Bolerko i szal- gotowy zestaw

Zestaw ten zawiera potrzebne akcesoria do owerloka: stopkę do kordu, prowadnik do marszczenia oraz tkaninę i instrukcję jak krok po kroku wykonać bolerko (dwa modele do wyboru) oraz broszkę kwiat.

Jeśli chcemy wykonać broszkę kwiat z tej samej tkaniny co bolerko to konieczny jest wybór bolerka model A.

Bolerko model A:

Wymiary gotowego bolerka:
– długość tyłu: ok.  52 cm
– długość rękawów: ok. 74 cm

1. Składamy tkaninę prawymi stronami do siebie.
2. Odcinamy oba narożniki jak pokazano na rysunku poniżej (odcięte narożniki posłużą do zrobienia broszki kwiata- patrz opis na dole strony).3. Ustawiamy owerlok na szycie 4-nitkami (w przypadku wątpliwości sprawdź w instrukcji obsługi Twojego owerloka). Szyjemy wzdłuż linii cięcia (rękawów) z włączonym nożem, aby wyrównać krawędzie.4. Następnie ustawiamy owerloka na ścieg rolujący. Wykańczamy wszystkie krawędzie (przy nadgarstkach oraz pachach).

5. Zabezpieczamy nitki przed strzępieniem się przy końcach szwów.
6. Wywracamy bolerko na prawą stronę i pozostaje nam tylko doszycie gumki, aby rękawy trzymały się blisko ciała. W tym celu:
a) kroimy dwa kawałki gumki, które z osobna łączymy (patrz zdjęcie poniżej). Obwód gumki powinien być nieco mniejszy od obwodu ręki na wysokości, której ma się trzymać.

b) aby gumka była przyszyta estetycznie proponuje oznaczyć na rękawie linię równoległą do krawędzi
c) na rękawie jak i na gumce oznaczamy cztery punkty, w tym celu dzielimy obwód każdego z osobna przez cztery. Następnie zaznaczone punkty spinamy razem tak jak na zdjęciu poniżej (gumka od lewej strony tkaniny).

d) na maszynie do szycia ściegiem zyg-zak przyszywamy gumkę na zaznaczonej linii. Przy szyciu musimy rozciągnąć gumkę do długości tkaniny na wyznaczonych odcinakach.

Bolerko model B:

Wymiary gotowego bolerka:
– długość tyłu: ok.  52 cm
– długość rękawów: ok. 74 cm

1. Składamy tkaninę prawymi stronami do siebie.
2. Odcinamy paski o szerokości 5 cm od lewego i prawego końca tkaniny (wykorzystamy je do wykonania falbanki). Po odcięciu pasków odcinamy narożniki jak pokazano na rysunku poniżej.3. Ustawiamy owerlok na ścieg rolujący. Wykańczamy po jednej krawędzi każdego paska.
4. Następnie zakładamy prowadnik do marszczenia znajdujący się w tym zestawie (montaż opisany poniżej).
5. Ustawiamy mechanizm różnicowy na 1,5 ( w przypadku wątpliwości sprawdź w instrukcji obsługi Twojego owerloka).
6. Wykończenie rękawów bolerka. Niewykończonymi krawędziami prawa do prawej składamy pasek oraz tkaninę bolerka. Tak złożone tkaniny umieszczamy paskiem od spodu. Ważne: pasek umieszczamy pod ramieniem prowadnika do marszczenia, tkaninę do której będziemy przyszywać pasek układamy nad ramieniem prowadnika (patrz rysunek poniżej).7. Składam bolerko prawymi stronami do siebie jak na rysunku poniżej.
8. Ustawiamy owerlok do na szycie szycia 4-nitkami (w przypadku wątpliwości sprawdź w instrukcji obsługi Twojego owerloka). Szyjemy wzdłuż rękawów z włączonym nożem, aby wyrównać krawędzie.9. Ustawiamy owerlok na ścieg rolujący. Wykańczamy krawędzie przy pachach.
10. Zabezpieczamy nitki przed pruciem się przy końcach szwów. Wywracamy bolerko na prawą stronę. Tu również można wszyć gumkę, aby zebrać rękaw, proponuje wszyć ją w szew mankietu (instrukcja punkt nr 6 model bolerka A).

Montaż prowadnika do marszczenia:1. Otwieramy boczną pokrywę owerloka. Poluzowujemy  śrubę przy owerloku (patrz zdjęcie poniżej). Przy modelu owerloka Janome 744D należy najpierw zamontować płytkę do montaży akcesoriów (patrz instrukcja obsługi maszyny do szycia) i poluzowujemy śrubkę.
2. Montujemy prowadnik poprzez wsunięcie go pod śrubę od prawej do końca i przykręcamy go śrubą (patrz ustawienie ramienia prowadnika na rysunku poniżej, jest on w pozycji na wprost).
3. Przekręcamy kołem maszyny, aby podnieść do najwyższej pozycji ząbki transportera. Poluzowujemy śrubkę prowadnika do marszczenia i ustawimy pozycję ramienia prowadnika tuż nad ząbkami transportera. Dokręcamy śrubkę prowadnika.

Broszka kwiat:

1. Odcinamy pasek o szerokości 5-6 cm od najdłuższego boku odciętego trójkąta- patrz bolerko model A punkt nr 2. Operację tą powtarzamy w zależności od tego, jak gęsty chcemy, aby był nasz kwiat.2. Ustawiamy owerlok na ścieg rolujący.
3. Montujemy przy maszynie stopkę do kordu (załączoną do zestawu). Przeciągamy kord (my wykorzystaliśmy przeźroczystą żyłkę) przez prowadnik w stopce kierując ją pod nią do tyłu, tak aby kawałek kordu/żyłki wystawał za stopką z tyłu. Następnie wsuwamy odcięty wcześniej pasek tkaniny najdłuższym bokiem pod stopkę tuż przed igłę. Rozpoczynamy szyjąc powoli. Po obszyciu krawędzi odcinamy nadmiar kordu/żyłki.

4. Składamy ostry narożnik jak pokazano na rysunku poniżej i zszywamy ręcznie dół.
5. Przytrzymujemy końce nitek i ściągamy je tworząc marszczenie. Następnie układamy kształt kwiatu. Nitki związujemy u podstawy kwiatu i przyklejamy  zapięcie broszki na spodzie kwiatu lub przyszywamy kwiat bezpośrednio do bolerka.

Zestaw do samodzielnego uszycia bolerka, można kupić w naszym sklepie:
– Janome 202113009

tagi:

Dodaj komentarz

  Subscribe  
Powiadom o