkanina. Wykrajamy prostokąty o wymiarze 10 cm x 110 cm.
Gdy wszystkie elementy są już wykrojone, czas przejść nareszcie do szycia! 🙂
SZYCIE:
Torby szyjemy zazwyczaj z grubych, gęsto tkanych tkanin. Sprawia to, że czasem trudno szyje się stopką uniwersalną, szczególnie gdy szyjemy kilka warstw materiału jednocześnie. Aby ułatwić sobie szycie, polecam Wam zastosować przy maszynie stopkę do ściegu prostego, która ma tylko malutki otworek na igłę. Dzięki niej zdecydowanie łatwiej będzie igle wbijać się w tkaninę. Stopka ta dociska materiał na większej powierzchni i stąd łatwiej przebić się igle przez warstwy. Pamiętajcie, że tą stopką można szyć tylko ściegiem prostym i igłą ustawioną w środkowej pozycji.
Zaczynamy od odszycia rączek torby. W tym celu składamy je wzdłuż na pół i zszywamy na 1 cm. Wywracamy przy pomocy agrafki i zaprasowujemy. Na zdjęciu poniżej jedna rączka odszyta i zaprasowana, druga zaś dopiero w trakcie wywracania na prawą stronę.
Teraz przygotowujemy kieszonkę, zaprasowujemy górną krawędź na 1 cm, a następnie raz jeszcze na 2 cm. Tak przyszywamy szyjąc tuż przy krawędzi zaprasowania. Tak odszyta kieszonka jest gotowa do przyszycia jej do naszej torby plażowej.
Gdy wszystkie elementy mamy przygotowane przechodzimy do ich łączenia w całość. W tym celu zaprasowujemy na 1 cm najdłuższe krawędzie dna (granatowa tkanina), w miejscu gdzie stykają się one z główną tkaniną (w paski). Następnie układamy wcześniej przygotowaną kieszonkę, rączki i dno na elemencie głównym torby tak, aby elementy zachodziły pod granatowy element na ok 1 cm. Dodatkowo krawędzie kieszonki wchodzą pod rączki na 1 cm. Spójrzcie na ilustrację poniżej, ułatwi ona orientację w tym opisie 🙂
Upinamy rączki i jednocześnie kieszonkę, a granatowe dno na moment zdejmujemy. Na drugim zdjęciu poniżej dokładnie zwymiarowałam miejsce przyszycia rączek.
Takie samo ułożenie, bez granatowego dna.
Przy przyszywaniu rączek na samym ich końcu przeszywamy je trzy razy, aby rączka w tym miejscu solidnie się trzymała (aponiżej).
Teraz upinamy granatowe dno i przyszywamy je szyjąc tuż przy zaprasowanej krawędzi.
Łączymy torbę po bokach, zgrywając moment naszycia dna torby. Następnie szew obrzucamy owerlokiem, aby ładnie wyglądał.
Dopiero teraz zszywamy dno. W tym celu należy je właściwie złożyć- patrz zdjęcie poniżej.
Po zszyciu obrzucamy krawędź owerlokiem. Narożnik na prawej stronie powinien prezentować się tak, jak na zdjęciu poniżej.
Zobaczcie, tak wygląda torba plażowa na tym etapie pracy. Myślę, że teraz już prezentuje się super. 🙂
Czas na przyszycie zamka i cała torba będzie gotowa. W tym celu do zamka przy jego początku i końcu doszywamy małe paru centymetrowe kawałki tkaniny czerwonej o szerokości zamka (zdjęcie poniżej). Chcemy, aby po ich doszyciu element z zamkiem miał długość 50 cm.
Skroiliśmy 4 paski 6 cm x 50 cm, teraz je przyszyjemy. Układamy dwa pierwsze paski obok zamka z jego jednej krawędzi tak, aby jeden był na górze drugi pod spodem taśmy zamka (zdjęcie poniżej).
Tutaj ten element podczas szycia. Szyjemy oczywiście stopką do wszywania zamków, na pewno macie takie przy swoich maszynach
Następnie dokładnie rozprasowujemy element i powinien on prezentować się jak na zdjęciu poniżej.
