Kopertówka z eko-skórzaną wstawką i ściegami ozdobnymi (szycie krok po kroku)

Jak uszyć kopertówkę z eko-skórzaną wstawką i ściegami ozdobnymi (szycie krok po kroku) - eti blog o szyciu - tutoriale

Jak uszyć kopertówkę z eko-skórzaną wstawką i ściegami ozdobnymi (szycie krok po kroku) - blog o szyciu - tutorialeJak uszyć kopertówkę z eko-skórzaną wstawką i ściegami ozdobnymi (szycie krok po kroku) - tutorial- blog o szyciu

Długo zastanawiałam się nad kolejnym projektem dla Was i doszłam do wniosku, że do uszytych ubrań fajnie by było uszyć jakoś torebkę albo kopertówkę. Postawiłam na kopertówkę (na razie bo na torbę też już mam pomysł), aby nie była całkiem klasyczna postanowiłam, że będzie składana, a eko-skórzana wstawka będzie ozdobiona ściegami dekoracyjnymi. Przyznam szczerze, że obawiałam się trochę ściegów dekoracyjnych na skórze, ale okazało się, że przy użyciu odpowiedniej stopki wychodzą one rewelacyjnie. Efekt końcowy totalnie mnie zaskoczył więc możecie być pewni, że ściegi dekoracyjne na skórze jeszcze się u nas pojawią. 🙂

Zaczynamy 🙂

Wymiary gotowej kopertówki to ok 25 cm szerokości na 18 cm wysokości (złożonej).

Do uszycia kopertówki potrzebujesz dowolną maszynę do szycia, ja do tego projektu wybrałam maszynę JANOME MC8900QCP (obecnie na rynku dostępna jest maszyna MC8900QCP SE).

* Materiały potrzebne do uszycia kopertówki:
a) tkaniny główna: potrzeba 30 cm bieżących tkaniny oraz na wstawkę kawałek 30 cm x 30 cm. Ja na warstwę wewnętrzną wykorzystałam również tkaninę główną (wykorzystałam jej lewą stronę). Jeśli jednak nie możecie tak zrobić to potrzebujecie jeszcze kawałek na warstwę wewnętrzną (28 cm x 65 cm).
b) flizelina lub usztywniacz do poklejenia kopertówki
c) zamek 22 cm lub dłuższy
d) tymczasowy klej w sprayu- SPIRIT 5 STRONG
e) nici do szycia

* Przybory, akcesoria itp:
a) nożyczki – TITANIUM Ti812
b) miara krawiecka uniwersalna -eti 105
c) szpilki -eti 118
d) pisak samoznikajacy -eti 120
e) stopki:
– stopka do wszywania zamków z zestawu maszyny [ JANOME 829801002– pasująca do maszyn z chwytaczem rotacyjnymi szerokością ściegu 7 mm,  JANOME 940290000– chwytacz wahadłowy]
– stopka teflonowa JANOME  202091000 do maszyn z szerokością ściegu do 9 mm [JANOME 200329004 -pasująca do maszyn z chwytaczem rotacyjnymi szerokością ściegu 7 mm, JANOME 200141000– chwytacz wahadłowy]
f) żelazko i deska do prasowania

PRZYGOTOWANIE I KROJENIE:

kopertowka-torebka-do-reki-ozdobiona-potrzebne-szycie-jak-uszyc-wykroj-szycie-krok-po-kroku-eti-blog-II

Kroimy dwie warstwy o wymiarze 65 cm na 28 cm (jedna to warstwa zewnętrzna, druga to wewnętrzna).  Dodatkowo kroimy jeden element ozdobny z eko-skóry (na rysunku poniżej jego wymiary zaznaczone kolorem).

Dodatkowo warstwę wierzchnią podklejamy usztywniaczem/flizeliną, proponuje nie podklejać szwów, czyli wielkość elementu który posłuży nam za usztywnienie to 63 cm x 26 cm. Podszewkę (warstwę wewnętrzną) podklejamy flizeliną tylko na środku, szerokość flizeliny jaką potrzebujemy przykleić to 6 cm x 28 cm. Chodzi o wzmocnienie miejsca, gdzie będziemy tworzyć otwór pod zamek.

kopertowka-torebka-skora-wykrój-wykroj-szycie-krok-po-kroku-eti-blog

SZYCIE:

Zaczynamy od narysowania na samym środku elementu (na lewej stornie) prostokąta o wymiarach 1,5 cm x 22 cm. Na zdjęciu widać element wewnętrzny z podklejoną częścią pod otwór na zamek.

kopertowka-torebka-do-reki-szycie-jak-uszyc-wykroj-szycie-krok-po-kroku-eti-blog

Szyjąc gęstym ściegiem prostym (długość ściegu na 1,5-2) szyjemy po narysowanej linii prostokąta, łącząc warstwy kopertówki razem, są one złożone stroną prawą do prawej. W narożnikach wykonujemy obroty na igle. Odszycie to musi być idealne, gdyż w przeciwnym wypadku nie będzie możliwe uzyskanie na prawej stronie ładnego otworu na wszycie zamka, więc postarajcie się tutaj wyjątkowo.

kopertowka-torebka-do-reki-przygotowanie-otworu-pod-zamek-szycie-jak-uszyc-wykroj-szycie-krok-po-kroku-eti-blog

Po przeszyciu prostokąta rozcinamy go, linie cięcia zaznaczyłam na zdjęciu powyżej żółtym kolorem. Musimy naciąć możliwie głęboko jednak tak, aby nie uszkodzić ściegu.

kopertowka-torebka-do-reki-otwor-pod-zamek-szycie-jak-uszyc-wykroj-szycie-krok-po-kroku-eti-blog-1

Po rozcięciu elementy jedną warstwę wprowadzamy pod spód przez rozcięcie, odsłaniając estetycznie wykończony otwór. Aby spodnia warstwa nie wywijała się na prawą stronę, upinamy ja gęsto szpilkami. Jeśli któryś z narożników nie układa się płasko oznacza to, że najprawdopodobniej nie został wystarczająco głęboko nacięty w narożniku, wystarczy nacięcie to pogłębić, a element ułoży się płasko.

kopertowka-torebka-do-reki-zamek-upiety-szycie-jak-uszyc-wykroj-szycie-krok-po-kroku-eti-blog

Pod otwór umieszczamy zamek i upinamy go.

kopertowka-torebka-do-reki-zamek-wszyty-szycie-jak-uszyc-wykroj-szycie-krok-po-kroku-eti-blog

Zamek przyszywamy szyjąc ściegiem prostym szyjąc stopką do wszywania zamka.

Gdy już otwór mamy przygotowany przechodzimy do naszycia skórzanego elementy do warstwy wierzchniej naszej kopertówki. Ja dla ułatwienia element ten przykleiłam do wierzchniej warstwy kopertówki klejem tymczasowym, aby nie zostawić śladu po szpilkach w skórze. Dodatkowo dzięki klejowi skóra ani na kawałek nie przesunęła mi się podczas szycia. Ściegi jakie wykorzystałam do szycia: ścieg 97 szyjąc tuż przy jej krawędzi (szerokość ściegu 4,5, długość ściegu 4,5). Następnie ściegiem 155 (szerokość ściegu 7, długość ściegu 0,4) oraz ściegiem 172 (szerokość ściegu 4,5, długość ściegu 3,5). Ten ostatni ścieg wykorzystałam również do wykonania ozdobnej zawieszki przy zamku, ale o tym w dalszej części wpisu. Przy szyciu po skórach należy pamiętać o zmianie stopki na taką, która nie będzie przywierać do jej powierzchni. Używamy tutaj stopki teflonowej, która ładnie przesuwanie się po każdej powierzchni.

Jak uszyć kopertówkę z eko-skórzaną wstawką i ściegami ozdobnymi (szycie krok po kroku) - blog o szyciu

Po ozdobieniu i wszyciu zamka nasza kopertów wygląda jak na zdjęciu poniżej, oznacza to że możemy teraz przejść do połączenia jej.

kopertowka-torebka-skora-jak-szyc-szycie-jak-uszyc-wykroj-szycie-krok-po-kroku-eti-blog

W tym celu składamy ją na pół, prawą stroną do prawej osobno warstwę zewnętrzną (zszywając ją na 1 cm) i warstwę wewnętrzną (1,3 cm). Ważne, aby w podszewce zostawić otwór na wywrócenie kopertówki. Dobrze też jest rozpiąć zamek, aby podczas fazy wywijania kopertówki na prawą stronę nie utrudnić sobie tego zadania.

kopertowka-torebka-sposob-laczenia-szycie-jak-uszyc-wykroj-szycie-krok-po-kroku-eti-blog-I

Dla fajnego efektu całej kopertówki wykonamy jeszcze ozdobne wykończenie suwaka. W tym celu obcinamy/ odłączamy metalowy element suwaka zostawiając otwór na wprowadzenie paska skóry. Pasek docinamy tak, aby przy suwaku był węższy, dzięki czemu będzie ładnie się układał.

kopertowka-torebka-krojenie-ozdoby-przy-suwaku-wykroj-szycie-krok-po-kroku-eti-blog

Tak wycięty pasek wprowadzamy w otwór suwaka, składamy go na pół i zszywam go ściegiem ozdobnym.

kopertowka-torebka-do-reki-ozdobne-wykonczenie-zawieszki-zamka-szycie-jak-uszyc-wykroj-szycie-krok-po-kroku-eti-blog

A oto nasza kopertówka już skończona. 🙂

kopertowka-torebka-szycie-jak-uszyc-wykroj-szycie-krok-po-kroku-eti-blog-I

 

tagi: , ,

8
Dodaj komentarz

4 Comment threads
4 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
aga

Dziewczyny jestescie moja inspiracja. Jest wiele blogow o szyciu, jednak w wiekszosci pokazujacych gotowe ‚uszytki’. Wy pokazujecie jak uszyc, wiec osoby poczatkujace take jak ja moga sprubowac swoich sil z waszymi projektami. Dzieki I zycze dalszych owocnych pomyslow

Aneta

Jako poczatkujaca krawcowa poszukiwałam bloga, który krok po kroku pokaże jak uszyc daną rzecz. I znalazłam – jesteście super. Choć nadal mam problem z doborem odpowiedniej tkaniny przy szyciu ubrań, ale mam nadzieję, że z czasem się tego nauczę. Czekam z niecierpliwością na następne projekty.

Hanka

co to jest za materiał? 🙂

katie

jesteście super, cieszę się, że trafiłam na tego bloga, tutoriale – fantastyczne 😉 oby więcej takich fajnych rzeczy, przy okazji zapraszam na moją craaftową stronę z tutorialami 😉 może znajdziecie przy okazji coś dla siebie http://koralikikatie.blogspot.com/