Saszetka na woreczki i chusta dla psa (opis jak uszyć i przygotować wykrój)

blog-o-szyciu-jak-uszyc-akcesoria-dla-pas

jak-uszyc-saszetke-na-woreczki-dla-psa szycie-woreczkie-na-spie-odchody-blog-o-szyciu jak-uszyc-apaszke-dla-pas

Dzisiaj coś nietypowego. 🙂 Otóż pokazujemy jak uszyć małą saszetkę na woreczki na psie odchody. Można ja przypiąć do smyczy, dzięki czemu woreczki będą zawsze dostępne na spacerze z naszym pupilem. 🙂 W saszetce jest też troszkę ekstra miejsca na klucze do mieszkania. 🙂 Dodatkowo z naszego wpisu dowiecie się także jak uszyć prostą apaszkę zapinaną za rzep. Apaszka idealnie pasuje do saszetki więc razem tworzą bardzo fajny komplet. 🙂

Projekt ten jest szybki do uszycia pod warunkiem, że wszytko zrobimy bardzo starannie. Przy tak małych elementach musimy być bardzo precyzyjni na każdym etapie!

Dodatkowo możecie z nami uszyć również chustkę do kompletu. 🙂

Do uszycia saszetki i chustki potrzebujemy dowolną maszynę do szycia, ja do tego projektu wybrałam maszynę JANOME DXL603.

Wymiary gotowej saszetki to ok 12cm x 6 cm.

* Materiały potrzebne do uszycia saszetki:
a) tkanina 40 cm x 15 cm na etui oraz dodatkowo na chustę tutaj wymiar zależy od wielkości psa. Ja skroiłam chustę w kształcie trójkąta o wymiarach 30 cm i dwa pozostałe boki o długości 20 cm. Nasz pupil waży ponad 10 kg.
b) zamek o długości 35 cm
c) wypustka, potrzebujemy 60 cm
d) metalowe oczko o średnicy ok 8 mm
e) karabińczyk oraz kółko, które zamontujemy do smyczy
f) rzep o szerokości 2-2,5 cm – potrzebny do uszycia chusty
g) nici do szycia

* Przybory, akcesoria itp:
a) nożyczki
b) miara krawiecka
c) szpilki
d) pisak do tkanin
e) stopki:
stopka do wszywania zamków
stopka do wszywania wypustki
f) żelazko i deska do prasowania

etiblog-chusta-dla-psa-saszetka-na-worki-potrzebne

PRZYGOTOWANIE I KROJENIE SASZETKI

etiblog-jak-uszyc-etiu-na-worki-psa

Woreczki są raczej standardowo zapakowane, a więc na pewno będą pasować do naszej saszetki. Wykrój możecie pobrać klikając w poniższy rysunek.

etiblog-forma-na-etui-na-woreczki-dla-psa-na-strone

Potrzebujemy skroić dwie takie sztuki, nie dodając zapasu na szwy, jest on już uwzględniony.

Dodatkowo kroimy mały prostokąt o wymiarze 8 cm x 4,5 cm (ten wymiar zależy od wielkości uchwytu karabińczyka). Mój karabińczyk ma szerokość ok 2 cm.

SZYCIE:

etiblog-saszetka-na-worki-na-odchody-dla-psa-karabinczyk

Zaczynamy od naszycie wypustki do jednego z wykrojonych elementów. Najpierw jednak przypnijmy na środku elementu karabińczyk. Pasek jest złożyłam w taki sposób, aby estetycznie prezentował się, a więc nie było potrzeby go w jakiś sposób zszywać.

etiblog-saszetka-na-worki-na-odchody-dla-psa-wypustka

Wypustkę upinamy blisko krawędzi ok 5-7 mm, kierując jej estetyczną krawędzią do środka elementu. Ponieważ naszywamy ja do elementu o kształcie elipsy, to krawędź wypustki potrzebujemy ponacinać. Jak łączymy wypustkę? Najlepiej obciąć sznurek z środka wypustki na styk, a materiał z jednego końca pozostawić dłuższy. I to właśnie tym końcem zakrywamy miejsce styku sznurka.

etiblog-saszetka-stopka-do-wypustki

Naszywamy wypustkę przy pomocy specjalnej stopki i najlepsza do tego zadania będzie stopka do wszywania wypustek. Dzięki niej, linia szycia wychodzi naprawdę równo w odległości od wypustki i to całkowicie bez wysiłku. Gdyż stopka dzięki rowkowi idealnie sunie po wypustce.

etiblog-saszetka-laczenie

Następnie oba elementy (ten z doszytą wypustką i bez) łączymy razem. Wystarczy złożyć je prawą strona do prawej i zszyć je razem szyjąc po wypustce.

etiblog-saszetka-laczenie-stopka

Zauważcie, że tutaj również wykorzystujemy stopkę do wszywania wypustki, dzięki czemu szyjemy dokładnie w tym samym miejscu co poprzednio.

etiblog-saszetka-laczenie-zamek

Wywracamy element na prawą stronę. Otwór ręcznie zaszywamy. Oznaczamy środek elementu na bokach, czyli w miejscu oznaczonym na wykroju. Rozpięty zamek upinamy do krawędzi etui, aby zaczynał się i kończył w miejscach zaznaczonych.

etiblog-saszetka-wszywanie-zamek

Przy maszynie montujemy stopkę do wszywania zamków i przyszywamy ją na całej długości. Ważne, aby nie zaszyć suwaka, ma on zapinać nam saszetkę. Szyjemy po wypustce bardzo blisko linii jej przyszycia. Dzięki czemu linia szycia będzie prawie niewidoczna.

etiblog-saszetka-predkosc-szycia

Przy szyciu, warto jeśli macie taką możliwość zmniejszyć prędkość szycia. Dzięki czemu można bardzo precyzyjnie doszyć zamek.