Identycznie wykańczamy drugą stronę. Gotowy element składamy prawa do prawej przy jego krótkich krawędziach i zszywamy szyjąc na 1 cm od krawędzi.
Tak samo zszywamy drugi bok. Następnie tak przygotowany element upinamy prawą stroną do prawej do górnej krawędzi torby. Przyszywamy szyjąc na 1 cm od krawędzi.
Tak wygląda moja torba plażowa na prawej stronie po przyszyciu elementu z zamkiem. Pozostaje jeszcze tylko dodatkowo przeszyć ją ściegiem prostym tuż przy krawędzi, aby element z zamkiem ładnie schował się do środka.
A tutaj torba plażowa nareszcie w całej swojej okazałości. 🙂
Jestem zadowolona, wyszła pięknie. Na pewno nie raz wezmę ja ze sobą nad wodę i nie tylko. Jeśli szyjecie podobną torbę lub tę z mojego opisu – pochwalcie się później w komentarzu, chętnie zobaczę!
Fajna ta torebka.Ja dziś uszyłam patchworkową torbę przy pomocy szablonu „dresden”. Pozdrawiam.
Dziękuję 🙂
To też musi fajnie wyglądać. 🙂
Bardzo fajna instrukcja 🙂 uszyłam korzystając z niej własną wersję plażowej torby. Od siebie dodałam podszewkę z zapinaną kieszonką. A dno zrobiłam z nieprzemakalnego materiału.
Bardzo fajna wersja plażowej torby! Ciesze się, że powstała dzięki mojej instrukcji. :))
instrukcja i torba super,nie rozumiem tylko dlaczego do zamka sa potrzebne 4 paski materialu?nie wystarcza dwa gorne?do czego sa potrzebne te dolne?jestem poczatkujaca,wiec bede wdzieczna za odp.
Można wykorzystać tylko dwa paski materiału, ale szyją w ten sposób (czyli z górnymi i dolnymi) osiągniemy bardzie estetyczny wygląd, ponieważ szwy i krawędzie taśmy zamka będą schowane. 🙂
dzieki wielkie za szybka odp.bo jestem w trakcie szycia -torba prawie gotowa tylko zamek musze jeszcze wszyc;)
Ja chciałabym uszyć tą torbę ale troszkę mniejszą, o 10 cm. Jakie były by pozostałe wymiary? Głównie chodzi mi o wymiary dna, czy mogę zostawić takie same wartości? No i oczywiście wymiary zamka. Przepraszam za takie pytania ale wszystko przez to, że jestem początkująca.
Pozdrawiam i życzę spokojnych i radosnych Świąt Wielkanocnych 🙂
Czy chodzi o to, aby torba była niższa?? Jeśli tak to wszystkie wymiary mogą pozostać takie same, za wyjątkiem wysokości oczywiście. Jeśli jednak torba miałaby mieć inne wymiary to proponuje przygotować sobie papierową wersję torby (wstępnie z moimi wymiarami), złożyć ją i przeanalizować, które wymiary muszą się pokrywać. Na pewno się uda! powodzenia
witam, jaki to materiał?? albo gdzie można kupić? ;-))
Tkanina w paseczki to gruba bawełna o splocie skośnym. Z tego co pamiętam to kupiona była w hurtowni tkanin w Swarzędzu lub w sklepie Bławatek
dzięki za przejrzysty przewodnik 🙂 zastosowałam się do wszystkich kroczków i torebka wyszła jak spod igły 🙂 i muszę dodać, że jest to pierwsza rzecz jaką sobie uszyłam – wcześniej nawet nie próbowałam swoich sił w tym obszarze. pozdrawiam serdecznie
Miło mi to słyszeć. 🙂 Bardzo staram się opisywać wszystko w drobnych szczegółach, co nie zmienia faktu, że jeśli to pierwszy projekt szyciowy to jesteś bardzo zdolną osobą. 🙂 powodzenia przy kolejnych projektach
Koleżanka poprosiła mnie o taką i tutorial, jak znalazł :). Planuję dodać ocieplinę i podszewkę z kieszonką :). Dziękuję za wskazówki :*
Dobre pomysły 🙂 Udanego szycia. 🙂
Dziś wieczorem uszyłam taką torbę! Jestem zachwycona! Z niczego co uszyłam do tej pory,a jestem totalnym samoukiem próbującym nieśmiało oswoić swoją maszynę, nie byłam tak dumna! Torba się udała, a ja bardzo dużo się dziś nauczyłam. Instrukcja pierwsza klasa. Widziałam podobne, ale jakoś nigdy do końca nie mogłam skumać tego sposobu wszywania zamka, dziś bezbłędnie.
