Tipi / namiot dla dziecka (zobacz jak uszyć i przygotować wykrój)

tipi-dla-dziecka-jak-uszyc-eti-blogszycie-tipi-dla-dziecka-blog teepee-dla-dziecka-szycie-krok-po-kroku namiot-do-zabawy-dla-dziecka-szycie-eti-blog

Ostatnio dużą popularnością cieszą się namioty dla dzieci zwane tipi. Wcale się temu nie dziwimy, pamiętamy jak kiedyś budowało się podobne namioty z koców i to one były świetnym miejscem do zabaw. 😀 Teraz nie trzeba budować takich prowizorycznych namiotów tylko można uszyć dla dziecka tipi, w którym z pewnością będzie się chętnie bawiło. 🙂
Nasz projekt namiotu / tipi różni się od innych, ponieważ ma zdejmowaną wodoodporną podłogę. 🙂  Także swobodnie można postawić je również w ogrodzie, a w razie potrzeby odczepić spód (przyczepiana na rzepy) i wrzucić do pralki. 🙂
Zainteresowani? Więc zobaczcie jak uszyć namiot / tipi dla dziecka. 🙂

Do uszycia tipi potrzebna jest dowolną maszynę do szycia, ja do tego projektu wybrałam komputerową maszynę do szycia JANOME  MC6600P.

Wymiary gotowego tipi, podstawą jest kwadrat o boku 120 cm, wysokość tipi ok 135-140 cm.

* Materiały potrzebne do uszycia tipi (namiotu dla dzieci):
a) tkaniny:
– główna: 3,5 -4 m bieżącego (3,5 m dla osób oszczędnych i dokładnych) 🙂
– dodatkowa tkanina na drzwi: 90 cm bieżących
– dodatkowa tkanina na dno: dwa kwadraty (bawełna i tkanina wodoodporna): 131 cm x 127 cm dla dna tipi o długości boku 120 cm
b) rzep do przypięcia dna namiotu: szerokość 2 cm, długość 0,5 m, dobrany kolorem do tkaniny głównej
c) drewniane wałki (kije) średnica 2 cm o długości 1,75m. Uprzedzając pytania, zakupiłyśmy je w przedsiębiorstwie o nazwie „timber”.
d) pianka lub innego rodzaju usztywnienie 120 cm x 120 cm
e) nici do szycia

* Przybory, akcesoria itp:
a) nożyczki – FISKARS 1005145
b) miara krawiecka
c) szpilki -eti 118
d) pisak samoznikajacy
e) igły do szycia tkanin
f) stopki
lamownik
stopka do ściegu prostego
g) żelazko i deska do prasowania

etiblog-jak-uszyc-tipi-co-potrzebuje

PRZYGOTOWANIE I KROJENIE:

Na rysunku powyżej przedstawiam główne elementy tipi. Zauważcie, że wykorzystujemy całą szerokość materiału tj.: 150 cm. Klikając w rysunek powyżej możecie go pobrać (pdf) w wersji do druku.

Przed przystąpieniem do krojenia należy zaprasować krajkę materiały pod spód (do lewej strony)- na 1,5 cm. Następnie krawędzie zaprasowujemy raz jeszcze na 2 cm.

Przy rysowaniu najważniejsze jest, aby przy każdy element, był narysowana pod kątem 90 stopni od krajki. Chodzi tutaj dokładnie o podstawy dużych trójkątów (linia przerywana na rysunku powyżej). Zdarzało mi się, że potrzebowałam zrobić pewien odstęp pomiędzy trójkątami.

