Igły do ściegów ozdobnych (podwójna, potrójna, ze skrzydełkiem)

Na forach internetowych znalazłam wiele pytań dotyczących pracy z igłami podwójnymi, potrójnymi oraz ze skrzydełkiem,  postanowiłam więc specjalnie dla Was opracować ten wpis.

Wspomnę tylko, że szycie tymi igłami wprowadza pewne ograniczenie w wyborze ściegów oraz jego szerokość. Ograniczenie to jest uzależnione od rozstawu igieł (szczegóły na dole wpisu).

Dodatkowo należy zwrócić uwagę, na dobór odpowiedniej stopki do szycia. Stopka musi posiadać wystarczająco szeroki otwór na igły, w przeciwnym wypadku igła zostanie złamana.

Igła podwójna
Wykorzystywana jest do tworzenia wielokrotnych ściegów ozdobnych, podwijania krawędzi materiału oraz do tworzenia szczypanek.

Po pierwsze musimy wiedzieć, że igły podwójne mają swój podział ze względu na rodzaj materiału, który zamierzamy nimi szyć tj. mamy igły uniwersalne oraz do stretch’u.

Poniżej podział igieł dostępnych w naszym sklepie.

Igły uniwersalne występują w rozstawie:
– 2 mm (80 grubość igły)
– 4 mm (80 grubość igły)
– 6 mm (100 grubość igły)

Igły do stretch’u występują w rozstawie:
– 2,5 mm (75 grubość igły)
– 4 mm (75 grubość igły)

Ściegi ozdobne igłą podwójną:
Do szycia ściegami ozdobnymi najczęściej wykorzystujemy igłę z rozstawem 2 mm, ponieważ umożliwia ona stosowanie większości ściegów ozdobnych.

Rozstaw 4 i 6 mm daje nam możliwość szycia na większości domowych maszyn do szycia tylko ściegiem stebnowym, wykorzystujemy je więc głównie do podwijania krawędzi materiałów lub ozdabiania ściegiem stebnowym podwójnym.

W celu uzyskania jak najlepszego efektu przy wykorzystaniu ściegów ozdobnych proponuje zastosować kilka wskazówek:
– szyjemy nitką do haftu (tylko nitka górną, dolna na szpulce pozostaje standardowa, jest to szczególnie ważne przy ozdabianiu igłą potrójną)
– zmniejszamy naciąg nitki górnej
– możemy jeśli materiał przy szyciu ściąga się, usztywnić go, proponuje użyć hydrofolię (folia rozpuszczalna w wodzie) lub flizelinę do haftu (wydzieralną)

Igła podwójna o rozstawie 6 mm jest również z powodzeniem wykorzystywana do szycia i stebnowania jeans’u. Poniżej na zdjęciu kieszeń przyszyta tą właśnie igłą.

Podwijanie krawędzi materiałów:
Przy szyciu igłą podwójną ścieg, który powstaje jest elastyczny, w związku z powyższym technikę tą wykorzystuje się w szczególności przy podwijaniu dzianin/tkanin elastycznych. Nacisk stopki przy szyciu dzianin powinniśmy zredukować, dzięki czemu dzianina nie będzie się podczas szycia rozciągać. Jeśli to nie wystarczy, proponuje podłożyć pod dzianinę folię rozpuszczalną w wodzie (hydrofolię) lub papier do haftu.

Tworzenie szczypanek:
Przy szyciu specjalistycznymi stopkami np.: kordu i cienkich wypustek, aby uzyskać efekt wypukłości konieczne jest wykorzystanie również igły podwójnej. Tu dla odmiany należy zwiększyć naciąg nitki górnej, musi on być większy od standardowego. Poniżej efekt pracy tą igłą. Jeśli technika ta was zaciekawiła, szczegóły znajdziecie tutaj.

Igła potrójna
Jest wykorzystywana głównie do ozdabiania, ale można nią również uzyskać elastyczne podwinięcie krawędzi materiału. Obie techniki opisane szerzej przy igle podwójnej, patrz powyżej.

