Fartuch kuchenny męski (szycie krok po kroku) + opis jak przygotować wykrój

Jak uszyć fartuch kuchenny męski (szycie krok po kroku) + opis jak przygotować wykrój

Jak uszyć fartuch kuchenny męski (szycie krok po kroku) + opis jak przygotować wykrójJak uszyć fartuch kuchenny męski (szycie krok po kroku) + opis jak przygotować wykrójFartuch kuchenny męski (szycie krok po kroku) + opis jak przygotować wykrój

Ostatnio podczas wspólnego gotowania w domu uświadomiłam sobie, że mamy tylko jeden fartuch kuchenny, a dokładniej, że brakuje nam męskiego fartucha kuchennego. Wiem, wiem przecież teoretycznie mógłby założyć delikatnie damski, ale doszłam do wniosku, że każdy gotujący mężczyzna (tak, jajecznica w niedziele też się liczy 😉 ) zasługuje na własny fartuch kuchenny. Kto wie, może to właśnie zmotywuje go do częstszego gotowania. 🙂
Biorąc to wszystko pod uwagę postanowiłam, że uszyje męski fartuch kuchenny i pokaże Wam jak to zrobić, bo może w domu macie podobną sytuację. 🙂

Do uszycia fartucha potrzebna jest dowolna maszyna do szycia, ja do tego projektu wybrałam maszynę  JUNO by JANOME E1019.

* Materiały potrzebne do uszycia fartucha:
a) tkaniny: potrzebny 1 m bieżący tkanin (1 m x 15 m) najlepiej ze wzorem (my szyjemy z tkaniny w kratkę). Dodatkowo materiał na kieszonkę oraz paseczek do przełożenia ręczniczka: potrzebny materiał 20 cm x 35 cm.
b) nici do szycia

* Przybory, akcesoria itp:
a) nożyczki – TITANIUM Ti912
b) miara krawiecka uniwersalna -eti 105
c) szpilki -eti 118
d) pisak samoznikajacy -eti 120
e) stopki:
– stopka wraz z zestawem zwijaczy i innymi dodatkami: JANOME 3237777 pasuje do maszyny z chwytaczem rotacyjnym z szerokością ściegu do 7 mm
f) żelazko i deska do prasowania

PRZYGOTOWANIE I KROJENIE:

Fartuch ten został opracowany na mężczyznę o wzroście ok 175 cm i obwodzie ponad 85 cm.

Zaczynamy od przygotowania wykroju. Na rysunku poniżej jest cała forma fartucha. Wy możecie narysować całość lub tylko jej połowę (wtedy kroimy element dokładając go do złożonej tkaniny)- patrzcie drugie zdjęcie poniżej.

Potrzebujemy skroić główny element fartucha, dwa paski do wiązania w pasie oraz jeden na szyje. Ponieważ nie wiedziałam jakim dysponujecie zwijaczami to forma główna fartucha nie ma zapasu na szew, każdy dodaje je sam.

Przy krojeniu należy zwrócić uwagę, aby dobrze ułożyć formę na tkaninie. Linia środka fartuch znajdowała się na linii złożenia tkaniny (linia złożenia musi być równoległa do krajki czyli oryginalnie wykończonego brzegu tkaniny).

Paski również nie maja dołożonego zapasu na szew, ja dodałam przy krojeniu 1 cm zapasu.

Z tkaniny dodatkowej wycinamy krótki pasek oraz kieszonkę, wymiar znajdziecie poniżej (zawierają one już zapas na szew).

Gdy wszystko mamy skrojone przechodzimy do szycia. 🙂

SZYCIE:

Zacznijmy od przygotowania pasków naszego fartuszka. Wystarczy, że zaprasujemy krawędzie na 1 cm do wewnątrz, a następnie pasek zaprasujemy na pół. Dodatkowo jeden koniec pasków do przewiązania w talii należy dodatkowo zaprasować również na 1 cm, aby stworzyć estetyczną krawędź (zdjęcie poniżej po lewej).

Pasek do przewiązania w talii po zszyciu będzie miał szerokość 6 cm, a ten przy szyi 3 cm.

Przygotowany pasek przyszywamy szyjąc tuż przy krawędzi zaprasowania. Ja do podwijania będę używać zestawu zwijaczy, które są dostępne ze specjalną stopki, którą już zamontowałam przy maszynie i właśnie nią będę szyła cały projekt. Stopka z gąsienicą pomaga transportować materiał również od góry, dzięki czemu warstwy są równo podawane, więc nic się nie przesuwa.

