Zabawka edukacyjna: kolorowe cyferki (szycie krok po kroku)

eti-blog-kolorowe-cyferki-1-z

Wymyślając dla Was nowy szyciowy projekt pomyślałam, że fajnie by było gdyby łączył on zabawę z możliwością nauki 🙂 i tak wpadłam na pomysł uszycia mięciutkich, kolorowych cyferek. 🙂 Pomogą one w nauce podstawowych kolorów i pierwszych cyferek.
Dodatkowo postanowiłam uszyć dla nich mały woreczek do przechowywania. 🙂

Projekt jest łatwy do uszycia i do jego realizacji nie potrzebujecie dużych ilości materiałów, w sumie możecie nawet wykorzystać posiadane resztki. 🙂

Gotowe cyferki mają wysokość ok 10 cm, a woreczek ma wymiary 24 cm na 27 cm.

Do uszycia tego zestawu potrzebujesz dowolną maszynę do szycia, ja do tego projektu wybrałam maszynę JANOME XL 601.

* Materiały potrzebne do uszycia cyferek oraz woreczka
a) tkaniny: na cyferki wystarczą małe kawałki/resztki z innych projektów (patrz dalsza część wpisu), jedynie na worek potrzeba dwa większe kawałki o wymiarze ok 26 cm x 31 cm
b) flizelina do poklejenia wszystkich elementów cyferek
c) ocieplina odzieżowa do wypchania cyferek
d) nici do szycia

* Przybory, akcesoria itp:
a) nożyczki – 460-8″ MUNDIAL
b) miara krawiecka uniwersalna -eti 105
c) szpilki -eti 118
d) pisak samoznikajacy -eti 120
e) agrafka (potrzebna do wprowadzenia paseczka do tunelu worka) oraz igła do szycia ręcznego do zaszycia otworu cyferek
f) stopki:
-stopka do naszywania aplikacji i ściegów ozdobnych JANOME 822804129 (pasująca do maszyny z chwytaczem rotacyjnym i szerokością ściegu 7 mm), JANOME 200129002 (chwytacz wahadłowy).
g) żelazko i deska do prasowania

PRZYGOTOWANIE I KROJENIE:

Wszystkie tkaniny wykonane z włókien naturalnych, które wykorzystałam do szycia tego projektu zdekatyzowałam, czyli poddałam je działaniu temperatury oraz pary wodnej. Dodatkowo, aby elementy aplikacji i cyferek się nie strzępiły podklejam je flizeliną.

Krojenie rozpoczęłam od wycięcia prostokątów o wymiarze 11,5 na 11,5 (potrzebne będzie 20 szt, ja skroiłam po cztery prostokąty z pięciu kolorów). Następnie wycięłam również cyferki (moje mają wysokość 6,5 cm).

SZYCIE:

Cyferki układam na wyciętych kwadratach i przyszywam je szyjąc ściegiem do aplikacji (w maszynie Janome XL601 wybrałam ścieg nr 14). Podczas naszywania podłożyłam pod tkaninę dodatkowo papierową flizelinę, która zabezpieczy tkaninę przed ściągnięciem się (możecie też podłożyć cienką kartkę papieru np.: gazetę). Po naszyciu aplikacji papierową flizelinę odrywam. Do przyszywania wykorzystałam dedykowaną do tego zadania stopkę do naszywani aplikacji i ściegów ozdobnych, dzięki której lepiej widać co dzieje się pod stopką i jak prowadzić tkaninę, aby ścieg tworzył się tuż przy krawędzi aplikacji.

Gdy aplikację naszyłam przechodzę do stworzenia cyferek, w tym celu składam kwadraty razem prawą stroną do prawej. Szyje ok 1,5 cm od naszytej aplikacji. Ważne, aby użyć bardzo gęstego ściegu prostego (ja długość miałam ustawiona na 2,5).

Po przeszyciu obcinam nadmiar szwu, cięłam ok 2 mm od linii szycia. Aby cyferki ładnie układały się po wywróceniu na prawej stronie należy nie tylko obciąć szew, ale również ponacinać go odpowiednio. Przy cyferce nr 2 są dwa takie miejsca, zaznaczyłam je na zdjęciu powyżej, tam należy naciąć szew prawie do linii szycia, dzięki czemu cyferka na prawej stronie ułoży się płasko.

Jak widać na zdjęciu powyżej jeżeli natniecie szwy wystarczająco głęboko cyferka na prawej będzie leżała płasko. Przy nacinaniu szwu bądźcie ostrożni, aby nie naciąć go zbyt głęboko, gdyż wtedy na prawej stronie powstanie dziura. Ja wolę naciąć płycej i w razie potrzeby nacięcie pogłębić jeśli cyferka po wywróceniu na prawą stronę nie układa się idealnie.

