Stopka z zestawem zwijaczy, prowadnikiem do wszywania lamówki oraz ściegu krytego (Janome 3237777). Jak używać?

Zestaw do obrębiania, lamowania i ściegu krytego

Stopka z zestawem zwijaczy i prowadnikami do wyszywania lamówki oraz ściegu krytego,  tworzą wyjątkowy komplet, który sprawdzi się w wielu projektach.

Całość zamknięta jest w wygodnym i bardzo praktycznym pudełku.

Najważniejszym elementem jest oryginalna stopka, która doskonale radzi sobie z transportem trudnych do szyciu materiałów tj. dzianiny, tiule, skóry, folie itp. Ruchome gąsienice znajdujące się na stopce współpracują z dolnym transportem i poruszają się wraz z nim wspomagając przesuwanie się materiałów.

Ważne: Jeśli stopka jest zamontowana przy maszynie nie rozpoczynaj szycia bez podłożonej pod stopkę tkaniny, mogłoby to uszkodzić gąsienice stopki!

Ustawienie stopki przed pierwszym użyciem:
Stopka posiada regulację pozycji otworu na igłę. Jeśli igła nie wchodzi w otwór na igłę właściwie, odkręcamy śrubkę i zmieniamy pozycję otworu, następnie dokręcamy śrubkę.
Montaż stopki przy maszynie nie różni się od montażu standardowych stopek.

Ciekawa stopka

Szycie stopką bez dodatków:
Z pozoru szycie tą stopką nie różni się od szycia stopką standardową, ale jej budowa sprawia, że obie tkaniny (górna i dolna) są jednocześnie podawane, co nie zawsze ma miejsce przy szyciu trudnych w transporcie tkanin używając stopki standardowej.

Szycie trudnych tkanina

Stopka ze zwijaczem:
Do dyspozycji mamy trzy różnej wielkości zwijaczy (szerokość podwijania):
– 1,27 cm
– 1,90 cm
– 2,54 cm

Montaż i szycie:
1. Wybieramy potrzebą wielkość zwijacza i montujemy go poprzez przykręcenie go do prawej części stopki (patrz zdjęcia poniżej).

Stopka do obrębiania

2. Odcinamy krawędź tkaniny (1 cm) tak jak na zdjęciu poniżej (ułatwi to wprowadzenie tkaniny do zwijacza).
3. Niezależnie od wybranej szerokości zwijacza zaprasowujemy krawędź tkaniny na odcinku ok 5 cm i szerokości ok 0,6 cm.

Przygotowanie do obrębiania4. Następnie raz jeszcze zaprasowujemy krawędź, tym razem szerokość zaprasowania dostosowujemy do szerokości wybranego zwijacza. Tu również zaprasowujemy tylko na odcinaku 5 cm (zaprasowanie to pomoże nam odpowiednio wprowadzić krawędź pod stopkę do zwijacza).
5. Pozycję zwijacza lub/i pozycję igły regulujemy tak, aby igła wbijała się ok 0,3 cm od krawędzi złożenia.
6. Powoli rozpoczynamy szycie. Podczas szycia ważne jest, aby równa szerokość krawędzi była podawana do zwijacza.

Stopka z prowadnikiem do wszywania lamówki:
1. Montujemy prowadnik do wszywania lamówki przy stopce poprzez przykręcenie go do prawej części stopki (patrz zdjęcia poniżej).

Rodzaje stopek2. Wprowadzamy lamówkę do prowadnika (regulacja szerokości prowadnika znajduje się na jego prawym boku). Lamówka w prowadniku powinna być dobrze dociśnięta, ale jednocześnie swobodnie się w nim poruszać.
3. Następnie wprowadzamy do szczeliny w prowadniku lamówki tkaninę, do której będziemy przyszywać lamówkę.
4. Na tym etapie wykonujemy jeśli to konieczne regulację pozycji prowadnika lamówki, igła ma wbijać się w lewą krawędź lamówki. W celu przesunięcia prowadnika poluzowujemy śrubę, którą przykręcaliśmy lamownik do stopki, przesuwamy prowadnik i dokręcamy śrubę.

Lamowanie- estetyczne wykańczanie krawędzi5. Powoli rozpoczynamy szycie. Szyjąc pilnujemy, aby tkanina wprowadzona w szczelinę była dosunięta maksymalnie w prawo do końca szczeliny.

Stopka z prowadnikiem do ściegu krytego:
1. Montujemy prowadnik do ściegu krytego przy stopce poprzez przykręcenie go do prawej części stopki (patrz zdjęcia poniżej).

Jak szyć z prowadnikiem
2. Krawędź, którą będziemy podwijać obrzucamy ściegiem owerlokowym lub ściegiem zyg-zak.
3. Zaprasowujemy krawędź do środka zgodnie z zaplanowanym zapasem. Następnie odginamy krawędź jak na zdjęciu poniżej po prawej stronie.

