Plecak krówka dla dziecka (szycie krok po kroku) + opis jak przygotować szablon

Plecak krówka dla dziecka - www.etiblog.com.pl

Plecak krówka dla dziecka - www.etiblog.com.pletiblog-plecak-krowka-3Plecak krówka dla dziecka - www.etiblog.com.plPlecak krówka dla dziecka - www.etiblog.com.pl

Wakacje powili się kończą, więc pewnie większość z Was zaczyna przygotowywać wyprawki do szkoły czy przedszkola. Jednym z elementów, które przedszkolak czy uczeń musi mieć jest plecak, pomyślałam więc, że pokaże Wam jak go uszyć. 🙂 Projekt mojego plecaka jest skierowany raczej do trochę mniejszych dzieci, ale jeżeli zrezygnujemy z kilku elementów to powstanie plecak, który z powodzeniem może służyć starszym dzieciom.
Jeżeli Wasze pociechy nie potrzebują jeszcze plecaka w szkole czy przedszkolu z pewnością przyda im się podczas różnych spacerów czy wycieczek. 🙂

Mój plecak uszyłam na 5 letnie dziecko o wzroście 110 cm i jest on o wymiarach: 27 cm wysokości, 25 cm szerokości, 10 cm głębokości.

Do uszycia plecaka potrzebujesz dowolną maszynę do szycia, ja do tego projektu wybrałam maszynę JANOME XL 601.

* Materiały potrzebne do uszycia plecaka (o wymiarach przeze mnie podanym, jeśli zmienialiście wielkość plecaczka to koniecznie przeliczcie zużycie tkanin):
a) tkaniny:
– biała główna- potrzebujemy 60 cm bieżących tkaniny
– czarna- ok 10-15 cm bieżących w zależności od ilości łat jakie chcemy wykonać
– brązowa- ma wystarczyć na wycięcie nozdrzy, a więc potrzebujemy skrawki
– różowa- 15 cm bieżących (kroimy z nich mordę oraz środkową część uszu)
– beżowa- wystarczą małe kawałki, kroimy z niej rogi
– czerwona- do przygotowania kieszonki w środku 28 cm x 20 cm
– filc- do przygotowania ozdobnego kwiatka (różne kolory np.: biały, żółty, zielony)
b) flizelina potrzeba ok 1 m- podklejamy wszystkie elementy
c) lamówka- do wykończenia wewnętrznych szwów w torbie ok 3m
d) pianka lub inne usztywnienie (najlepiej takie które jednocześnie usztywnia i jest przy tym lekkie). My wykorzystaliśmy piankę gorseciarską. Potrzeba ok 30 cm bieżących.
e) zamek: krótszy do kieszonki u mnie długość  40 cm oraz dłuższy główny u mnie długość 50 cm
f) metalowe elementy do regulacji długości szelek/rączek plecaka, muszą być dopasowane do szerokości szelek. Ja wykorzystałam elementy o szerokości 2 cm, potrzebne dwa takie komplety
g) papier i ołówek do narysowania wzoru plecaka
h) nici do szycia, do haftu do naszywania aplikacji

* Przybory, akcesoria itp:
a) nożyczki – FISKARS 859863
b) miara krawiecka uniwersalna -eti 105
c) szpilki -eti 118
d) pisak samoznikajacy -eti 120
e) stopki:
– stopka do wszywania zamków JANOME 829801002 (pasująca do maszyn z chwytaczem rotacyjnymi szerokością ściegu 7 mm),  JANOME 940290000 (chwytacz wahadłowy)
-stopka do naszywania aplikacji i ściegów ozdobnych JANOME  822804129 (pasująca do maszyny z chwytaczem rotacyjnym i szerokością ściegu 7 mm), JANOME 200129002 (chwytacz wahadłowy).
f) żelazko i deska do prasowania

PRZYGOTOWANIE I KROJENIE:

Zaczynamy od narysowania zwierzaka na papierze lub możecie skorzystać z mojego wykroju, wystarczy kliknąć na rysunek poniżej i pobrać pdf. 🙂 Dobrze byłoby, gdyby główny jego kształt mieścił się w prostokącie o wymiarach 27 cm x 25 cm (patrz rysunek poniżej).

Dodatkowo kolorami zaznaczyłam wysokości na jakich będą wszyte zamki (czerwoną przerywaną linią zaznaczyłam główny zamek, zieloną zamek kieszonki). Wy również zaznaczcie na swoich rysunkach te odcinki, ułatwią one mierzenie, a w rezultacie krojenie plecaka.

Wszystkie tkaniny wykonane z włókien naturalnych, które będziemy wykorzystywać do szycia tego projektu należy zdekatyzować, czyli poddać je działaniu temperatury oraz pary wodnej. Następnie podklejamy je flizeliną, aby tkaniny się nie strzępiły, dodatkowo aby usztywniły plecak.