Pozostałe cyferki wykonujemy dokładnie w ten sam sposób. Otwór na wywrócenie ich zawsze staram się umieszczać na prostej linii, aby łatwiej potem było go zaszyć, aby cyferka miała ładny kształt. Otwory zaszywam ręcznie.

Komplet cyferek gotowy, więc zabieram się do uszycia woreczka do kompletu. 🙂

Zaczynam od narysowania i skrojenie głównych elementów worka. Ponieważ kształt worka jest bardzo prosty, od razu rysuje go na tkaninie (kroje dwa prostokąty o wymiarze 26 cm x 31 cm). Następnie dolne narożniki zaokrąglam. Kształt woreczka możecie oczywiście wycinak przy krawędzi materiału, ja ze względu na wzór zdecydowałam się na wycięcie ze środka.

Gdy elementy główne skroiłam przechodzę do wycięcia dwóch pasków, które posłużą do ściągania woreczka (ich wymiary to 76 cm x 3 cm, potrzebne dwa takie paski/ja wycięłam je z zielonej tkaniny w groszki). Jednocześnie kroje elementy, które posłużą jako tunel do paska (jego wymiary 4,5 cm na 25 cm, tutaj również potrzebne dwa paski/ wycięłam je z tkaniny żółtej).

Po krojeniu przechodzę do zaprasowania elementów. Zacznę od zaprasowania paseczka w groszki, zaprasowuje ok 7 mm każdej krawędzi do środka, następnie zaprasowany paseczek składam na pół (sposób złożenia pokazałam na zdjęciu powyżej). Gotowy zaprasowany paseczek ma szerokość ok 7 mm (innym sposobem o wiele mniej pracochłonnym jest uszycie paseczka/tasiemki tworząc go na lamowniku, klikając w ten link możecie zobaczyć jak pracuje się z tą stopką i jeśli nim dysponujecie to nie zaprasowujcie tego paseczka, od razu uszyjcie go na lamowniku).

Należy zaprasować również tunel, jego krawędzie na 1 cm pod spód, zaprasowany pasek ma wymiary 2,5 cm x 23 cm.

Upinam zaprasowany tunel do worka w odległości 8 cm od jego górnej krawędzi  (zdjęcie powyżej). Następnie układam jedną część worka na drugą i upinam je razem. Łączę worek szyjąc 1 cm od krawędzi.

Obrzucam krawędzie worka ściegiem owerlokowym lub najlepiej owerlokiem.

Górną krawędź worka zaprasowuje na 1 cm do środka, a następnie raz jeszcze na 2 cm, dzięki czemu górna krawędź będzie estetyczna (zdjęcie poniżej).

Zdejmuje stolik maszyny, aby odkryć wolne ramie maszyny i nasuwam na nie worek, przyszywam podwinięcie (szyje ok 1,8 cm od krawędzi), następnie naszywam tunel, przyszywam go tylko na jego dłuższych bokach).

Teraz zieloną nitką odszywam paseczek, szyjąc tuż przy jego krawędzi. Paseczek następnie prowadzam przy pomocy agrafki w tunel worka.

Wszystkie cyferki i woreczek gotowy. 🙂

tagi: , ,

16
Dodaj komentarz

8 Comment threads
8 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Madzia

Literki i pomysł świetne ! Chyba się skuszę i uszyję dla mojego Chrześniaka 🙂
Mam pytanie: gdzie w Poznaniu mogę kupić ocieplinę odzieżową i papierową fizelinę ?

Madzia

Dziekuję za podpowiedzi 🙂

Luc

Witam, a gdzie można kupić taki materiał użyty do uszycia worka?

Ewelka

Witam, proszę o podpowiedź w jaki sposób zaszywa Pani otwór po wypchaniu cyferki.

Ewelka

Dziękuję za odpowiedź. Dodam jeszcze że blog jest super, zaczynam dopiero swoja przygodę z szyciem i znalazłam tu wiele podpowiedzi.

Aśka

cóż można napisać, cudne projekty, cudne wykonanie i genialnie to opisujesz… masz mega zdolności, zazdroszczę (tak pozytywnie) takich umiejętności! 🙂 pozdrawiam

Dominika

Właśnie robię zamówienie na tkaniny i flizelinę tak pomyślałam, że z każdej literki mogę zrobić grzechotkę albo włożyć jakiś dzwoneczek, czy szeleścik albo piszczałkę.

Montownia Ody

Dziękuję za świetny pomysł i bardzo szczegółowy tutorial 🙂
Moje cyferki można zobaczyć tu http://www.montowniaody.pl/2016/03/mieciutkie-cyferki-edukacyjne.html