Sukienka dzianinowa z rękawem typu raglan (szycie krok po kroku) + opis jak przygotować wykrój

Jak uszyć sukienkę dzianinowa z rękawem typu raglan (szycie krok po kroku) + opis jak przygotować wykrój - blog o szyciu

Jak uszyć sukienkę dzianinowa z rękawem typu raglan (szycie krok po kroku) + opis jak przygotować wykrój - blog o szyciu 2

Jak uszyć sukienkę dzianinowa z rękawem typu raglan (szycie krok po kroku) + opis jak przygotować wykrój - blog o szyciu 3Prosta sukienka dzianinowa (dresowa)Prosta sukienka dzianinowa (dresowa)

Nad projektem tej sukienki myślałam już od jakiegoś czasu, ale na początku nie mogłam znaleźć odpowiedniego materiału, a później przyszło lato, ładna pogoda i projekt tej sukienki wydawał mi się trochę “za ciepły.” Ale teraz gdy lato się kończy :/ powiedziałam sobie, że muszę ją uszyć. I uszyłam. 🙂 Prostą sukienkę z dzianiny (dresówki) z kontrastowymi kieszeniami i ściegami dekoracyjnymi na ściągaczach.
Po dodaniu czerwonych wstawek stwierdziłam, że do tej sukienki doskonale będzie pasowała czerwona kopertówka, której uszycie pokazywałam Wam jakiś czas temu. Dla przypomnienia, pod tym linkiem znajdziecie do niej tutorial – Czerwona kopertówka

Do uszycia tej sukienki potrzebujesz dowolną maszynę do szycia oraz owerlok (jeśli nim nie dysponujesz to wykorzystaj ścieg owerlokowy), ja do tego projektu wybrałam maszynę JANOME DC7100 oraz JANOME 744D.

* Materiały potrzebne do uszycia sukienki:
a) dzianina jej ilość zależy od rozmiaru sukienki jaki szyjemyi rozmiaru dzianiny jakim dysponujecie. Ja uszyłam sukienkę w rozmiarze S, dysponowałam dzianiną o szerokości 2 m, potrzebowałam 1 m. Dodatkowo można użyć ściągacza ja wykorzystałam niecałe 30 cm.
b) flizelina 1,5 cm do podklejenia krawędzi dekoltu
c) nici do szycia

* Przybory, akcesoria itp:
a) nożyczki – TITANIUM Ti812 i obcinaczki TITANIUM Ti500
b) miara krawiecka uniwersalna -eti 105
c) szpilki -eti 118
d) pisak samoznikajacy -eti 120
e) stopki:
– z centralnym prowadnikiem pasująca do maszyn z chwytaczem rotacyjnym i szerokością ściegu 7 mm JANOME 200341002
f) żelazko i deska do prasowania

eti-blog-o-szyciu-potrzebne-do-uszyciaPRZYGOTOWANIE I KROJENIE:

Zaczynamy od skopiowanie wykroju z bluzki typu raglan z długim rękawem. Jeżeli nie masz takiej bluzki z długiem rękawem tylko np. z krótkim to również możesz z niej skorzystać tylko pamiętaj o wydłużeniu rękawa.  Musimy skopiować jej przód i tył (wystarczy skopiować ich połowy). Na zdjęciu poniżej bluzka od której ja odrysowuje jej formę. Należy to zrobić starannie! Analogicznie odrysujcie tył.

Sukienka dzianinowa z rękawem typu raglan (szycie krok po kroku) + opis jak przygotować wykrój Etiblog

Od razu przy kopiowaniu bluzki przekształcamy ją w sukienkę, tzn wydłużamy ją i jeśli potrzebujemy to zwiększamy jej obwody (jeśli szyjecie tak jak ja z dresówki, a odrysowujemy cienką dzianinę to należy dodać zapas, aby w ostateczności nie wyszła zbyt opięta). Jak widzicie na zdjęciu powyżej ja delikatnie zwiększyłam obwód na wysokości biustu oraz talii i bioder. Nie chciałam, aby sukienka była bardzo obcisła.

