Pokazywałyśmy Wam jak uszyć już wiele różnych rzeczy, do domu, dla siebie czy dla dzieci, ale przyszła nam do głowy ostatnio myśl, że zapomniałyśmy o małych, uroczych czworonogach, które pewnie znajdują się w niejednym domu. 🙂 Postanowiłyśmy więc, że pokażemy Wam jak uszyć legowisko dla kota lub psa. 🙂 Nasze legowisko powstało z myślą o kocie średnich rozmiarów, jeżeli Wy macie dużego kota lub średniej wielkości psa to dobierzcie rozmiar legowisko do jego wielkości. 🙂
Zaczynamy szycie dla domowego pupila. 🙂
Nasze legowisko powstało z kwadratu o długości boku 70 cm, gotowe posłanie ma wymiar: wysokość 10 cm, a średnicę niecałe 65 cm.
Do uszycia posłania potrzebna jest dowolna maszyna do szycia, ja do tego projektu wybrałam maszynę JANOME 525S.
* Materiały potrzebne do uszycia posłania:
a) tkanina w dwóch kolorach (wewnętrzna i zewnętrzna warstwa) potrzebny wymiar z każdej to: 70 cm x 70 cm.
b) wypełnienie: ja używam do wypełniania z gotowej poduszki
c) ocieplina/ pianka odzieżowa
d) lamówka o długości 2,35 m (najlepiej wybrać szerszą tak, aby po wszyciu miała szerokość nie mniejsza niż 1 cm)
e) sznurek o długości 2,35 m (nie zbyt gruby, gdyż musi się zmieścić w naszej lamówce po jej wszyciu)
f) nici do szycia
* Przybory, akcesoria itp:
a) nożyczki – mundial 661-8.1/2″
b) miara krawiecka uniwersalna -eti 105
c) szpilki -eti 118
d) pisak samoznikajacy -eti 120
e) agrafka do wciągnięcia sznurka
f) stopki:
– stopka do wszywania zaprasowanej lamówki eti 505 lub jeszcze lepiej skorzystać z oryginalnej stopki z zestawu: 3237777 JANOME
g) żelazko i deska do prasowania
PRZYGOTOWANIE I KROJENIE:
Zaczynamy od skrojenia elementów głównych posłania. Układamy przed sobą kwadratowy element i rysujemy pierwsze koło o promieniu równym 32,5 cm (na zdjęciu powyżej koło to zaznaczyłam kolorem fioletowym, a jego promień to żółta strzałka oznaczona literą „a”). To kształt jaki wytniemy. Do projektu legowiska potrzebujemy skroić dwa takie koła (jedno z tkaniny wierzchniej, drugie wewnętrznej).
Dodatkowo na jednym z wyciętych kół zaznaczamy pisakiem krawieckim mniejsze koło. Jego promień to 21,5 cm (na zdjęciu powyżej promień tego koła oznaczony literą „b”).
Teraz dzielimy powstały wykrój na 10 równych wycinków koła. Aby to zrobić musimy obliczyć obwód narysowanego przed chwilą koła, a następnie wynik podzielić przez 10.
U mnie obwód wynosi 204 cm (wzór dla przypomnienia znajdziecie powyżej) moje obliczenia O= 2*3,14*32,5=204 cm. Oznacza to, że na krawędzi dużego koła wykonuje małe oznaczenia co 20,4 cm, a następnie te punku łączę ze środkiem koła (to te białe przerywane linie na zdjęciu powyżej). Linie te na zdjęciu powyżej narysowałam całe (aby nie było wątpliwości jak one powstają), jednak wystarczy, że narysujecie odcinek od dużego do krawędzi małego koła).
Teraz wycinamy z pianki odzieżowej koła o promieniu mniejszego koła z wykroju powyżej (będzie to dno naszego posłania). Ja skroiłam 3 takie koła, aby posłanie wyszło bardzo mięciutkie.
SZYCIE:
Wszystko mamy wycięte, a więc możemy przejść do szycia.
Na stole prawą stroną materiału do dołu układamy warstwę posłania. Na środku jej układamy piankę, a następnie kładziemy drugą część posłania strona prawą ku górze.
Upinamy pomiędzy warstwami tkanin piankę, przypinając szpilki na linii narysowanego mniejszego koła. To będzie nasza linia szycia.
Przy maszynie montujemy stopkę do wszywania zamków. Tak zszywamy warstwy razem zamykając pomiędzy nimi piankę.
Teraz stopka uniwersalną łączymy warstwy razem, szyjemy po zaznaczonych wcześniej 10 liniach (tych umieszczonych poza małym kołem) i tym sposobem tworzymy 10 paneli.
Teraz wypychamy poszczególne panele kulkami silikonowymi i zamykamy je przez upięcie szpilek przy krawędzi.
Następnie zaszywam panele szyjąc przy krawędzi. Przyszywamy je szyjąc ok 5 mm od krawędzi.
Na zdjęciu poniżej już wszystkie panele wypchane i posłanie jest gotowe do zaszycia.
