Etui na tablet montowane na zagłówek fotela samochodowego (opis jak uszyć i przygotować wykrój).

jak-uszyc-etui-na-tablet-do-samochodu opis-szycie-etiu-na-tablet-w-podrozy

Cały czas temat wakacyjnych podróżny towarzyszy nam podczas tworzenia wpisów więc dzisiejszy tez pozostanie w tej tematyce. 🙂 Jak wiemy podróżowanie z dzieckiem nie zawsze jest łatwe. Co z tego, że mamy dla niego poduszkę podróżną w kształcie rogala lub poduszkę na pas, skoro ono akurat nie chce spać. Co wtedy? Może np. bajka na tablecie? 🙂 Ale najlepiej, żeby tablet był zamontowany na zagłówek fotel by dziecko nie czuło dyskomfortu podczas jazdy. To oczywiście możliwe 🙂 i w dzisiejszym wpisie pokazujemy jak uszyć proste etui na tablet montowane na zagłówek fotela samochodowego. 🙂

Wracamy do naszego etui, do jego uszycia potrzebujemy dowolną maszynę do szycia, ja do tego projektu wybrałam maszynę JUNO E1019.

* Materiały potrzebne do uszycia etui tablet czy ipad.
a) tkanina o wymiarach 65 cm x 25 cm
b) guma elastyczna ok 50 cm o szerokości ok 1,5-2 cm (ważne, aby była to guma dobrej jakości, mocno ściągająca). Dodatkowo potrzebna gumka o szerokości 0,5 cm i będziemy potrzebować jej ok 16 cm.
c) tekturka (usztywnienie) wielkości tabletu czyli u mnie 19 cm x 24 cm lub o 1 cm większa z każdej strony, aby etui delikatnie wystawało przy krawędzi tabletu z każdej strony.
d) papier do narysowania wykroju oraz tektura do jego usztywniania (wielkość tekturki to wielkość tabletu lub troszkę więcej, aby etui wystawało z pod tabletu).
e) igła do szycia ręcznego
f) nici do szycia

* Przybory, akcesoria itp:
a) nożyczki – 1860-8.1/2″ MUNDIAL
b) miara krawiecka uniwersalna -eti 105
c) szpilki -eti 909
d) pisak samoznikajacy -eti 120
e) stopki:
– stopka do ściegu prostego JANOME 200331009 (pasująca do maszyn z chwytaczem rotacyjnymi) lub JANOME 200125008 (chwytacz wahadłowy)
f) żelazko i deska do prasowania

eti-wykroj-pokrowiec-potrzebne

PRZYGOTOWANIE I KROJENIE:

eti-wykroj-pokrowiec-na-taleb-to-samochodu-IProponuje zacząć rysowanie od narysowania na papierze wymiarów tabletu, można go po prostu odrysować. Następnie zaznaczamy u dołu małe trójkąciki (zaznaczone żółtym kolorem). Dla mniejszych tabletów w odległości 5 cm od brzegu, dla większych proponuje 6-7 cm. Te trójkąty mają utrzymać nam tablet na swoim miejscy, a więc nie mogą być zbyt małe oraz nie mogą być zbyt duże, bo będą przysłaniać ekran tabletu.

Jeśli chcecie, aby etui wystawało z pod tabletu to powiększcie wymiary formy papierowej o 1 cm na długości i 1 cm na szerokości. Dzięki czemu z każdej strony na ok 0,5 cm będzie etui wystawać.

eti-wykroj-pokrowiec-na-talet-to-samochodu

Po przygotowaniu papierowej formy pokrowca tworzy jeszcze mały kwadrat o boku naszego wyznaczonego trójkąta. W moim przypadku to 5 cm.

eti-wykroj-pokrowiec-na-talet-to-samochodu-krojenieTeraz możemy przejść do skrojenia elementów z materiału. Koniecznie musimy pamiętać i dodać zapas. W tym projekcie zapas będzie uwzględniał zapas na szew oraz luz, który jest potrzebny, aby dodać miejsce na usztywnienie (u mnie to gruba tektura).

Dodajemy więc zapas na szew 1,5 cm, będziemy łączyć projekt szyjąc ok 1-1,3 cm od krawędzi w zależności od grubości tekturki. Im grubsza tym bliżej brzegu szyjemy.

Kroimy dwa duże prostokąty oraz dwa małe kwadraty (do każdego elementu dodajemy zapas na szew).

SZYCIE:

To ekspresowy projekt, zaraz sami zobaczycie. 🙂

eti-wykroj-pokrowiec-na-talet-to-samochodu-upiecie

Składamy po przekątnej małe kwadraty i upinamy je w dolnych narożnikach jednego z dużych prostokątów. W górnych narożnikach upinamy gumki, są one upięte na tej samej wysokości co złożone kwadraty.

Przyszywamy je szyjąc stopką do ściegu prostego, nie dalej od krawędzi jak 1 cm. Stopka ta bardzo dobrze przytrzyma materiał i gumki, podczas wbijania się igły, a więc ułatwi ona nam szycie.

Dodajmy teraz mocną i dość szeroką gumę, która będzie trzymać tablet/ipad na zagłówku. Jeśli zależy Wam na ekstra bezpieczeństwie to proponuje doszyć jak ja dwie gumki. Wtedy taki pokrowiec montujemy na zdjętym zagłówku. Ważne, aby przed doszyciem gumek zrobić przymiarkę, aby optymalnie dobrać długość gumek do zagłówka.

eti-wykroj-pokrowiec-na-taleb-doszywanie eti-wykroj-pokrowiec-na-taleb-stopka-do-sciegu-prostegoGumki przyszywamy do elementu pokrowca szyjąc blisko jego krawędzi.

eti-wykroj-pokrowiec-na-talet-to-samochodu-laczenie

Po doszyciu gumek, składamy oba elementy pokrowca i łączymy je razem. Szyjemy  1- 1,3 cm od krawędzi tak, aby na pewno usztywnienie się zmieściło (poza szerokością oraz długością, pamiętajmy o grubości tekturki).

Koniecznie zostawiamy spory otwór na wsunięcie tekturki. Linie szycia zaznaczyłam na zdjęciu powyżej. Czyli widać, że zostawiamy naprawdę spory otwór, na wsunięcie usztywnienia.

eti-wykroj-zaszywanie-reczne

Wywracamy pokrowiec na prawą stronę. Wsuwamy tekturkę, a otwór zaszywamy ręcznie. Trzeba to zrobić starannie, gęstym ściegiem, szczególnie na wysokości gumki!

Etiblog- etui na ipad montowane do zagłówka siedzenia w samochodzie.

Tutaj już gotowe etui na tablet/ipad. Idziemy testować. 🙂

tagi: , ,

Dodaj komentarz

  Subscribe  
Powiadom o