Wysokość bioder wyznaczyłam na podstawie wymiaru zdjętego z ciała. Mierzymy go od ramienia (np od szwu bluzki)  znajdującego się tuż przy szyi mierząc przez biust do obwodu bioder.

Pozostaje nam do odrysowania rękaw. W tym celu rysujemy długa prostą linie i do niej przykładamy rękaw najpierw z jednej strony (przednią jego część), następnie z drugiej (jego tylną część)- patrz rysunek poniżej. Po odrysowaniu rękaw powiększamy o około 1 cm, aby tak jak pisałam nie było efektu zbytniej opiętości.

Gdy elementy mamy odrysowane proponuje sprawdzić czy wykonaliśmy to dokładnie. Sprawdzamy:
– czy długość boku przodu i tyłu sukienki jest identyczna
– czy długość rękawa z obu stron jest identyczna
– czy rękaw przodu pasuje długością do przodu sukienki (identycznie kontrolujemy tył)

Jeśli potrzebujemy wykonać korektę to koniecznie zróbcie to na tym etapie, a dopiero potem możemy przejść do krojenia. Należy pamiętać, aby zdekatyzować dzianinę przed skrojeniem, czyli poddać ją działaniu temperatury oraz pary wodnej.

Poszczególne elementy sukienki układamy na dzianinie. Zwróćcie uwagę na równoległe złożenie dzianiny wzdłuż kolumn oczek i dopiero do tak przygotowanej upinamy elementy sukienki. Zapas jaki dodałam wszędzie to 2 cm. Proponuje, abyście przyfastrygowali sukienkę i wykonali przymiarkę zanim zaczniecie ją zszywać. Przy odrysowaniu i zmianie grubości wyrobu włókienniczego ostrożności nigdy za wiele.

Sukienka dzianinowa z rękawem typu raglan (szycie krok po kroku) + opis jak przygotować wykrój Etiblog

Nasz sukienka ma kieszenie, a więc na tym etapie należy je narysować i wyciąć. Kieszeń musi pasować do linii boku sukienki, a więc na podstawie formy rysuję jej kształt. Ważne, aby ręka swobodnie wchodziła no i warto mieć choć kawałek miejsca do przechowywania. 🙂

Sukienka dzianinowa z rękawem typu raglan (szycie krok po kroku) + opis jak przygotować wykrój Etiblog

Przy krojeniu kieszenie dodajemy zapas na linii boku jak w sukience, przy pozostałych krawędziach wystarczy 1 cm zapasu.

Po skrojeniu ww. elementów przechodzimy do szycia. Pozostaną nam do skrojenia tylko ściągacze, ale je skroimy później.

SZYCIE:

Elementy sukienki zszywamy na owerloku lub ściegiem elastycznym na maszynie wieloczynnościowej. Zaczynamy od przyszycia rękawów do głównych elementów sukienki.

eti-blog-o-szyciu-przyszywanie-raglanuPo przeszyciu rękawów do przodu, przechodzimy do doszycia tyłu.
Na zdjęciu poniżej oba rękawy przyszyte do przodu.

Sukienka dzianinowa z rękawem typu raglan (szycie krok po kroku) + opis jak przygotować wykrój Etiblog

A tutaj również do tyłu.

Sukienka dzianinowa z rękawem typu raglan (szycie krok po kroku) + opis jak przygotować wykrój Etiblog

Teraz stworzymy kieszenie, zaczynamy od upięcia worków kieszeniowych na wyznaczonej wysokości. Upinamy je do przody oraz do tyły sukienki. Ważne, aby worki znajdowały się na tej samej wysokości.

eti-blog-o-szyciu-przyszywanie-worków-kieszeniowych

Przyszywamy je. Tutaj również szyjemy na owerloku lub jeżeli nie dysponujecie owerlokiem szyjemy ściegiem elastycznym na maszynie wieloczynnościowej.

