Dwukolorowa bluzka typu kimono z kieszonką (szycie krok po kroku) + opis jak przygotować wykrój

jak uszyć bluzkę typu kimono z kieszonką (szycie krok po kroku) + opis jak przygotować wykrój - blog o szyciu

jak uszyć bluzkę typu kimono z kieszonką (szycie krok po kroku) + opis jak przygotować wykrój - blog o szyciujak uszyć bluzkę typu kimono z kieszonką (szycie krok po kroku) + opis jak przygotować wykrój - blog o szyciuDwukolorowa bluzka typu kimono z kieszonką (szycie krok po kroku) + opis jak przygotować wykrój

Jednym z najczęściej odwiedzanych wpisów na naszym blogu jest wpis dotyczący szycia bluzki kimono, postanowiłyśmy więc go rozwinąć i uszyć bluzkę kimono dwukolorową z długim rękawem i kieszonką. Dziś będzie więc trochę konstrukcji, modelowania, ale przede wszystkim szycia.

Do uszycia tej bluzki potrzebujesz dowolną maszynę do szycia, ja do tego projektu wybrałam maszynę JANOME DXL 603 oraz owerlok JANOME 990D. Jeśli nie dysponujesz owerlokiem to możesz uszyć tą bluzkę zastępując owerlok ściegiem owerlokowym.

* Materiały potrzebne do uszycia bluzki:
a) dzianina (poniżej podaje wielkości, które mi było potrzebne do uszycia bluzki w rozmiarze „S”. Proponuje jednak, abyście najpierw przygotowały sobie papierowe formy bluzki i sprawdziły ile dokładnie dziany potrzebujecie):
– ciemna: 80 cm bieżących
– jasna: 50 cm bieżących
b) flizelina formująca do podklejenia linii dekoltu (1,5 cm szerokości)
c) flizelina papierowa do podłożenia pod kieszonkę w trakcie jej naszywania
d) nici do szycia

* Przybory, akcesoria itp:
a) nożyczki – Titanium Ti912
b) miara krawiecka uniwersalna -eti 105
c) szpilki -eti 118
d) pisak samoznikajacy -eti 120
e) igła z kulką do dzianin – eti 005 oraz igła podwójna do stretchu – eti 014
f) stopki:
– stopka do ściegu prostego JANOME 200331009 (pasująca do maszyn z chwytaczem rotacyjnymi) lub JANOME 200125008 (chwytacz wahadłowy)
g) żelazko i deska do prasowania

PRZYGOTOWANIE I KROJENIE:

Jeśli szyłyście z nami bluzkę kimono (link do wpisu tutaj) to sporo pracy macie już za sobą, gdyż na jej podstawie stworzymy bluzkę zaprezentowaną w dzisiejszym tutorialu.

eti-blog-o-szyciu-jak-zmodelować-wykrój

Na zdjęciu powyżej zaznaczyłam wszystkie zmiany jakie wprowadzimy względem oryginalnej konstrukcji (dokładny opis jak ją wykonać znajdziecie tutaj). Obecnie przód i tył bluzki znajduje się na jednym arkuszu (przód zaznaczyłam niebieskim kolorem, tył  czarnym).

Zaczynamy od wydłużenia rękawa. W tym celu zdejmujemy miarę z sylwetki tzn sprawdzamy długość ręki, mierząc od szyi, przez ramie, aż do długości, która nas interesuje. U mnie wyszło 70 cm, jednak chcę, aby rękaw się marszczył przy dolnej krawędzi, a więc już na tym etapie rysuje go dłuższego o 10 cm.

Aby rękaw wydłużyć przedłużam linię tyły rękawa (czarną linie) i na niej z punktu A1 odmierzamy zaplanowany odcinek, zaznaczamy go.

eti-blog-o-szyciu-jak-wydłużyć-rękaw

Teraz w wyznaczonym miejscu na linii czarnej rysujemy nową linie pod kątem prostym. Odmierzamy na niej 3 cm i ten punkt łączymy z punktem A1 (to nowa linia rękawa przodu-niebieska przerywana).