Dopiero teraz, ze wszystkimi tymi informacjami o poszczególnych elementach, na tkaninie rozrysowujemy kolejno elementy tipi (namiotu dla dzieci):
1, 2- drzwi (przód tipi)
3, 4- boki tipi
5- to również jeden z boków i kroimy ten element w całości (kształt identyczne z elementem 3,4). Linia pozioma i różowy kolor to tylko linią pomocniczą, aby ustalić kształt elementy 6, który rysujemy za moment.

etiblog-jak-uszyc-tipi-wycinanie
6 – przód tipi – góra. To ok 1/4 wysokości elementu boku tipi

etiblog-jak-uszyc-tipi-wycinanie-I

Kroimy jeszcze prostokąty na troczki (wiązanie). Potrzebujemy skroić pasek o szerokości 3,8 cm i długości ponad 1 m lub wykorzystać go tego celu ozdobne tasiemki. Wstępnie planowałam je wykonać z tkaniny w gwiazdki, ale ostatecznie zrobiłam je z tkaniny dodatkowej (szarej), bo sądzę, że tak tipi się lepiej prezentuje.

Z tkaniny jednokolorowej kroimy jeszcze raz element 1 oraz 2. Najlepiej na materiale dodatkowym położyć wycięty element i od niego odrysować ten kształt, ale bez zapasu, czyli 3,5 cm z każdego z boków. Pamiętacie zaprasowywaliśmy 1,5 cm , a potem 2 cm.

Dodatkowo musimy jeszcze wykroić dno naszego tipi. W tym celu kroimy dwa prostokąty o wymiarze 126 cm x 133 cm. Ja z tym wykrojeniem się wstrzymałam do samego końca, gdyż chciałam najpierw uszyć tipi, a potem zrobić kontrolę czy wszystkie wymiary zgadzają się z tym co zaplanowałam. 🙂

SZYCIE:

Zaczynamy od przygotowania frontu naszego tipi (elementy 1, 2 oraz 6).

etiblog-jak-uszyc-tipi-wycinanie-drzwi-szycie

Spinamy razem dwa elementy 1 (stroną prawą do prawej) i łączymy je szyjąc na 1 cm od krawędzi. Element szary jest krótszy o 3,5 cm z każdego z końców. Widać to na zdjęciu powyżej.

etiblog-jak-uszyc-tipi-linia-szycia

Idealną do tego zadania będzie stopka do ściegu prostego, na której uszyjemy prawie cały projekt. Stopka to będzie bardzo dobrze przytrzymywać materiał niezależnie od ilości szytych warstw. Łączymy elementy razem na 1 cm od krawędzi i wielką pomocą aby uzyskać równą linię szycia będzie linia znajdujące się na płytce ściegowej maszyny. Zaznaczyłam ją na zdjęciu powyżej i to właśnie wzdłuż niej prowadzimy krawędź materiału.

etiblog-jak-uszyc-tipi-drzwi

Po połączeniu zaprasowujemy szary element pod spód, najlepiej zrobić to tak, aby delikatnie wystawał on na krawędzi elementu. Zerknijcie jak to wygląda u mnie na zdjęciu powyżej.

etiblog-jak-uszyc-lamowka-h

W miedzy czasie wykonujemy troczki, czyli estetycznie wykonane paseczki, którymi będziemy związywać drzwi. Potrzebujemy 4 paski o długości ok 25-30 cm z estetycznie wykończonym jednym końcem. Najszybciej wykonać je przy pomocą lamownika. Jeśli wcześniej z nim nie pracowaliście to zajrzyjcie do działu porady naszego bloga: info o lamowniku.

etiblog-jak-uszyc-tipi-przod

Identycznie łączymy elementy nr 2. Po ich połączeniu przechodzimy do ułożenia przodu tipi: drzwi oraz elementu 6 razem. Drzwi lekko zachodzą na siebie. Proponuje ułożyć drzwi na wycięty elemencie boku tipi. Potem przyłożyć element nr 6 (górę przodu). Dolna jego krawędź jest podwinięta na 1,5 cm.

Tutaj już pojawiły nam się troczki, są umieszczone na wysokości ok 1/2 od dołu tipi do elementu 6. Na każdym z boków są dwa troczki, jednej z góry, jeden z dołu.