Sukienka dzianinowa z rękawem typu raglan (szycie krok po kroku) + opis jak przygotować wykrój Etiblog

Worki kieszeniowe po przyszyciu odsuwamy na bok i tak składamy prawą do prawej.

ukaladamy-worki-kieszeniowe-jeden-na-drugim-sukienki-jak-kopiowac-wykroj-blog-o-szyciu-odziezy-etiblog-m

Szpilkami upinamy worek kieszeniowy, bok sukienki oraz rękaw. Wszystko odszywamy za jednym razem szyjąc owerlokiem lub ściegiem owerlokowym.

Sukienka dzianinowa z rękawem typu raglan (szycie krok po kroku) + opis jak przygotować wykrój Etiblog

Kieszeń na prawej stronie wygląda następująco.

eti-blog-o-szyciu-kieszeń-w-szwiePozostaje nam wykończyć sukienkę. Wykonujemy więc ostatnią przymiarkę, planując wielkości ściągaczy.

Wszycie ściągacza przedstawię na przykładzie wszycia ściągacza rękawa, resztę ich wszywamy analogicznie.

Sukienka dzianinowa z rękawem typu raglan (szycie krok po kroku) + opis jak przygotować wykrój EtiblogMój obwód rękawa na linii dołu wynosi obecnie 24 cm, a chcę aby ściągacz przy krawędzi dolnej miał 19 cm. Zapanowania szerokość ściągacza przy rękawie to 5 cm. Potrzebuje wiec skroić dwa prostokąty o wymiarze 20,5 cm x 11,5 cm [gdzie wymiary 20,5=19+1,5, a 11,5= (5*2)+1,5].  Składamy ściągacze na pół (patrz zdjęcie powyżej) i zszywaj je szyjąc ok 7 mm od krawędzi.

Tak powstałe obwody (rękawa i ściągacza) dzielę na 4 równe odcinki, punkty te będę nazywać punktami kontrolnymi.

Sukienka dzianinowa z rękawem typu raglan (szycie krok po kroku) + opis jak przygotować wykrój Etiblog

Tak przygotowany ściągacz wprowadzam do środka rękawa, upinając punkty kontrolne razem.

Sukienka dzianinowa z rękawem typu raglan (szycie krok po kroku) + opis jak przygotować wykrój Etiblog

Szyjemy łącząc je po obwodzie, przy szyciu rozciągamy ściągacz do obwodu rękawa. Ważne, aby nie rozciągnąć dołu rękawa.

Na zdjęciu poniżej wszywam ściągacz. Pokazuje Wam wszycie ściągacza dekoltu, gdyż przy wszywaniu rękawa obwód jest tak mały, że nie wiele byłoby widać na zdjęciu.

eti-blog-o-szyciu-owerlok

A tutaj już sukienka z wszytym ściągaczem.

eti-blog-o-szyciu-jak-wykończyć-dekolt-rękaw-w-bluzie

Ściągacze jakie skroiłam (zapasy 1,5 dodane do długości ściągacza po wszyciu):
– dół sukienki-  obwód dołu sukienki to 98 cm, kroje ściągacz 15,5 cm x 91,5 cm. Po wszyciu 7 cm.
-dekoltu- obwód dekoltu sukienki to 60 cm, kroje ściągacz 50 cm x 3,5 cm. Po wszyciu 1 cm.

W zasadzie sukienka gotowa, lecz aby dodać jej indywidualnego charakteru dodamy jeszcze ściegi ozdobne na linii wszycia ściągacza. W tym celu wybieramy przy maszynie ścieg ozdobny (ja wybrałam ścieg 28). Przy maszynie montujemy stopkę z centralnym prowadnikiem i szyjemy prowadząc prowadnik w szwie.

eti-blog-o-szyciu-ozdabianie-ściegami-dekoracyjnymi

Po ozdobieniu szew rękawa i dołu, prezentuje się tak.

eti-blog-o-szyciu-ściegi-dekoracyjne

Przy dekolcie ozdobiłam krawędź ściegiem prostym, tutaj również szyłam stopką z prowadnikiem (ustawienie ściegu: ścieg prosty, długość 3, szerokość ściegu 1,5).