Teraz zostaje nam jeszcze sprawdzenie i wyznaczenie obwodu na linii dołu rękawa. Ja chcę uzyskać 19 cm. Dzielę ten wymiar na pół  (9,5 cm) i dodaje do niego 1,5 cm tak, powstały wymiar odmierzam z linii czarnej pod kątem prostym. W ten sposób powstaje nam punkt X1. Na tym etapie upewniamy się, że obwód dołu rękawa jest zgodny z zaplanowaną wielkością.

Powstały punkt X1 łączymy z linią boku (zdjęcie powyżej). Zauważcie, że podcięłam mocniej podkrój pachy, przy długim rękawie sądzę, że bluzka będzie tak lepiej wyglądać.

Dodatkowo zostawiłam oryginalną linię krótkiego rękawka, po której rozetnę wykrój (będzie to linia łączenia bluzki z rękawem).

eti-blog-o-szyciu-powiększenie-dekoltu

Teraz zmienimy/powiększymy linie dekoltu. Z punktu A1 odmierzamy odcinek o których chcę powiększyć dekolt na linii ramienia. U mnie to 5 cm (czerwona strzałka, zdjęcie powyżej). Po wyznaczeniu punktów łączymy je odpowiednio z punktem dekoltu na linii środka przodu i tyłu (linie przerywane, zdjęcie powyżej). Linia wychodząca ze środka elementu idzie w pierwszym momencie pod kątem prostym do linii środka, dopiero później łukiem łączy się z ramieniem. Na linii środka elementów dekolt jest pogłębiony o ok 4 cm.

Po podcięciu dekoltu sprawdzamy czy linia przodu płynnie przechodzi na tył. W tym celu składamy elementy razem (patrz zdjęcie poniżej). I jeśli potrzeba nanosimy poprawki. Linia dekoltu musi płynnie przechodzić z przodu na tył

eti-blog-o-szyciu-podkrój-dekoltu

Pozostaje nam wydłużenie bluzki na linii dołu.

eti-blog-o-szyciu-wydłużanie-bluzki

Nowa linia dołu jest równoległa względem oryginalnej. Wydłużamy ją o 10 cm.

Przed przystąpieniem do krojenia musimy jeszcze odpowiednio przygotować papierowe formy. Potrzebujemy mieć osobno odrysowany przód bluzki, tył oraz rękaw. Zauważcie, że dodatkowo rozcinamy przód i tył na jednej wysokości (rozcięcie jest wykonane pod kątem prostym do linii środka elementów)- zdjęcie poniżej.

Rękaw powstaje przez sklejenie rękawa odciętego z przodu bluzki oraz z tyłu (zdjęcie poniżej). Rękaw jest sklejony wzdłuż linii ramienia (linia przerywana czerwona).

Wszystkie dzianiny musimy zdekatyzować przed przystąpieniem do krojenia. Pamiętajcie, że papierowa forma nie ma dodanych zapasów na szew. Więc dodajmy je w fazie krojenia, czyli teraz.

Układamy papierowe formy bluzki na dzianinie. Zaczynamy od ułożenia elementów z jednego koloru (góra przodu i tyłu bluzki oraz rękawów).

Dla tych elementów zapas na szew wynosi 1 cm, wyjątek stanowi dół rękawów, gdzie na podłożenie dodajemy 2 cm.

A tutaj ułożenie dołów bluzki. Zapas jak wyżej, czyli 1 cm, jedynie na linii dołu bluzki dodajemy 2 cm.

eti-blog-o-szyciu-linia-złożenia-keojenie

Na zdjęciu poniżej zebrałam wszystkie wycięte przeze mnie elementy, abyście mogli się upewnić że właściwie rozmieliliście zapasy na szwy i podłożenia.