Dobrze jest też upiąć sobie boki drzwi razem (tkanina w gwiazdki i szara) i połączyć je razem szyjąc ok 5 mm od krawędzi.

etiblog-jak-uszyc-tipi-przod-wypustka

Pod podwiniętą krawędź elementy nr 6 wsuwamy wypustkę, aby wystawała identycznie  jak wypustka w elemencie drzwi.

Przyszywamy element 6 szyjąc tuż przy jego krawędzi (tak powstały szew nazywa się nakładany).

Na moment odkładany przód naszego tipi.

Bierzemy się za połączenie elementów 3, 4 i 5 razem. Do szycia wykorzystujemy stopkę do ściegu prostego, która dobrze przytrzyma materiał i ułatwi szycie. Zanim zaczniecie szyć, zerknijcie na zdjęcie poniżej.

etiblog-jak-uszyc-tipi-linia-szycia-narozniki

Tutaj znajdują się elementy 3 i 4 połączone razem. Zauważcie, że zaprasowanie krawędzi, tą na 2 cm odginamy, a na tej linii zaprasowania zrobiłam obrót na igle. Dzięki takiemu połączeniu elementów będziemy mieć estetyczną górę tipi oraz dół.

etiblog-jak-uszyc-tipi-goraSzew zaprasowujemy, a góra tipi prezentować będzie się tak jak przedstawiłam powyżej. Na zdjęciu widzicie krawędź zaprasowaną 2 razy: 1,5 cm i na 2. Czyli tak jak przygotowaliśmy sobie krawędzie przed skrojeniem tipi. I dzięki temu wygląda ona tak estetycznie bez żadnego trudu z naszej strony. Szew możecie obrzucić owerlokiem, ale nie ma konieczności, gdyż szew ten będzie schowany w tunelu.

etiblog-jak-uszyc-tipi-dol

Tak prezentuje się dół tipi, również mamy estetyczną krawędź. 🙂

etiblog-jak-uszyc-tipi-boki-laczymy

Po połączeniu 3 elementów tipi (3, 4 i 5). Przechodzimy do doszycia do nich wcześniej przygotowanego przodu tipi. Tutaj również odginamy jedno zaprasowanie (2 cm). Czyli linia szycia wygląda identycznie jak przy łączeniu boków tipi.

etiblog-jak-uszyc-tipi-gorna-krawedx

Szyjąc cały czas stopką do ściegu prostego i ściegiem prostym przytrzymujemy górną zaprasowaną krawędź (linia przerywana na zdjęciu powyżej).

Teraz podwijamy dolna krawędź naszego tipi.

Teraz wykonamy tunele dla naszych drążków. U mnie wystarczyło zszyć każdą linie łączenia elementów tipi na 3,5 cm. Jeśli macie inną średnicę drążków to sprawdźcie w jakie odległości od krawędzi potrzebujecie stworzyć tunel. Chodzi o to, aby był on dość dopasowany do obwodu drążka, wtedy najlepiej się tipi na nich będzie trzymać.

Oczywiście tutaj też wykonujemy to stopką do ścieg prostego.

etiblog-jak-uszyc-tipi-troczki

Ważne, aby przy tym szyciu sprawdzić ułożenie troczków, mają one wychodzić z boku pod kątem 90 stopni. Dzięki czemu łatwo zwiążemy drzwi do naszego tipi.

etiblog-jak-uszyc-tipi-gotowe-2

Tak po wprowadzeniu listewek i związaniu ich u góry prezentuje się uszyte tipi. Opcjonalnie można u góry kijki nawiercić, aby móc przez nie przeprowadzić sznurek.

Teraz zabieramy się za kolejny etap, czyli przygotujemy dno tipi. U mnie wszystko się zgadza, dno tipi to kwadrat o boku ok 120 cm, a więc mogę skroić kwadrat o boku 133 cm x 127 cm (tkanina wodoodporna oraz gładka różowa). Z ociepliny odzieżowej kroje kwadrat o boku 120 cm.

