Stopka do marszczenia Janome – Jak używać?

Stopka umożliwi nam bardzo sprawne uzyskanie równomiernego marszczenia tkaniny. Efekt końcowy jest uzależniony od właściwości tkaniny oraz ustawień maszyny.

W ofercie posiadamy stopki do marszczenia:
– do maszyn z chwytaczem rotacyjnym, stopka ta posiada System Matic (umożliwiający jej szybką wymianę).
– do maszyn z chwytaczem wahadłowym jest mocowana poprzez przykręcenie jej do trzpienia, natomiast rozbudowana jest o funkcję jednoczesnego doszywania powstającego marszczenia.

Najlepsze efekty uzyskamy na cieńszych tkaninach, przy grubszych marszczenie będzie  delikatniejsze. Poniżej różne efekty otrzymane w tkaninie bawełnianej o średniej grubości.

Jak widzimy na zdjęciu powyżej dzięki regulacji naprężenia naciągu nitki górnej oraz długości ściegu mogliśmy uzyskać różne efekty. Im parametry ustawione wyżej, tym otrzymujemy większe marszczenie.

Ustawienie dla przykładów na zdjęciu powyżej:
1. naciąg nitki 4, długość ściegu 3
2. naciąg nitki 7, długość ściegu 3,5
3. naciąg nitki 9 (maksymalna), długość ściegu 4 (maksymalna)

W niektórych modelach maszyn również docisk stopki będzie wpływał na efekt końcowy. W przykładach powyżej ustawienie to było stałe, docisk był maksymalny. Zachęcam do sprawdzenia różnych ustawień.

Jeśli tkanina, którą chcemy zmarszczyć jest sztywna można ją zmiękczyć poprzez delikatne spryskanie jej wodą.

Szycie:
Stopka posiadająca System Matic musi zostać zamontowana przy maszynie w specjalny sposób. Należy najpierw zamontować jej tylni bolec od tyłu na trzpieniu (trzeba podnieść trzpień do najwyższego położenia), dopiero teraz zatrzaskujemy stopkę.

Uzyskiwanie marszczenia jest bardzo proste, wystarczy przeszyć wzdłuż miejsca, w którym chcemy je otrzymać, będzie ono tworzyć się automatycznie. Ważne, aby podczas szycia nie ciągnąć szytej tkaniny, maszyna musi mieć do niej swobodny dostęp.

Jeśli dysponujemy stopką do jednoczesnego marszczenia oraz doszywania to możemy ją używać na dwa sposoby. Jeśli interesuje nas samo marszczenie to szyjemy tak samo jak stopką powyżej, czyli tkaninę umieszczamy standardowo pod stopką. Natomiast jeśli chcemy jednocześnie doszywać powstające marszczenie do tkaniny to należy dodatkowo wsunąć tkaninę, do której chcemy doszyć marszczenie w szczelinę w stopce.

Poniżej efekt pracy.

Stopki pasujące do maszyny z chwytaczem wahadłowym:
Janome 200124007 – przykręcana do trzpienia (marszczenie oraz zszywanie)

Stopka pasująca do maszyny z chwytaczem rotacyjnym:
Janome 200315007 – (marszczenie)
Janome 202096005 – pasuje do maszyn do szycia z szerokością ściegu 9 mm

W przypadku wątpliwości skontaktuj się z nami „ETI – radość szycia” tel. 61 8420 330.

tagi:

Dodaj komentarz

  Subscribe  
Powiadom o