Czyszczenie i konserwacja maszyny do szycia i hafciarki z chwytaczem rotacyjnym

Każdy z nas chce, aby jego maszyna służyła mu długie lata, aby tak było należy pamiętać o regularnym czyszczeniu i konserwacji maszyny.

Dziś opiszę i przedstawię na zdjęciach jak dbać o bębenek oraz transporter dolny (ząbki) w maszynie z chwytaczem rotacyjnym, całość przedstawię na przykładzie maszyny JANOME QXL605. Dodatkowo u dołu strony znajduje się informację jak oliwić wał dolny w hafciarce JANOME 350E.

Jeżeli macie maszynę do szycia z chwytaczem wahadłowym to pod tym linkiem (czyszczenie i konserwacja – chwytacz wahadłowy) znajdziecie opis jak w takim modelu wyczyścić bębenek i ząbki transportera.

Poniższy opis dotyczy maszyny sterowanej komputerowo, ale tą instrukcje można z powodzeniem stosować również do maszyn Janome sterowanych mechanicznie. Należy pamiętać, iż w niektórych modelach maszyn komputerowych, przed przystąpieniem do czyszczenia najpierw należy wybrać odpowiedni ścieg (proponuję zajrzeć do instrukcji maszyny).

1. BARDZO WAŻNE! Najpierw należy odłączyć maszynę od prądu!

2. Zdejmujemy stopkę oraz igłę.


3. Następnie demontujemy płytkę ściegową (w tym celu wykręcamy śrubki mocujące i podważamy płytkę). Kolejno wyjmujemy szpulkę i bębenek.

4. Za pomocą pędzelka, sprężonego powietrza, odkurzacza lub suchej szmatki oczyszczamy bębenek zwracając uwagę również na oczyszczenie krawędzi bębenka od spodu.


5. Kolejno oczyszczamy z pyłu i nitek ząbki transportera oraz chwytacz.

Do środka chwytacza wprowadzamy jedną lub maksymalnie dwie krople oleju wazelinowego (zbyt duża ilość oleju może zabrudzić nici użyte do szycia).

6. Pozostaje nam zmontowanie całości. Wkładamy bębenek tak, aby hamulec został osadzony tuż przy blokadzie chwytacza. Elementy z małymi strzałkami (patrz zdjęcie poniżej).

Zakładamy płytkę ściegową i dokręcamy ją śrubami mocującymi.

7. Teraz montujemy igłę, stopkę oraz wkładamy szpulkę z nicią.

Dzięki takiemu zabiegowi maszyna będzie nam służyć długie lata. Częstotliwość czyszczenia zależy od kilku czynników: rodzaju tkaniny jaką szyjemy (jeśli pyląca to częściej), od ilości pracy z maszyną. Prewencyjnie taki zabieg konserwacyjny należy wykonywać raz na pół roku.

Jeśli Wasza maszyna nie posiada takiego chwytacza to udajcie się do artykułu o czyszeniu  i konserwacji maszyn z chwytaczem wahadłowym znajdziecie pod tym linkiem: https://etiblog.com.pl/czyszczenie-i-konserwacja-bebenka-oraz-transportera-dolnego/

—————————————————

Dodatkowo w modelu hafciarki JANOME 350E należy raz w roku przy częstym jej użytkowaniu naoliwić wał dolny. product-2664W tym celu zdejmujemy dolną pokrywę osłaniającą.

konserwacja-hafciarki-maszyna-chwytacza-jak-dbac-o-maszyne-etiblog

Maszyna bez osłony na zdjęciu poniżej.

konserwacja-hafciarki-maszyna-chwytacza-jak-dbac-o-maszyne-etiblog-janome-350-e-hafciarkaTeraz wystarczy, że precyzyjnie na filcową podkładkę nanieść kilka kropli oleju wazelinowego (miejsce to zaznaczyłam strzałką na zdjęciu poniżej).

olej-wazelinowy-chwytacza-jak-dbac-o-maszyne-etiblog-janome-350-e-hafciarka-czer

Pozostaje zmontować płytkę maszyny i cieszyć się jej niezawodną pracą.

tagi: ,

6
Dodaj komentarz

4 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Elfka

Czy maszynę Janome MC5200 powinnam również smarować tak jak jest tutaj pokazane? W instrukcji opisane jest czyszczenie, ale nie ma ani słowa o oleju, a maszyna trochę jakby skrzypi.

Elfka

Dziękuję! Zamówiłam już olej i spróbuję. Czekam na wpis o czyszczeniu igielnicy.

[…] czyścić i konserwować bębenek i transporter dolny (ząbki) w maszynach z chwytaczem rotacyjnym (https://etiblog.com.pl/czyszczenie-konserwacja-bebenka-i-zabkow-transportera/), dzisiaj opiszę jak wykonywać to w maszynach z chwytaczem wahadłowym. Całość przedstawię na […]

Olka

Witam
Mam pytanie odnośnie obrazka
comment image
W mojej maszynie DC7100 te strzałeczki nie pokrywają się idealnie, strzałka hamulca bębenka jest lekko przesunięta w prawo w stosunku do strzałki blokady chwytacza. Nie mogę ułożyć bębenka tak żeby były idealnie równo bo czuję opór przy próbie przekręcenia. Czy jest to sytuacja prawidłowa?