Moja torba ma po obu stronach kieszenie, a zamiast szyć uszy, wykorzystałam szeroką, mocną bawełnianą taśmę, dno jeansowe.
http://pokazywarka.pl/5uypdq/
Torba świetna! Gratulację 🙂
Cudna torba 🙂 Bardzo chciałabym uszyć taką z podszewką i zastanawiam się jak to zrobić?
Tak ogólnie to wystarczy doszyć do zamka torbę uszyta z podszewki. W podszewce koniecznie zostawić otwór po boku, aby wywrócić całość po zszyciu. Mam nadziej, że choć troszkę rozjaśniłam temat podszewki.
Będę pamiętać i może kolejna torba na naszym blogu powstanie z podszewką. 🙂
Super 🙂 Bardzo dziękuję. Czyli wystarczy uszyć taką samą i ją doszyć :). Spróbuję. Ja mam starą maszynę mojej mamy i nieśmiało próbuje coś na niej uszyć.. obrus, zasłony, poduszki do ogródka. Ta torba to będzie wyzwanie 😀 Dziękuję jeszcze raz! 🙂 Szukałam przepisu na trobę a znalazłam piękny blog, nie mogę się oderwać i napewno zostanę tu na dłużej 😀
Miło nam to słyszeć. powodzenia 🙂
Świetny tutek. Torba gotowa. I jest piękna.
wspaniale 🙂
Naprawdę bardzo lubię jak piszecie, że uszyłyście/uszyliście jakiś projekt dzięki naszemu wpisowi! 🙂
Piękna torba plażowa i świetna instrukcja:) Mam tylko pytanie jakiej długości zamek został zastosowany w tej torbie?
Witam,
Wykorzystałam zamek 40 cm, końce podszyłam materiałem.
pozdrawiam 🙂
Po raz pierwszy szyję torbę. Czeka mnie tylko wszycie zamka. Bardzo dobra instrukcja 😀
Pozdrawiam
Ania
dziękuje, 🙂
pozdrawiam serdecznie Ewa
Dziekuję za doskonałą instrukcję:-)
http://zyciemotyla.blogspot.com/2015/08/plazing.html
Pozdrawiam
Torba wyszła wspaniała. 🙂
Wspaniały tutorial. Bardzo chciałabym dodać do torby podszewkę, mam już ją nawet skrojoną:) Ale utknęłam bo nie wiem jak połączyć 3 elementy torbę – podszewkę i zamek. Czy na przykładzie zdjęcia z podpisem „elementy złożone prawymi stronami do siebie” mogłaby Pani podać jakąś wskazówkę?
Tak, pomogę. 🙂 Będąc na etapie ze wskazanego zdjęcia, proszę dodatkowo przypiąć podszewkę. Podszewka zwrócona jest stroną ze szwami do szwów torby, a więc jakby podszewka była na wspomnianym zdjęciu to byłaby wykończona na czysto (nie widziałbyś jej szwów). To wystarczy, choć dodam, że nie jest to standardowe wykończone torby podszewką, ale też się sprawdzi!
Witam,
W zasadzie chciałam zadać to samo pytanie co blacky i czytając Pani odpowiedź próbuje zobrazować sobie to i nie potrafię. ;/ podszewkę wkłada się w torbę?
eh…;/
Torba wchodzi w podszewkę (oba elementy zwrócone są do siebie szwami). I tak przyszywamy górę torby z zamkiem.
Dobrze,chyba już zrozumiałam, skoro torebka ma być szwami do zew to nakładam podzszwkę na nią która ma lewą stronę w środku,a prawą na zew 😀
ufff mam nadzieje,że zrozumiałam
Zgadza się. Tutaj górną krawędź torby jest jeszcze przytrzymana (przestebnowana), a więc szew górny będzie schowany. Tak jak wcześniej pisałam, nie jest to standardowe rozwiązanie, ale na tym etapie szycia, przy decyzji o dodaniu podszewki jak najbardziej się sprawdzi.
Mam i ja swoją 🙂
co prawda mocno ją uprościłam (nie ma zamka, ani kieszeni), ale to moja pierwsza samodzielnie uszyta rzecz więc jestem dumna 🙂
Dziękuję za szczegółową instrukcję!
?oh=a351f435c820df6bbee9aefc9ca69f53&oe=5739A1F4&__gda__=1463629264_090a5ec6b136cb02fc8935f4d7101a0b
Zrobienie (uszycie) czegoś od podstaw daje dużo satysfakcji, a szczególnie pierwszej rzeczy.
Super torba, życzę dalszych sukcesów szyciowych 🙂
Torba jest mówiąc kolokwialnie bardzo fajna. Mnie osobiście brakuje podszewki z kieszonką w środku na zamek (uszyję z podszewką). Zastanawia mnie tylko jedna rzecz. Na samym początku po złożeniu materiału, wysokość torby wynosi 41 cm, natomiast niżej przy naszywaniu dna i rozłożeniu torby długość wynosi 100 cm. Może czegoś nie rozumię – dno torby jest naszywane a nie doszywane.Pozdrawiam.Isia
Wygląda na to, że kolejny projekt torby na naszym blogu będzie obowiązkowo z podszewką, bo jesteś już kolejną osobą, która preferuje właśnie taką.
Co do długości to się pomyliłam, pewnie szerokość pomnożyłam, już poprawiłam i jest 82 cm. Dzięki za czujność, pozdrawiam
Dzieki za wspaniala torbe – jest sliczna , tez bardzo prosze z podszewka , lubie torebki jak kazda kobieta .
Ogolnie jestescie panstwo najwspanialszym blogiem, wszystko zrozumiale i tak opisany , pokazane wszystko od serca , czekam na jeszcze inne wspaniale rzeczy , dziekuje , zagladam , pozdrawiam
dziękuję za przemiły komentarz, aż cała rozpromieniałam. :))
Postanowione, będzie torba z podszewką!!
pozdrawiam Ewa
Dziękuję bardzo czytelne wszystkie opisy ,
często zaglądam na tą stronę.Pozdrawiam
bardzo się cieszę 🙂
Super 🙂 Prosimy więcej toreb…więcej toreb… więcej toreb 🙂
Każdą sugestię bierzemy pod uwagę! Wspaniale, że wpis i torba się podoba. 🙂
W końcu porządnie i szczegółowo i dokładnie zrobiony tutorial 🙂 dziękuję bardzo bo teraz mrok mnie opuścił i mogę w końcu uszyć torbę. . Mam tylko pytanko, jeśli chce większą torbę o ile powiększamy ten wycięty protokat na dolnych rogach torby?
Cieszymy się bardzo. 🙂 Wszystkie zależy od tego o ile chce Pani powiększyć torbę, nie wiedziące tego nie pomoge.
Hm… a pisałaś może kiedyś o szyciu takich bardziej zwykłych torbach bawełnianych? Nie mam jeszcze takiego skilla w szyciu, więc chętnie zobaczyłabym jak uszyć takie typowe prostokątne torby jak na zakupy ;).
Takiego projektu nie mamy na naszym blogu, ale mamy inna dość łatwą torbę z filcu. Może też Ciebie zainteresuje. pozdrawiam 🙂
Witam. Kupilam maszynę zainspirowana tym blogiem. Jestem na etapie zbierania materiałów i pomysłów. Czy do uszycia takiej torby mozna wykorzystać drelich? Czekam na odpowiedź z wypiekami na twarzy ⛅
Drelich do uszycia torby będzie odpowiedni. Trzymamy kciuki 🙂
Dziękuje za odpowiedz. Jeszcze jedno pytanie czy raczki mogą byc z taśmy parcianej?
mogą być. powodzenia 🙂
Wszystko pięknie wytłumaczone 🙂 Aż chce się od razu zabrać do szycia! Pozdrawiam
Koniecznie, naprawdę warto, bo torba fajna, praktyczna, a ile radości z jej uszycia. 🙂
Witam. Ta torba nie ma podszewki. Jak ważyć podszewke w takiej torbie na zamek?
Witam,
podobną torbę mamy w wersji z podszewką, zapraszam do przeczytania tego wpisu. Przy przyszywaniu podszewki warto między nią, a torbę wszyć wypustkę, torba będzie mocniejsza i o wiele fajniej wykończona (tutaj stopka idealna do tego zadania.) powodzenia
Szyłam wg tego kursu i jestem mega zadowolona. Opis czysty, zrozumiały. Super.
To super!
Witam 🙂 Z przyjemnością informuję, że tutorial został wyróżniony Złotym Guzikiem w facebookowej grupie Szyciowe Hity i Kity: https://www.facebook.com/groups/1901705803390954/permalink/2114624092099123/
Gratulacje!
🙂 to już kolejne wyróżnienie, ale fajnie!! Dziękujemy :))
Ja – totalna „szyciowa” amatorka (nomen omen w domu mym maszyna do szycia stoi), wciąż się zabieram za uszycie torby na potrzeby transportu moich tortów (gdyż takiej, co by mi odpowiadała – gotowej, do tej pory nie znalazłam).
Po trafieniu na ten opis o wiele łatwiej przyjdzie mi się za to zabrać i torba po zmianie wymiarów będzie jak znalazł! 🙂
Szycie jest super, trzymamy kciuki za torbę do tortów.
Uszyłam torbę wg instrukcji, wzbogaciłam ją o podszewkę i wewnętrzne kieszenie. Do rączek włożyłam miękki bawełniany sznur, dzięki czemu rączki są wygodne do noszenia.
Super!!!
Witam,torba uszyta,opis rewelacyjny,zawsze miałam problem z wszyciem zamka a tu tak super opisane.Zamek wszyty bez problemu.Torba gotowa na plażę,pozdrawiam ????
Cudownie, bardzo się cieszymy, że nasz wpis pomógł i powstała torba 😀 pozdrawiamy
Witam!
Torba uszyta. Miałam pewien problem z wszyciem paska z suwakiem tak, żeby się ładnie, gładko (na okrągło) układało z boków, ale poradziłam sobie po swojemu. Dziękuję i pozdrawiam.
Super, to już kolejna torba uszyta z naszego wpisu. Dzięki za informację 🙂
PS: Trochę mi ucina wpisy użytkowników. Można temu zaradzić? Chętnie przeczytałabym wszystkie opinie w całości.
Zaraz to sprawdzę i spróbuje naprawić, dzięki.
Zrobione, dzięki raz jeszcze za zwrócenie uwagi.
Dzień dobry, jak bym chciała do takiej torby dodać podszewkę, to kiedy powinnam ją zszyć z bazą przed doszyciem zamka czy po?
pozdrawiam.
Witam, można doszyć podszewkę przed doszyciem zamka. To wydaje się być najłatwiejszym rozwiązaniem. 🙂
Witam Ja probowałam uszyć prostą prostokątną torbę nawet bez dna tylko jak te zakupowe z tkaniny zamszowej ale nawet mimo skrojenia i wymiarów one nigdy przecież nie wychodza równe i zawsze jeden bok jest dluzszy szerszy a drugi krotszy nie rowny i skosnie idący…. CO ROBIĘ NIE TAK? POPROSZĘ O PORADĘ I POZDRAWIAM