Igła ze skrzydełkiem
Skrzydełko igły podczas wkuwania się w tkaninę rozsuwa włókna tkaniny, dzięki czemu powstaje nam dekoracyjny otwór w tkaninie. Igłą tą najbardziej widoczny i estetyczny efekt uzyskuje się w cienkich naturalnych tkaninach typu bawełna, len. Efekt otworu będzie bardziej widoczny jeśli wybierzemy ścieg, w którym igła wbija się dwa razy w to samo miejsce oraz jeśli zwiększymy naciąg nitki górnej. Warto tu również użyć nici do haftu (góra i dół). Często ładniejszy efekt możemy uzyskać jeśli pod spód podłożymy hydrofolię lub papier do haftu.

Igły ze skrzydełkiem:
– pojedyncza (100 grubość igły)
– podwójna 2,5 mm (100 igła ze skrzydełkiem, 80 bez skrzydełka)

Montaż igły i nawlekanie maszyny
Igły podwójne, potrójne oraz ze skrzydełkiem mają taki sam trzpień jak igła zwykła, czyli montujemy je tak samo jak igłę standardową.

Nawlekanie nitek na maszynę.
Jeśli mamy dodatkowy trzpień na nitkę to montujemy go przy maszynie, jeśli nie to można skorzystać z nitki nawiniętej na małą szpulkę i umieścić ją na trzpieniu standardowym. W przypadku dużych szpulek można je również postawić z tyłu maszyny, ważne aby nitka mogła być płynnie podawana podczas szycia.

Nitki nawlekamy jednocześnie, przeciągając je przez wszystkie punktu na maszynie do momentu tuż nad igłą, gdzie nitki się rozdzielają, jedna idzie do prowadnika na prawo druga na lewo (w przypadku trzech nitek dwie idą do większego prowadnika) i dalej każda nitka do oczka innej igły (zdjęci poniżej). Ważne: przy igłach wielokrotnych nie można używać automatu do nawlekania nici! Nie możliwe jest również wykonanie standardowego obrotu na igle (tzn. z wbitymi w tkaninę igłami).

Część maszyn komputerowych posiada funkcję podpowiadającą czy danym ściegiem oraz z jaką maksymalną szerokością ściegu możemy szyć z igłą podwójną. W modelach starszych sami musimy to sprawdzić, gdyż podczas próby szycia igła może zostać złamana. Proponuje rozpoczynać sprawdzanie ściegów oraz ustawień szerokości ściegu od najwęższych ustawień. W tym celu po wybraniu ściegu oraz jego ustawień kręcimy kołem zamachowym do siebie, aż powstanie pełny wzór ściegu, w przypadku napotkania jakiegokolwiek oporu nie ma możliwości wykonania tego ściegu z tymi ustawieniami przy igle podwójnej czy potrójnej o tym rozstawie.

Poniżej na zdjęciu maszyna z funkcją igły podwójnej. Jak widać na wyświetlaczu po uruchomieniu funkcji szycia igłą podwójną maszyny sama ustawiła szerokość ściegu uwzględniając szycie z igłą podwójną i nie pozwoli nam zmienić parametrów ponad dozwolone.

Pełna oferta igieł znajduje się w naszym sklepie www.eti.com.pl

W przypadku wątpliwości skontaktuj się z nami „ETI – radość szycia” tel. 61 8420 330.

tagi:

19
Dodaj komentarz

11 Comment threads
8 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
9 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Elfka

Bardzo fajny artykuł i świetne przykłady użycia igieł. Mam takie pytanie. W sklepie znalazłam tylko tą jedną igłę potrójną: http://eti.com.pl/Katalog/Igly-do-maszyn-do-szycia-owerlokow-i-hafciarek/Igly-Schmetz/Igly-SCHMETZ-potrojna-do-sciegu-ozdobnego-130705H-DRI-rozstaw-25mm-3×80.html?pa=2 i w jej opisie jest takie zdanie: „można stosować tylko do maszyn z poprzecznie ustawionym chwytaczem, szyjących zygzakowo”. Nie rozumiem co to znaczy. Mam maszynę Janome MC5200, czy mogę użyć tej igły?