Sukienka gotowa 🙂

Sukienka dzianinowa z rękawem typu raglan (szycie krok po kroku) + opis jak przygotować wykrój Etiblog

tagi: , ,

Opinie, komentarze (58):

 1. Iza pisze:

  Witam serdecznie, Tutorial jest genialny. Dzięki niemu udało mi się uszyć tunikę bez żadnych problemów. Polecam komu tylko mogę, gdyż korzystałam już z wielu tutków i żaden mnie tak dobrze nie poprowadział od „a” do „z”. Pozdrawiam

 2. Aga pisze:

  Czytam Twojego bloga i jestem zachwycona! Bardzo przejrzyste instrukcje, piękne zdjęcia, super pomysły! Już stworzyłam listę rzeczy, które uszyje w pierwszej kolejności!:) ogrom pracy w to włożyłaś! dziękuję! 🙂

 3. kasiaka pisze:

  super tutorial, wszystko naprawdę fajnie, mam jednak pytanie, ponieważ jestem początkująca, kieszeni się nie podjęłam, żeby zrobić, no i dekolt chciałam zrobić z bawełny, bo rękawy też mam z bawełny, no i dekolt mi się wywija 🙁 tzn jak ubrałam to po prostu widać lewą stronę 🙁 czy to możliwe, że dlatego że to bawełna? czy może po prostu jest za mały? tzn za wąska ta bawełna? a może to wina ściegu zygzakowego, bo niestety overlocka nie mam 🙁 z góry dziękuję za wskazówkę

 4. Eti Blogerzy pisze:

  Witam,
  bardzo dobrze zrobiłaś, że zrezygnowałaś z kieszeni, na początku lepiej wybierać łatwiejsze projekty lub rezygnować z trudniejszych ich elementów.

  Co do wykończenia dekoltu to ściągacz musi być bardzo elastyczny. Pytanie czy Twoja bawełna to tkanina elastyczna?

  Jeśli nie: to niestety będzie odstawać. Proponuje wykończyć dekolt standardowym ściągaczem.

  Jeśli tak: to najprawdopodobniej obwód ściągacza jest za duży, należy go zmniejszyć i przy wszyciu rozciągnąć (tylko przy krawędzi, którą wszywasz) do obwodu sukienki.

  powodzenia

 5. szyciowe_love pisze:

  Witam,
  Sukienka cudowna, przygotowuje sie do jej wykonania:) Czy moglaby Pani polecic gdzie mozna zaopatrzyc sie w taka dresowke? Wyglada swietnie.
  Pozdrawiam

 6. paula pisze:

  witam, dopiero zaczynam szyc, poki co nawet prosto linii nie potrafie zrobić(nie wiem czemu), ale jako ambitna osoba mam w planach uszyc Corci taka sukienke , tylko, żeby na dole była bombka, podpowie mi Pani jak to zrobić? serdecznie pozdrawiam

 7. Jola pisze:

  Powiem jedno-JESTEŚ WIELKA. Co prawda sukienki jeszcze nie uszyłam bo chwilowo nie mam maszyny ale tutorial jest tak przejrzysty, że chyba nawet na te kieszenie się skusze 🙂 brak mi słów normalnie, żeby wyrazić wdzięczność 🙂 I ja również chętnie dowiedziałabym się jak zrobić coś podobnego ale z czymś a`la bombka na dole dla córci 🙂

 8. Marta pisze:

  Powiem szczerze – Jest Pani Wielka! Właśnie wyjęłam moją starą 20 letnią maszynę (spadek po teściowej, kupiła sobie nową) i mam zamiar zacząć znów szyć. Może nie od razu takie cudeńka, ale kiedyś może się odważę. Dziękuję za natchnienie.. pozdrawiam

 9. Agnieszka pisze:

  Cudowna instrukcja wczoraj do późna w nocy szyłam dla córci nie identyczna bo za mało wprawy mam ale wyszła cudnie 🙂

 10. BieganieMagdy pisze:

  Super Ci to wyszło. Ja szukam właśnie modelowania raglanu ale wychodzącego z dekoltu. Czy szyłaś taką sukienkę?

