Buciki / kapcie dla niemowlaka (szycie krok po kroku) + opis jak przygotować wykrój

Buciki / kapcie dla niemowlaka (szycie krok po kroku) + opis jak przygotować wykrój

Buciki / kapcie dla niemowlaka (szycie krok po kroku) + opis jak przygotować wykrójBuciki / kapcie dla niemowlaka (szycie krok po kroku) + opis jak przygotować wykrój

W dzisiejszym wpisie postanowiłyśmy powrócić do serii tutoriali z rzeczami dla niemowląt. Przygotowałyśmy więc dla Was wpis jak uszyć buciki/ kapcie dla niemowlaka. 🙂

Za cały urok bucików / kapci odpowiada materiał więc warto wybrać najładniejszy jaki znajdziecie. Nie potrzebujecie go dużo więc możecie nawet skorzystać z resztek. 🙂
Zanim zaczniecie szyć buciki / kapcie musicie pamiętać, że nie maja one żadnego elementu antypoślizgowego więc gdybyście chcieli uszyć je dla starszego dziecka (już chodzącego) to warto pomyśleć o chociażby kropeczkach antypoślizgowych. 🙂

Ok, zaczynamy szycie 🙂

Do uszycia bucików potrzebna jest dowolna maszyna do szycia, ja do tego projektu wybrałam maszynę JUNO E1019.

* Materiały potrzebne do uszycia bucików:
a) tkaniny lub dzianina, kto co ma. Mi wystarczył kawałek o szerokości 20 cm i długości 70 cm. Buciki mają warstwę zewnętrzną i wewnętrzną, a więc potrzebną są dwa takie kawałki.
b) filc do usztywnienia spodu
c) flizelina do podklejenia zapięcia
d) rzep
e) nici do szycia

* Przybory, akcesoria itp:
a) nożyczki – 660-8.1/2″ SR MUNDIAL
b) miara krawiecka uniwersalna -eti 105
c) szpilki -eti 118
d) pisak samoznikajacy -eti 120
e) stopki:
– stopka krawędziowa 1/4″ (6 mm) JANOME 200318000 (pasuje do maszyn z chwytaczem rotacyjnym i szerokością ściegu 7 mm), JANOME 200330008 (chwytacz wahadłowy)
f) żelazko i deska do prasowania

potrzebne-do-uszycia-bucikow-dla-niemowlakaPRZYGOTOWANIE I KROJENIE:

Zaczynamy jak zwykle czyli od formy naszego projektu. W internecie jest ich całkiem sporo wiec możecie po prostu wydrukować odpowiadającą Wam lub stworzyć ją samodzielnie poprzez odrysowanie.

Ja odrysowuje gotowe „buciki” (skarpetę z podeszwą). Zacznijmy od najłatwiejszego tzn podeszwy. Jeśli chcemy powiększyć buciki to proponuje od razu to zrobić. Następnie proponuje zmierzyć i zapisać jej obwód, przyda się on w fazie kontroli czy elementy są dobrze odrysowane.

odrysowywanie-bucika-etiblog

W kolejnej fazie odrysowuje górę bucika. Oczywiście jeśli dół powiększałam to górę również należy powiększyć o tyle samo. Tutaj również mierzymy jak długi jest element na krawędzi złączenia i porównujemy go z obwodem podeszwy (w razie niezgodności nanosimy poprawki).

odrysowywanie-bucika-Ietap-etiblog

Teraz dostosowujemy odrysowaną formę do naszego zaplanowanego modelu.  Ja powiększyłam/podwyższyłam nieco przód (czerwona ciągła linia na zdjęciu poniżej).

zmiany-forma-bucika-etiblogMusicie narysować jeszcze zapięcie, rysujemy więc mały prostokąt.

Gdy elementy mamy przygotowane to przechodzimy do wykrojenia ich. W tym celu układam je na złożonej tkaninie/dzianinie (aby od razu skroić dwie warstwy). Upinamy je szpilkami, a następnie obrysowuje z zapasem 6 mm i wycinamy.

krojenie-bucika-etiblog

Następnie takie same elementy wycinamy z tkaniny wierzchniej. Kroimy również warstwę podeszwy bez zapasu z filcu (usztywni to nam podeszwę).

Ostatnią fazą przygotowania jest podklejenie flizeliną elementów. Podklejamy całe paseczki zapięcia oraz paskiem flizeliny linię wewnętrzną bucika (zdjęcie poniżej).

