Czyszczenie i konserwacja igielnicy oraz naprężacza w maszynie do szycia.

blog-jak-dbac-o-maszyne-czyszenie-konserwacja

Dbanie o maszynę do szycia jest bardzo ważne o czym już kilkakrotnie wspominałyśmy na naszym blogu. Przygotowałyśmy już jeden wpis na ten temat, wówczas poruszyłyśmy temat czyszczenia i konserwacji bębenka i ząbków transportera w maszynie do szycia (tutaj link do wpisu), teraz postanowiłyśmy przygotować wpis o czyszczeniu dwóch również bardzo istotnych elementach maszyny, czyli o igielnicy oraz naprężacza.
Pamiętajcie, aby regularnie czyścić i konserwować swoje maszyny do szycia, ponieważ ma to ogromny wpływ na ich bezawaryjną i długotrwałą pracę. 🙂

Zabieramy się za czyszczenie. :).

Aby właściwie zająć się wyczyszczeniem maszyny potrzebujemy:

wkretaki-srubokrety-do-maszyny-so-szyciaśrubokręty/ wkrętaki – eti 100 (przy modelach, w których obudowa nie jest na zawiasy)

olej-wazelinowy-uniwersalny-do-smarowania-oliwienia-maszyny
– olej wazelinowy- SPIRIT 2 – 125 ml lub SPIRIT 2 w spray’u (ten model ma długą rurkę, a więc łatwo jest „dojść” nawet w trudno dostępne miejsca)

pedzelek-do-czyszczenia-sprezone-powietrze
pędzelek – eti 111 i/lub sprężone powietrze SPIRIT 65
– szmatka najlepiej kawałek dzianiny

Wyżej wymienione rzeczy mogą znajdować się w zestawie maszyny do szycia, sprawdźcie co macie.

Zaczynamy od otwarcie bocznej pokrywy maszyny.

Obecnie jest dostępnych wiele różnych modeli maszyn do szycia, w których boczna pokrywa jest zamykana w różnych sposób, jedne są przykręcane na śrubkę z tyły (jak np. model Janome XL601) inne na śrubek z boku z zaślepką (np. Janome 525S), a jeszcze inne model mają boczna pokrywę montowana na zawiasach – Janome MC8900QCP (to najłatwiejsze rozwiązanie bo nie trzeba odkręcać śrubek:))
Ja czyszczenie i konserwację przedstawię na podstawie modelu JANOME XL 601. Jednak chcę Wam pokazać inne modele maszyn, gdzie jak wspominałam zdejmowanie pokrywy odbywa się troszkę inaczej

W przypadku maszyn, które z boku lub z tyłu obudowa mają założoną zaślepkę musimy najpierw delikatnie (najlepiej cieniutkim, płaskim śrubokrętem) ściąganą zaślepkę i odkręcić śrubę mocującą (zdjęcie poniżej).

odkrecamy-maszyny-jak-to-zrobic-wykonac-jak-dbac-o-maszyne-etiblog

Tutaj maszyna już po zdjęciu obudowy.

bez-obudowy-maszyny-jak-to-zrobic-wykonac-jak-dbac-o-maszyne-etiblog

Jeżeli maszyna ma boczną obudowę mocowana na zawiasach to tylko otwieramy pokrywę. 🙂

obudowa-na-zawiasach-maszyny-jak-to-zrobic-wykonac-jak-dbac-o-maszyne-etiblog

Po zdjęciu / otwarciu obudowy usuwamy wszelki brud, włókna itp. Najlepsze do tego jest sprężone powietrze. Następnie nanosimy niewielką ilość oleju wazelinowanego w miejscach zaznaczonych na zdjęciu poniżej (wszędzie tam, gdzie elementy maszyny poruszają się- zakręćcie kołem zamachowym/obrotowym i wszystko będzie „czytelne”).