Zaczynamy wycinanie poszczególnych elementów plecaka, podzieliłam je pod względem kolorów tkanin z jakich kroimy, jednak przy kilku pozycjach dopisałam, że należy też kształt ten skroić z pianki, bądźcie czujni:

a) biała tkanina:
– cztery kształty głowy zwierzaka z zapasem na szew 1 cm oraz dwie sztuki z pianki bez zapasu na szew
– dwa paski o szerokości 12,5 cm i długości dołu mordki mierzone do czerwonej poprzecznej linii + 2 cm (mój dół ma długość 42,5 cm +2 cm, kroje więc pasek o długości 44,5 cm, wy zmierzcie swoje odcinki i dodajcie zapas). Taki jeden pasek kroimy również z pianki jednak jest on mniejsze o 1 cm z każdej strony
– cztery paski o szerokości 6 cm i długości górnej części mordki mierzone po czerwonej przerywanej linii + 2 cm ( 48,5+ 2 cm, kroje 50,5 cm). Tutaj również dodatkowo z pianki kroimy dwa paski, mniejsze z każdej strony o 1 cm
– oczy, do nich nie dodajemy zapasu na szew, naszyjemy je jako aplikację.
– uszy, potrzebne 4 sztuki z zapasem na szew 1 cm
– szelki, potrzebne 4 kawałki, ja skroiłam paski o szerokość to 3,6 cm x 48 cm oraz dodatkowo 2 paski o wymiarach 10 cm x 25 cm. Z pianki dodatkowo kroimy 2 prostokąty o wymiarze: 4 cm i długości 23 cm). Dodatkowo na rączkę kroimy 2 prostokąty 3,6 cm x 18 cm.

b) różowa tkanina:
– kroimy kieszonkę wierzchnią, jej kształt to mordka krowy, krojąc ją dodajemy zapas na szew 1 cm. Potrzebujemy dwa takie elementy
– kroimy wewnętrzne części uszu krówki (zapas 1 cm tylko przy podstawie, czyli tam gdzie będziemy doszywać ucho)

c) czarna tkanina:
– kroimy główną łatę krowy, przy górnej krawędzi ma ona zapas na szew 1 cm, przy dolnej go nie dodajemy
–  źrenice, kroimy bez zapasu na szew
– i jeśli chcemy kroimy inne łaty krówki

d) brązowa tkanina: kroimy otwory nosowe bez zapasu na szew
e) beżowa tkanina: kroimy rogi, 4 sztuki z zapasem na szew 1 cm, tutaj kroimy również piankę bez zapasu potrzebne 2 sztuki
f) z filcu kroimy elementy kwiatków

Na zdjęciu poniżej elementy wycięte i poukładane, dają nam obraz jak będzie wyglądał plecak.

SZYCIE:

Najpierw naszywamy różową wewnętrzną część na uszy naszej krowy. Przyszywamy ją szyjąc ściegiem zygzak (3,5 szerokość ściegu, 0,5 długość- to moje ustawienia), aby zwiększyć widoczność podczas szycia przy maszynie montujemy stopka do naszywania aplikacji i ściegów ozdobnych. Stopka ta ułatwia maszynie transport, dzięki specjalnie skonstruowanemu dołowi stopki, który umożliwia swobodne przesuwanie się aplikacji nawet przy dużym zgrubieniu nici pod stopką. Przy szyciu pilnujemy, aby igła wbijała się tuż za krawędzią naszywanego elementu- widoczne na zdjęciu poniżej.

Kontynuujemy naszywanie pozostałych elementów: naszywamy do mordki (różowego elementu) otwory nosowe (brązowe); źrenice; oczy i łaty krowy itd. Przyszywamy je tak samo jak elementy różowe uszu. Ja łaty doszyłam później, aby wszycie zamka była dla Was dobrze widoczne, wy jednak szyjąc swój plecak doszyjcie je do poszczególnych elementów na tym etapie (wystarczy jak doszyjecie je tylko do wierzchniej warstwy).

Uszy mają już swoje różowe środki, a więc możemy je odszyć. Składamy komplet (biały element oraz biały element z różowym środkiem). Zszywamy je szyjąc na 1 cm, wycieniowujemy szew i wywracamy je na prawą stronę. Uszy następnie wypełniamy pianką, aby była fajne mięciutkie i ładnie utrzymywały kształt. Identycznie wykonujemy rogi krowy.

Teraz pod gotową mordkę (różowy element z doszytymi nozdrzami) podkładamy dodatkową różową tkaninę. Szyjemy 5 mm od krawędzi. Dzięki temu zabiegowi kieszonka będzie estetyczna również w środku.

Do mordki doszywamy zamek, przyszywamy go stopką do wszywania zamka.

Zamek w trakcie przyszywania pod stopką.

Tak powstały szew wykańczamy lamówką.

Upinamy mordkę do głównej części plecaka.  Kieszonkę doszywamy do wierzchniej warstwy plecaka. W tym celu proponuje narysować sobie kształt mordki na wierzchniej warstwie i do tak narysowanej linii zacząć upinać zamek, strona prawą do prawej.