 11. ula pisze:

  pieknie dziekuje za ten tutorial!! wczoraj go przypadkiem znalazlam, a juz dzis moja 13-miesieczna coreczka chodzila w swojej nowej tuniczce 🙂
  wczesniej tak bardzo balam sie zabrac za szycie sukieneczki, a dzieki Pani bylo to dla mnie bardzo proste i sprawilo mi duzo radosci 😀 juz wiem, ze bede czesciej zagladac na Pani bloga!

 12. EWA pisze:

  Witam bardzo fajny tutorial. Z jakiej grubosci dzianiny zostala wykonana sukienka?

 13. Karola pisze:

  Witam, czy dekolt mozna tutaj dodac? 🙂 przydalby mi sie 😉

  • Eti Blogerzy pisze:

   Oczywiście można. Wtedy proszę przygotować formy na podstawie bluzki z takim dekoltem, jaki ma być w gotowej sukience. Samo pogłębienie dekoltu w wyciętej już sukience sprawi, że będzie on odstawał od ciała, więc tego rozwiązanie nie zalecam. Lepszym rozwiązanie jest powiększenie dekoltu na papierze, ale trzeba wtedy krawędź dekoltu skrócić, tworząc małe zakładki. Przy kolejnym wpisie przedstawię to dokładnie na zdjęciach.

 14. Asia pisze:

  🙂 Świetny tutek:) ja mam pytanie dotyczące „dorobienia” miejsca na brzuszek ciążowy:) jakiś klin, czy zakładki na bokach, i jeśli tak to jak mniej więcej ma to wyglądać, czy wtedy boki dołu będą na wykroju/szablonie niżej linii prostej, ale po „zmarszczeniu zakładki” będzie linia dołu już równa?? Dziękuję 🙂

 15. Monika pisze:

  Sukienka ładna i fajnie wytłumaczone, ale część może być jedynie tylna, nigdy tylnia 😛 no i mogłabyś rozprasować dół bo faluje. Ale poza tym ok.

  • Eti Blogerzy pisze:

   dzięki za info, zaraz tam zajrzę i sprawdzę tą tylną część ;). Dół faluje i niestety nie dało się go rozprasować. Miałam trochę za gruby ściągacz w stosunku do dzianiny i przy nawet małej różnicy obwodów, robił z krawędzią co chciał. Przy kolejnych projektach na pewno skorzystam z cieńszego ściągacza i to pewnie załatwi sprawę.

 16. Iwka74 pisze:

  Witam, sliczna tuniczka 🙂 zabiorę się za uszycie takowej , mam pytanie(może głupie 😉 ten ścieg ozdobny to ma Pani na normalnej stębnówce ? czy to z overlocka ? pozdrawiam 🙂

 17. Kacha pisze:

  Wielkie dzięki za instrukcję 🙂 Zawsze marzyłam o własnej „dresiarze” i teraz ją mam dzięki temu tutorialowi!:D Jestem przeszczęśliwa – dziękuję!

 18. Ula pisze:

  Śliczna sukienka jak tylko dojdzie do mnie owerlok Janome 990 D To bede chciała taka uszyć. Mam pytanie czy lepiej nada sie dresowka pętelka czy drapana ? Pozdrawiam

  • Eti Blogerzy pisze:

   Dziękujemy 🙂
   Wszystkie zależy od dzianiny, ale wydaje mi się, że lepsza jest dzianina drapana, ponieważ jest grubsza (chociaż to też zależy) i jest mniejsze ryzyko, że będzie podkreślać to co chciałybyśmy ukryć. 😉

 19. Agnieszka pisze:

  Dzień dobry
  przymierzam się uszycia sukienki według Pani wskazówek . Nadal jednak oswajam się ze swoim overlockiem i największy problem to wykończenie dekoltu . Dlatego proszę o pomoc czy przy wszywaniu ściągacza dekoltu lepiej wyłączyć nóż ?
  pozdrawiam i dziękuję 🙂

 20. Eti Blogerzy pisze:

  Zdecydowanie proszę go wyłączyć! Jeśli coś krzywo wyjdzie to można ścieg spruć i poprawić.