smarowanie-maszyny-jak-to-zrobic-wykonac-jak-dbac-o-maszyne-etiblog-II

Dodatkowo należy wyczyścić naprężacz nitki górnej. Podnosimy stopkę, aby talerzyki naprężacza otworzyły się. Następnie bierzemy szmatkę i złożoną na pół wsuwamy w naprężacz. Kilkakrotnie przesuwamy nią w górę i w dół, aby usunąć ewentualne kawałki nitek, kurzu itp. To czyszczenie można wykonać niezależnie od tego czy obudowa jest zamontowana czy zdjęta.

czyszczenie-naprezacza-i-konserwacja-maszyny-jak-to-zrobic-wykonac-jak-dbac-o-maszyne-etiblog

W zasadzie mamy koniec, zamykamy maszynę i gotowe. Czyszczenie zajmie Wam 10 minut, a dzięki takim zabiegom maszyna będzie nam długo i świetnie służyć. 🙂

Dodatkowo przypominam nasze poprzednie wpisy dotyczące czyszczenia bębenka oraz transportera:

chwytacz rotacyjny: https://etiblog.com.pl/czyszczenie-konserwacja-bebenka-i-zabkow-transportera/

chwytacz wahadłowy: https://etiblog.com.pl/czyszczenie-i-konserwacja-bebenka-oraz-transportera-dolnego/

Taki zabieg należy wykonać raz w roku przy rzadkim użytkowaniu maszyny, częściej gdy maszyna jest bardziej eksploatowana. Dodatkowo warto raz na 5 lat oddać maszynę do autoryzowanego serwisu w celu jej regulacji i przesmarowania w  bardziej niedostępnych miejscach specjalistycznymi smarami (smary te utleniają się, więc raz na ok 5 lat należy powtarzać czynność).

Wszystkie te zabiegi sprawią, że maszyna będzie w świetnej formie przez wiele lat.

tagi:

7
Dodaj komentarz

3 Comment threads
4 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Bigda

Witam
W maju kupilam w u was maszynę komputerową XL601. Jestem kompletnym laikiemi .Mialam juz maszynę Singera ale umialam tylko przeszyc spodnie czy poszewke.Wasze haslo radość szycia sprawdzilo się u mnie. Szyję teraz codziennie, różne rzeczy jak legowiska, zasłony czy ubranka dla lalek. Widzę nie tylko ogrom mozliwosci maszyny ale rowniez moich.Jest świetna ale najlepsze że znajdę u was pomoc .Na moje każde głupie zapytania dostawalam odpowiedź, znajduję tu rozwiązania wszystkich moich problemów z uzytkowaniem maszyny. Nie moglam wybrać lepszej firmy

Marzena

Witam serdecznie, mam maszynę Janome DXL 603. Nie umiem sobie poradzić ze zdjęciem górnej obudowy. Po odkręceniu śrubki obudowa nie zdejmuje się. Czy powinnam to zrobić na siłę? A jeśli tak to czy zdejmuje się go do góry czy uchyla do boku. Nie chciałabym pociągnąć nie w tą stronę i czegoś uszkodzić. Proszę o radę.

Marcin

Dzień dobry. W Janome 6700 zdjąłem boczną osłonę igielnicy, ale się okazuje, że z tej perspektywy dostęp do elementów do oliwienia, które pokazaliście, jest utrudniony, bo po drodze jest jeszcze kilka mechanizmów maszyny. A na pewno nie jest to tak oczywiste, jak na przedstawionych zdjęciach. Kilka kropel oliwy udało mi się na wykałaczce przenieść na tulejki w których pracuje igielnica (tak to się chyba nazywa), ale połączeń ruchomych w okolicy szarpaka już mi się nie udało zakroplić. Czy powinienem rozebrać coś więcej? Czy jednak próbować od strony zdjętej pokrywy igielnicy? Sprayu bym nie chciał używać, bo się zaraz okaże, że… Czytaj więcej »