Fartuszek do malowania farbami (szycie krok po kroku) + opis jak przygotować wykrój

etiblog- fartuszek do malowania farbami

etiblog- fartuszek do malowania farbamietiblog- fartuszek do malowania farbamietiblog-fartuszek-do-malowania-4

Kolejnym projektem jak dla Was przygotowałam jest ochronny fartuszek np. do malowania farbami. Fartuszek może Wam służyć także podczas innych plastycznych zabaw lub np. podczas posiłków, gdy np. nie chcemy, aby dziecko ubrudziło ubranie, które akurat ma na sobie. 😉

Przy szyciu fartuszka bardzo ważny jest dobór odpowiedniego materiału, musi być łatwo zmywalny i nie zbyt sztywny, aby nie blokował ruchów przy twórczej pracy. 🙂 My wykorzystałyśmy do tego tkaninę laminowaną (to ta ze wzorem) oraz tkaninę z cienkiej firanki prysznicowej.

Do uszycia tego fartuszka potrzebujesz dowolną maszynę do szycia, ja do tego projektu wybrałam maszynę JANOME JUBILEE 60809.

* Materiały potrzebne do uszycia fartuszka:
a) tkaniny powlekana z jednej strony (potrzebna ilość o długość i szerokości fartuszka). Do uszycia rękawów można wykorzystać cienki ortalion (my wykorzystaliśmy zasłonkę prysznicową) potrzebna długość rękawów plus 10 cm
b) flizelina
c) pliska skośna
d) rzep
f) nici do szycia

* Przybory, akcesoria itp:
a) nożyczki – 662-7 1/2″SR MUNDIAL
b) miara krawiecka uniwersalna -eti 105
c) szpilki -eti 118
d) pisak samoznikajacy -eti 120
e) stopki:
– stopka teflonowa JANOME 200329004 (pasująca do maszyn z chwytaczem rotacyjnymi szerokością ściegu 7 mm), JANOME 200141000 (chwytacz wahadłowy)
– lamownik  JANOME 200313005 (pasująca do maszyn z chwytaczem rotacyjnymi szerokością ściegu 7 mm), JANOME 200140009 (wersja do chwytacza wahadłowego)

f) żelazko i deska do prasowania

PRZYGOTOWANIE I KROJENIE:

Potrzebujemy formę fartuszka, ja przygotuje ją na podstawie formy bluzki, ale jeszcze lepiej byłoby odrysować bluzę. Przy wyborze bluzki/bluzy wybierzcie model z rękawkiem typu raglan. Odrysowujemy przód, tył bluzki oraz rękaw.

Jak widać na zdjęciu powyżej odrysowałam tył (żółty kolor) oraz połowę rękawa (czerwony kolor). Rękaw po odrysowaniu jego drugiej części sklejamy, potrzebujemy mieć to w całości. Ja kopiowałam rękawek od bluzki z krótkim rękawkiem, a więc muszę go wydłużyć. Jeśli jak ja wydłużacie rękawek to sprawdźcie obwód w nadgarstku i dodajcie do tego wymiary 5 cm.

Teraz przerobimy formę papierową, aby zaczęła przypominać fartuszek. W tym celu sklejam przód i tył bluzy na linii boku. Na zdjęciu poniżej zaznaczyłam kolorem czerwonym przód, a zielonym tył odrysowany bluzki.

Przód wydłużamy o 5 cm za linię bioder. Następnie rysujemy zapięcie na tyle (wystaje ono 3 cm za linię środka tyłu, jego wysokość to 8 cm)- wartości te zależą jednak od wielkości fartuszka, dopasujcie je do rozmiary waszego fartuszka. Zauważcie również, że przód został poszerzony, dzięki czemu lepiej zabezpieczy odzież podczas malowania. Linia przerywana to linia boku może być linią łączenia przodu z tyłem. Jeśli starczy materiału to można fartuszek skroić w całości. Mi materiału nie starczy, przetnę formę papierową na tyle (zaznaczyłam to miejsce ciągłą linią).

Gotowe elementy papierowe układamy na tkaninie i odrysowujemy je, zapas na szew dodajemy tylko w paru miejscach- patrz zdjęcie poniżej.

Na zdjęciu poniżej zaznaczyłam żółtym kolorem kształt który odcinamy z papierowej wersji formy fartuszka. Posłuży on nam do wykonania zapięcia.

Na zdjęciu poniżej rękaw oraz element pod rzep 1 sztuka. Zapasy na szew opisane na zdjęciu poniżej.

SZYCIE:

Zaczynamy od zszycia przodu z tyłem jeśli je rozcinaliśmy. Teraz przyszywamy/ przyklejamy rzepy. My wykorzystaliśmy mięciutkie rzepy, które są zdecydowanie przyjemniejsze w dotyku niż tradycyjne rzepy więc nie podrażnią skóry dziecka, ani nie będą go “drapały”.
Dodatkowo w ofercie mają też rzepy-haczyki, których nie trzeba przyszywać można zwyczajnie przykleić z czego z chęcią skorzystałam. 🙂

Rzep miękki wycinamy do kształtu elementu fartuszka i przyszywamy szyjąc ok 5 mm od krawędzi. Rzep twardy czyli z haczykami umiejscawiamy na prawej stronie i przyklejamy (lub przyszywamy jeśli nie dysponujemy rzepem z klejem). Proponuje aby pod element z twardym rzepem umieścić dla wzmocnienia element wycięty z białej tkanin na zapięcie. Jeśli nie udało Wam się dostać rzepem miękkim o odpowiedniej szerokości to przyszyjcie dwa mniejsze doszywając je do białej tkanin, skrojonej na zapięcie (wtedy jednak należy ją  dokroić).

Rzepy miękki przyszywałam stopką teflonową, do której tkanina laminowana nie klei się, a co za tym idzie łatwiej się ją szyje.

Jak połączyć materiał laminowany

Następnie zszywamy rękawy. I upinamy je do fartuszka. Strzałkami zaznaczyłam punkty, które należy połączyć. Przyszywamy go szyjąc na 1 cm od krawędzi.

Na zdjęciach poniżej rękaw wszyty.

A tutaj fartuszek od tyłu.

Pozostaje nam wykończyć krawędzie lamówką. Lamówkę wszywamy dookoła naszego fartuszka. Wykonujemy to przy pomocy lamownika. Wykorzystujemy lamówkę zaprasowaną, a więc początek lamówki wprowadzamy w lamownik od razu do otworu prowadnika z boku o szerokości zaprasowanej lamówki). Szyje powoli prowadząc tkaninę fartuszka możliwie głęboko w prowadniku. Tutaj znajdziecie szczegółowy opis jak go używać bezpośredni link: https://etiblog.com.pl/lamownik-stopka-do-wszywania-lamowki/).

Jak wykończyć krawędź

Pozostaje nam podwinięcie rękawków i wprowadzenie gumki. Podwijamy krawędzie do środka na 3,5 cm i przyszywamy je szyjąc tuż przy krawędzi. Zostawiając mały kawałek niedoszyty, aby wprowadzić do powstałego tunelu gumkę.

A tu rezultat mojej pracy. 🙂 Fartuszek gotowy. 🙂

tagi: , ,

Dodaj komentarz

  Subscribe  
Powiadom o