Zaczynam od połączenia tkanin razem na boku o długości 133 cm. Łączymy tkaniny szyjąc na 1 cm od krawędzi.

Następnie składamy tkaninę lewą stroną do lewej, a pomiędzy nie do linii łączenia wsuwamy ocieplinę. Koniecznie wyśrodkowując element, aby z każdego boku było tyle samo tkaniny wolnej. Ocieplinę odzieżową obrysowujemy w kwadracie o boku 120 cm, gdzie jedną linią jest krawędź łączenia warstw razem.

Upinamy ją pomiędzy warstwami materiałów szpilkami koniecznie na linii szycia, gdyż po wyjęciu szpilek w tkaninie powlekanej zostaną dziurki, a na linii szycia nie będą one widoczne. Zaszywamy ocieplinę po liniach narysowanych na tkaninie.

etiblog-jak-uszyc-tipi-dno-5

Gdy ocieplina jest zaszyta, odcinamy dwa tylne narożniki. Odcinamy kwadraty o boku 5 cm.

etiblog-jak-uszyc-tipi-podwijanie-1cm

Każdy z 3 boków wykańczamy, wystarczy krawędzie zagiąć do środka na 1 cm, szyjemy tuż przy krawędzi. Na zdjęciu poniżej widać krawędź już podwiniętą.

etiblog-jak-uszyc-tipi-skos

Teraz składamy bok stroną prawą do prawej poduchy, czyli stronami tkaniny niepodgumowanej. Skos kopiujemy z tipi, czyli wsuwamy podłogę w namiot i w narożniku łapiemy nachodzące warstwy razem. Skos zszywamy dokładnie do punktu wszycia ocieplimy. Nadmiar odcinamy, zostawiając 1 cm zapasu. Drugi narożnik wykonujemy identycznie.

etiblog-jak-uszyc-tipi-jak-wykonczyc-krawedz-lamowka

etiblog-jak-uszyc-lamowka

Lamówkę lubię doszywać za pomocą specjalnych stopek np.: lamownika lub prowadnika do wszywania zaprasowanej lamówki, ale ten kawałek jest tak mały, że nie przyśpieszyłoby to pracy. Wykonujemy więc go tradycyjną metodą.

etiblog-jak-uszyc-tipi-dno-rzep

Teraz doszyjemy jeszcze rzep. Proponuje umieścić go na początku, środku i końcu każdego z trzech boków. Doszywamy go na środku wysokości naszego rantu. Ważne, aby doszyć tutaj tą twardszą jego część, miękką doszyjemy do tipi.

Tym sposobem mamy tipi oraz dno umożliwiające zabaw również na świeżym powietrzu. 🙂

etiblog-jak-uszyc-tipi-dno-gotowe

Czas testować. 🙂

Bądź na bieżąco ze wszystkimi aktualnościami na naszym blogu ETI-radość szycia.
Podaj swój adres e-mail w polu poniżej.

tagi: ,

123
Dodaj komentarz

65 Comment threads
58 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
49 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
marika

a jak będzie wyglądał wykrój aby zrobić tipi o podstawie 1×1 m ?

Agnieszka

Witam serdecznie, drewniane wałki były robione na zamówienie czy były w regularnej ofercie? Znalazłam przedsiębiorstwo TimerArt i nie wiem czy to ta sama firma bo pod samą nazwą Timber nic nie udało mi się znleźć

Agnieszka

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Już się biorę do roboty 🙂

Lilka

Ponawiam pytanie o tipi w wymiarach 1m x 1m?
Czy mogę prosić o podpowiedzi?

Lilka

Bardzo dziękuję ☺

Ewa

Co do drążków to fajne robi pan z Białegostoku . Drążki przeszlifowane proste i zaokrąglone fajnie nie zaciągają materiału . http://allegro.pl/kij-do-tipi-teepee-stelaz-do-namiotu-wigwam-170-cm-i6657581292.html

jola

jaki wychodzi koszt takiego tipi??

Agnieszka

Planuje uszyć tipi dla synka, jednak myslalam o czym innym niz zewsząd ogarniająca fala na szarości i czarno białe kontrasty. Planuje zrobić tipi dżungla i tu moje pytanie: czy uszyła Pani sama tą piękną małpkę?

Pani artykuł na pewno bedzie dla mnie bardzo pomocny podczas wykonywania projektu !

Paulina

Czym kierować się wybierając tkaninę na tipi? Moze to być zwykła bawełna?? Planuję uczyć ale nie znam się na tkaninach:)

Kasia

Piękny namiot! Czesto korzystam z Pani porad ?
W końcu wiem jak polaczyc materacyk z namiotem ??
Pozdrawiam

Nowicjuszka

Witam! Mam pytanie odnośnie rysunku z wymiarami, rozumiem że ” b” to 150 cm a ile w sumie ma wymiar „a”? (jestem nowicjuszem, to będzie moja pierwsza przygoda z krawiectwem) nie za bardzo rozumiem te wymiary z zsokraglanymi strzałkami… Z góry dziękuję za odpowiedź

Nowicjuszka

Bardzo dziękuję za wskazówki, pozdrawiam

Sylwia

Czy matę do tipi się jakoś montuje? wiąże? czy daje na podłoge „odłogiem” ?

Sylwia

Witam,
Chciałam uszyć właśnie takie tipi dla swoich pociech…Mam pytanko: na rysunku wykroju na 1 i 2 elemencie jest wymiar 70- czego dokładnie to jest wymiar bo nie do konca rozumie.. Dziekuje

Ania

a jak mu dorobić okienko? niby kwadrat, ale jak to ładnie obrobić?

Ania

mam pytanie – skoro podwijamy materiał dwa razy – 1,5 cm i 2 cm to dlaczego dół elementu 6 ma 1,5 cm podwinięcia, a nie 3,5 cm?

Ania

dziękuję za odpowiedzi, przepraszam, że męczę, ale dalej nie wiem, co z tym elementem 6 – na dole podwijamy tylko krajkę na 1,5 cm, ale co z górą? ona chyba musi być podwinięta dwa razy, skoro potem mamy to ładnie wykończyć?

Ania

dziękuję! teraz już wszystko jest jasne 🙂 właśnie męczyłam się od rana z tym elementem 6, ale teraz już praca pójdzie szybciej 🙂

Nina

Witam. Nie bardzo rozumiem przy szyciu rogów podłogi „Skos kopiujemy z tipi, czyli wsuwamy podłogę w namiot i w narożniku łapiemy nachodzące warstwy razem”. Moglaby mi Pani to wytłumaczyć?

Asia

Witam, dziękuję za dodanie posta o tipi. Niestety z racji braku umiejętności manualnych będę musiała zlecić wykonanie krawcowej 🙂
Chciałabym sprezentować taki namiocik dziecku na roczek. W internecie jest to dosyć drogie.
Znalazłam na allegro w załączeniu 2 poduszki, niestety nigdzie nie potrafię takich znaleźć, są to wieloryb i hipopotam – link: https://0.allegroimg.com/original/06ea91/c210841243409ec0e77bb892b1a0
Czy byłaby Pani w stanie podać w jaki sposób można zrobić takie lub podobne poduszki?

magda

dzień dobry
super pomysł z tym tipi zwłaszcza dla maluszków. Właśnie chciałabym podarować takie cudo moim bąbelkom mam jednak pytanie. Mieszkam w małej miejscowości i nie ma tu szans na zakup materiałów. Pani do swojego projektu kupowała materiał w sklepie stacjonarnym czy internetowym. Znalazłam kilka sklepów internetowych z tkaninami ale przez szklany ekran trudno jest stwierdzić czy materiał będzie właściwy. Dlatego mam prośbę czy jest Pani w stanie polecić jakieś adresy stron gdzie można znaleźć odpowiednią tkaninę na ten namiot.

magda

A mogłaby Pani podać stronę internetową z której była zamawiana tkanina, głównie chodzi mi o ten materiał wodoodporny

Dorota

Witam
Czy wskazane jest aby zdekatyzować materiał przed skrojeniem?