Przystawka do szycia okręgów | eti-blog

[…] Szyjąc z tą przystawką możemy wybrać dowolny ścieg. Do szycia można wykorzystać również igły podwójne czy potrójne. […]

Stopka do naszywania cekinów lub tasiemek | eti-blog

[…] Tasiemka: Wprowadzamy tasiemkę do prowadnika stopki tak, aby jej kawałek wystawał za stopkę. Wybieramy ścieg jakim chcemy doszyć tasiemkę (ścieg możemy być dowolny: stebnowy, użytkowy, ozdobny) i ustawiamy na maszynie jego parametry.Tasiemkę można doszyć również igłą podwójną czy potrójną- tu znajdziesz szczegóły na temat szycia tymi igłami. […]

[…] lewej strony materiału. Powstanie wypustek będzie możliwe tylko w połączeniu podwójnej igły (tu znajdziesz więcej informacji o igłach podwójnych) i stopki do wszywania kordy. Zakładamy więc przy maszynie stopkę do wszywania kordy i podwójną […]

Ewa Włodarczyk

Igły podwójne lub potrójne nie nadają się do wszystkich maszyn wieloczynnościowych, tylko jak w opisie, do maszyn z poprzecznie ustawionym chwytaczem. Maszyny sprzedawane u was mają taki chwytacz, co nie oznacza że wszystkie maszyny wieloczynnościowe również. Na pytanie Pani nie odpowiedziała i jeszcze wprowadza kogoś w błąd.

Sylwia

Witam czy powinno używać sie do igły podwójnej specjalnej stopki?

Paulina

Dzień dobry, bardzo przydatny wpis! Mam w związku z nim pytanie. Planuję zakup maszyny do szycia (Janome 920) i chciałabym dokupić do niej parę akcesoriów, w tym igły podwójne, ale nie jestem pewna, jak się do tego zabrać. Czy jeśli w specyfikacji jest napisane, że ten model ma maksymalną szerokość ściegu 5 mm, tzn. że mogę wybrać igłę podwójną o rozstawie 2 i 4 mm, czy mogę też wybrać igłę 6 mm? Jeśli np. istnieje możliwość szycia igłą 6 mm, to czy będę potrzebowała jakiejś specjalnej stopki (o szerszym otworze), czy wystarczy uniwersalna? Czy do tego modelu będzie także pasowała… Czytaj więcej »

Ewelina

Witam,
ja z kolei chciałabym zapytać jak ustawić maszynę do igły podwójnej, długość ściegu mam ustawić na stretch czy zwykły (1-5)?, na jaką pozycję ustawić naprężenie nici? niestety w instrukcji maszyny nie znalazłam ustawień dla igły podwójnej…
Moja maszyna to Janome 920, pochwalę się że niedawno kupiona hihihi i podobnie jak Pani Paulina jestem początkująca 🙂

Dominika

Witam,
chciałam dopytać jak ustawić maszynę do igły podwójnej w modelu Janome 525S i jaką igłę najlepiej wybrać? Jestem początkująca, chcę uszyć legginsy z dzianiny. Dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam

tekla241

Witam! Posiadam maszyne janome 5060dc i chciałam dopytać czy podwójną igłą mogę szyć tylko ściegi proste czy mogę również zygzakiem i ściegami ozdobnymi a jeżeli tak to ,które to mogą być?

Nina

Witam serdecznie, mam maszynę singer heavy duty 4411 z chwytaczem rotacyjnym.
zakupiłam podwójną igłę 4 mm rozstaw.
niestety podczas szycia nić puszczona lewą igłą gubi ścieg.
Zweryfikowałam już wszystkie parametry niestety nadal gubi ścieg.
Możliwe jest, że na tej maszynie nie użyję ściegu podwójnego? z góry dziękuję za informację.