Pozostaje nam doszycie lamówki przy krawędzi. W tym celu montujemy przy maszynie stopkę do wszywania zaprasowanej lamówki. Oznaczamy miejsce gdzie lamówka ma się łączyć i zaczynamy szycie 2 cm dalej, zostawiając kawałek lamówki, aby ją później estetycznie podwinąć pod spód.
Lamówkę najpierw wprowadzamy w prowadnik stopki, a dopiero tak przygotowaną montujemy przy maszynie. Wprowadzamy krawędź, którą będziemy wykańczać lamówką w lamownik (zdjęcie powyżej). Dokładniejszy opis jak używać tej stopki znajdziecie tutaj (dział porady).
Po przyszyciu lamówki na prawie całym obwodzie posłania, zmieniamy stopkę na stopkę uniwersalną i przechodzimy do wykończenia estetycznego lamówki przy jej końcach. W tym celu podwijamy krawędzie pod spód i tak przyszywamy je.
Wciągamy sznurek przy pomocy agrafki, zaciągamy go i związujemy sznurek.
Gotowe. 🙂
Świetny pomysł, zwłaszcza, że dziś jest dzień kota 🙂
idealnie się wpasowałyśmy z tym wpisem 🙂
Super! Musze dla swoich 3 chociaz jedno legowisko uszyc…ciekawe czy skorzystaja 🙂
no to koniecznie, choć jedno uszyj. Jeśli o mnie chodzi to legowisko wygląda świetnie, ma nadzieje, że i Twoim pupila się spodoba!
śliczne to legowisko, będę musiała uszyć swoim „burasiątkom” 😉
nota bene burasek ze zdjęcia też cudny, i te białe łapeczki 😀
:)))) dzięki.
Super, że legowisko Wam się podoba, w sumie to nie wiedziałyśmy czy będzie zainteresowanie szyciem dla pupili/burasków 😀 , a wygląda na to że to strzał w dziesiątkę.
Piękne legowisko,muszę spróbować moim kotkom coś takiego uszyć.
kolorowechwile-scrap.blogspot.com
🙂
mam pytanie, czy można byłoby kupić u Was takie legowisko dla naszej Kici Cleo, jeszcze nie ma roku, ale jest spora 😉
proszę o odpowiedź i pozdrawiam 🙂
Witam,
nie sprzedajemy uszytych projektów, zachęcam jednak do uszycia go samodzielnie. Projekt jest naprawdę prosty, uda się na 100% nawet osobie dopiero zaczynającej przygodę z szyciem. pozdrawiam
Super legowisko dla kociaka.Gratuluje pomysłu.Poszukuje legowiska dla 2 duźych dziewczyn (piesków) moźe coś wymyśli KTOŚ ???
A takie samo legowisko tylko znacznie większe by się sprawdziło, bo może nie ma potrzeby wymyślać czegoś nowego. Jedynie może warto dla psiaków zmienić kształt dna na elipsę.
To najlepszy tutorial na tego typu legowisko, jaki widziałam 🙂 Aż mnie kusi, żeby spróbować, chociaż nie mam stopki do lamówki. Ale i na to znajdzie się sposób 🙂
Bardzo dziękuję!
moim zdaniem legowisko w realu prezentuje się jeszcze lepiej, więc nie zastanawiać się tylko szyć 😀
Gdzie można kupić ten materiał w łapki? 🙂
Ten materiał kupiłyśmy w outlecie tkanin w Swarzędzu na ulicy Wiejskiej (było to już jakiś czas temu, więc szanse, że on jeszcze tam jest są nieduże).
legowisko przesliczne! ale mam pytanie dotyczace tkanin, czy moglybyscie napisac sugestie jakich tkanin uzyc? chcialabym zamowic je przez internet, a nie za bardzo jeszcze sie na tym znam, czy grubsza bawelna bylaby ok (taka poscielowa)? pozdrawiam :)!
Witam,
Bawełna może być. Proszę wybierać materiał o gramaturze powyżej 160g/m2. Wtedy jest duże prawdopodobieństwo, że tkanina jest gruba tkana, bez prześwitów pomiędzy włóknami.
Mogą to być tkaniny tapicerowane odporne na zabrudzenia i odporne na przetarcia typu: flock, alcanatra, lub takie jak: jeans, sztruks (choć tutaj zastanawiam się czy sierść w sztruksie nie będzie się zbytnio gromadzić, z drugiej strony wytrzymały, miły w dotyku i stosunkowo tani).
pozdrawiam 🙂
Piękne legowisko! Trochę pokombinuję i zrobię takie dla psa 🙂
Super! Dokładnie tak, powiększyć jeśli trzeba i uszyć. Powstaje szybko, a będzie jedyne w swoim rodzaju. 🙂 powodzenia
Świetny pomysł! Dziś prawie cały dzień szyłam dla mojego Kićka 😉 Jako materiału użyłam starych koszul flanelowych męża 🙂 Poszły cztery… Czasem chomikowanie już nie używanych ciuchów się przydaje 🙂 Zamiast pianki na spód wszyłam filc i dwa koła ze starego swetra wełnianego 🙂 Do w ściankach również poupychałam drobniutko pokrojony sweter (w sumie dwa poszły). Jeszcze z rozpędu poduszeczkę na dno uszyłam (zima się zbliża – niech Kitek ma cieplutko). A dlaczego tak długo mi to zajęło? Po prostu nie mam maszyny i wszystko ręcznie szyłam 😉 Poza czasem własnym – nie kupiłam nic, a legowisko wyszło rewelacyjne. Dziękuję… Czytaj więcej »
Super pomysł, aby użyć odzieży, której już się nie nosi! Bardzo ciesze się, że nas wpis był inspiracją 🙂
Super legowisko dla kici, już wszystko przeczytałam, spisałam i idę szyć 🙂
kici na pewno się ucieszy!
Wyglada rewelacyjnie i zachecajaco! Juz wiem co podaruje mamie na nadchodzace urodziny! Razem z zabawka, ktora tez opublikowaliscie :)Dzieki za instrukcje!
Miłego szycia, oba projekty szyje się szybciutko, a dają mnóstwo satysfakcji, szczególnie legowisko. 🙂
Co to są kulki silikonowe ? Gdzie je kupie?
To wypełnienie do poduszek, w kształcie małych kulek. Można je zakupić na allegro, wyjąć z wkładów do poduszek z IKEA. Są one bardzo miękkie i sprężyste.
Czym Pani zaznacza takie duże koła?
Do tego celu wykorzystałam miarę krawiecką, która ma otwór w metalowej końcówce. Otwór ten przytrzymałam w środku powstającego koła kredką krawiecką i co parę centymetrów odmierzałam promień koła na materiale.
Witam, a ja mam takie pytanie troche z innej beczki : czy stopki Janomwe sa uniwersalne czy tylko pasuja do maszyn Janome? Ja posiadam Redstar R10 i nie wiem czy beda pasowaly, prosze o pomoc… 🙂
Witam, stopki Janome na pewno będą pasować do maszyn Janome. Wiemy, że czasem pasują do maszyn innych marek, ale nie mamy informacji czy pasują do Redstar R10. Jeśli ktoś ma doświadczenie z tą maszyną i stopkami Janome, napiszcie nam.
Czy mini maszyna do szycia też się sprawdzi?
Powinna, jedynie trzeba wybrać cienką lamówkę, aby nie wprowadzać niepotrzebnej grubości. powodzenia 🙂
Super pomysł jak dla mnie łatwy do uszycia i bardzo pomysłowy(,*)szyje proste rzeczy ale myślę że sobie poradzę,nawet nie wiedziałam że można dokupić taką stopkę.
Dziękuje za podpowiedz
Pozdrawiam
Na 100% się uda! To legowisko szyje się bardzo szybko, a efekt moim zdaniem bardzo sympatyczny. Powodzenia :))
Witam 😉 proszę mi powiedziec ile mniej wiecej kg kulek silikonowych było potrzebnych do wypelnoenia tego legowiska?
W granicach 250 g, maksymalnie 500.
A jak nie mam takiej stopki do lamówki to co?
To proszę odpowiednio zaprasować lamówkę i spróbować ją wszyć stopką uniwersalna, jest to dużo trudniejsze, ale możliwe. 🙂
Dziękuję za tutorial. Fajnie opisany i łatwo poszło 🙂 . Udało się zrobić aż dwa legowiska.
Pozdrawiam.
To świetnie, bardzo się cieszę, że łatwo poszło!
Jak zwykle dziewczyny u Was wszystko super opisane. Kiedys szylam legowisko dla psa tez z waszej stronki i wszystko sie udalo. W tamtym tygodniu przygarnelismy kotka z ulicy i co najsmieszniejsze wyglada identycznie jak ten z waszego zdjecia tyle ze jest jeszcze maly… Dzisiaj biore sie za szycie legowiska wedlug waszego opisu… 🙂 dzieki wielkie… Robicie kawal dobrej roboty. Pozdrawiam!
Super, że zaopiekowałaś się kotkiem z ulicy! Legowisko na pewno mu się przyda, miłego szycia!
Uwielbiam Wasz blog i bardzo często korzystam z Waszych porad i pomysłów.
Uszyłam legowiska dla mojego kota według Waszego tutoriala. Wyszło super 🙂
Wspaniale, mi to legowisko również wyjątkowo się podoba.
Dzięki za komentarz. 🙂
Mam i ja a raczej moje kochane kotełki. Dziękuję za inspiracjię i jasny opis.
ooo super, kolejne legowisko z naszej instrukcji! 🙂
A takie podstawowe pytanie – jakim kolorem nitki szyłaś. Bo ostatecznie wygląda to na jakieś czary – od strony wewnętrznej widać jasną nitkę, a od zewnętrznej ciemną…
Można prosić jakiś link do. Zakupu lamówki? 🙂
Choć jestem początkowa i uczę się dopiero obchodzić z maszyną ale bardzo mi się to spodobało i myślę że warto spróbować. Dziękuję za pomysł z tym legowiskiem i za super wyjaśnienia jak zrobić.
Jaka lamówka była użyta w tym projekcie? 🙂