SZYCIE:

Po pierwsze odszywamy zapięcie/paseczek. W tym celu na dwa wierzchnie paski naszywamy element ozdobny. Ja zdecydowałam się naszyć materiały z wnętrza bucika. Skroiłam w tym celu paski o szerokości 3,5 cm, a następnie zaprasowałam je do szerokości 1,5 cm.

zapiecie-ozdabianie-etiblog

Naszywamy elementy ściegiem prostym.

element-ozdobny-naszywanie-etiblog

Na pozostałych dwóch elementach naszywamy jedną część rzepu (lepiej tą bardziej miękką, dzięki czemu będzie łatwiej wywrócić paseczek na prawą stronę). Następnie składamy prawą do prawej jeden ozdobiony element i jeden element z rzepem.

zapiecie-naszywanie-etiblog

Zszywamy je szyjąc na 6 mm, zostawiamy jeden koniec niezszyty (ten gdzie nie ma przyszytego rzepu). Aby udało się to równo połączyć proponuje przy maszynie zamontować stopkę krawędziową, której prowadnik ułatwi nam to zadanie.

stopka-ulatwiajaca-szycie-rowno-etiblog-I

Po zszyciu obcinamy szwy przy narożnikach, a następnie uzbrajamy się w cierpliwość i wypychamy paseczek na prawą stronę. 🙂

Teraz łączymy elementy główne razem, zszywamy je na 6 mm. Trzeba tylko wsunąć pomiędzy nie gotowy paseczek zapięcia. Zwróćcie uwagę na miejsce wsunięcia paseczka oraz jego stronę (musi być ułożona wierzchnią stroną paska do wierzchniej strony bucika).

jak-uszyc-buciki-etiblog

Tutaj też do tego połączenia użyłam stopki krawędziowej.

Szew po zszyciu nacinamy na łuku w miejscach oznaczonych na zdjęciu powyżej granatowymi kreseczkami.

Teraz przechodzimy do połączenia bucika na tyle. Przed upięciem szew rozprasowujemy, a przy upinaniu zwracamy szczególną uwagę, aby szwy wypadły idealnie w jednym miejscu.

laczenie-klapcioszki-etiblog

Bucik po zszyciu i upięciu warstw szpilkami prezentuje się następująco (zdjęcie poniżej). Jak widać na zdjęciu szwy przy łączeniu tyłu wypadły w jednym miejscu, dzięki czemu zewnętrzna część bucika (różowa) jak i wewnętrzna (w serduszka) idealnie łączy się z sobą w jednym punkcie.

bucik-elementy-etiblog

Na tym etapie łącze warstwy razem przy krawędzi dołu (szyjemy stopką krawędziową). W między czasie spodnie warstwy bucika łączymy również razem, pamiętając o wsunięciu pomiędzy warstwy elementu podeszwy z filcu.

bucik-podszywanie-etiblog

Sprawdzamy, gdzie doszyty powinien zostać drugi rzep, aby buciki pasował. I w tym miejscu go naszywamy.

bucik-rzep-przyszywanie-blog-etiblog

Teraz gęsto szpilkami upinamy dno do góry.

bucik-laczenie-blog-etiblog-II

Zszywamy je razem szyjąc na 6 mm od krawędzi.

Następnie taki szew obrzucamy owerlokiem lub ściegiem owerlokowym w maszynie do szycia. Tym sposobem udało nam się skończyć szycie bucików. 🙂

owerlok-uzycie-blog-etiblog

Teraz jeszcze dodajemy ozdobne przeszycie przy krawędzi bucika i całość gotowa.

przeszycie-jak-uszyc-buciki-dla-niemowlecia-przyszywanie-blog-etiblog

Tutaj już komplecik gotowych bucików. 🙂

gotowe-jak-uszyc-buciki-dla-niemowlecia-przyszywanie-blog-etiblog

 

tagi: , , ,

6
Dodaj komentarz

5 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Orleya

bardzo fajny i przydatny tutorial 🙂

Agusiaczek

W pasmanteriach można dostać gumy z silikonem do sukienek, może jakby naszyć je na podeszwę to byłoby to dobre rozwiązanie dla chodzących dzieci. Ciągle się przymierzam do zrobienia mojemu 3 latkowi takich bucików, ale różne sposoby nanoszenia tych kropeczek antypoślizgowych jakoś mnie przerażają technicznie, teraz czytając ten artykuł wpadłam na ten pomysł 🙂

tit

bardzo ładne buciki 🙂