Ewa

Witam
Dopiero zaczynam przygodę z maszyną, i chciałam zapytać o tunele w które wprowadza się kije, czy one są uszyte we wewnątrz tipi czy na zewnątrz?

Daria

Witam,
mam pytanie czy dla trojkata 1 i 2 wymiar gory to dla osobna 13,5 cm czy ten wymiar na pol ?
z gory dziekuje za odpowiedz

Daria

Dziekuje 😉

Danusia Przybylska

Witam serdecznie,
Szyję tipi dla mojej wnuczki, mam pytanie odnośnie kijów o wysokości 180 cm i materiał wysokości 160 cm. Na jakiej wysokości powinnam wywiercić dziurki w kijach do mocowania konstrukcji sznurkiem? Będę wdzięczna za odpowiedź

Danusia Przybylska

Dziękuję bardzo

Elka

Witam, źle zrozumiałam jedna rzecz i dopiero teraz już po odrysowaniu wykroju doszłam do tego mianowicie zanim zaprasowalam odrysowalam wykroj czy teraz zapracować i to wyciąć czy jednak będzie źle i lepiej zapracować i zrobić drugie linie i po nich wyciąć? Jeśli to konieczne to poświęca się ale może będzie dobrze i z moją gafa? Bo nameczylam się ostro by równo zrobić boki a teraz wszystko od Nowa nie wiem co robić?

Elka

Dobrze Pani zrozumiała 🙂 dziękuję za szybką odpowiedź 🙂

MamaAga

Witam, kroję właśnie materiał wg tej instrukcji i wychodzi na to,że gładkiego materiału na spód drzwi musi być min.140 cm, jeśli podstawy trójkątów mają 70 cm. Trójkąty trzeba ułożyć symetrycznie jeśli prawa strona ma być na wierzchu. Obracam te trójkąty i z pani obliczeń mi nie chce te trójkąty się zmieścić na tkaninie.

Kinga

Witam! Mam pytanie jaka jest długość góry tipi czy jest to 13.5 czy 17 bo nie mogę odczytać z rysunku tych wartości do czego się odnoszą oraz jaka jest wysokość boku na rysunku oznaczona b?

Alicja

Witam,
bardzo spodobał mi sie Pani tipi ale mam pytanie odnośnie srodka tipi, a mianowicie czy materiał ktorego Pani użyła jest na tyle cienki ze gwiazdki przebijaja czy poprostu jest uszyty podwójnie ze i od srodka i od zewnątrz jest prawa strona materiału?

Ania

Witam,
bardzo spodobał mi się Pani pomysła na tipi. Chciałabym zrobić dla córki takie tipi tylko trochę mniejsze o wymiarach w podstawie 1×1 metra w związku z tym miałabym prośbę do Pani o narysowanie szkicu wykroju dla namiotu o tych wymiarach dla boków i podstawy. Naprawdę będziemy wdzięczni za okazaną pomoc 🙂

Ania

Proszę mi powiedzieć wysokość tych trójkątów to 150 cm? Szkic wykroju załączony do postu nie uwzględnia tej krajki na dole i na górze? Ile cm na krajkę muszę doliczyć z góry i dołu ?