Gdy kieszonka jest gotowa, wykonujemy kwiatek z filcu. Następnie przyszywamy go ściegiem zygzak tworząc jednocześnie uśmiech krówki (szerokość ściegu 4,5, długość 0,5 cm). Proponuje najpierw narysować sobie kształt uśmiechu pisakiem krawieckim, aby idealnie udało się ten kształt uzyskać przy szyciu. Jednocześnie na zdjęciu poniżej widać jak należy ułożyć uszy i rogi, aby po przyszyciu ładnie się ułożyły.

Teraz pod przód podkładamy piankę i warstwę wewnętrzną, przyszywamy szyjąc 1 cm od krawędzi. Identycznie przygotowujemy tył plecaka.

Potrzebujemy odszyć jeszcze szelki zanim przejdziemy do kolejnego etapu. Wycięte cienkie elementy na szelki zaprasowujemy na 1 cm i tak, przygotowane składamy razem po dwa i przyszywamy je szyjąc tuż przy zaprasowanej krawędzi- patrz zdjęcie poniżej.

Z każdej szelki odcinamy 10 cm, a końce te wykorzystamy do przyszycia dołu szelki. Gotowe wprowadzamy w metalowe elementy umożliwiające regulację ich długości. Tą samą techniką wykonujemy również rączkę plecaka.

Teraz dodamy jeszcze mięciutką część szelki. W tym celu zszywamy szersze prostokąt szelki na 1 cm od krawędzi, szyjąc wzdłuż dłuższego boku. Wywracamy je na prawą stronę i do jego środka wprowadzamy przygotowaną szelkę, dodatkowo wsuwamy jeszcze miękkie wypełnienie. Następnie zaszywamy element (na zdjęciu poniżej zaznaczyłam linią przerywaną miejsca zszycia).

Tak przygotowane są gotowe do doszycia, a więc upinamy je do tylnej części plecaka.

Pozostaje nam wszycie zamka głównego. W tym celu na jeden z czterech prostokątów kładziemy zamek – zdjęcie poniżej.

Następnie przykrywamy go kolejną warstwą (tą z łatami), upinamy szpilkami i łączymy szyjąc na ok 1 cm szyjąc stopką do wszywania zamka. Zamek względem prostokąta z naszytymi łatami musi być prawa stroną do prawej.

Element po odsłonięciu zamka i zaprasowaniu go wygląda jak na zdjęciu poniżej. Następnie pomiędzy warstwy wprowadzamy piankę i zaszywamy ją- zdjęcie poniżej. Identycznie wszywamy drugą stronę zamka.

Gdy już obie strony mamy gotowe, łączymy je z szerszym paskiem do którego została również przyszyta pianka. Elementy zszywamy na 1 cm.

Po połączeniu pasków razem, estetycznie wykańczamy ich krawędź (wykańczamy ją lamówką). Teraz przygotowujemy tył.

Gotowy pasek z zamkiem przypinamy do tyłu. Pasek ten należy delikatnie ponacinamy przy krawędzi, aby móc go swobodnie dopasować i przyszyć do tyłu (czerwonymi kreskami zaznaczyłam miejsca gdzie ja ponacinałam pasek).

Tutaj już plecak z doszytym tyłek i moją wersją łat.

Pozostaje doszycie przodu plecaczka i wykończanie krawędzi wewnętrznych. Przód przyszywamy identycznie jak tył, tutaj również koniecznie trzeba ponacinać krawędź paska i wszystko bardzo dokładnie upiąć szpilkami.

Plecak w całej okazałości.

tagi: , , ,

14
Dodaj komentarz

7 Comment threads
7 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Roza

To fotomontaż. Nie da się uszyć takiego fajnego plecaka 😀

dorota

Mam pytanie do tego punktu: „Teraz pod gotową mordkę (różowy element z doszytymi nozdrzami) podkładamy dodatkową różową tkaninę. Szyjemy 5 mm od krawędzi.” czy szyjemy na prawych czy na lewych stronach i wywijamy? (To samo pyt. odnośnie głównej kieszeni – przody i tyły)?

Monika

A jakiej tkaniny najlepiej uzyc?

Monika

Witam, klikając w obrazek krówki nie można pobrać pdf ?

Monika

dziękuję bardzo 🙂 moje dziewczyny już nie mogą się doczekać plecaczków 🙂

Katarzyna

Pianka gorseciarska jakiej powinna być grubości?

Katarzyna

Misja zakończona sukcesem 🙂
Wyszło super.
W tym roku kupiłam maszynę i całkiem zielona wzięłam sie za szycie – pierwsze projekty powstawały z tym blogiem. Początkowo trafiały się małe wpadki ale trening czyni mistrza! Tzn. że jeszcze trochę muszę potrenować 😉
Zabieram się za elegancką nerkę 🙂