Gotowe paski odkładamy na chwilę na bok.

Teraz przejdziemy do wykończania dolnej krawędzi fartucha. W tym celu montujemy przy stopce zwijacz o szerokości 2,5 cm. Wystarczy go przykręcić śrubką znajdująca się przy stopce.

Wprowadzamy krawędź dolną fartucha do prowadnika stopki i podwijamy ją. Wystarczy, że wprowadzimy krawędź do zwijacza, wsuniemy ją głębiej pod stopkę i rozpoczynamy szycie.  Dzięki zwijaczowi, podwinięcie wychodzi idealnie równo i bez zbędnego wcześniejszego przygotowywania. Więcej informacji jak korzystać ze zwijacza znajdziecie w naszym dziale porady-kliknij tutaj.

Tym samym zwijaczem podwijam górną krawędź kieszonki. Następnie jej pozostałe trzy niewykończone krawędzie zaprasowujemy za pomocą żelazka pod spód na 1 cm.

W miedzy czasie prostokąt skrojony na paseczek składamy na pół (prawą stroną do prawej) i zszywam na 1 cm szyjąc od krawędzi. Po zszyciu wywracamy go na prawą stronę. Zaprasowujemy jego niewykończone krawędzie i upinamy do fartucha- patrz zdjęcie poniżej.

Na wysokości paseczka na ściereczkę upinamy również przygotowaną kieszonkę. U mnie to wysokość 37 cm od górnej krawędzi fartucha. Linię ich przyszycia zaznaczyłam na zdjęciu poniżej.

przyszywanie kieszonki

Szyjemy więc bardzo blisko krawędzi szyjąc ściegiem prostym.

Teraz mniejszym zwijaczem podwijamy górną krawędź fartucha (podwinięcie na ok 2 cm). I do tak przygotowanej krawędzi będziemy doszywać wąski pasek. Upinamy go pozostawiając od boku ok 3 cm (kierunek jak na zdjęciu poniżej). Rączkę przyszywam na linii 2 cm czyli linii podwinięcia górnej krawędzi fartucha.

Tak, przyszyty pasek kierujemy do góry i ponownie przyszywamy szyjąc ok 2 mm od krawędzi. Identycznie przyszywamy jego drugi koniec.

Mniejszym zwijaczem (2cm) podwijamy boki fartucha lecz tylko te skrojone po skosie (górne). Paski szersze upinamy przy bokach fartucha, zostaną one wstępnie przyszyte w fazie podwijania krawędzi boku za pomocą zwijacza. Do podwinięcia również i tych boków wykorzystałam zwijacz o szerokości 2 cm.

Na zdjęcie poniżej krawędź, po podwinięciu boku. Wystarczy, że teraz odegniemy pasek zgodnie ze strzałką na zajęciu poniżej, czyli do boku.

Pasek przyszywamy teraz ostatecznie. Linie szycia zaznaczyłam na zdjęciu poniżej. Te same czynności powtarzamy przyszywając kolejny pasek.

Tym sposobem fartuch męski gotowy. 🙂

tagi: ,

Opinie, komentarze (6):

 1. AgaM pisze:

  Też osttanio szyłam fartuch męski, ale doszywałam prostokąt na górną część. Tak jest prościej. POza tym odstaje ta górna część między paskami, nie wiem czemu. Tu łądnie leży.

  • Eti Blogerzy pisze:

   Ponieważ nie widziałam fartuszka o którym piszesz, zakładamy tylko, że paski są zbyt od siebie oddalone i to powoduje, że góra fartuszka odstaj. Sprawdź czy jak przyszyjesz je bliżej siebie fartuch będzie ładniej leżał. pozdrawiam

 2. Magda pisze:

  Dzięki za tutorial 🙂 Uszyłam fartuch na prezent, jednak uważam, że paski do wiązania mogłyby być dłuższe. Dokleiłam rzep 🙂

  • Eti Blogerzy pisze:

   W męskiej wersji fartuszka nie chciałyśmy wiązania na kokardkę, bo nie każdemu facetowi by się spodobało, a zapięcie na rzep wydaje się być idealne!

 3. Kasia pisze:

  dziękuję za przepis na fartuch- uszyłam na prezent- jest to moje pierwsze dzieło, wyszedł piękny- jestem taka zadowolona!:) pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *