Letnia bluzka z zakładkami (szycie krok po kroku) + opis jak przygotować szablon

Letnia bluzka z zakładkami (szycie krok po kroku) + opis jak przygotować wykrój

 Letnia bluzka z zakładkami (szycie krok po kroku) + opis jak przygotować wykrój - 2 Letnia bluzka z zakładkami (szycie krok po kroku) + opis jak przygotować szablon - 3

Ciepłe lato narazie nas nie opuszcza więc zostajemy w temacie typowo letniej odzieży. Dzisiaj pokaże Wam jak uszyć bluzkę bez rękawków z lekkiego, cienkiego materiału ozdobioną dużymi bardzo efektownymi zakładkami.
Do przygotowania wykroju bluzki posłużyła mi zwykła, dzianinowa bluzka bez rękawków. Zresztą wszystko sami zobaczycie. Zaczynamy 🙂

Do uszycia bluzki potrzebujesz dowolną maszynę do szycia oraz owerlok, ja do tego projektu wybrałam maszynę  JANOME 920 oraz owerlok JANOME 990D.

* Materiały potrzebne do uszycia bluzki:
a) tkanina:
– potrzebna długość bluzki plus długość potrzebna na zakładki (mnożymy ilość zakładek przez potrzebną na zakładkę ilość materiału) np.: 5 (zakładek)* 10 cm (ilość tkaniny na zakładkę)=50 cm oraz na zapas na podłożenia itp 15 cm. W moim przypadku długość bluzki 65 cm+ 50 na zakładki+ 15 na podłożenia = 130 cm. Warto do tego modelu wybrać tkaninę cienką.
b) taśma formująca (flizelina 1 cm szeroka) 2 m
c) nici do szycia

* Przybory, akcesoria itp:
a) nożyczki – 437-7″ MUNDIAL
b) miara krawiecka uniwersalna -eti 105
c) szpilki -eti 118
d) pisak samoznikajacy -eti 120
e) prowadnik krawędziowy – eti 062
f) żelazko i deska do prasowania

eti-blog-co-potrzebne-do-uszycia-bluzka-etapy-szycia-polaczona-blog-odziezy-ubran-blog-o-szyciu-eti-blog

PRZYGOTOWANIE I KROJENIE:

kopiowanie-bluzki-z-oryginalnej-blog-o-szyciu-odziez-eti-blog-9

Rozpoczynam od odrysowania bluzki na papierze. Odrysowuje osobno przód i tył. Bluzka nie ma zaszewki, a więc odrysowanie jej idzie szybko. Tak jak przy innych projektach wystarczy odrysować połowę przodu oraz połowę tyłu. Wybierając bluzkę do odrysowania wybierzcie taką, która luźno na Was leży, nie może się opinać, gdyż wtedy nie zmieścimy się w nią gdy uszyjemy taką samą z tkaniny. Zauważcie, że ja delikatnie poszerzyłam ją w okolicy bioder, aby bluzka ładnie luźno układała się w tym obszarze.

Na przodzie nanosimy poziome linie w miejscach gdzie chcemy, aby powstały zakładki. Ja zaplanowałam, że powstanie ich pięć, a więc tyle linii poziomych rysujemy. Ważne, aby narysować je pod kątem prostym do linii środka przodu. Proponuje również opisać elementy, aby żaden element nie zmienił kolejności.

eti-blog-modelowane-miejsca-zakladek-szycie-bluzki-inspiracje-szyciowe-modelowanie-odziezy-ubran-blog-o-szyciu-eti-blog-5

Rozcinamy element przodu bluzki po liniach i równolegle rozsuwamy je względem siebie o 10 cm i tak przylejmy (element czerwone na zdjęciu poniżej to oryginale fragmenty formy papierowej bluzki). Rysujemy też linie przez środek rozsunięcia, według niej będziemy składać zakładki (biała przerywana linia w odległości 5 cm od oryginalnego kształtu).

eti-blog-modelowane-tworzenie-zakladek-szycie-bluzki-inspiracje-szyciowe-modelowanie-odziezy-ubran-blog-o-szyciu-eti-blog

Teraz składam zakładki po narysowanych liniach tak, jak będą złożone na gotowej bluzce. W naszym wypadku chcemy, aby górne 5 cm było widoczne. Po złożeniu wszystkich zakładek nadmiar papieru obcinamy tnąc tuż przy linii oryginalnego kształtu przodu (dzięki czemu od razu powstanie nam odpowiednia linia boku na wysokości zakładek).

eti-blog-modelowane-tworzenie-wycinanie-zakladek-szycie-bluzki-inspiracje-szyciowe-modelowanie-odziezy-ubran-blog-o-szyciu-eti-blog1

Tak wygląda forma papierowego przodu po rozłożeniu zakładek.

eti-blog-modelowane-przod-szycie-bluzki-inspiracje-szyciowe-modelowanie-odziezy-ubran-blog-o-szyciu-eti-blog

Teraz wycinamy bluzkę ze zdekatyzowanej tkaniny. Równo składam krawędź tkaniny i do tak złożonej dokładam przód bluzki. Zapasy, które należy dodać zaznaczyłam na zdjęciu poniżej. Tył kroimy analogicznie.

eti-blog-krojenie-bluzki-przod-blog-odziezy-ubran-blog-o-szyciu-eti-blog

Przed odpięciem szpilek zaznaczamy miejsca gdzie mają powstać zakładki.

Tyłu kroje  jedyną różnicą jest to, że go nie zmieniałyśmy kroimy taki kształt jak odrysowaliśmy od bluzki. Zapas analogiczny jak w przodzie bluzki, środek linii tyłu przykładamy do złożenia tkaniny.