Montownia Ody

Bardzo dziękuję za świetny tutorial, a w szczególności za dokładne pokazanie jak skroić górne i dolne krawędzie, żeby później zrobić ładne podłożenie 🙂 Właśnie uszyłam tipi w stylu indiańskim, a dzięki Waszej pomocy udało mi się to zrobić szybko i bez problemów :)))
http://www.montowniaody.pl/2017/06/indianskie-tipi-na-trzecie-urodziny.html

Ania

Witam,
przymierzam się do krojenia tipi, jednak chciałabym zrobić trochę mniejsze o wymiarach 1×1 m i wysokości 150 cm. Jeśli dam wymiar drzwi 1 i 2 13,5x150x60 cm oraz pozostałe trzy boki o wymiarach 17x150x110 cm to czy te wymiary będą odpowiednie według Pani do uszycia tipi?

Danusia Przybylska

Moje tipi gotowe. Kupiłam kije 180

Monika

Dziękuję. Instrukcja najlepsza na świecie ????. Jedna noc i trochę dnia i tipi godowe. Syn szczęśliwy a ja bardzo dumna z mojego dzieła ????.

Agata Debiutantka

Zrobiłam tipi! Hura! Nie ustrzegłam się błędów, trochę wymiary mi się rozjechały, ale całokształt jest niezły 😉 maszyna nie chciała mi chwycic rzepów, użyłam więc zwykłych klipsów biurowych – polecam to rozwiązanie, bo jest szybkie i można materiał trochę naciągnąc lub poprzesuwac, żeby się fajnie układało ;). Mam jednak problem i może macie na niego jakiś pomysł: szkieletem mojego tipi są powlekane kijki bambusowe. Są one bardzo śliskie i materiał się po nich zsuwa. Czym to złapac, żeby się trzymało? Ma ktoś jakiś pomysł?

Magda

Witam,
W jakim celu element 1 i 2 podszywa się szarym materiałem?
Czy jest to konieczny zabieg, czy można go pominąć?
Pozdrawiam

bozena

https://www.facebook.com/bozena.lis.9/posts/1436568003090614?pnref=story
dieki a super wzor i już uszyty mamy swój
razem z podusiami wyszło nas ok 200 zł z tym ze mamy 10 poduszek w różnych kształtach

Magda

Tipi to znakomity pomysł i Pani pomoc w przygotowaniu takiego cudeńka jest nieoceniona. Przystępuję do dzieła. Mam jednak niedosyt wiedzy na temat krajki. nie bardzo wiem wzdłuż, których linii należy zrobić zaprasowanie 1,5 a potem 2 cm. Nie chciałabym popełnić błędu. Bardzo proszę o pomoc i informację. rozumiem, że krajka to brzeg dolny i górny materiału. Jednak jeden z wpisów wytrącił mnie z tego przekonania.

Magda

Dziękuję, tak myślałam, ale chciałam się upewnić żeby nie popełnić błędu. chcę uszyć tipi wnuczkowi na pierwsze urodziny. Skompletowałam już wszystko. Niezawodna jest Pani pomoc.

Kasia W

Witam 🙂 mam materiał o szerokości 160 cm czy skaracać do 150 czy śmiało można szyć wg wymiarów z tutorialu? i czy po bokach dodawać zapas na szew? z góry dziękuję za odpowiedz 🙂

Kasia W

jeszcze mam pytanie czy wymiary rozrysowane są po zaprasowaniu krajki i 2 cm? czy po odrysowaniu i wycięciu zaprasować?

Karolina

Witam! Chciałabym zrobić tipi o podstawie pięciokąta. Chciałabym się posłużyć Pani szablonem ale nie wiem dokładnie jak go zmodyfikować. Na pewno dojdzie jeden trójkąt. Wie może Pani o ile musiałabym zmniejszyć szerokość trójkątów z Pani wzoru aby wyszło ok?

Iza K

Dziękuję za szczegółowy opis. Proszę jeszcze o informacje na jakiej wysokości mają być przewiercone kije do tipi.

Karola

Dzień dobry! wykonałam tipi wg Pani „przepisu” 😉 Wyszło super jak na moje umiejętności. Mam tylko pytanie jeśli dziecko oprze się, położy nieco na ścianę tipi, to ono upada – jak temu zapobiec, sprawić, żeby było bardziej stabilne?