Malowanie nitką na tkaninie

Dziś chciałabym podzielić się z Wami jedną z technik, którą podpatrzyłam na szkoleniu organizowanym przez Janome. Ta ciekawa technika, haftowania przy użyciu standardowej maszyny do szycia umożliwia uzyskanie bardzo zróżnicowanych efektów. Technikę tą polecam wszystkim niezależnie od poziomu zaawansowania.

Do haftowania niezbędna jest stopka do pikowania, haftowania i cerowania, której specjalna konstrukcja umożliwia szycie z wolnej ręki. Stopka unosi się nad tkaniną, dzięki czemu daje nam dużą swobodę w poruszaniu tkaniną pod stopką, co jest bardzo istotne przy pracy tą techniki. Stopka obniża się w celu przytrzymania tkaniny tylko w momencie wkuwania się igły w tkaninę.

Stopka, aby właściwie działała musi zostać w odpowiedni sposób zamontowana przy maszynie. Należy ja przykręcić w miejscu uchwytu szybkomocującego stopki. Zwróć uwagę, że bolec stopki musi znaleźć się nad śrubą mocującą igłę (patrz zdjęcie poniżej).

Przy tej technice proponuje zastosować nici do haftowania, zdecydowanie wpłynie to na poprawę efekt wizualnego haftu (zmieniamy tylko nitkę górną, nitka dolna na szpulce pozostaje standardowa).

Przed przestąpieniem do haftowania należy również zmniejszyć naprężenie górnej nici, która będzie się lepiej układała co wpłynie na poprawę efektu wizualnego.

Przy szyciu tą stopką można, ale nie trzeba opuszczać ząbki transportera dolnego, wszystko zależy od techniki szycia oraz indywidualnych preferencji. Jeśli ząbki zostają podniesione będą one pomagały w przesuwaniu tkaniny jeśli szyjemy do przodu oraz jednocześnie utrudniały szycie, gdy będziemy przesuwać tkaninę w innym kierunku. Proponuje sprawdzić oba ustawienia i wybrać optymalne dla danego projektu.

Opcjonalnie do haftowania można wykorzystać tamborek. „Nabijamy” na niego tkaninę, w ten sposób zostanie ona zabezpieczona przez ściąganiem się podczas szycia. Dodatkowo dzięki tamborkowi będzie nam łatwiej manipulować tkaniną pod stopką. Zwróć uwagę na sposób nabicia tkaniny na tamborek, tkanina musi płasko spoczywać na maszynie, (jeśli dopiero zamierzasz kupić tamborek to wybierz model z możliwie niską krawędzią, aby bez trudu umieścić tamborek pod stopką. Jeśli już dysponujesz tamborkiem może okazać się, że należy zdemontować stopkę oraz igłą, aby umieszczenie tamborka pod stopką było możliwe).

Stopka niezależnie od rodzaju (otwarta/zamknięta) umożliwia nam pracę ze ściegiem prostym (stebnowym) jak i innymi ściegami użytkowymi np. zyg-zak czy ozdobnymi.

Tkaninę, na której będziemy haftować należy wzmocnić od lewej strony dodatkową warstwą np. flizeliną czy włókniną, zabezpieczy to tkaninę przed ściągnięciem się podczas haftowania oraz w przypadku wykorzystania włókniny dodatkowo powstanie efekt wypukłości przestrzeni pomiędzy przeszyciami. Ważne, nawet jeśli nabijasz tkaninę na tamborek koniecznie wykorzystaj również stabilizatora. W projektach przedstawionych w tym wpisie użyłam cienkiego filcu jako warstwy dodatkowej. Im więcej w danym hafcie przeszyć tym tkanina powinna być lepiej wzmocniona poprzez dołożenie np. dodatkowej warstwy flizeliny.

Pracę nad projektem rozpoczynamy od wybrania wzoru, który chcemy wyhaftować na tkaninie. Dodam, że najłatwiej pracuje się z obrazem, gdzie mamy tylko krawędzie zewnętrzne oraz nieliczne detale. Jeśli wybraliśmy zdjęcie należy je odpowiednio zmodyfikować w programie graficznym np.: poprzez przerobienia zdjęcia na szkic.

Gdy już ustaliliśmy jaki wzór chcemy wyhaftować:
* możemy bezpośrednio narysować go lub przekopiować na tkaninę, proponuje do tego celu użyć pisak krawiecki (pisak ten utleni się/zniknie po upływie 24 lub 48 godzin, albo od razu po naparowaniu czy namoczeniu)
* inną opcją jest przypięcie wydruku na tkaninę, wtedy szyjemy po wydrukowanych liniach, tu po skończeniu szycia trzeba usunąć papier, co bywa kłopotliwe przy wielokrotnych przeszyciach po papierze oraz przy małych przestrzeniach pomiędzy przeszyciami.

Technikę haftu wykonanego za pomocą maszyny do szycia przedstawię na przykładzie haftowania wzoru naniesionego bezpośrednio na tkaninę.

Do lewej strony tkaniny przykładamy dodatkową warstwę, jak wspomniałam wcześniej wykorzystałam do tego celu filc. Całość spinam szpilkami, aby przy szyciu warstwy nie przesuwały się.

Poniżej na zdjęciu przedstawiłam ułożenie rąk. Warstwy materiału muszą być naciągnięte podczas szycia, powinno to zapobiec powstaniu zakładek oraz przesuwaniu się warstw materiałów.

Technika szycia wg wcześniej przygotowanego wzoru jest dowolna tzn. można szyć wzdłuż całego wzoru, a następnie wypełniać poszczególne elementy, można również na krótkich odcinkach szyć w przód i w tył, tak przesuwając się po całym wzorze. Warto tu troszkę poeksperymentować, aby znaleźć najlepszą technikę.

Jak widać na załączonych zdjęciach, w pierwszej kolejności odszywam krawędzie wzoru, a następnie sukcesywnie wypełniałam go. Zrobiłam tak, ponieważ chciałam przytrzymać warstwy materiałów na całości wzoru równomiernie. Należy pamiętać, że tkanina przy szyciu wdaje się, korzystniej jest więc szczególnie przy rozległych wzorach równomiernie rozłożyć szycie, zabezpieczy to nas przed przesuwaniem się warstw materiałów i tworzeniem zakładek.

Czas potrzebny mi na wyhaftowanie wzoru drzewa to ok. 2 h (wymiary wzoru wys. ok. 30 szer. ok. 25).

Poniżej zdjęcie wyhaftowanej głowy konia. Tu szyłam po wydruku i stąd te białe punkciki na wzorze to pozostałości kartki, której niestety nie udało się usunąć.

Stopka pasująca do maszyny z chwytaczem rotacyjnym:
Janome  200349000

Stopka pasująca do maszyny z chwytaczem wahadłowym:
Janome  200127000

Miłej pracy. Będzie nam bardzo miło jeśli pochwalicie się swoimi pracami, piszcie e.szafranek@eti.com.pl

W przypadku wątpliwości skontaktuj się z nami „ETI – radość szycia” tel. 61 8420 330.

tagi: ,

Dodaj komentarz

  Subscribe  
Powiadom o