Korale

eti-blog-o-szyciu-jak-zrobić-korale

Łatwy i przyjemny sposób na wykonanie oryginalnych korali.

Do przygotowania korali potrzebujemy:
– pliskę skośną o szerokości 4 cm i długości 150 cm (długość pliski uzależniona jest od oczekiwanej długości korali. Przy ustalaniu długości należy pamiętać, że ulegnie ona skróceniu po wypełnieniu odcinaka koralami)
– koraliki o średnicy 1,1 cm, 30 szt
– metalowe kółka o średnicy wewnętrznej 5 mm, 31 szt (metalowe kółka do oddzielania korali możemy zastąpić np.: nitką)

Etapy pracy:

1. Przeszywamy tasiemkę wzdłuż, ściegiem ozdobnym na samym jej środku.

eti-blog-o-szyciu-jak-zrobić-korale

Wybieramy dowolny ścieg ozdobny, ja wybrałam ścieg nr 180 z maszyny Janome MC7700QCP.

2. Następnie składamy tasiemkę na pół wzdłuż jej długości, prawą stroną do prawej i zaznaczamy od środka tasiemki po 20 cm w obu kierunkach (40 cm w sumie). Kolejno zaznaczony odcinek lekko przeprasowujemy.

3. Zmieniamy kolor nici na maszynie. Wkładamy złożoną tasiemkę pod stopkę tak, aby krawędzie tasiemki znalazły się na tej samej linii co krawędź stopki (użyj stopki uniwersalnej A). Wybieramy ściegiem stebnowym i ustawiamy igłę w pozycji maksymalnie w prawą. Szyjemy tylko odcinek wcześniej zaznaczony tj. środkowe 40 cm.

eti-blog-o-szyciu-łączenie

4. Wywracamy pliskę na prawą stronę. Następnie składamy ją na pół w celu wyznaczenia środka i w to miejsce wprowadzamy metalowe kółko lub związujemy nitką.

eti-blog-o-szyciu-jak-naciągnąć-materiał-na-korale5. Teraz z obu stron wkładamy po koraliku i wsuwamy po metalowym kółku lub związujemy nitką. Operacje tą powtarzamy do momentu uzyskania wyznaczonej długości korali.
Po wypełnieniu odcinka 40 cm koralami skrócił się ona nam do długości 34 cm, warto  mieć to na uwadze przy planowaniu długości korali.

eti-blog-o-szyciu-zakładanie-koralików

Wystrzępione krawędzie materiału widoczne na pierwszym zdjęciu powstały samoistnie w procesie wprowadzania metalowych kółek. Przy przewiązywaniu nitką efekt ten pojawi się po krótkim użytkowaniu korali.

Korale gotowe!

Jeśli chcecie pochwalić się swoimi koralami, przysyłajcie do mnie swoje projekty, zdjęcia Waszych prac opublikujemy na naszym blogu.

Mój adres mailowy: e.szafranek@eti.com.pl

tagi:

Dodaj komentarz

  Subscribe  
Powiadom o