Zobaczcie, że linia szycia jest prawie niewidoczna.

etiblog-saszetka-zamek-doszyty

Zamek po doszyciu powinien prezentować się mniej więcej tak, jak mój na zdjęciu powyżej.

etiblog-saszetka-otwor

W saszetce wykonamy otwór, aby móc wygodnie wyjmować woreczki. Nabijamy kółko metalowe na środku jednego z boków. Nie opisuje dokładnie jak to wykonać, ale na opakowaniu oczek będzie to czytelnie przedstawione. Dodam tylko, że zamiast młotka używam imadła, którym mogę precyzyjnie i mocno ścisnąć oczko. Przy pracy z młotkiem oczka nie zawsze wychodziły estetycznie.

etiblog-saszetka-na-worki-dla-psa

Nadmiar zamka obcinamy i koniec wykańczamy tkaniną. Ja ręcznie doszyłam również zamek przy karabińczyku, aby ładnie się na prawej stronie prezentował. Jest tam mało miejsca, a więc trudno było to wykonać ma maszynie do szycia.

etiblog-saszetka-na-worki-dla-psa-gotowy

Etui skończone, a więc przechodzę do przygotowania chusty do kompletu.

PRZYGOTOWANIE I KROJENIE CHUSTY:

etiblog-chusta-dla-psa-krojenie

Wymiar chusty, trzeba dobrać samodzielnie do wielkości psa. Mój trójkąt ma wymiary 30 cm najdłuższy bok, dwa pozostałe mają 20 cm. Dodatkowo do chusty będzie przyszyty pasek, a więc

etiblog-chusta-dla-psa-naroznik

Boki o długości 20 cm zaprasowujemy na 5-7 mm raz, następnie kolejny raz. Nadmiar materiału w dolnym narożniku oznaczamy sobie np. szpilkami (żółta przerywana linia na zdjęciu powyżej).

etiblog-chusta-dla-psa-naroznik-I

Następnie składamy chustkę prawą do prawej wzdłuż dolnego narożnika, jedną warstwę zaprasowania krawędzi odginamy. Zszywamy narożnik zbierając wcześniej zaznaczony nadmiar narożnika.

etiblog-chusta-dla-psa-naroznik-II

Po rozłożeniu trójkąta i wycięciu w narożniku nadmiaru tkaniny, przyszywamy estetycznie zaprasowaną krawędź. Linie szycia zaznaczyłam na zdjęciu powyżej żółtą przerywaną linią.

etiblog-chusta-dla-psa-krawedz

Gdy dwa boki są już estetyczne, zabieramy się za przyszycie paska wykańczającego najdłuższą krawędź chusty. To prostokąt o wymiarze większym niż obwód szyi psa o jakieś 15 cm. Jego szerokość to 4 cm (z uwzględnionym zapasem na szew).

Dokładamy ten pasek prawą strona do prawej strony chusty i przyszywamy szyjąc 7 mm od krawędzi na linii chusty.

etiblog-chusta-dla-psa-krawedz-I

Zaprasowujemy pasek na całej jego długości na 7 mm, czyli zgodnie z linią szycia.

etiblog-chusta-dla-psa-rzep

Dolną część paska również zaprasowujemy, dopasowując tym pasek do szerokości rzepu jakim dysponujemy.

etiblog-chusta-dla-psa-rzep-I

Doszywamy rzepy, ważne, aby doszyć je w głąb chusty na ok 3 cm. Widać na zdjęciu powyżej, że rzep jest wprowadzony w głąb chusty.

Na jednym końcu doszywamy rzep sztywny, tutaj krawędź paska podwijamy pod rzep. Inaczej powinna wyglądać strona z rzepem miękkim. Jest ona dłuższy i zachodzi również na spodnią krawędź paska. Zerknijcie na zdjęcie powyżej na pomocnicze linie przerywane, które pokazują, gdzie znajduje się rzep.

etiblog-chusta-dla-psa-krawedz-III

Po doszyciu rzepów krawędź dolna paska przyszywamy na chusty (zdjęcie powyżej i poniżej).

etiblog-chusta-dla-psa-rzep-II

Chusta skończona. 🙂

etiblog-chusta-dla-psa-saszetka-na-worki

Komplet gotowy, idziemy testować. 🙂

tagi: ,

2
Dodaj komentarz

1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Justyle

Bardzo praktyczna rzecz i w dodatku prosta w uszyciu 🙂 ładnego masz piesia 🙂