Linie pachy oraz dekoltu podklejamy paskiem taśmy formującej o szerokości 1 cm, naklejam ją ok 3 mm od krawędzi. Przyklejamy ją zarówno do przodu jak i do tyłu.

SZYCIE:

eti-blog-zakładki-upinanie-blog-odziezy-ubran-blog-o-szyciu-eti-blog-I

Zaczynamy od odszycia zakładek, w tym celu  składamy je zgodnie z naniesionymi liniami i upinamy szpilkami. Następnie zaprasowujemy zakładki.

eti-blog-zakładki-szycie-blog-odziezy-ubran-blog-o-szyciu-eti-blog

Przy maszynie montujemy prowadnik krawędziowy, aby móc szyć możliwie równo od krawędzi. Odmierzamy 5 cm od igły i tak ustawiamy prowadnik. Szyjemy wzdłuż poszczególnych zaprasowanych krawędzi, prowadząc tkaninę przy prowadniku.

eti-blog-zakładki-zaprasowane-blog-odziezy-ubran-blog-o-szyciu-eti-blog1

Mój przód po odszyciu zakładek prezentuje się jak na zdjęciu powyżej. Na tym etapie upewniamy się, że po złożeniu przodu na pół wzdłuż linii środka obie połowy są identyczne.

Tak przygotowany przód łączymy z tyłem na linii ramienia oraz boku (zaznaczyłam linie szycia na zdjęciu powyżej).

Po przymiarce jeśli wszystko się zgadza, obrzucamy owerlokiem krawędzie. Na tym etapie bluzka powinna prezentować się tak:

eti-blog-bluzka-etapy-szycia-polaczona-blog-odziezy-ubran-blog-o-szyciu-eti-blog

Teraz zajmiemy się wykończeniem krawędzi bluzki. W tym celu kroimy pliskę skośną z resztek materiału (3,5-4 cm szeroka, o długości obwodu dekoltu plus mały zapas oraz obu pach z zapasem).

Po wycięciu zaprasowujemy ją na pół wzdłuż i taką zaprasowujemy do kształtu linii jaką ma ona wykończyć. To bardzo ważne, gdyż jak nie ukształtujemy jej odpowiednio to po wszyciu może odstawać.

eti-blog-przyszywanie-pliski-skosnej-lamowki-wykanczanie-dekoltu-jak-wykonczyc-dekolt-szycie-krok-po-kroku-blogi-odziezy-ubran-blog-o-szyciu-eti-blog

Przyszywam ją szyjąc na 1 cm od krawędzi (estetycznie ją łącząc). Po doszyciu krawędź nacinam i zaprasowuje pliskę do środka. Zauważcie, że ma ona zakryć nam od środka odzieży szew.

eti-blog-przyszywanie-lamowki-pliski-szew-nacinamy-wykanczanie-dekoltu-jak-wykonczyc-dekolt-szycie-krok-po-kroku-blogi-odziezy-ubran-blog-o-szyciu-eti-blog

Odsłoniłam wolne ramie maszyny i przyszywam pliskę szyjąc 1 mm od jej zaprasowanej krawędzi.

eti-blog-upinanie-pliski-lamowki-wykanczanie-dekoltu-jak-wykonczyc-dekolt-szycie-krok-po-kroku-blogi-odziezy-ubran-blog-o-szyciu-eti-blog

Tutaj już efekt po wszyciu pliski skośnej na prawej i lewej stronie.

eti-blog-jak-wykonczyc-dekolt-pache-podkroj-pachy-szew-nacinamy-wykanczanie-dekoltu-jak-wykonczyc-dekolt-szycie-krok-po-kroku-blogi-odziezy-ubran-blog-o-szyciu-eti-blog

Tą techniką wykańczam również podkroje pach (zdjęcie powyżej krawędź wykończona).

Ostatnia rzecz do wykończenia to linia dołu. Zaprasowujemy ją na 0,5 cm i raz jeszcze na 1,5 cm, upinamy ją szpulkami.

eti-blog-podwijanie-jak-podwinac-wykonczyc-krawedz-dolna-szew-nacinamy-wykanczanie-dekoltu-jak-wykonczyc-dekolt-szycie-krok-po-kroku-blogi-odziezy-ubran-blog-o-szyciu-eti-blog

Przyszywamy ją ściegiem prostym blisko linii zaprasowania, zostawiając niezszyty odcinek na linii szwu ok 1 cm. Wprowadzimy tamtędy gumkę, a następnie zaszyjemy ten odcinek.

Bluzeczka gotowa 🙂

tagi: , ,

10
Dodaj komentarz

5 Comment threads
5 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Asia

piękna 😉

Gosia

Piękna bluzka, zamierzam się zabrać za szycie ale bez tych zakładek. Brakuje mi często powiększenia zdjęć, są zbyt małe dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z szyciem i niezbyt dokładnie widać…

sylwia

śliczna bluzka 🙂
chciałabym taką uszyć, ale nie jestem pewna co do materiału (niestety brak mi doświadczenia). czy sprawdzi się tutaj bawełna koszulowa (popelina)? czy może będzie zbyt sztywna i zakładki nie będą się ładnie układać?

Aga

Super tutorial 🙂
Moje zainteresowanie wzbudziła też spódniczka. Będę (myślę, że nie tylko ja) wdzięczna opis jak zrobić do niej wykrój.

Kasia

Proszę pamiętać o tej spódniczce, mnie również bardzo się spodobała