SZYCIE:

eti-blog-o-szyciu-łączenie-bluzki

Zaczynamy od połączenia przodów i tyłów razem. Łączenie to wykonujemy na owerloku. Zapas jaki był zaplanowany to 1 cm, szyjemy ściegiem 7 mm więc ścinamy (wyrównujemy) ok 3 mm krawędzi.

eti-blog-o-szyciu-łączenie-bluzki-na-owerloku Następnie łączmy elementy na linii ramienia. Nasz bluzka na tym etapie prezentuje się następująco.

eti-blog-o-szyciu-bluzka-etapy-szycia

Szew ramieniowy zaprasowujemy na tył i do tak przygotowanej bluzki doszywamy rękaw.

eti-blog-o-szyciu-rekaw-doszyty

Linie dekoltu zdecydowałam się zostawić niewykończoną, więc tylko podwijam pod spód ścieg owerlokowy i ściegiem prostym przytrzymuje, aby się nie pruł.

Z pozostałych resztek tkaniny kroimy kieszonkę, wymiary mojej przedstawiłam na rysunku poniżej z niej skorzystać lub wymyślić swoją. Wymiary przedstawione na rysunku poniżej nie zawierają zapasu na szwy i podłożenia.

eti-blog-o-szyciu-wykroj-kieszonkiPrzy górnej krawędzi dodajemy 2 cm zapasu, przy pozostałych krawędziach 1 cm. Poniżej na zdjęciu moja kieszonka z zaznaczonym zapasem na szew, czyli z linią po której ją wytnę.

eti-blog-o-szyciu-rozplanowanie-zamapów-przy-krojeniu

Górną krawędź kieszonki obrzucamy owerlokiem i zaprasowujemy na 2 cm pod spód. Pozostałe boki zaprasowujemy na 1 cm, również pod spód.

Teraz górna krawędź kieszonki przyszywamy ściegiem prostym szyjąc igłą podwójną, do wykonania tego przeszycia musimy zamontować stopkę uniwersalną. Na zdjęciach dla osób, które jeszcze tego nie robiły pokazuje to przy okazji podwijania dołu bluzki (patrz zdjęcia u dołu wpisu).

Gdy górna krawędź kieszeni jest wykończona, przypinamy całą kieszonkę do boku bluzki. Środek kieszeni przypada na linie łączenia przodu i tyłu bluzki. Pod bluzkę przy upinaniu kieszonki wkładamy papierową flizeliną, dzięki czemu dzianina podczas szycia nie będzie się rozciągać, co ułatwi naszycie kieszonki.

Przyszywamy kieszonkę szyjąc stopką do ściegu prostego. Szyjemy tuż przy zaprasowanych krawędziach (linią przerywaną zaznaczyłam linie szycia).

eti-blog-o-szyciu-przyszywanie-kieszeni

A tutaj już gotowa kieszonka.

eti-blog-o-szyciu-kieszeń-po-przyszyciu

Kieszonka naszyta, więc swobodnie możemy teraz połączyć drugi bok bluzki i jednocześnie rękaw. Wcześniej połączyłyśmy tylko jeden, zaproponowałam to rozwiązanie, aby podczas naszywania kieszonki byłoby nam wygodniej.

Gdy bluzka już jest cała połączona, owerlokiem wykańczamy krawędź dołu bluzki oraz krawędzie rękawów. Następnie podwijamy je zgodnie z zaplanowanym zapasem (tj. na 2 cm) i upinamy szpilkami. Ja podwijanie pokażę wam na podstawie dołu bluzki (rękawy wykonuje się analogicznie).

eti-blog-o-szyciu-podwinąć-bluzkę-dzianinowąPo pierwsze przy maszynie montujemy igłę podwójną do dzianin oraz stopkę uniwersalną. Montujemy dodatkowy trzpień na nitkę i nawlekamy maszynę. Teraz jesteśmy gotowi, aby podwinąć krawędź.

Tak samo podwijam rękawki i skończyłam, bluzka gotowa. 🙂

eti-blog-o-szyciu-bluzka-dzianinowa-szycie-krok-po-kroku

tagi: , ,

8
Dodaj komentarz

5 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Małgorzata

Kolejny fajny ciuszek. Bardzo ładnie Pani wygląda.

Aga

Fajna bluzeczka 😉

Anna

Super bluzka i w moim ulubionym kolorze, maszyna pójdzie w ruch.

Anik-77

a mogłaby Pani powiedzieć jakiego materiału użyła do uszycia tej bluzeczki?