 21. Renata pisze:

  Jest to super tez chce sprobowac mysle ze uda mi sie ewentualnie bede pruc

 22. Renata pisze:

  PS.Pozdrawiam

 23. Eti Blogerzy pisze:

  Trzymam kciuki, na pewno się uda!

 24. Mama Olivii pisze:

  Super idealnie wytłumaczone

 25. Anna pisze:

  Dzień dobry.
  Sukienka świetna mam zamiar uszyć córce ,proszę o informację gdzie kupić taki materiał i ściągacz pozdrawiam.

 26. Gosia pisze:

  Świetny blog. Jestem początkująca, żeby nie powiedzieć raczkująca:) ale staram się. Sukienka jest super ale jednak wolałabym coś właśnie ala bombka nigdzie nie mogę znaleźć poradnika, więc podbijam temat:)

 27. Ania pisze:

  Bardzo fajny blog. Kiedyś, mając kilkanaście lat potrafiłam sobie uszyć coś z „niczego”. Teraz, mając lat czterdzieści, zapragnęłam znowu szyć. Szukałam jakiejś inspiracji w internecie i myślę, że właśnie znalazłam. Mam nadzieję, że podołam. Będę tutaj zaglądała po wskazówki. Pozdrawiam

 28. Jolanta pisze:

  Cudowny blog , czegoś takiego szukałam i znalazłam , za co bardzo dziękuję .Na potrzeby domowe ponad 30 lat temu zakupiłam maszynę coś tam szyłam i na tym koniec. Czytając tego bloga postanowiłam znów coś szyć . Tylko czy moja maszyna się jeszcze do tego nadaje… mam łucznika 466? Może mi pani polecić jaką maszynę zakupić ,oczywiście nie za drogą . Pozdrawiam serdecznie .

 29. Monika pisze:

  Boże Boże cudowny blog!! Jestem zachwycona 🙂 W szyciu jestem bardzo początkująca i stąd mam bardzo głupie pytanie: Ile mniej więcej dzianiny trzeba kupić na taką tunike?

  • Witam, to zależy od szerokości dzianiny, długości sukienki oraz rękawka i rozmiaru na jaki ją szyjemy. Ja do uszycia tej wykorzystałam 1m dzianiny o szerokości 2 m.

 30. Barbara pisze:

  Witam serdecznie, czy taką sukienkę zdołam uszyć na zwykłej maszynie bez ściegu overlockowego?

  • Posiada Pani w swojej maszynie chociaż zygzak? Jeżeli nie dysponuje Pani ściegiem owerlokowym to może Pani przyszyć poszczególne elementy zygzakiem. Proszę tylko nie łączyć ich ściegiem prosty, ponieważ nie jest on elastyczny i łączenia mogą popękać w czasie użytkowania.

 31. MONIKA pisze:

  Super, łatwe wskazówki i właśnie uszyłam sukienkę dla córci ?

 32. Emilka pisze:

  Witam mam problem przy wykończeniu przy szyi wychodzi fatalnie brzydko się marszczy jak sobie z tym poradzić?

 33. lucyna pisze:

  dopiero zaczynam zabawę w szycie, dziś dostałam maszynę, na razie to czarna magia ale z tymi opisami i rysunkami jest mi łatwiej, ta sukienka jest cudowna w „moim” stylu, mam nadzieje, że niedługo nabiorę wprawy i uda mi się uszyć coś w czym będzie dało się wyjść.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *