Stopka do naszywania ozdobnych sznurków/ wszywania gumki kapeluszowej Janome – Jak używać?

Stopka do naszywania sznurków ma dwa główne zastosowania, po pierwsze jak sama nazwa mówi służy do naszywanie sznurków, po drugie przy jej pomocy możemy z dużą łatwością przyszyć na tkaninę gumkę kapeluszową, która posłuży do zmarszczenia tkaniny.

Jak widać na zdjęciach powyżej sznurki mogą być przyszyte i pozostać widoczne na wyrobie lub posłużyć zwiększeniu wypukłość ściegów (patrz zdjęcie powyżej ścieg zyg zak ustawiony bardzo gęsto).

Do stopki można wprowadzić i jednocześnie przyszywać jeden, dwa lub trzy sznurki. To samo dotyczy gumki, jednak dla uzyskania standardowego efektu proponuje wszywać gumki pojedynczo z odstępem ok 2 cm. Średnica maksymalna sznurka/gumki to 1,5 mm.
Stopka ta została tak konstruowana, że pozwala na szycie również igłą podwójną.

Naszywanie sznurka:
1. Montujemy przy maszynie stopkę do naszywania sznurków.

2. W celu podniesienia walorów estetycznych warto szyć nićmi do haftu, nawlekamy je tylko na trasę nitki górnej (w bębenku należy umieścić nić standardową). Wybieramy ścieg, którym będziemy doszywać sznurek/sznurki oraz jego szerokość i długość. Jednocześnie zmniejszamy naciąg nitki górnej, dzięki czemu efekt „haftu” na prawej stronie tkaniny będzie bardziej estetyczny. Proponuje sprawdzić wybrane ustawienia na łatce materiału.

3. W miejscach, gdzie sznurek/sznurki będą naszywane należy wzmocnić tkaninę. Do tego celu proponuję użyć flizelinę do haftu (papierową), gdyż łatwo będzie można ją usunąć po przyszyciu sznurków. Dla ułatwienia sobie pracy warto ją przykleić do lewej strony tkaniny za pomocą np. kleju tymczasowego.
Na tym etapie nanosimy na tkaninę linie pomocnicze, po których będziemy przyszywać sznurki.

4. Kolejno umieszczamy sznurek/sznurki pod czarną blaszką w rowkach stopki, przeciągając go/je dalej pod stopkę do tyłu tak, aby trafiły one do prowadników znajdujących się na spodzie stopki. Sznurki powinny wystawać nieco za stopkę.

5. Na łatce tkaniny proponuję sprawdzić czy ścieg jest odpowiednio ustawiony.
Przy rozpoczęciu przyszywania sznurka/sznurków warto wykonać solidne mocowanie, aby wszystkie zostały przytrzymane, dzięki czemu podczas szycia będą one płynnie podawane już od samego początku.

Dzięki stopce sznurki bardzo łatwo dają się prowadzić i co ważne nie tylko po linii prostej, ale również po dowolnym kształcie.

Naszywanie gumki (jedna z technik marszczenia materiału gumką kapeluszową):
1. Montujemy przy maszynie stopkę do naszywania sznurków.

2. W przypadku wszywania gumki zmieniamy obie nitki (górną i dolną) na jednakowe, mogą to być nici normalne lub do haftu. Będziemy naszywać gumkę od lewej strony tkaniny, należy więc odpowiednio ułożyć materiał pod stopką. Wybieram ścieg zyg-zak i ustawiamy jego szerokość tak, aby igła szyła z lewej i prawej strony gumki, nie może jej przeszyć (gumka musi się swobodnie przemieszczać).

3. Dla ułatwienia naszywania gumek warto na lewej stronie narysować linie pomocnicze, po których będziemy przyszywać gumki.

4. Kolejno umieszczamy gumkę pod czarną blaszką w rowku stopki, przeciągając ją dalej pod stopkę do tyłu tak, aby trafiła ona do prowadników znajdujących się na spodzie stopki. Gumka powinny nieco wystawać za stopkę.

5. Szyjemy po zaplanowanych liniach, każdorazowo obcinając gumkę 1 cm za krawędzią tkaniny (mniejsze ryzyko, że gumka nam się wysunie i nie będziemy mogli uzyskać marszczenia). Po odszyciu wszystkich odcinków, marszczymy tkaninę poprzez wysuwanie jednego końca gumki poza krawędź tkaniny (im więcej gumki wysuniemy tym uzyskamy większe zmarszczenie tkaniny). Ważne, gumki po marszczeniu należy mocno przymocować/związać, aby podczas użytkowania nie wysunęła się z tunelu utworzonego przez ścieg, utracilibyśmy wtedy marszczenie.

Stopki pasujące do maszyny z chwytaczem wahadłowym:
– Janome 200126009

Stopka pasująca do maszyny z chwytaczem rotacyjnym:
– Janome 200345006
Janome 202085001 – pasuje do maszyn do szycia z szerokością ściegu 9 mm

Stopki te możesz używać zarówno w nowszych modelach maszyn jak i w starszych, a wszystko to za sprawą Systemu Matic, który umożliwia szybką wymianę stopek.
Uchwyt do maszyny Systemu Matic, który może być w zestawie z maszyną lub można się w niego dodatkowo zaopatrzyć:
typ niski -model pasujący do większości maszyn do szycia (Łucznik klasa 800, Janome, Brother, Toyota, Huskystar, Redstar, Pfaff, Singer, Bernina Bernette, Jaguar oraz wszystkie nowe modele Łucznika, które mają w nazwie imiona np.: Gosia, Lidia, Diana)
typ wysoki -model pasujący do starszych typów domowych maszyn do szycia (np. Łucznik klasa 400, 700, 2000)

W przypadku wątpliwości skontaktuj się z nami „ETI – radość szycia” tel. 61 8420 330.

tagi:

2
Dodaj komentarz

1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o

Witam,

Mam taką stopkę ale niestety nie wychodzą mi takie cuda, podejrzewam że używam złego sznurka. Jakie sznurki najlepiej sprawdzają się?

Pozdrawiam
Magda

http://mjakmagda.blogspot.com/