Podwijanie krawędzi ścieg kryty
4. Wybieramy ścieg kryty w wersji do tkanin elastycznych lub nieelastycznych w zależności od rodzaju szytej tkaniny (w przypadku wątpliwości zachęcam do lektury instrukcja obsługi maszyny do szycia).
5. Wkładamy tkaninę pod stopkę tak, aby prowadnik znajdował się przy krawędzi jej złożenia (patrz zdjęcie poniżej), a igła wbijała się w złożenie tak blisko jego krawędzi jak to tylko możliwe. Jeśli igła nie wbija się w krawędź złożenia wykonujemy korektę pozycji prowadnika.

Eti blog jak podwinąć krawędź- ścieg kryty6. Powoli rozpoczynamy szycie. Poniżej efekt szyci na lewej i prawej stronie tkaniny.

Wtiblog szycie stopką do ściegu krytego

Stopka pasująca do maszyny z chwytaczem rotacyjnym:
– Janome 3237777

Stopki te możesz używać zarówno w nowszych modelach maszyn jak i w starszych, a wszystko to za sprawą Systemu Matic, który umożliwia szybką wymianę stopek.
Uchwyt do maszyny Systemu Matic, który może być w zestawie z maszyną lub można się w niego dodatkowo zaopatrzyć:
typ niski -model pasujący do większości maszyn do szycia (Łucznik klasa 800, Janome, Brother, Toyota, Huskystar, Redstar, Pfaff, Singer, Bernina Bernette, Jaguar oraz wszystkie nowe modele Łucznika, które mają w nazwie imiona np.: Gosia, Lidia, Diana)
typ wysoki -model pasujący do starszych typów domowych maszyn do szycia (np. Łucznik klasa 400, 700, 2000)

W przypadku wątpliwości skontaktuj się z nami „ETI – radość szycia” tel. 61 8420 330.

tagi:

17
Dodaj komentarz

9 Comment threads
8 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Magdalena

Byłoby dobrze, gdybyście zrobili tutorial o wszywaniu lamówki na rogach. Niestety nigdzie nie ma mowy o tym, że szycie na rogach jest niemożliwie w takim układzie. Może znajdziecie sposób jak to obejść (wyjmowanie ze stopki, odpowiednie upinanie, ponowne montowanie)? Ja tak bym to spróbowała zrobić, ale na pewno nie jest to proste i oczywiste, więc byłoby dobrze, gdybyście pomogli na początku.

Magdalena

Nie interesuje mnie zakup profesjonalnego lamownika, skoro kupiłam taki komplet jak powyżej. Moje wczorajsze próby wszycia lamówki w rogach za pomocą stopki z powyższego zestawu wydają się kosmiczne w porównaniu z tym, co widać na filmie. Spróbuję raz jeszcze, tym razem próbując zrobić coś podobnego, choć myślę, że tak łatwo nie będzie 🙂 Fajnie by było, gdyby mimo wszystko na waszym blogu pojawiła się taka podpowiedź. Pomogłoby to na pewno. Pozdrawiam.

Magda

Wszycie bawełnianej lamówki do bawełnianej koszulki – dzianina – (obszycie dekoldu i podkrojów) wydaje się niemożliwe. Na filmie lamówki są sztywne, zaprasowane, a pasek dzianiny wycięty do wszycia na lamówkę jest miękki i rozciągliwy, jeśli się go zaprasuje, to często wychodzi nierówno. Czy jest na to sposób, czy może jest to jakaś osobna maszyna?

Magda

Mam ten właśnie zestaw – stopkę rotacyjną z prowadnikiem do lamówki i nie mogę sobie poradzić z umieszczeniem w prowadniku dzianinowej lamówki (odcięty pasek z materialu) i wykończenia nią dekoldu (na wzór koszulek, które są w sieciówkach odzieżowych).

Karolina Sacharczuk

Witam

Mam maszynę Janome SKYLINE S5 i chciałabym mieć taką stopkę do wszywania zaprasowanej lamówki ale do maszyny ze ściegiem o szerokości 9 mm niestety takiej nie ma.
Czy mogłabym wobec tego zrobić taki misz masz i zamienić oryginalny system matic Janome na system matic Eti? Czy będzie pasował do maszyny SKYLINE żebym mogła używać takiej stopki jak ta albo tej stopki Eti 505 do zaprasowanej lamówki? Bardzo proszę o informację?

Karolina Sacharczuk

Bardzo proszę o informacje

Pracująca mama

Również posiadam maszynę Skyline 5 i jestem zainteresowana takim zestawem, czy istnieje on w wersji do mojej maszyny?

Pracująca mama

Przydałyby mi się zarówno zwijacze jak i lamownik do zaprasowanej lamówki, wiem że jest lamownik do mojej maszyny, ale niestety 5,5mm to trochę dla mnie za mało. Lamownika regulowanego jak w tym zestawie nie znalazłam

Marianna

Opisany zestaw jest super…. Zakupiony jako jeden z pierwszych do mojej DC4100….