Walentynkowe projekty (szycie krok po kroku), pomysły na walentynkowe prezenty

eti-blog-walentynki-koperta-zakladka-janome

Walentynkowe projekty (szycie krok po kroku), pomysły na walentynkowe prezentyWalentynkowe projekty (szycie krok po kroku), pomysły na walentynkowe prezentyWalentynkowe projekty (szycie krok po kroku), pomysły na walentynkowe prezentyWalentynkowe projekty (szycie krok po kroku), pomysły na walentynkowe prezenty

Przygotowałyśmy dla Was dwie szyciowe propozycje na walentynki 🙂 Są to dwa małe drobiazgi, których uszycie nie zajmie Wam dużo czasu, a które wywołają uśmiech na twarzy osoby obdarowanej.
Pierwszą naszą propozycją jest uszycie koperty na kartkę walentynkową. Do tak oryginalnej koperty wystarczy już tylko wypisać kartkę i prezent gotowy. 🙂
Drugą naszą propozycją jest zakładka do książki. Można z niej korzystać cały rok, a za każdym razem przywoła miłe skojarzenia. 🙂

Przypominamy Wam również naszą zeszłoroczną propozycję walentynkową na uszycie –  pokrowca na telefon i tablet/iPad.

Do uszycia tych projektów potrzebna jest dowolna maszyna do szycia, ja do tego projektu wybrałam maszynę JANOME MC8900QCP (obecnie dostępny model na rynku to JANOME MC8900QCP SE).

* Materiały potrzebne do uszycia zakładki do książki:
a) tkaniny w paski oraz tkanina w groszki w obu przypadkach wystarczą resztki z innych projektów
b) flizelina do podklejenia wszystkich elementów
c) tasiemka biała 15 cm
d) ocieplina odzieżowa do wypchania serduszka
e) usztywnienie elementu głównego zakładki np. kawałek sztywnego pcv
f) nici do szycia

* Materiały potrzebne do uszycia koperty:
a) filc czerwony wielkość zależy od wielkości koperty , filc biały tylko na serduszka
b) tasiemka biała 30 cm
c) nici do szycia białe oraz czerwone

* Przybory, akcesoria itp:
a) nożyczki – FISKARS 1005151
b) miara krawiecka uniwersalna -eti 105
c) szpilki -eti 118
d) pisak samoznikajacy -eti 120
e) igła do szycia ręcznego
f) stopki:
– stopka z centralnym prowadnikiem JANOME 202087003  (do maszyn o szerokości ściegu 9 mm) lub JANOME 200341002 (pasująca do maszyny z chwytaczem rotacyjnym)
– stopka krawędziowa  JANOME  859814001 (do maszyn o szerokości ściegu 9 mm) lub JANOME  200318000 (chwytacz rotacyjnym) czy JANOME 200330008  (chwytacz wahadłowy)
g) żelazko i deska do prasowania


Zakładka do książki:

II-zakladka-do-ksiazki-szycie-diy-szablon-do-druku-etiblog

Drukujemy arkusz z pliku, wycinamy poszczególne elementy i umieszczamy je na podklejonej flizeliną tkaninie. Potrzebujemy skroić:
– serce (dwie sztuki), element posiada już zapas na szew. Potrzebujemy na jednym sercu na jego lewej stronie zaznaczyć linie jego środka.
– większy element zakładki. Element ten nie ma zapasu na szew, należy go samodzielnie dodać, proponuje 1 cm. Tutaj również kroimy dwa elementy. Dodatkowo ten sam kształt kroimy z pcv, z tą różnicą, że nie dodajemy tutaj zapasu na szew.

Teraz zaczniemy zszywać elementy, rozpocznijmy od połączenie dużych elementów. Składamy je prawą do prawej i zszywamy szyjąc 1 cm od krawędzi. Ważne, aby pomiędzy warstwy wprowadzić jeden koniec tasiemki.

Po zszyciu wycieniowujemy szew, zostawiając jedynie nie odciętą krawędź przy otworze.

Do środka elementu po wywróceniu go na prawą wprowadzamy usztywnienie.

Teraz stopką z centralnym prowadnikiem obszywamy element na około przy krawędzi. Ja to stebnowanie wykonuje stopką z prowadnikiem, gdzie zmieniam pozycję igły, aby szyć na 2 mm od krawędzi (moje ustawienie ściegu: długość 2.4, szerokość ściegu/pozycja igły 2.5)

Teraz przechodzę do połączenia serc. Składam je prawymi stronami  do siebie i wprowadzam do środka koniec tasiemki.

Łączymy gęstym ściegiem prostym i oczywiście pozostawiamy otworu na wywrócenie serca. Ważne, aby obroty na igle wykonać dokładnie w miejscu przecięcia się linii szycia z linia środka serca- patrz zdjęcie powyżej.

Szew wycieniowujemy, zostawiając nadmiar tylko przy otworze (patrz zdjęcie poniżej).

Serce wywracamy naprawą stronę i wypychamy ociepliną serduszko. Następnie zaszywamy je ręcznie.

Zakładka gotowa. 🙂

Koperta na kartkę:

To zaczynamy szyć naszą kolejną propozycję walentynkową.

Moja kartka ma wymiar 11 cm x 16 cm. Wymiary te podstawiamy zamiast „a” oraz „b” -patrz zdjęcie powyżej. Następnie dojadamy zapasy i kroimy elementy. Zauważcie, że podstawą obu jest prostokąt o tych samych wymiarach. Taki sposób obliczeniowy umożliwi wam stworzenie koperty niezależnie od wielkości kartki jaką macie.

Gdy już elementy wytniemy przechodzimy do ozdabiania, zaczynając od ozdobienie narożnika prostokąta. Ja wykorzystuje ozdobną czcionkę i tworzę napis „I LOVE YOU” (jeśli nie macie maszyny z takimi ściegami to przejdźcie do kolejnego etapu szycia lub ręcznie ozdóbcie ten narożnik).

Przy szyciu ściegami ozdobnymi warto podłożyć pod spód flizelinę hafciarską, którą można potem usunąć, a dzięki której napis będzie bardziej estetyczny (to ten biały wystający papier na zdjęciu poniżej).

Teraz rysuję pisakiem krawieckim linię podcięcia przodu koperty (łatwiej będzie wyjmować kartkę). Odcinamy ten element.

Przy maszynie montujemy stopkę krawędziową, wybieramy ścieg potrójny stebnowy (ustawienie mojej maszyny: szerokość ściegu 9, długość 3,5). Szyjemy dosuwając element do prowadnika stopki  (czarnego elementu) czyli szyjemy 6 mm od krawędzi.

Tak przygotowany element dokładamy do pozostałego w celu połączenia ich razem. Linie szycia zaznaczyłam na zdjęciu poniżej.

Tutaj również wykorzystałam stopkę krawędziową, aby szyć równo od krawędzi.

Koperta w zasadzie skończona jeszcze tylko faza ozdabiania jej sercami. Z resztek czerwonego filcu kroimy kilka serduszek różnej wielkości, następnie pasujące do nich większe serca z białego filcu.

Ręcznie doszywamy serca do koperty. Następnie zaprasowujemy kopertę, aby ładnie się zamykała.

Teraz ostatni już faza, doszycie tasiemki. Proponuje ręcznie przyszyć tasiemkę w narożnikach. I kolejny projekt gotowy.

tagi: , ,

5
Dodaj komentarz

3 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Małgorzata

Bardzo fajne pomysły!

anonimQa

co to za maszyna? Bardzo fajna.

Eliza

Jeśli w zakładce zostawiono niezszyte miejsce z boku, to jak wprowadzę usztywnienie?